Автор Тема: История на автомобилните регистрационни табели в България  (Прочетена 3902 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юли 17, 2019, 21:00:15
Отговор #30

Неактивен РумбатаБс

• Публикации: 2260
Първата кола която регистрирах с квадратен номер беше през '96-та ... Toyota Land Cruiser FJ 55 '71  .. R6 4230 cc бензин.
retrobs.com

Юли 18, 2019, 13:36:09
Отговор #31

Неактивен Механджията

• Публикации: 943
  • XJ6
такова даже не бях виждал досега хахах :) живо ли е това чудо? 100% е рядък модел
......'с живота под вежди се гледаме строго, и боря се с него, доколкото аз мога'.......

Юли 18, 2019, 18:22:45
Отговор #32

Неактивен РумбатаБс

• Публикации: 2260
такова даже не бях виждал досега хахах :) живо ли е това чудо? 100% е рядък модел
Продадох я 2000-та година ... вече наистина са рядкост.
https://www.ebay.com/itm/1976-Toyota-Land-Cruiser/233262069740?hash=item364f80b7ec:g:MSoAAOSwAT5dCcYH
retrobs.com

Август 11, 2019, 20:08:18
Отговор #33

Неактивен ВанкоБоев

• /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 5
Написах го и в първия си пост до 1977г. се практиува преиздаване на освободени по - стари номера, като както казах за различните окръзи, по различно време отпадат вторите букви там, където са излишни - Мх, остава М, Кж остава само К и т.н. С други думи първо е серията Мх, след това МхА, като в даден момент "х" - то отпада и серията продължава нататък, като МА, едновременно се преиздават и освободени номера  от Мх. Например Мх 0175, бива преиздаден, като М 0175 и т.н.

Пловдив: П(д), ПА, ПБ, ПВ, ПГ, ПМ, ПН, ПП, ПР, ПС, ПТ, ПХ, ПАВ
Варна: В(н), ВА, ВБ, ВВ, ВГ(1976г.), ВК, ВЛ, ВМ, ВП, ВС
Бургас: Б(с), БА, БВ, БГ, БД, БК, БМ, БН
Стара Загора: Сз, СзА, СзБ, СзВ, СзГ, СзД, СзК, СзЛ
Русе: Р(с), РА, РБ, РВ, РГ, РД, РК, РЛ.

Kaкто се вижда през 1986г., вече и София ,и Пловдив са изчерпили кодовете си(София дори втория си по  код), а Варна вече е на ръба на изчерпването(след очевиден отказ да се използват буквите след Х и при заета серия ВТ от В. Търново). Поради това през 1986г. е въведен и новия формат.
   Във Варна, серия ВС няма. Първоначално върви ВА до 1970-71ва. Заменена е както следва от ВБ до 1973та, следва ВГ до около 75та- 76та. Следва ВК, в началото на 1981ва привършва ВЛ, следват ВМ и ВП. Регистрация ВВ остава изцяло за държавните, а ВА върви и за двата типа автомобили.  Има и много случаи ,в които върнати номера от 70-75та се поставят на автомобили от 80те.

Август 11, 2019, 21:54:51
Отговор #34

Неактивен Palio

• /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 1
Eто и реда на сериите в още два  окръга:
Велико Търново: ВТ, ВТА, ВТБ, ВТВ, ВТГ, ВТД, ВТК
Плевен: Пл, ПлА, ПлБ, ПлВ, ПлГ, ПлД, ПлК
Хасково: Х(с), ХА, ХБ, ХВ, ХГ
И в общи линии с това се изчерпват сериите в окръзите с най - голямо населние. Някой знае ли кои серии за били издавани в София - окръг? Аз съм виждал СфА, СфБ, СфВ, СфП и СфР(очевидно не са били издавани подред, защото излиза, че в София - окръг са били издадени повече серии, отколкото във Варна или Бургас).

Здравейте!

След тригодишно четене във форума, най-накрая реших да се регистрирам тук. По повод на въпроса за автомобилните номера, особено за Велико Търново - пиша по спомени, които бягат след днешните много бири. И тъй:

Черен номер ВТВ - такова животно нема. След Б е следвал Г.  В се появи само на мотоциклетните номера в новата номенклатура, но за това - после. Сега - автомобилните:
Та - докъм 1986-та последната черна серия беше К - например имах съученик, когото го караха  с нов "Вартбург" 353W Елекрон с черен номер ВТК 9910 /средата на 1986 г./. После се появиха жълтите номера със серия Л, а после следваше М. Интересното е, че малко преди това време братовчед ми, който беше музикант в Югославия, докара един бял "Полонез" /още се псувам защо не го взех, когато ми го подаряваше.../, на когото сложиха черни номера ВТ9209. Явно наистина са попълвали върнати номера от стари серии тогава. Отделно по това време имаше един набиващ се на очи кафяв 125р, който беше с жълти номера ВТ6969К, а такава жълта серия не беше пускана. Още по-отделно имаше един комшия на свако ми, който пък търкаляше нова "Волга" 24-10 с жълти номера ВТ4444 без серия - явно пак някаква връзкарска работа. По спомени ми се включва и някакъв соц автомобил с жълта серия Д и подходящо еднакъв номер. Ама това са бели лястовици. 
И пак относно старите черни/бели номера. В Търново последният бял номер, който помня, беше ВТК2500 - резедав "Москвич" 2140 с червени кръстове на вратите. Последните нови Икаруси бяха ВТК1885 и 1886, а последният къс "Чавдар" В13-20 го караше един мой познат и беше с номер ВТК1939 - тия всичките все бяха бели, естествено - държавни. Според бащата на мой много близък приятел, който по това време е работил на канала в КАТ и е давал номерата, е имало отделени бройки за държавни бели номера /например серия К/ и не е имало повтарящи се черни със същата серия.

Относно споменатите по-горе номера ВТВ - пак казвам - такива автомобилни не е имало - само мотоциклетни и то в сегашно време. Първият ми голям мотор /АВО Спорт/, който купих през 2000 г. беше регистриран с номер ВТ1290В - овален. После номерата станаха правоъгърни, но серията си остана /имам още един мотор с тази серия/. Текущата серия за моторите е К - имам един и от нея.

Август 11, 2019, 23:56:38
Отговор #35

Неактивен exton

• Публикации: 271
    • http://my-fiat.blogspot.com/
Too dumb for NYC, too ugly for LA