Автор Тема: Какъв ретро-автомобил да си купя и/или реставрирам?  (Прочетена 146430 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 18, 2015, 20:39:30
Отговор #210

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Има тема във форума от 2013 г. за тая точно кола и мисля, че в нея е изписано достатъчно за плюсовете и минусите на модела. Тогава се е продавала за 6000 лв, така че май се вмества и в ценовата категория :)
http://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,4619.0.html

Сега не се вмества вече.
Цената от скоро е твърдо 6000 евро, говорих с човека преди Нова Година.
Инфлация, нали разбирате.  :))

Февруари 18, 2015, 20:46:21
Отговор #211

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
+1 за 130 Рапид ... а от малките "бегачки" съм твърдо и за Рено 5 Турбо, Пежо 205 Gti и Голф 1 GTi спрямо Хонда СRX. По ред причини. Друг е въпроса, че читави и на нормална цена екземпляри и от тези малки "бегачки" се намират трудно вече. Прелюда обаче е съвсем друга история и на мен ми е хваща окото ...   За Е30 - скоро и той ще изчезне ... поне читавите екземпляри "прескочили" тунинг тип "селска бегачка".  Никито Мичев мисля вече сподели колко време търси докато намери нещо читаво на нормална цена! И пак за работа.
А по отношение на Порше 924 и в контекста на леко подигравателното мнение на другаря Живков за 912 - всякак 912 пред най-луксозното изпълнение на 924, ако изобщо можем да ги съпоставяме двата модела. 
 
« Последна редакция: Февруари 18, 2015, 20:56:00 от Nik1600GT »

Февруари 18, 2015, 20:46:42
Отговор #212

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Е поне е твърдо.... Повечето обяви(за опели), на които звъня казват 1500-2000. И като кажа, че събера ли 1500 ще звънна ми казват- ама да питам наследниците....

Февруари 18, 2015, 20:52:27
Отговор #213

Неактивен zilog

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 4
 Здравейте!
 Благодаря много за така обстойните напътствия в този избор.
 Искам да отнеса уточнението, че съм студент, имам (сравнително) хубава работа и не издържам семейство/деца, така че не ме плаши фактът, че за автомобилът ще трябва да отделям време и пари.
 Технически грамотен съм и съм сигурен, че с подходящите инструменти, място и указания мога да се справя със сервизирането на повечето агрегати на един автомобил.
 Това, което по-скоро не ми се нрави е възможността да си купя кола и после с месеци да чакам труднодостъпни и скъпи части. Или да трябва буквално да го разглобя и сглобя целия, за да го пусна в движение.

Някой беше казал, че е добре да дам откровеното си мнение за колите.
 - Порше 924/944 много ми ляга на сърцето, по чуждестранните форуми собствениците им много си ги обичат и твърдят, че не са автомобили със сложна поддръжка.
 - БМВ-тата не са лоши, блазни ме мисълта, че има много части за тях, но ми се струват клиширани.
 - Мерцедесът ми харесва много повече от БМВ-то, изключително здрава кола, удобна, но за да е с готина динамика трябва да се търси някой от 6 цилиндровите мотори. Чудя се до колко е възможно да намеря такъв и то на прилична цена.
 - Алфата - бижу.
 - Шкодата - в cars.bg има една оранжeва с двигател от ауди и е красавица, НО ако почна такъв проект от 0-та сигурно ще ми трябват много време и пари да го докарам до такъв вид.

Колкото до предложеното - Пежо, без да искам да обидя никой, но френските автомобили никога не са ме грабвали.

Февруари 18, 2015, 21:32:06
Отговор #214

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ами ако почнем с Мерцедес 190, извън 4-клапановите модели също има една динамична и отн. рядка, но пък евтина и надеждна версия.
Това 2.6 модела.
Но в Бг да се намери вече хубав на състояние такъв 2.6 модел на в201 боди, е трудно.

