Автор Тема: Стари, ама наистина стари камиони  (Прочетена 12099 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 03, 2012, 17:46:12
Прочетена 12099 пъти

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Според статистиката /книгата "История на автомобила в Царство България", Иван Колев/, към края на Първата световна война в армията ни има около 700 моторни возила. От тях, сигурно поне половината, ако не и повече, са камиони. За голямо съжаление, не съм чул да има нещо останало от тях. Повечето са продадени за цивилни цели след войната, през 30-те години все още има оцелели, вероятно дори и след Втората световна, но до днес не знам нещо да се  запазило, дори и само гола рама. 
   С огромно удоволствие бих се захванал да възстановявам нещо такова, ще ми е много по-интересно дори от колата. Дори и само шаси да се намери от някъде, пак е някаква основа за дългосрочна работа и издирване. Но май и това даже няма, жалко!
    За момента ми е попаднала само тази дреболия - един карбиден фар. Не смятам, че е за автомобил, тъй като техните са били в повечето случаи бронзови, а и този е малко грубоват. С файтонските пък като цяло има много малко общо. Обратно, на камиони от онази епоха се виждат фарове именно от този тип. С дръжка, така че като бъдат освободени от вилката, да могат да светят за товаро-разтоварни работи, поправки и т.н. Сега остава да му намеря една кабина с шаси и мотор, които да му закача на стойката  :))

Февруари 03, 2012, 18:39:51
Отговор #1

Неактивен zhivko88

  • Публикации: 349
Теодоре ти нали имаше старо шаси от някакъв стар бирщайн камион разкажи за него !

Февруари 03, 2012, 18:45:51
Отговор #2

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Еееее то е направо модерно, чак от около 1928  ;D Австро-Фиат. Шаси, ръчна спирачка, преграда пред кабината, кормилна кутия и волан - това е останало от него. Другите части също са стари, но от съвсем други возила. Соатаджийска им работа!
  А онези, наистина старите, са съвсем друга епоха, примитивни, с ония дървени спици и бандажни гуми... кеф!  :)

Февруари 16, 2012, 07:53:44
Отговор #3

Неактивен venko

  • Публикации: 31
Такова нещо виждах преди двайсетина години на 60-тина километра от Белград насам. Стоеше си пред една къща и собственика каза че го извадил от реката (Дунав). Рама с двигател, скорости, мостове, колела с дървени спици и бандажна гума.
Ама преди 20 години....
Уважаема Тъщо, моля не ме учи как да възпитавам децата си! Аз живея с едно от твоите и изобщо не съм доволен от резултата!

Февруари 16, 2012, 13:43:40
Отговор #4

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Сърбите за съжаление се оказаха доста по-културни от нас в техническо отношение! Ценят си старата техника, да не говорим пък какъв Музей на авиацията имат!  :o Ние тук сме унищожили до крак стотиците самолети, произведени преди войната тук, в българските самолетни работилници, а те там са запазили една, последна машина! Браво на тях, тъжна история за нас!

Но да се върнем на старите камиони. Че цял няма, това досега никой не го оспори, за съжаление. Тогава да гадаем, къде и как може да са се запазили някакви жалки останки, пощадени от вроденото ни скрападжийство? Може би както във Великобритания? Там е било изключително разпространено, след като камионът си изслужи службата, да вземат шасито с мостовете и да построят отгоре фургон, каравана, в която даже да си живеят. Дори и днес, в този момент, там има запазени много такива. Може да се каже редовно бутат гнилата дървена надстройка и вадят шасито. И даже не винаги отива за нечий проект, ами нопякога просто си разбистват мястото и ги претопяват! Просто имат много. Показателно е, че дори сега подобно нещо може да се вземе за стотина лири!  :o
   Дали у нас няма някъде останало старо ремарке, фургон или друго подобно, направено на базата на пра-стар камион?

Февруари 16, 2012, 13:48:37
Отговор #5

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
И не само каравани, използвани са и при постройката на по-солидни, нормални къщи. Ей това е било в нечие приземие/подземие до преди 3-4 години, докато един го измъква, за да го използва при реставрациите си. Разгражда част от цокъла, подпира къщата и измъква шасито! Явно и домакинът се е оказал разбран човек!  ;)
   Дали няма и у нас някоя барака, плевня или друго, подсилена със старо камионско шаси, на пода или на тавана? Повторното използване на железарии не е непознато и у нас. Например в района на Казанлък като рушат къщи от 20-те - 30-те години, от бетонните плочи излизат арматурни решетки, направени от цевите на пушки от Руско-турската война, заварени една за друга. Нали там е имало военни фабрики от край време, някога някому е хрумнало да употреби солидната стара железария за арматура. А шаси? Дали няма някъде?

Февруари 16, 2012, 14:00:23
Отговор #6

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
А струва ли си човек въобще да се вълнува от подобни въпроси, от такава скрап? Категорично, да. Ето хората от какво тръгват и след няколко години издирване, възстановяване и изработване на части, и усърдна работа, до къде докарват нещата.
« Последна редакция: Февруари 16, 2012, 14:02:15 от Teodor »

Февруари 16, 2012, 14:02:29
Отговор #7

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Дори и да не може да се окомплектова, пак си струва някое шаси да се намери, да се боядиса и да стои като паметник, че и ние някога не сме били изостанали от света. Но дали нещо въобще е останало? Ето живо доказателство, че дори през 30-те години все още е имало не просто оцелели старци, ами и на активна служба в ШЗО! Със сигурност са преживяли войната, но после....??

Февруари 17, 2012, 12:35:21
Отговор #8

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Дали няма нещо останало по складове на поделенията?

Иначе, някъде гледах подробни снимки на реставрацията на камиона от предният ти пост (номер 6) .
Впечатляващи неща създават тия хора!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Април 04, 2012, 04:53:28
Отговор #9

Неактивен regreed

  • Публикации: 361
  • Всеки ритник отзад е крачка напред!
 >:D  Едва ли!!! Нашите "учени" глави, преди около 2-3 години са вкарали почти всичко за претопяване,( "за да се запази военната тайна") . Аз поне знам за около 40 мотоциклета Урал, били на въоръжение в софийските поделения, който са дадени за претопяване в бившето ""Кремиковци".
Може би някой да се е уредил с връзки, но когато питах категорично ми отказаха ...   :-X
 Сега се разнасят легенди за "изоставени" поделения и техниката в тях оставена на произвола безстопанствена ...
Само дето не мога да си го представя това - особено при зоркия поглед на бай ....    Батеее, дай некакво железо, да кОпувам хлеб за децата ... 

 14.10. 2016  kaffer berreits bruder