Автор Тема: Историята на Опел  (Прочетена 24640 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 07, 2017, 10:00:02
Отговор #20

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Дженерал мотърс продаде губещия Опел на Пежо
/БТА/

Френският автомобилен холдинг Пе Ес А груп (PSA Group), обединяващ марките Пежо (Peugeot), Ситроен (Citroen) и луксозната Де Ес (DS), съобщи днес официално, че се е споразумял да купи губещия европейски бизнес на американската компания Дженерал мотърс (General Motors Co.) за 2,2 милиарда евро (2,3 милиарда долара), предадоха световните агенции.

Пе Ес А ще плати 1,3 милиарда евро за европейското подразделение, произвеждащо коли от германската марка Опел (Opel) и британската Воксхол (Vauxhall), както и 900 милиона евро за европейската част на финансовата компания Джи Ем файненшъл (GM Fiancial), съвместно с френската банка Бе Ен Пе Париба (BNP Paribas), уточняват АФП и ТАСС.

Френският концерн се ангажира да върне Опел и Воксхол на печалба, прицелвайки се към оперативен марж от 2 процента до три години и 6 процента до 2026 година, при подкрепата на икономии от мащаба за 1,7 милиарда евро, отбелязва Ройтерс.

Сделката, обявена днес в Париж от Дженерал мотърс и производителя на Пежо и Ситроен, ще пренареди сектора и ще създаде автомобилостроител номер 2 в Европа след Фолксваген (Volkswagen).
Обединената компания би могла да прави по 5 милиона коли годишно, посочва Асошиейтед прес.

Дженерал мотърс къса връзки с Опел след 90-годишна собственост върху марката. Около 9 милиарда долара за загубите на американския автомобилен гигант в Европа от 2009 година, припомня ДПА.

Придобиването на подразделението, което подлежи на одобрение от регулаторните власти, вероятно ще бъде завършено до края на годината.

Сделката предвижда да бъде поет контролът над 12 производствени съоръжения, в които работят над 40 000 души.
Опел има 38 000 служители в седем европейски страни, а в британските заводи на Воксхол са наети около 4500 души.
На фона на опасенията за загуба на работни места главният изпълнителен директор на Пе Ес А Карлос Таварес обеща да спази сегашните ангажименти на Дженерал мотърс към работниците.

Американската компания ще запази производствения си център в италианския град Торино. Дженерал мотърс и Пе Ес А, които в миналото са имали съвместна дейност, ще продължат да си сътрудничат в технологиите за електромобили.
Цената на Опел изглежда сравнително малка заради голяма вноска в недофинансиран пенсионен план на германския автомобилопроизводител, отбелязва АП.

Изкупуването бележи голям положителен обрат за групата Пе Ес А, която само преди три години бе спасена от китайски инвеститори и френската държава, изтъква агенцията.

Шефът на френската група Карлос Таварес коментира, че сделката променя хода на играта за Пе Ес А, а директорката на Дженерал мотърс Мери Бара я определи като печеливша и за двете страни.

Януари 30, 2020, 23:37:31
Отговор #21

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
А ето как изглежда един голичък на екстри, с най-грозната форма, но чисто нов реално, Кадет капка.
Не му е чак толкова лошо качеството на интериора, за все пак 80-ски модел кола.

https://autobild.bg/t%d0%be%d0%b7%d0%b8-kadett-e-%d0%b5-%d1%81%d0%b0%d0%bc%d0%be-%d0%bd%d0%b0-8300-%d0%ba%d0%bc/?fbclid=IwAR0OF-cX2yFt2v03j-Im4pKH6B0uOS84ME2xNWziFaWB28MfoSbg2l7pzXI

Април 15, 2022, 17:05:21
Отговор #22

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
160 години Opel - от шевните машини до високите технологии
https://www.segabg.com/category-cars/160-godini-opel-shevnite-mashini-visokite-tehnologii

През 2022 г. Opel празнува своята 160-годишнина. В този период германската марка със светкавица в емблемата предлага на милиони клиенти различни продукти и иновации по цял свят, като успешно успя да премине през редица трудности и изпитания.

Историята започва в края на август 1862 г., когато Адам Опел сглобява в Рюселсхайм първата си шевна машина, поставяйки основите на Opel. Производствените резултати бързо се увеличават, като не е за пренебрегване фактът, че фирмата започва да удовлетворява и индивидуалните желания на своите клиенти, проектирайки шевни машини по техните специфични изисквания. Още през 1868 г. Адам Опел и служителите му преместват фабриката в нова сграда. Компанията бързо се развива и се превръща в един от най-големите производители на шевни машини в Германия, като започва износ за цяла Европа.

След това Opel полага следващия успешен стълб в бизнеса - производството на велосипеди. През 1886 г. в Рюселсхайм е сглобен първият велосипед - което прави фирмата един от първите производители на колела в Германия. Скоро гамата от модели се разширява, за да включва триколки и Sicherheits-Niederräder ("сигурен велосипед с ниски колела").