И да стигнем за темата, която маркираш- Поршетата.  :D
То 924 и 944 всъщност са много различни за поддръжка коли, макар и сходни на динамика и с ОБЩ ОСНОВЕН КОРПУС НА БОДИТата.
мОЕТО 924 Е рЯДКАТА ВЕРСИЯ- еС, КОЕто ЗНАЧИ, че е с ОКАчВАНЕ, МОТОР /съответно електроника/, и СКОРОСТИ ОТ 944, ВКАРАНИ В ТеСНИТЕ КАЛНИЦИ БОДИто НА 924.

пО ПРИНЦИП СИ Е НАДЕЖДНА КОЛА 924еС/944-ката, С ИЗКЛ. НА ТОВА, ЧЕ ТОЯ ИЗЦЯЛО алумин. М44 тип МОТОР НА пОрШЕ КРИВИ ЛЕСНО глави, и ако се сглобява не много прецизно след такъв ским-ремонт, има навика да къса една бройка от шпилките, която е нестандартно късо навита в блока, на фона на другите бройки шпилки.
При моята еС -ка точно това беше станало при предишния собственик, и след като 2-3 години редовно доливах вода и антифриз, първо малко, после повече, най накрая свалих главата и освен нея, оправих и шпилките.
Оттогава проблеми в това отношение, нито прегрявания не е правило Поршенцето.

За сметка на това пак при тоя 2.5-3.0 мотор, най гадния проблем е редовното протичане на рейката за горивото, която е ламаринена щанцовка, и като загрее по-яко колата, тя се огъва, и почва да пропуска бензин, директно върху ауспусите.

Точно това стана при едно каране в задръствания с моето 924 еС /както писах по горе, колегата Пешо го караше тогава/, при което мотора пламна, и добре че наблизо до колата е имало Пожарна команда камион, дето да изгаси мотора.
Иначе щеше да си отиде Поршенцето ми като Лондонската Миура тия дни.

Та като цени на части рекапитулация.
Сменения кабелен сноп на датчиците по мотора, след пожара, ми струваше на старо 500 лв /нов при Порше дилъри е над 1000 евро, но поне лесно може да се достави/.
На Поршето съм му сменял още всичките до една гарнитури и уплътнения на М44 мотора, като те са мнгог бройки,  :)) и комплекта беше към няколкостотин евро.
Поотделно иначе тия гарнитурки, освен че са нестандартни  и с всякакви форми /най извратената на форма е тази на интегрирания в охл. система маслен охладител/, също ги намирам за скъпи.
Примерно гарнитурата на главата от афтърмаркет поддоставчик би излезнала 100 кинта, а от Порше дилър 100 евро, което да кажем е ок.
Но пък за съжаление, абс. всяка друга гарнитура и уплътнение също са по 40-50-90-100 евро бройката, ако са ориг. от Порше.
А по тоя мотор има много на брой странни гарнитури и семеринги, дето не стават от нищо друго.
Е, в комплекта влизаха и всички ремъци, 4-5 броя бяха, от които най-вътрешния /още по навътре от ангренажния се слага/ и най-късия, който движи баланс валовете 2-те бройки, се прави само и единствен по размер и поръчка за Порше, и няма как заместител Дей-ко, от магазините по Симеон  примерно, да му се вземе.

Друг проблем дето имах, е със задвижването на тарга покрива му, което при всички 924 еС и късни 944 е електрическо.
Скъса ми се един еднометров спираловидно жило, дето задвижва от ел.мотора в багажника, тарга лука.
И, като питах в Орхид колко е, ми искаха 250 евро за него.  ::)
Добре че за под 100 кинта ми го дадоха от една морга в София, дето имаше едно тогава още станало ударено 944.

Иначе това стоманено въже е едно сложно, дебело и омотано, от никоя друга кола със шибидах не става заместител. Освен може би от 993 тарга,  ;D където ще е сигурно 500 евро на цена ново.

