Автор Тема: Таратайки без документи  (Прочетена 8651 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 01, 2012, 02:07:31
Отговор #10

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Има много начини да се открадне законно автомобил, но трябва ли да се обсъждат точно тук ? Това са класически кражби. А, до колкото знам е незаконно.

  Ако човек няма кинти за готина бангия, ми въобще да не си я купува тогава.  Да, Людмил перфектно Ви показва едно ноу-хау, която явно сам е проверил. В това не виждам нищо нередно. Във опитите си да хитрувате, той се опитва да Ви покаже и възможните грешки, които бихте допуснали.  Ама, изобщо защо ?


Цитат
Абе то от един бой кляка ли се лесно бе, еба си мъжа...
Аз колко боя съм ял насам-натам в течение на годините, хахах, по тая логика, трябвало е отдавна да отида монах в Атонския манастир.
По-скоро лесно е клекнал на плашенето за полета твоя човек. 
Абе има една поговорка: Бития- бит, е..ания- е..ан.

Я, па ти. Много си смел, бе. Батко, ако наистина беше ял истински БОЙ, сега нямаше да можеш да пишеш, понеже нямаше да имаш нито здрави/прави ръце-нито нищо здраво. Може ли утре, някой СМЕЛ тук, да задигне по този начин кола и някой действително друг да го метне през 8-мия етаж ?


Много велико. Прекрасно. Ей, заради такива ме е страх да си купя хубава кола. И за това до някъде, не го и правя. Но, ако знам, че такъв човек стои зад кражба над моя кола -  ще се разбере кой е. И същият ще си получи заслуженото.  И падане от 4-ти етаж, мисля е най-малкият проблем.  И защо ?

Май 01, 2012, 12:18:46
Отговор #11

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
E, то от здрав бой до средни и тежки физически повреди определено има разлики.  ;)
Пък и освен това, закачките за плашенето и боя са леко така малко хумор встрани от същината на темата.  :))
А и не дискутираме тук сериозно криминални деяния като кражби, нито подобни неща като по-хлъзгаво наречените- присвоявания, например.  ::)
Имам предвид, в случая, просто намерени вещи.
То така и се разглежда това от нашето законодателство.

А именно, че например при над 10 годишно позлване и владеене на една вещ, или даже недвижимо имущество, като разни дворове, при липса на претенции от наследници и стари собственици, държателя е в правото си да предяви претенции за законно оформяне на негово име на документацията, съпътстваща това движимо или недвижимо имущество.

Лично аз знам 2 случая така на узаконяване на дворове в хубави райони на София, това в края на 90-те.
И то извършено от възрастни жени, дългогодишни държателки на тия дворове.
и в двата случая след дълги процедури със свидетели и съседи, и ровене по кадастъра, тия нови нотариални актове, е така от нищото, без подкупи и връзки по общините, бяха издадени на жените мои познати.

По отношение на колите, лично знам и за 1-2 случая на узаконяване така на двигатели.
Които човек е декларирал, че е намерил някъде преди повече орт 10 години, и ги е съхранявал. Разбира се, това с двигателите са го правили мои познати в по-малки общини, като Пернишка област. Но би трябвало да важи и за София, и за другаде, както по принцип и за навсякъде в БГ.

Ето тук долу, се вижда последното изменение на една наредба на МВР, наречена 1-45, касаеща регистрациите на МПС.
Там в текста се цитира и обяснява едно решение на Върховния апелативен съд, от 2003 година, в което именно се дискутира и разрешава липсата на нужда от документи за произход, при нова или повторна регистрация на агрегати от МПС.
Има изискване спред решението на ВАС, само да няма интервенция на номерата на шасито и рамата.
Макар че и това е дискутируемо, ако пък собственика е добросъвестен, или такъв по документи.

За мен поне всичките главоболия при такова пререгистриране са направени така, че или човек да дава подкуп по КАТ на място, или ако не иска това, да води дълги съдбни дела срещу КАТ службата си по месторегистрация.
Моето мнение е, че такива дела биха били спечелени, особено с оглед на вече уеднаквеното ни до голяма степен законодателство и в тази област , по линия на ЕС.


