Автор Тема: Гетобластери и друга стара аудио техника  (Прочетена 335131 пъти)

0 Потребители и 8 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 06, 2024, 13:31:00
Отговор #670

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Филипс като най-горния с демонтируеми колони, имам и аз, останал от баща ми, снимки съм му качвал май някъде по назад в страниците на тази тема. Брей, от почти 3 години нищо не сме поствали тук, та врем еда я обновим темата, напр. с тези долу накорко неща от 70-те и 80-те.
каквито подобни техники има осталаи, може би общо поне 10-12 бумбокса, радиа, касетофони, и подобни ,са ми остнали от баща ми.
понеже обаче са пръснати в разлчини места- жилищео на родителите ми, една вила в провинцията, моето жилище, а и в гаража, не съм успал досега общо да им нпарвя снимки. така че на порции вадя каквото намеря, и ето каво открих ти ядни ,при разчиствания.
В този пакет снмики има 2 високочачестмени УКВ-СВ-ДВ радиа /от 790-те и 80-те години/, два бумбокса Хитачи /от нач и от ка яна 80-те/, и един ултрарядък репортерски шпиожнски касетофон Санйо, вероятно произведен и той в 80-те години.
Щ еги постна тук като снмики ис разни данни за тях, почвайки от радиата към буббоксовете /Гетобцластери, 8 и миникасетофончето.

Най-старото отделно радио, като още пазя от баща ми, е този Национал-Панасоник РФ100Л, който е и най-първата японска аудиотхника, която си е купувал нова баща ми.
Някъде в 1972-1973 год го купи това радио, заедно с дени репортерски монокасетофон Хитачи, от Кореком, а може би и от веригата безмитни магазини на Трансимпекс.

Този Панасоник радио, заедно и с едно купено доста по-късно, през средата на 80-те, специлиазирано и скъпо само пак радио, от неизвестната за мен марка Санва, баща ми ги ползваше да слуша западните радиостанции у нас, като Гласът на Америка /Европа централа/, Радио Люксембург, Свободна Европа,  ВВС, и прочее, каквито станции успяваше да хване.

Някъде още от края на 60-те годиин, благодарение на техн. пособия на известния тогава у нас откривател- инж. Живко Бъчваров, тия предавания в СВ и ДВ обхвати, се заглушаваха у нас доста успешно с насрещни вълнови излъчвания, така че си трябваше подобра техника да се хващат тия станции. Та, ето го Панасоника, още работи, обаче на едно големи батерии, като и на външен пригоден трансформатор.













Януари 06, 2024, 13:38:25
Отговор #671

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
А това пък е доста професионално радио, което наследи Панасоника за слушане на вражеските станции, него баща ми го купи някъде в 1983-84 години.
Него не го знам дали не му го донесе някой приятел, купено от Западна Европа, понеже у нас такива отделни и отн. специализирани радиа, аз не помня да е имало по Кореком да са внасяни.
Марката е Санва, модел- 6080.

То в момента работи частично, станциите се слушат на УКВ само на предварително запомнени няколко позиции, а иначе въртока с търсачката се върти безконечно, но не се улавят с него станции, може би някакво ремъче може да е скъсано.
Часовника обаче, както се вижда, който е на отделна батерия, работи безупречно, и вече сигурно над 10-12 год, с последната му сменена батерия.










Януари 06, 2024, 13:56:56
Отговор #672

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Бластери иначе баща ми доста купуваше нови, вкл и сега голама част са ми останали от него, като от марката Хитачи ги има тези двата.
По-стария, модел ТРК8080Е, баща го купи от Кореком накъде в нач. на 80-те години, и той се работеше чак до 2000 и някоя година.
Сега обаче не ще да се включва въобще на външен кабел, може би захранването или вътрешния трансформатор са му изгорили, а на батерия напоследък не съм го пробвал.

В края на 80-те пък баща ми си купи, пак сигурно от Кореком и него, първата му преносима аудиосистема с модерния тогава централен бас, е това Хитачи, модел-TRK3D8E.
Той, както както се вижда, е система с 3 говорителя- два външни средни, и един централен басов, за ултимативния преносим 3Д-Съраунд саунд.  :))














Януари 06, 2024, 14:13:21
Отговор #673

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Най-интересното от всички аудиотехники, дето изрових тези дни, е този репортерски-шпионски касетофон-диктофон, за миникасетки с обем от по 30 мин- всяка, на запис.
Има в него и миниговорителче, както и букса за слушалки.