Хехе, и сега отиваме към най-хевистафа му на 924еС/944 като единичен разход, на фона на това, че все пак си е кола със само 150-160 коня и базов 4 цил. мотор.
Смяната на спирачките и на 4-те колела, вкл. 4 броя диска, 8 накладки, и предните апарати, ми струваше от фирма немски поддоставчик, към 2000 лв общо, но частите бяха ориг. на Порше.
То от Ауди в случая на стават, понеже 924 еС и 944 са само с ориг. дизайн Порше главини с 5 болта / базовите 924 са с Ауди 80 главини с 4 болта/.
Съответно и дисковете и апаратите, са същите като от 911/930 и 928 /макар и от базовите им версии/така че при тяхната смяна просто няма друг вариант, освен правени по стандарта на Порше части.
Е, или освен ако човек сам не успее да си отлее дискове и накладки.  O:-)
Тоя комплект разбира се, ако от Орхид, тукашния вносител на Порше, го бях поръвал, щеше да  е примерно поне 2000 евро.

За сметка на това донякъде спестих пари когато сменях тия спирачки, понеже тогава смених и лагерите на 4-те колела, и там ударих късмета със заместители.
Вместо оторизирани и продавани от Порше лагери, се оказа че размерите са точно каот при даднеи модлеи на Ауди. А имно, предните двойни лагери бяха от Ауди 200, а задните единични, от Ауди 90.
И сумарно, тия общо 6 лагера, всъщност 2 сдвоени и 2 единични, дори от СКФ, не можаха да минат 200 кинта.
Но, в крайна сметка тия лагери бяха и най-евтините и взаимозаменяеми части по мойта талижка.
Иначе, всичко друго по 944-ките, и 924 сС и 924 турбо моделите, не е много по-различно на цена от някой хубав Мерцедес еС-клас Пура да поддържаш.
Тоест не е на ниво Опел Кадет.  :-\
А, и да, като чакане, за всяка тъпа нова част съм чакал 4 до 6 седмици, освен ако не съм искал въздушна поща.

Сега, базовия 924 си е друга бира и много по-лесен от гледна точка на изгодност с на експлоатация. Скоростната кутия му е от Ауди 80/Пасат, главините и спирачките също, мотора 2 литра и инжекциона, почти също.
Така че всички консумативи и части за тези неща ще стават от Фолксваген Ауди.

Като динамика базов 924 пак не е много бавна кола.
Със 125 коня на 110 кила суха маса определено си е приятно пъргава, а и заради трансаксъла и перф. разпределение на масите има същото фантастично прецизно управление и лежане на пътя като 944.
Друг плус на 924 базовия е, че е само с механичен тарга покрив, ако има такъв.
Отваря се и се маха на ръка, и не създава проблеми механиката му.

Така че ако намериш до 4-5 бона някое наистина хубаво на състояние и оригиналност 924, мятай се, няма да съжаляваш.
Но клучовото понятие тук е да бъде възможно най-малко карано и възможно най-поддържано, поне външно да изглежда че е такова.
Ако не е такова, не бързай от тук да го купуваш.
В Германия специално, още има хубави на състояния 924-ки за 3-4000 евро, с късмет някое такова ще си намериш оттам.
А и да не забравя, всички Поршета след 1976-та год. са едностранно до 40% от площта им поцинковани, така че и най-старите 924-ки, ако са пазени в гаражи и поддържани, нямат проблеми с ръждите.
Особено тези след 1982, които са и изцяло поцинковани, са по-добрия избор.
А и от тази година насам мисля са вече серийни и 5-те скорости и задните дискови спирачки, което си е бонус.

« Последна редакция: Февруари 18, 2015, 21:59:17 от USfan »

Февруари 18, 2015, 21:37:17
Отговор #215

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Собственика на тунингованата Шкода с VAG мотор ми е познат, а колата му наистина е направена с мерак и си заслужава парите. Ако ти харесва и оптичния тунинг, то значи това е твоята кола :) Миналата година я кара на ретро рейсинга в Калояново и даде доста добри времена.
Има може би само един проблем - ако не си от София, не знам как може да стане прехвърлянето в КАТ, защото мисля, че не е минавала Технотест с този мотор. Все пак ако искаш му звънни и му предай  поздрави от адаша /казва се Митко/ :) Сигурен съм, че ако ти хареса колата на живо ще може да спазарите и по-изгодна цена - разбран и културен човек е.
Тук може да проследиш цялата история на този проект: http://skodaclub.bg/forum/index.php?/topic/29779-s105l86-project-estelle/
« Последна редакция: Февруари 18, 2015, 21:46:35 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 18, 2015, 22:25:27
Отговор #216

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Цитат
Няма да се спирам подробно сега на качествата - плюсове и минуси, но като цяло е все още бюджетен модел със сравнително евтина поддръжка, като изключим някои по-дефицитни и екзотични в сравнение с базовия модел части, с които е добре да се запаси всеки собственик, ако му изпаднат на добра цена.

