Автор Тема: Mercedes-Benz W123 240 D 1982  (Прочетена 21777 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 20, 2012, 13:52:52
Прочетена 21777 пъти

Неактивен AsenPavlov

  • Публикации: 10
Здравейте колеги, искам да ви представя колата си- Мерцедес 123 240 Д.
Колата е произведена през 1982г, аз я притежавам от 09.2011г.
Двигателят е с код ОМ616 72к.с., скоростната кутия е ръчна четири степенна.
Автомобила се кара ежедневно от мен, разходът на гориво зимата в София беше около 10л/100км, сега падна на 7.8л/100 км. На дълъг път не съм го засичал с точност, но е около 6-6,5л/100км.
Купих колата в движение, но с някои забележки- тампоните на мотора бяха смачкани и шума и вибрациите в купето бяха доста силни, тампонът на висящия лагер беше скъсан, също така и шлиците на кардана бяха разбити, имаше полуоска за смяна, налягането на маслото седеше на едно на празен ход и между 1,5 и 2,5 в движение (оказа се клапанът на маслената помпа). Ключалките на вратите не работеха и колата се отключваше само с алармата, посредством ел.машинки за централно, които аз изхвърлих и монтирах оригинални вакуумни. До сега всички тези дефекти са отстранени плюс някои други дребни неща и всички консумативи са сменени.
Мерцедеса е прекрасен за каране, удобен с много приятна возия, има добри фарове и е стабилен на пътя. Възхитен съм от спирачната система- спира много добре. В купето не е шумно, чува се съвсем леко характерното  тракане на дизеловия двигател.
Ето линк със снимки на колата. Правени са днес , за съжаление не е много чиста, но с тези валежи е така!
http://asenpavlov.snimka.bg/automobiles/mercedes-w123-240d.671226
« Последна редакция: Април 20, 2012, 13:59:52 от dido1903 »

Април 20, 2012, 14:05:25
Отговор #1

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3494
Добре дошъл,колега!
Мерцедесът изглежда страхотно за 30-годишна кола!
Белият цвят много го отваря, а интериорът изглежда много запазен.
Щом го ползваш за ежедневно каране, ще се радваме на още снимки.

Април 20, 2012, 19:56:44
Отговор #2

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Браво колега !От всички модели на123ките си се сдобил с най добрата.Най здравия мотор на всички времена.Направо да го е срам човек да кара такава кола защото ако го попитат какво е сменял по нея ще трябва да отговори "нищо".Разход на гориво летен  градско 8 литра  на дълго 6 литра .Зимен разход градско 10 литра  Дълго 7 литра.Единственият малък проблем на тези модели са горивомерите.Не показват винаги коректно но затова пък лампата не се лъже никога и винаги светва на време.Лятото 120км а зимата 60км.Пожелавам ти много безаварийни километри и приятни преживявания с колата!

Април 20, 2012, 22:22:28
Отговор #3

Неактивен AsenPavlov

  • Публикации: 10
Благодаря за добрите думи! Скоро ще направя оше снимки на колата - по детайлни. Съвсем скоро и предстои оправяне на всички точици ръжда. Между другото, искам да си взема махагонови лайсни за таблото. Ако някой от вас има такива за продажба нека каже, веднага ги вземам.

Април 21, 2012, 00:25:57
Отговор #4

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 453
 Поздрави за този класически автомобил ! Много го харесвам, просто си остава красив, надежден и здрав а през това време безличните пластмасови боклуци се чупят и пълнят автомргите :) а този красавец си трака спокойно през годините :)  Трябва да си направим тема тук за старите дизели :) , аз с огромно удоволствие карам всеки ден 30 годишното ми Волво и гледам снизходително всички подобия на коли, които ме изпреварват по пътя. Дори не съм свързал още радиото, слушам си 6 цилиндровия дизел с 1500 оборота.

Април 21, 2012, 00:30:39
Отговор #5

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Добре дошъл при нас ! 

Мерцедесът изглежда много прав и годен.  Е, не знам, дали 240Д е най-удачния мотор за тая каросерия, но определено автомобилът е прекрасен.  Наистина е широк, удобен, стабилен и е кеф за каране. Има прекрасна возия, когато е стегнат добре.  В прочем, много лесно се кара и за града става, въпреки габаритите си.  Гледам има тъмен син салон, много чист и свеж. Има и дървенийка, това е супер !  :)) Обожавам дървенийки такива разни и с много копчета по тях.   Пази си го. Въобще, малко читави 123-ки останаха, а пък иначе бяха масово явление и то до преди 8-10 години.  М, да. Забелязал си - обезшумен е много добре. В прочем, така трябва да бъде. Той, самия дизел не им е чак толкова шумен.  Когато е нагласен кадърно, работи като часовник, без промяна и равномерно. В смисъл, трака по много специфичен начин и обикновено не може да се сбърка с друга марка.  Като се натовари, спира да трака и работата става една такава мазна, заглушена и тиха.

  А, да, тия печки - палят брутално. Питай и Румен, как тръгва добре центрован форкамерен дизел, с як акумулатор и всичката компресия.  :))  Запалва с ряз, а като угасва - гасне за 3 оборота.  В прочем, да ти кажа, няма да е зле да си ревизираш алтернатора. Бусовете с тия двигатели, масово страдат от тях. В смисъл, гаснат твърде бързо и роторите, въртящи се с едни 1000-1500 оборота се спират като с контра. Чупят се, трошат се. Не знам, дали така седят нещата при леката кола, ама все пак - провери си го.
 
