Автор Тема: Размисли относно боядисването  (Прочетена 51577 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 06, 2012, 23:20:37
Отговор #20

Неактивен Коста1

  • Публикации: 14
А ти научил ли си се да плащаш достатъчно добре за твойте изисквания? :-\

Март 09, 2012, 08:00:20
Отговор #21

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Хора които са реставрирали поне по една кола много добре знаят, че колкото и да се стараеш по една стара говорим за поне 50годишна кола боята няма как да остане без компромат повече от 7-8години което разбира се не е зле.Лично за мен най добрия вариант е човека който реставрира колата да  е собственика на колата и да разбира от карусерийни ремонти.Да е добър автотенекеджия и добър автобояджия.Едва тогава един такъв ремонт има шанс да бъде направен наистина  качествено доколкото позволяват уменията на майстора и свободното му време.Не ,че няма добри майстори.Има ги във всеки град, но съгласете се кой ще е този майстор който ще си зареже работата която му носи сигурни доходи и ще тръгне да си губи времето с вашата  ретро кола която много добре знаете колко човекочаса  себеотрицание изисква . Няма такъв майстор според мен .Не че няма да я направи. ще я направи ще ви вземе парите  и дори ще изглежда страхотно но няма да е от сърце защото започнеш ли да подготвяш кола за боя не можеш да спреш защото влагата няма почивен ден а това е  бреме и най вече време... А и много добре знаете какво е заплащането за такива услуги в България.Ако един ден се появят достатъчно богати хора готови да влагат пари в такива мероприятия тогава сигурно доста автоспециалисти ще се пренасочат професионално само в този сектор, но за момента просто нещата не стават.А един автобояджия няма как  да даде гаранция за това ,че след 5 г няма да избие ръжда.Причината е ,че това не зависи само от него.Това зависи  и от автотенекеджията най вече.Ако той си е свършил работата на макс тогава и боята ще стои там където трябва.Т а мисълта в общи линии ми беше че когато изобщо някой професионален бояджия се наеме да ремонтира коли като нашите то едва ли го прави заради интереса му към "печалбата"  и  затова  според мен трябва да изпитваме благодарност към такива хора а не да ги нападаме
« Последна редакция: Март 09, 2012, 08:45:55 от rumen_spasov »

Март 09, 2012, 09:16:48
Отговор #22

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
А защо ми се струва че не е работа на бояджията да дава гаранция срещу корозия.Това би трябвало да е отговорност на тенекиджията.

Март 09, 2012, 12:53:35
Отговор #23

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
А защо ми се струва че не е работа на бояджията да дава гаранция срещу корозия.Това би трябвало да е отговорност на тенекиджията.

Защото бояджията полага покритията. Инак има известен смисъл и в твоите думи - ако един тенекеджия претупа работата, ще тръгнат ръжди (че може и да не изреже старите до здрави).

Поздрави Румен, обаче от написаното от теб става ясно нещо неприятно - излиза че тенекеджии и бояджии не работят качествено в общия случай. Колкото до "сигурни доходи" - не знам, предполагам че ги имат сервизите към застрахователи най-вече, за останалите не съм сигурен.
Качеството на работа и това да застанеш зад името си би трябвало да са смислени и в работата със съвременни автомобили. Аз все още се чудя защо "майсторите" избягват толкова старателно да поемат писмена отговорност - щото останалото е бошлаф, да си го кажем честно?

Март 09, 2012, 18:18:58
Отговор #24

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Това което си написал показва,че не си прочел внимателно написаното от мен.Ако трябва прочето го няколко пъти и то бавно и ще ме разбереш какво сьм имал впредвид. ;)

Март 09, 2012, 18:32:15
Отговор #25

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
"Лично за мен най добрия вариант е човека който реставрира колата да  е собственика на колата и да разбира от карусерийни ремонти.Да е добър автотенекеджия и добър автобояджия.Едва тогава един такъв ремонт има шанс да бъде направен наистина  качествено доколкото позволяват уменията на майстора и свободното му време.Не ,че няма добри майстори.Има ги във всеки град, но съгласете се кой ще е този майстор който ще си зареже работата която му носи сигурни доходи и ще тръгне да си губи времето с вашата  ретро кола която много добре знаете колко човекочаса  себеотрицание изисква . Няма такъв майстор според мен "

Това отлично го прочетох. Не значи ли именно каквото съм написал?

"Т а мисълта в общи линии ми беше че когато изобщо някой професионален бояджия се наеме да ремонтира коли като нашите то едва ли го прави заради интереса му към "печалбата"  и  затова  според мен трябва да изпитваме благодарност към такива хора а не да ги нападаме"

Ще ме извиниш - ама след като си плащам имам право и да искам. Изобщо не става дума за нападка - като клиент просто искам изпълнителя да застане зад труда си, за който съм платил.

Март 09, 2012, 21:09:30
Отговор #26

Неактивен Коста1

  • Публикации: 14
Не знам, Коста. Знам за щатско малко ориентири.
Инак знам че от Швейцария ходят в немски сервизи - познай защо. Знам и какво правят болшинството ни набедени за майстори въпреки доста добрите пари които им плащат клиенти - и го наричам безотговорно. Ето това искам - да поемат тговорност.