`Що, бе, Митко ? Спри се на качествата, той, човека точно това търси да разбере. ^-^ А, не друго. Какво веднага тръгваш да завоалираш и уклонничиш в своя полза ?

Сигурен си, ама не можеш така да си сигурен, кой щял да остане доволен, Митак. То, това зависи от клиента. Не от продавача.  :)

Цитат
Има може би само един проблем - ако не си от София, не знам как може да стане прехвърлянето в КАТ, защото мисля, че не е минавала Технотест с този мотор.

Никак. Не може, но пък може да го спрат от движение. Ама, теб това не те интересува, нали ?  Брей ! Давайте в същия дух.  Тая тема ще извади и още неща, които са пазени да не бъдат извадени на показ. Всичко ще се види тук.

Не била бабешка, друг път. На визия може и да не е, но каква файда от това, щом като по нрав е пенсионерка. С оригиналния мотор. И окачване. 100 коня от фабричния мотор, бе ти или си фанатик по този модел - или не искаш да кажеш, че има далеч по-достойни мотори от съвършено калпавия оригинален. Дето не стига, че е с непълноопорен колянов вал, ами е с модерната цил. глава.  И това нещо като го шпориш в младежщи стил, Шкодата се разпада отзад. Буквално. Пробвай да я караш, както се кара например Лада, да видиш. Бабешка кола е. Не търпи натискане, не обича да се товари и трудно вдига 140 км/ч. .  А, при тези скорости е чувствително неустойчив автомобил. Особено като те награби някой северн вятър, докато пердашиш по магистралата - винаги трябва да контриш с волана срещу вятъра, за да не те изтласка полека настрани. Това уморява.  Шкодата е бабешка кола, нежна кола. Годна е само за скорости на движение до 90-100 км/ч., годна е само за градско каране, макар, че е твърде куца за града. За сметка на това пък се управлява много леко и е удачна за жена.  То, това да й е позитивът. За извън града пък е бабешка пак.  Кола, дето да те закара от точка А - до точка Б. Няма какво да ги възхвалявате толкова. Че, ги изкарвате направо истински Поршове, тия соц. тротинетки със самочувствие на расови породи.  :-[ Ето, виж, какво става и как седи, самонадценила се Шкода Рапид, иначе хубава и оригинална, де. Да видиш едно от качествата на модела, заснето в точния момент и позиция:




Дори тия Рапиди със ултра модерния 1,3 литра мотор от Фаворит и 5-Спиидс, който феновете го имат за велико постижение на западната Комунистическа технология си е пак същия долновалов, непълноопорен Шкодов мотор. >:( Да, с новата цил. глава, която й беше късно да се появява вече в задномоторна Шкодилка. Правят ги 100 коня, правят ги. Като да си купиш истински мотор за нея, дето по дифолт е 100, че и повече к.с. . А, там, привода, който върти делкото и маслената помпа ? И той като стария модел. Променен бил. Няма промени, те са забранени. Или се допускат до толкова - до колкото да се получи нещо, което да не се различава от предишното. Е? И не мотора е хубав, ами Шкодата е лека кола. Та, за това дори с тези убити, недомислени двигатели, горе-долу може да създаде впечатление на достатъчно вървяща за себе си кола. Дето, като го закрепиш на 5000 об/мин от София - може да не стигне до Пловдив. Да не говоря, ако се пътува от София- до Варна така. Бабешка Шкода в състояние оригинал. Зимно време е проходима, де. И няма добро отопление на салона пък.  Трябва да си манияк, да си истински почитател, за да приемеш това нещо със всичките му противоречиви качества, които има. А, защо никой не ти ги покаже ? Какво ? Да не се изложат пред Шкодистите ли ? Не, приятелю. Не съм в тази бройка. Не ме интересуват Шкодистите. Аз със тях спорове нямам. Интересуват ме фактите, спрямо конкретен автомобил.  Каквито са в действителност. А, не да ги разбираш по трудния начин. Както беше при мен.

