Автор Тема: Приказки за Запалителни системи - Бобини, Делка, Сензори и др.  (Прочетена 121907 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Октомври 13, 2014, 19:45:13
Отговор #90

Неактивен Andy FX

  • Публикации: 352
  • Два Scenic-a и служебно Kango
Здравейте, имам проблем със запалителната уредба на поло 2 карбуратор 1989г., двигател HZ 1050куб.см. Накратко колата е с електронно делко на разпределителния вал (доколкото разбрах вътре имало датчик на хол?!), най-обикновена бобина и комутатор. Колата дойде с липса на искра, при подаване на контакт даваше 5в на бобината, няколко секунди след това изчезваха и те и при въртене нямаше никакъв ток. Първото, което направих е да изхвърля архаичната аларма, защото и без това даваше бъгове, замерих бобината, тя е читава. Зачоплих делкото, исках да видя какво стига до него и какво излиза. Кабелите са 3 на брой +, - и 0, по мое виждане (може и да греша) 0 трябва да подава сигнал към комутатора, + и - са захранване на делкото (датчика)? Дотук така ли е или греша? И да кажа какво открих, на 0 кабел също идва + от комутатора, откъдето аз загубих напълно логиката на нещата :-[ . След тези мерения и човъркане на делкото на бобината пак се появяват 5 волта на контакт и изчезват, но при въртене вече имам до 3 волта, които не разбрах от къде се появиха, на няколко пъти пропука да запали, но не успя, а и вече имам искра чак на свещите, но ми се струва слаба (особено с тия 3 волта на бобината) :-\ . Явно ще трябва да тествам с други части, въпросът ми е към кое по-скоро да се насоча, комутатора или делкото, едни ми разправят, че много им горели комутаторите, други, че делкото било проблемно :(. Благодаря предварително!

« Последна редакция: Октомври 13, 2014, 19:48:18 от Andy FX »
Andreev Motorsport TEAM

Октомври 13, 2014, 22:25:36
Отговор #91

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Правилно си се насочил , Анди. :)
Докарай 12 волта на извод 15 на бобината и ще запалиш. Много здрава с- ма е , комутатор и бобина много трудно дефектират
най уязвим е сензора на Хол в делкото. Затегни хубаво болтовете на изводите на бобината и почисти от нагар и окиси.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 13, 2014, 23:09:37
Отговор #92

Неактивен Andy FX

  • Публикации: 352
  • Два Scenic-a и служебно Kango
Всичко е почистено, а бобината губеше -, открих една тема, в която казват, че ако на сигналния кабел от датчика на Хол се подаде маса, при поставена свещ с кабел директно на извода на бобината и колата е на контакт, при допир на свещта до маса, трябва да има искра, така и стана, разтресе ме удивително, което доказа здравата бобина и комутатор. Сглобих и запалих обаче само на газ, утре ще търся причината за липсата на запалване при бензин :). И всъщност така и не разбрах къде се криеше проблема с липсващата искра ::)
« Последна редакция: Октомври 13, 2014, 23:56:36 от Andy FX »
Andreev Motorsport TEAM

Октомври 14, 2014, 00:37:00
Отговор #93

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
В платката на контактния ключ, пак ще се появи проблема.

Октомври 14, 2014, 07:51:44
Отговор #94

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
В платката на контактния ключ, пак ще се появи проблема.
Правилно Ники , захранващата верига на почти всички МПС с бензинови мотори не се прекъсва никъде другъде
дори не се защитава с предпазител. ;)
И тука няма изключение, освен ако не е прекъсвана на друго място именно тази верига от разните му там афтър
маркет аларми.
« Последна редакция: Октомври 14, 2014, 07:55:14 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 14, 2014, 09:20:35
Отговор #95

Неактивен Andy FX

  • Публикации: 352
  • Два Scenic-a и служебно Kango
Беше прекъсвана, затова и я разкарах алармата и си възстанових окабеляването, обаче + 12 волта на бобината си ги имам и те идват от контактния ключ, губеше се "-", който е от датчика на хол, през комутатора и на бобината, това последното не съм сигурен, че го обясних правилно, но бобината се управлява по "-" от комутатора :-\. Иначе и аз бях набедил, контактния ключ, защото в интерес на истината заяжда и го мих със контактен спрей.
Andreev Motorsport TEAM

Октомври 14, 2014, 14:36:57
Отговор #96

Неактивен Andy FX

  • Публикации: 352
  • Два Scenic-a и служебно Kango
Работи кочината вече, липсата на бензин се оказа пречупен връщащ бензинопровод.
Andreev Motorsport TEAM

Октомври 14, 2014, 23:00:04
Отговор #97

Неактивен Andy FX

  • Публикации: 352
  • Два Scenic-a и служебно Kango
Информация от преди 5 мин след цял ден безпроблемна работа, пак не пали :-X, дори нямах желание да проверявам искрата :(.
Andreev Motorsport TEAM

Октомври 15, 2014, 07:49:51
Отговор #98

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Информация от преди 5 мин след цял ден безпроблемна работа, пак не пали :-X, дори нямах желание да проверявам искрата :(.
От студено или от топло състояние не пали?
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 15, 2014, 08:30:46
Отговор #99

Неактивен Andy FX

  • Публикации: 352
  • Два Scenic-a и служебно Kango
Студено, ама вчера сутринта все пак беше пак студена и след като оправих бензинопровода палеше от четвърт :-X. А пък проблема и се беше появил на загряла кола в движение, беше загаснала и до там...
Andreev Motorsport TEAM