Май 01, 2012, 18:52:12
Отговор #12

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Иначе моя бивш Датсун, на базата на законни фактури за собственост на шаси и двигател, и протокол от Технотест за сглобен автомобил, пробвах да го регистрирам още през 2002 год в КАТ-София.
Срещнах всякакви затрудения и спънки тогава от тяхна страна, вероятно защото се заинатих, и не дадох никакви подкупи по веригата.  ;)

Веднъж защото съм тотален противник на подпомагането на корупцията, а и защото така или иначе колата беше напълно редовна като произход и придобиване.
Тоест не беше крадена, нито беше събрана от агрегати от две различни крадени коли примерно, нито имаше интервенции по номера на шаси и двигател.

Както и да е, прехвърляха ме по разни нива в КАТ, докато накрая ме пратиха да пусна молба до началника на КАТ на цяла България тогава.  O0
Тогава през 2002 год, шефа главния на КАТ беше един йезуит,  >:D чийто име лесно ще го намерите, ако се поровите назад преди 10 години, какви шефове на КАТ тогава са дискутирани по Нета.  O:-)
Този същия тип сега е председател на някаква извън бюджетна Комисия по безопасност на движението.
Всъщност може би пускането на такова горно ниво на молба беше грешка от моя страна, защото така мизата на подкупа се вдигна.  ;)
А и като не го дадох, така съвсем се запатачиха нещата с регистрацията.
Всъщност Гранд шефа ме прие на база на това, че баща ми е бил бивш служител на МВР, и се познавали преди.
Но оттам нататък обаче, фино ме насочи към някава фирма за консултантски услууги, които уж пускала молби за регистрации на разни ремаркета и преработени коли.
Как да е, след като отказах категорично да ползвам такива услуги /все пак му бях вече в кабинета мамка му, за да получа положителен отговор, а не за да го усуква като мокър парцал положението/, естествено бях пратен при някакъв по-нисш офицер да ми приеме молбата за регистрация.

А както се досещате, на молбата беше отказано, и то два последователни пъти, в течение на 2 месеца.
И то вторият път, след като приложих и копие на протокола от Технотест към нея.
Най вече, както се вижда, отказа беше мотивиран с много Витиеватата теза за недоказване на произхода на колата.

Което и тогава и сега е смешно твърдение, на фона на това, че в самия КАТ София, на могъщото 4-то гише, където правят експертизи само на сложни случаи, ми уважиха като документи фактурите за придобиване на шасито и мотора на Датсуна.
Разбира се, година по късно, след като през 2003-та Апелативния съд отхвърли тия хипотези за доказване на призход на возилото, ако се бях пробвал пак, вероятно щях да успея да го регистрирам, и то законно, и пак без подкупи.

А сега в момента поне, ситуацията с примера с моя Зет е следната.  :D
Новия собственик отишъл в КАТ да го регистрира, и оттам му казали, че няма да има никави проблеми, но да си донесе актуален протокол за сглобяване от Технотест /струвал сега към 180 или 200 лв/, както и бележка от Митницата, че колата не е включена в митническа актуална партида, или не се води на някой стар забатачен отчет.
Протокола от Технотест новия собственик ще вземе след кърпенето и повторното сглобяване на клата.
А от Митницата вече взел лесно такава бележка, че описаните по фактурите шаси и мотор не подлежат на ограничение или плащане на мито при тях.
Оттам му казали, че дори като в случая да става въпрос за кола внесена отвън по времето на митата от ЕС, нямало сегашни ограничения и претенции от тяхна страна.

Защото митницата пазела архив само 5 години.
И ако е внесена преди този срок дадена кола, или разни части от коли, партидата при запитване автоматично се изчиства, и те нямат претенции към колата, или свързани екс обмитявания с нея.

А написаното най-долу в отказа за регистрация, дискутиране на кола със Сторозагорски номера не е много релевантно по темата.  ;D
Понеже нямаха до тогава в КАТ в БГ регистриран 280 ЗетХ, аз, за да улесня процеса на умуване /като че ли им исках лиценз за ядрена централа ега-ти...   :-[/, донякъде неволно и ненужно им казах, че има от началото на 80-те регистриран подобен спортен Нисан в БГ.
Който е бил собственост на същата организация- СО Автотранспорт, от която аз съм купил с фактури за части моя.
И да го ползват тоя РС за пример за типизация.