Цитат
- Мерцедесът ми харесва много повече от БМВ-то, изключително здрава кола, удобна, но за да е с готина динамика трябва да се търси някой от 6 цилиндровите мотори. Чудя се до колко е възможно да намеря такъв и то на прилична цена.

Не. За да е с готина динамика, трябва да се търси някой от 8-цилиндровите 32 клапанови двигатели. Започват от 4,2 литра. М, няма прилични цени. И 99% са автоматици, пък доста от тях имат блокажи в диференциалите разни. И са инжекциони. модерни. Имат ламбди сонди. Най-малкото.  O:-)   Може да се закупи обикновен, запазен W201 и да се насади мощен двигател. Поне 3,0 литра, бил той и 12 клапанов, и да е с ръчни скорости, 5-степенни. Няма да е твърде бърз, ще е достатъчно бърз. И няма да гори 18-20/100. Вероятно 14-15/100. И вероятно под 8/100 извън града.  :))

« Последна редакция: Февруари 18, 2015, 23:00:49 от Тодор Живков »

Февруари 18, 2015, 23:02:36
Отговор #217

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Не мисля да ти отговарям на дългите шкодофобски излияния с други подобни шкодофилски. Просто посъветвах човека, който е явно е харесал колата /при това не с бабешки шкодов мотор/ и го посъветвах да си преговаря със собственика - той ще му обясни най-добре как стои въпроса с документите.
А аз от 15 г. карам Шкоди и досега не се е чупил мотор или нещо друго, освен вследстие собственото ми нехайство или невежество, особено в началото. Чупят се ни повече ни по-малко от всяка друга кола в този клас. Е, да не е толкова дуракоусточйива като ладите или мощна като поршетата, но за мен е достатъчно пъргава, приятна за каране и най-вече икономична. Може би в следващия живот ако съм шейх ще си купя класик Порше въздухар със същата концепция на заден мотор и задвижване, като шкодата :) Относно устойчивостта при по-високи скорости от 100 км/ч, първо се качи на 110Р или поне на Рапид и вдигни 150-160, пък после пак ще си говорим... хайде стига толкова оффтопик.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 19, 2015, 07:24:47
Отговор #218

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
Щом е така, ето нещо друго в този стил :

http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11346413887341227&slink=8w06y3

Да, познавам добре малкия италиански братовчед на Ферари, а на МР2 викахме - японския братовчед или още "рециклирано Ферари"  :) При моята абсолютно всичко е оригинално: 1-ва генерация. Купих я от Швейцария и съм втори собственик. Няма сериозна ръжда, отдолу е като нова, двигателят пее, за 115 коня е доста икономична и бяга до 200. Хубавото при нея е ускорението от задно (средно) разположения двигател и усещането как над 4000 об. се отваря 2-ра клапа в дросела и колата дръпва още веднъж осезаемо!!!  ::) Е, следващите генерации са по-силни, с турбо и т.н. Но атмосферният двигател е класика...

Февруари 19, 2015, 18:46:59
Отговор #219

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Тука в темата има изказвания относно марката Шкода,които са много некомпетентни!
Шкодите са автомобили с Особен чар.Много преданни и отблагодаряващи се коли,когато им е обърнато нужното внимание.
Казвам го като човек,собственик/бивш/ на Мерцедес 115/200Д'79,208Д'92
БМВ520'84,524'92
Опел Олимпия'59
ОпелВектра'99
ФиатРитмо85,105'84
Нисан Съни1.5'84
Митсубиши Сапоро'83,L300'92
Аустин Метро'86
Волга21,Жигули,Трабант,Вартбург,Ниса....и шест Шкоди
като със сигурност пропускам някои
Със сигурност знам,че там,където Мерцедес и БМВ НЕ могат да стигнат,Шкода може,пък било с 3 или 5 или 7000об.мин.