Марката е Санйо, а модела е- TRC500M. Баща ми предполагам го е придобил някъде през нач. на 80-те години.
Интересното е, че преди години с него баща ми пазеше и един миниатюрен фотоапарат Кодак, който правеше снимки на минипакети с тесна филм-ролка, но този фотоапарат го поместих накъде в колекцията с фотоапарати на баща ми, и сега не ми беше подръка, да го снимам и него.

Това Санйо работи с 2 малки батерии по Волт и половина, та му сложих сега 2 батерии да го пробвам. За съжаление, усилването на звука работи, но пък и на запис, и на прослушване, не се въртят нито предните, нито задните ролки, сигурно са клеясали.

Тези миникасетофони са проектирани от Санйо още в 1964 год, тогава още с много странна квадратна кутия  на миникасетките, с леко диагонално навиваща се мини-магнетофонна лента.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sanyo_Micro_Pack_35














Януари 06, 2024, 19:32:36
Отговор #674

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Незнам какъв е бил баща ти (може да си споменавал), незнам.
Но това е "Джеймс Бонд" атрибут, за онези времена.
немец мръсен, бандит магистрален ...

Януари 06, 2024, 19:48:06
Отговор #675

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage


Много як, часова зона часовник !!!
Ние Кайро Атина ли сме ?
немец мръсен, бандит магистрален ...

Януари 06, 2024, 21:53:56
Отговор #676

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ами, София е на меридиана около 23° източна дължина, а Кайро е на 32° източна дължина, та гледам, поне според Нета, сме в един часови пояс с тях.

http://www.geoznanie.com/2016/10/opredeliane-na-mestopolojenie-izmervane.html

https://time.is/bg/Cairo

Иначе да, в теми касаещи други неща, съм писал, баща ми беше служител на МВР, но в Стопанска милиция до 1990 год, и след това в Ик. полиция, не е бил разузнавач.
Тия записвачки може да са му трябвали, понеже като работеше по соц. време в два различни отдела на Стоп. милиция, отдел- Стопански престъпления във външна търговия, и отдел- Стопански престъпления в туризма, сигурно му се е налагало да записва доноси и накисвания за разни тогава така нар. нерегламентирани стопански дейности, а и въобще присвоявания и подобни ик. престъпления, от разни регистрирани техни агенти, или просто свободно разпитвани лица.

Например в средите на ниски и средни нива служители в туризма, като морски спасители, спортни инструктори, бармани, сервитйори, пиколи, шеф-дйо-сал и управители на заведения, и прочее, както и в средите на разни външнотърговски работници, доста активно се правеше търговия с валута, както и се присвояваха разни стоки и суровини, а и съответно и се искаха, предаваха, и вземаха подкупи за всякакви неща и услуги.

Очакваемо, всички тия облагодетелствани по всякакви такива професионални причини лица, освен че логично криеха себе си като такива дейности, всъщност и много активно топяха за такива спекулации, кой колкото може, свои колеги или познати други служители.
Това, че през призмата на това те да се покажат като съвестни граждани, разбирай доносници, да могат те самите да не бъдат закачени от МВР и Стопанска милиция, за техните си далавери.
И според мен, тая Санйо записвачка е трябвало да я има като артикул, та при такива доста често спонтанни поверителни разговори с подобни оперативно интересни лица, на тях да им се документират изповедите и приказките.

Е, по филмите за Джеймс Бонд разбира се, тия уреди са ползвани предполагаемо, за доста по-екзотични и важни причини, като начин за запазване на гласово инфо.

Януари 08, 2024, 03:34:25
Отговор #677

Неактивен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Ако можеш да дигитализираш касетите да чуеме какво има на тях, ще бъде много интерсно.
Аз скоро си дигитализирах 3 броя VHS касети снимани в 80те 90 те, най вече децата и разни празници, тържества. Много вълнуващо !
немец мръсен, бандит магистрален ...

Януари 08, 2024, 20:19:26
Отговор #678

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Ето и един подарък , който ми направиха за РД семейството :