Автор Тема: Електролиза-полза и вреда?  (Прочетена 7362 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 15, 2012, 04:10:10
Прочетена 7362 пъти

Неактивен exton

  • Публикации: 311
    • http://my-fiat.blogspot.com/
Химията не ми е стихия, затова искам да запитам има ли някакви вредни ефекти върху метала след почистването му от ръжда и боя по електрохимичен път. Доста се порових но нищо не намерих за негативни странични ефекти.
От известно време почиствам по този начин детайли и мисля да продължа, но все пак искам да съм сигурен, че след електролизата няма да са развие някаква вътрешна корозия по метала или да се получи отслабването му.
Инак препоръчвам този "мъзелив" метод за почистване. 24ч и детайлът е почистен
Ефекта наистина е добър, надявам се и негативни последствия да няма...
Too dumb for NYC, too ugly for LA

Февруари 15, 2012, 09:59:12
Отговор #1

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Колега, сподели по-подробно за това електролизно почистване, моля! Предполагам, че не само на мен ми е интересно. Аз за ултразвуково почистване знам, но за електролизно за първи път чувам.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Февруари 15, 2012, 11:05:56
Отговор #2

Неактивен vasko4

  • Публикации: 591
  • 0899936995
Доста се порових но нищо не намерих за негативни странични ефекти.
От известно време почиствам по този начин детайли и мисля да продължа, но все пак искам да съм сигурен, че след електролизата няма да са развие някаква вътрешна корозия по метала или да се получи отслабването му.
Ето тук е писано по тази тема:
http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2095.0
сподели и ти твоите наблюдения и опит, качи снимки ако имаш

Февруари 15, 2012, 14:25:55
Отговор #3

Неактивен exton

  • Публикации: 311
    • http://my-fiat.blogspot.com/
В случай че модераторите решат могат да обединят темата, макар че за евентуални вредни последици е темичката.
Първоначално пробвах със старите руски зарядни, но нещо слабо е. След това взех по голямо.
Пускам го на около 8 А
Оставям 24 часа.
Както в предишната тема е описано "-" се връзва на почистващият детайл а "+" е стоманена пръчка.В моят случай арматурна тел, която все се каня да подменя със стомана. Виждал съм стоманена гъбичка за чинии се поставя.
Това което не се вижда от снимките е че трижилният кабел на "-" е свързан в 3 точки с детайлът за по -добър ефект.
След 24 часа всичко е почистено. Всичко е набъбнало по повърхността и се нуждае от телена четка и измиване с алкален разтвор. Няма го металният блясък на метала,стои черно едно такова
Подсушавам, и слагам да изсъхне максимално бързо и въпреки това много бързо детайлчето добива жълтеникав отенък. Почиствам с коресилин  и се смазва.
Общо взето това е.
Дано токът не предизвиква други последици.Общо взето това това ме притеснява.
Инак предстои носачи да почистя. Ще се опитам повечко да снимам. Имам и резервоари да почиствам и си мисля, че това е идеален метод за тях. Няма кландучкане, пълнене с болтове или  мозайка.
В предишната тема колегата Teodor е обяснил доста обстойно и нагледно процесът.
Пропуснах да пиша че сода каустик използвам
« Последна редакция: Февруари 15, 2012, 14:33:10 от exton »
Too dumb for NYC, too ugly for LA

Март 01, 2012, 15:49:48
Отговор #4

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Ползвам метода ДОСТА, става чудесно със зарядно за акумулатор :)
"Негативи" има - трябва бързо да се обработи почистения детайл, кородира светкавично  - което е обяснимо с оглед това че е чисто желязо в тоя момент.
ПП: за "електрод" използвам парче винкел :)