Ехх, как се радвам на колата ти.  Ще се радваме да видим още снимки и работи, подробности. Най-вече аз.  Мерцедеси, тук има малко и всеки един е ценен.

Махагонови лайстни, ако не намериш тук от колега, може да ти намерим от някоя морга.   Хората от миналата година поне в Пловдив, масово хвърлят 123-ки.  Леле, какви части има по моргите:

- ел. стъкла
- ел.огледала с подгряване
- махагонови лайстни за табло, много цветове, тъмни, светли, разни...
- махагонови облицовки за централна конзола
- табла годни с уреди
- копчета за разни други работи
- хубави, перхектни фарове, стопове, окачване, салони, стъкла,
- лайстни, брони, тасове, джанти
- помпи, кормилни кутии, кардани, скоростни кутии и 5-степенни

Яд да го хване човек.  >:(

Април 29, 2012, 20:55:37
Отговор #6

Неактивен AsenPavlov

  • Публикации: 10
Благодаря за милите приветствия! В албума съм качил малко нови снимки от днес! През изминалата седмица колата се сдоби с нови накладки, масло, горивни и въздушен филтър, както и нова спирачна течност! Идната седмица ще купя още четири джанти за зимните гуми. В Събота предстои пътуване от София до Кюстендил - по-точно до местността "Три Буки" и се надявам да направя една фото сесия сред зеленината, която задължително ще публикувам тук!
Поздрави!
http://asenpavlov.snimka.bg/automobiles/mercedes-w123-240d.671226

Май 03, 2012, 00:36:34
Отговор #7

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Да, хубава идея е това за фотосесията. 

Хубаво се грижиш. Но, мисля, пропускаш още един консуматив.  Филтърът на хидравликата.   В помпата има филтърче. Отвиваш крилчатият детайл, сваляш капакът и под него е филтърът на хидр. течност.  Той също се сменя. Ако не си я правил тая работа, по-добре го смени.    Течността трябва да е прозрачна, чиста и на цвят ЧЕРВЕНА.  Да, използва се ATF в тази система.  От свежестта, качеството и чистотата на течността зависи ресурсът на самата помпа, както и на кормилната кутия.  Но, предимно на помпата. Щом е в ред, значи не бива зорлен да се стига до ремонти или подмяна, а да се поддържа.   Знаеш ли, най-добре ще е ако е тъмна течността да я смениш всичката.

Ръчната скоростна кутия работи със ATF.  Без значение 4 или 5 степенна.  По принцип в нея, маслото рядко става отвратително. Но, когато не й се обръща внимание и се пести от не евтиното масло, м, провиват.  Много е гадно да ти вие 1-ва и 3-та скорост. И това е масово явление. Всяка 123 е с убити скорости и виещи предавки, рядкост е да работи безшумно.  То и за диференциала се отнася.

Май 03, 2012, 21:38:49
Отговор #8

Неактивен AsenPavlov

  • Публикации: 10
Да, хубава идея е това за фотосесията. 

Хубаво се грижиш. Но, мисля, пропускаш още един консуматив.  Филтърът на хидравликата.   В помпата има филтърче. Отвиваш крилчатият детайл, сваляш капакът и под него е филтърът на хидр. течност.  Той също се сменя. Ако не си я правил тая работа, по-добре го смени.    Течността трябва да е прозрачна, чиста и на цвят ЧЕРВЕНА.  Да, използва се ATF в тази система.  От свежестта, качеството и чистотата на течността зависи ресурсът на самата помпа, както и на кормилната кутия.  Но, предимно на помпата. Щом е в ред, значи не бива зорлен да се стига до ремонти или подмяна, а да се поддържа.   Знаеш ли, най-добре ще е ако е тъмна течността да я смениш всичката.

Ръчната скоростна кутия работи със ATF.  Без значение 4 или 5 степенна.  По принцип в нея, маслото рядко става отвратително. Но, когато не й се обръща внимание и се пести от не евтиното масло, м, провиват.  Много е гадно да ти вие 1-ва и 3-та скорост. И това е масово явление. Всяка 123 е с убити скорости и виещи предавки, рядкост е да работи безшумно.  То и за диференциала се отнася.
Колега, въпросния филтър, както и маслото в хидравличната система, скоростната кутия и диференциала са сменени преди 7 хиляди км. Не съм ги пропуснал, все още не са за смяна :). Благодаря за съвета, наистина почти никой не сменява въпросния филтър на хидравликата. Мерцедеса на щефа ми ( w124 E200) преди около месец се сдоби с нов филтър, след като му казах за него. Притежава колата от 5 години   и едва сега разбра за  филтъра и АТФ маслото.

Май 04, 2012, 00:11:40
Отговор #9

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Е, извинявам се тогава.  Ама, не го беше вписал в листата и реших да те посъветвам.  :)

  Така са конструирани.  По принцип, кормилната помпа на 123 е неразрушима механически.  Но се износва, също и на 124. 2-те помпи са на един и същ принцип, но са различни от към форма, захващане към мотора, ремъчни шайби, холендери и прочие.  Та, износват се. Не е задължително да вие при натоварване, за да се счита за износена.  Волана му става странен и тежък. В смисъл, не достатъчно лек като на Мрецедес.  На практика, тая хидравлика трябва да прави упор-упор на място с 1 пръст на волана. Без значение размерът на джанти/гуми и техническото състояние на предницата.   

Както и да е. Очаквам с нетърпение новите снимки.  И тези дни ще се размотая из моргите. Да проверя разни работи. Ще ти търся хубави махагони и дано ги спазаря тънко.