А именно- състезателния РС 240 на Радослав Петков.  ;D
Което пак беше грешка от моя страна де.  :))
И се почна едно проучване пък на този РС 240 какъв бил и какво пък общо имал с моя.
Абе някави смехотворни параграфи 22, дето в крайна сметка плюса им беше, че се запознах задочно по телефона със състезателя Радослав Петков.  :D
Та още помня неговия регистр. номер на 240 РС-а му: Сз- 13-13.  :)

Е, надявам се с тези неща, леко да съм осветлил малко повече процеса на евентуални бъдещи регистрации на МПС-та у нас, в по-сложните и забатачени случаи като моя. :)


Май 01, 2012, 22:53:43
Отговор #13

Неактивен BadAngel

  • Публикации: 21
защо си купил колата като части а не като цяла кола?

не знам какви документи имаш, но мисля, че с протокола от технотест и служебната бележка от агенция митници няма да имаш проблем

тъпа работа общо взето, според мен колите над 25 години трябва да са с някакъв облекчен режим на регистрация и данъци

Май 05, 2012, 00:49:04
Отговор #14

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Толкова много главоболия, проблеми и саморазруха ? Защо ? Я, я, толкова много можеше да си спестиш. И да си се радваш на колата сега. Сам си виновен. Този Свят е такъв, какъвто е. И е добре да се възползваш от неговите врати, вместо сам да ги затваряш с трясък. Завинаги. Което е глупаво.    Аз, скоро, също ще се разправям с тези работи и Технотест.  Убеден съм, че и сега нещата няма да са по-различни. И с оглед, масираното обикаляне и разузнаване за тази работа, хем и вътрешно,  действително се убедих в това. Е, няма лошо.  Обаче, въобще, въобще нямам намерение да губя. Да губя ценно време и нерви, лутайки се между гишета и етажи на тая разложена структура, само заради пустата си суета. Неее.

 Преди време, как регистрирахме един SL320, просто не е истина. Пф, събрана, събирана от поне 3. Мотора 3,2- 24 от 124 заедно с ръчна кутия от Е200, кардана правен по нашенски, оригинално черна и боядисана червена, избива това черно всячески, датен карта - пълни глупости, не беше Кабриолет де. Нямаше никакви талони, беше с пълномощно, някакво изтекло.  Другите 2 броя пък, те бяха....на разни роднини от тъмна Индия, ама единия беше SL500.  >:D От тях се взеха чаркове, за да се събере по-реалния червен, който беше оголена каросерия само със салон, диференциал и нищо друго. Фарове, решетки, лайстни, брони, .....нищо нямаше.  Такава беше и нямаше начин.   Технотестът й струваше по мой спомен, над 200 лева, защото е беше НАД 2500 кубика. Там, като я гледаха озадачено, работеха фарове, стопове, мигачи, стъкломиене на челно стъкло, спираше с 4-те гуми, ( събирани от резервни на 123-ки, почти нови на железни джанти), имаше ръчна спирачка и почти здрави гърнета,  със тръби добре насадени от 190-ка и 124-ка пак.  Това се движи още и като цяло- КАТ си върши достатъчно добре и квалифицирано работата, в името на добрия, благодарен гражданин.  В крайна сметка, те си имат изисквания при такива случай. И човек трябва да ги изпълни, да покаже, че се е постарал. За да бъдат доволни, да си вършат добре работата и като цяло, всички да са доволни. Което е идеята.  Та, тоя 320 си има малък талон, голям талон, ГО, ГТП и доста готино се цепи с тоя силов агрегат. Точно 2 дни с мухабета и бирите.   

В същност, не знам колко ще се кара още. Ако действително нещата вървят, както се говори, ще се продава.

Аз, първи, ще му ИЗСКУБНА двигателя с кутията.  С документи, абсолютно законен за без пари, тоест за не повече от 500-600 лева. + всичко около него, заедно с диференциала, който има блокаж.  Тази винтилка, де е 230 коня със климатик, ръчна кутия и шпер - направо ще заспи във някой дърт 123, взет без номера например.  И така-нататък.
« Последна редакция: Май 05, 2012, 00:52:17 от Тодор Живков »