Автор Тема: Полуоси на Skoda  (Прочетена 6962 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 20, 2012, 23:10:05
Отговор #10

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Хм, почти няма Шкода 120, която не е късала полувал. Някога като ученици се хвалехме на кой колко далече му е излетяло колелото. :D :D :D И то твоята е 82-ра година и с късите полувалове, които уж са по-здрави. Моята например е по-нова (модел 87-ма) и с по-широкото окачване:

На около 38000км скъса десен полувал, без по моста някой да е пипал нещо от завода. Явно от умора на материала се е спукала, пукнатината се е уголемила и накрая колелото тръгна само по пътя. После за 7-8000 пак скъса (с нов полувал и барабан) - тогава сцепи и чисто нова зимна гума, защото колелото се заглави в калника... Като добавим факта, че на 40000 км двигателят започна да гори масло, да пуши и да работи на два цилиндъра (пак познат на всеки шкодаджия проблем)... И така - нови ризи - бутала - сегменти. Скапа се стартера, после и следващия стартер. Износи се съединителя - и него нов. Накрая за капак блокира термостата и прегря юнашки. Спукана глава. Смяна на глава и на сегменти. Непрестанните ремонти по практически некараната Шкода ни вкара в шок. Особено мен, защото си я харесвах и то много. В крайна сметка я оставихме на вилата на спокойствие, след като потрошихме по нея пари колкото за една нормална кола.
А Шкодата на чичо ми се оказа по-здрава от нашата. Тя никога не скъса полувал (после при аутопсията се оказа, че втората клапа на карбуратора не е отваряла). Тя пък все, че скъса биела на цели 120000км и сега стои като донор за бежовата.
Интересното е, че старата 100С не къса полувалове, а са същите като на 120. Двигателчето й обаче е едва 42к.с. - то просто няма сили да ги скъса. От познати, които са имали 100 и после 120 съм чувал, че и двигателят на 100 е по-здрав, но това е друга тема.... :D

Та за полувала - смяна с нов и него, и барабана, и клина, + семеринга и маншона (да не тече масло от ръкава), и стягане с препоръчания от завода въртящ момент на гайката на барабана. Според мен, прекомерното затягане с двата крака на метър и половина удължение води до образуване на пукнатини и късане. И внимателно каране без много газ.  :D
 

Март 20, 2012, 23:24:24
Отговор #11

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Аз пък потроших от ръчкане  моята екс 120 LS -ка и нямах инциденти! >:D

Но темата  яко си мирише за раздел,,Общ технически'' , така че админите или модовете могат да я преместят! :)
« Последна редакция: Март 20, 2012, 23:35:32 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 20, 2012, 23:47:28
Отговор #12

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
 :D :D :D А нашата подозирам, че е правена в понеделник! Някой Хонзик или Карел е къркал бири и ето го резултата!
И аз познавам хора, които са имали ли имат Шкода 120 и не са брали ядове. Болшинството обаче са. Като кажа на комшиите, че още не съм я върнал моята на вторични, и ме гледат странно. Шкодите бяха много популярни в квартала. Даже в края на 90-те на паркинга на нашия блок помня, че преброих цели 17 Шкоди 105/120, а преди това бяха още повече. Всякакви години - като почнем от първете без спойлера на задния капак, та до 120ГЛ от последните.  Само Ладите бяха повече като марка - 20-тина. И всичко замина. Останаха точно три Лади на паркинга и нищо друго соц. 120Л има само една оцеляла в радиус 500 метра от къщи и тя е тотално занемарена.

Март 21, 2012, 00:26:09
Отговор #13

Неактивен Стефан Иванов

  • Публикации: 568
От 78-ма баща ми кара само Шкоди.От тогава до сега е късал полуос само веднъж и то както спомена колегата по-горе заради износване на материала.Това е било преди около 20 години.Също е от значение и шофирането.Ако някои е решил да се прави да дрифтаджия и да опъва ръчната или да се мъчи да върти гуми,полуосите няма да издържат много.Моета Шкода не е правила проблем с полуосите и да се надявам няма и да направи.Също не е тайна,че след 82-ра качеството на Шкодите е по-ниско.Имах един комшия който имаше Шкода 120 от 1981-ва.Побъркаше колата от каране.5 човека в колата и опъваше ръчната и никога не е правила проблем,но за жалост се засили и се блъсна в кон с каруца и няколко циганина в каруцата.Уби коня,но уби и колата  :)).

Март 21, 2012, 00:28:40
Отговор #14

Неактивен Smooth_Dog

  • Публикации: 214
  • Делян Петков tlf-0899806094 Варна
Конуса е така направен че след стягане големия диаметър да опре в лагера. Ако се кара недостатъчно стегнат от приплъзването се износва барабана и опира в лагера преди да затегне в конуса. Ако няма нов барабан леко отнемане на лицето при големия диаметър върши работа.  Индикация за предстоящи проблеми е едно характерно скърцане при движение.
SUZUKI GSX 750 ES'83  ИЖ Планета'70, Jawa 50'65
https://www.facebook.com/M-J-Motors-610910035659939/?ref=hl

Март 21, 2012, 01:19:46
Отговор #15

Неактивен boykoff

  • Публикации: 289
Е аз му се чудих на скърцането известно време и после разбрах от къде идва :D