През 1888 г. е открита първата фабрика, специално за производство на велосипеди. Opel бързо възприема модерните технологии като пневматични гуми, сачмени лагери и главини, прилагайки ги във велосипедите си. От 1894 г. създава велосипеди специално за жени

Историята на успеха продължава десетилетия, а през 20-те години на ХХ век Opel напредва още повече и става най-големият производител на велосипеди в света.

Решаващата стъпка за развитие на компанията - управлявана от петимата синове, наследили я след смъртта на Адам Опел, е началото на автомобилното производство през 1899 г. Това превръща Opel в пионер в тази индустрия и един от най-традиционните автопроизводители в света.

В Рюселсхайм стартът е даден с историческия модел Patent-Motorwagen System Lutzmann. През 1906 г. са произведени 1000 такива коли. Поредният успех идва през 1909-а с легендарния 4/8 PS Doktorwagen. При цена от 3950 марки автомобилът е наполовина по-евтин от тези на луксозните конкуренти. Така Opel предоставя възможност на по-голяма част от населението да притежава собствено мобилно средство.

Въвеждането на поточна система за производство през 1910 г. също има значителен принос в успехите на марката. Opel е първият германски производител, въвел широкомащабно производство чрез технологията на поточна монтажна линия. Първият автомобил е произведен по този начин в Германия през 1924 г. и се нарича 4/12 PS Laubfrosch. Боядисан е в зелено за асоциация с наименованието "дървесна жаба".

Само три години по-късно, Opel 4 PS, с базова цена от едва 2980 марки, вече не е скъп луксозен артикул за единици, а се позиционира като надеждно и достъпно транспортно средство за мнозина.

В същото време благодарение на рационалното производство и с непрестанно нарастващата производителност колата става все по-достъпна с годините. А търсенето на Opel продължава да нараства. През 1931 г. моделът с 1,2-литров двигател става първият истински "народен автомобил".

Последващата революция в производството е скоро след това. През 1935 г. новият модел Olympia става първото германско масово произвеждано превозно средство с единно изцяло стоманено тяло, което благодарение на малкото си тегло осигурява подобрена ефективност при шофиране и нисък разход на гориво. За първи път новият дизайн дава възможност за т.нар. "брак" между корпус и енергийните агрегати. По този начин целият производствен процес е по-бърз и по-ефективен, проправяйки пътя за навлизане на метода в масово производство.

Opel продължава да привлича общественото внимание към себе си, представяйки нови модели и варианти на превозни средства, като създава някои забележителни модели. Сред тях е Kadett, чиято първа версия излиза на пазара през 1936 г. Моделът се задържа в производство до 1991 г., когато 12-ото му поколение получи името Astra, за да продължи напред до наши дни.

Марката има успехи и при по-малките модели, което се дължи най-вече на Corsa. Този автомобил пък празнува 40-годишнина през 2022-ра. А днес на пазара се предлага и негова изцяло електрическа версия.

През 1999 г. Opel отново демонстрира иновативно решение с модела Zafira и концепцията Flex7, които създават нов сегмент в класа на 7-местните компактни ванове.

За първи път такъв модел може да бъде трансформиран в двуместен с голяма зона за товар, при това само за миг, без да се налага да се отстраняват седалки.

Спортните автомобили също са част от историята на марката Opel. Най-зрелищният пример е на 23 май 1928 г., когато Фриц фон Опел, най-големият внук на Адам Опел, достига скорост от 238 км/ч с RAK 2 на писта "Авус" край Берлин.

Преди почти пет десетилетия легендата Валтер Рьол постави Opel начело в моторните рали спортове. През 1974 г. той и навигаторът му Йохен Бергер станаха европейски рали шампиони с Ascona SR, а през 1982 г. заедно с Кристиан Гайстьорфер Рьол спечели рали "Монте Карло" с Ascona 400.

Opel е и сред пионерите в серийното производство на електрифицирани коли. С Opel Ampera, обявен за "Автомобил на годината 2012" в Европа, марката създаде нов сегмент на европейския пазар. Ampera е първото електрозадвижвано превозно средство, подходящо за ежедневна употреба с обхват на пробега от около 500 км.

През 2016 г. бе представен Opel Ampera-e, чиято литиево-йонна батерия с капацитет 60 кВт/ч осигурява пробег до 520 км. А три години по-късно дебютира и Corsa-e - първият изцяло електрически компактен автомобил на марката.

Юли 07, 2022, 22:19:41
Отговор #23

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Статия с подробности за хомологираната рали версия 400 на Манта Б.

https://rallygroupbshrine.org/the-group-b-cars/rally-cars/opel-manta-b400/

Април 23, 2023, 19:22:11
Отговор #24

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
По повод горния линк, може най-общо да се доуточни, че в края на 70-те год. Опел има доста успехи на рали-сцената с 16-клапановия Аскона 400 от Група 4, а в 1982 год. Асконата е сменена именно с наследника си вече от Група Б- Манта 400.

Мантата няма успехите на Асконата, освен на приоритетно асвалтови ралита, но пък като дизайн е много красива кола.
И Мантата и Асконата са правени в хомологационните им версии 400, само и единствено с каросерия с 2 врати и отделен багажник.

https://www.secret-classics.com/en/40-years-of-opel-manta-b-400/

https://www.appreciating-classics.com/car/opel-manta-400/