ПП: в Германия обаче отлично знам как да търся и изисквам отговорност, когато давам пари :) Ако някой майстор се кефи да оправя 2 пъти една и съща кола (втория път без пари) - моля! Да не говорим ако нещата идат на ниво ферайни за какво чудо става дума, ама туй са дълбоки води (макар и специфични точно за Германия).

ППП: понеже виждам че си променил постинга си - ще го кажа така: да, сменят цял детайл в общия случай. Оттам обаче труда пада като часове. Инак за застрахователите и това че са склонни да ти платят 270 за нещо което не би ти дало повече от 150 от клиент - няма лошо, работи си само с ДЗИ (докато има работа). Съгласен съм и с това че реставрациите са друга бира и поглъщат в пъти повече време (и пари). Понеже смятам че си Монцата - коментирай гаранцията моля, би ли се подписал под писмена?

Ах да, за даването - не съм дойна крава (както ДЗИ) но и знам че с трици маймуни не се ловят. Склонен съм да платя всичко в рамките на разумното, честно казано не бих спестил примерно 500лв от текенеджийски и бояджиски операции и да получа калпава работа и/или висене с месеци при някой майстор без да работи по колата.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

От къде на къде мислиш,че възтановяване на детайл е по евтино по часова ставка от смяна на детайл.... :(Това зависи от колата какъв клас е и модела.... :-\и какво разбираш от застрахователен бизнес и що е дойна крава.....???

Ще приготвиш ли 10 бона бояджииски труд  ?и монцата ще те прати при неговия учител който е реставрирал не едно мече на шефа на "САМИ М" ^-^
« Последна редакция: Март 09, 2012, 21:15:26 от Коста1 »

Март 09, 2012, 21:22:10
Отговор #27

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Именно за това говорим.Когато човек изисква трябва да е наясно дали му е по джоба и да плати.Ремонтите по каросериите не са никак ама наистина никак ефтини и това е разбираемо.За да ти свърши качествено работата си един специалист трябва по някакъв начин да го амбицираш да работи всеотдайно по твоята кола и да не мисли за нищо друго  .Да вложи абсолютния максимум от себе си за да постигне резултати.Е колко мислиш ти ,че струва тази екстра.Хайде определи сам цена да видим до колко си наясно с нещата?

Март 09, 2012, 21:53:49
Отговор #28

Неактивен taran

  • Публикации: 141
    • taran`s garage.ale.bg

Ще ме извиниш - ама след като си плащам имам право и да искам. Изобщо не става дума за нападка - като клиент просто искам изпълнителя да застане зад труда си, за който съм платил.
[/quote]

Аз от двайсетина години стоя зад труда си.Гаражчето ми е на едно и също място,няма как да го преместя  ;).Засега не се очертава да забогатея драстично,но и от глад няма да умра.
Незнам какво неясно има в поста на Румен Спасов.И откъде направи извода,че колегите не работят качествено...Че в сяко стадо има мърша е ясно,и може да ти е чудно,но от мърльовци дето бачкат за по 60-70 лв на детаил,страдам повече от колкото ти  :).
А избора на маистор,специялист или както искаш го наречи е изцяло твой,по какви критерии ще се водиш,също е твоя работа.
Едни гледат коли правени от човека,други се доверяват на мнение на познати,трети искат писмена гаранция..."Въпрос на вкус"казало кучето...



Март 09, 2012, 23:23:36
Отговор #29

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Коста, тъй като не съм колбасар (шефа на Сами-М, Леки и какво ли още не от бранша), ценя парите и не бих платил 10 бона за нещо което не струва и 3.
Изглежда е нужно повечко време да се проумее факта, че здравия разум няма общо с тежкарството.

Да, за възстановяване на детайл е нужен повече труд отколкото за смяна. Затова и съм си намерил фабрично нови калници, след като тенекеджията предпочита да дам пари за части вместо той да ги вземе за труд - няма проблем.
От застрахователен бизнес не разбирам (почти, само ме канеха за оценител по едно време). Така че дойната крава определено НЯМА да съм аз :)

Румене, ако един "специалист" не е на това професионално ниво че да се налага специално аз да го стимулирам, няма и да му закарам кола. Или го може, или не.
Цена няма да определям понеже вече имам достъп до нови детайли по купето - тях и сам мога да си сменя. За боядисването ще ида при "некадърниците" от 70лв (както споменава Таран).
С цялото ми уважение и към него - но "стоя зад труда си" в стил "гледайте коли дето съм правил" не гарантира че ще направи и моята добре. Затова моя "вкус" е практичен - не ме интересува как някой е направил мечетата на шефа на Сами-М, интересува ме как ще направи моята кола и с какво ще го гарантира качеството. Голи приказки не искам, инак пари от мене за тенекеджии и бояджии няма да излязат, ще ида за 70 на детайл и хич не ми дреме че имало и по-велики.