Автор Тема: Какъв ретро-автомобил да си купя и/или реставрирам?  (Прочетена 146458 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 22, 2018, 18:04:17
Отговор #360

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Прав си, рената много не са ми тема... стандартния най-голям мотор за моделите Рено с предно предаване от тази епоха май е 1.7, но наистина се усеща да върви поне като двулитров. Инжекционните варианти спокойно надхвърлят 100-110 коня, което си е сериозно постижение от такава кубарура на серийна шосейна кола по онова време.

Усещането за вървене е нещо много субективно  ;). Много зависи какво си карал. При "голям" автомобил е едно, при твоето Пежо 205 Рали съвсем друго. А какво изобщо имаш предвид под вървене - ускорение, доускорение, мах скорост и т.н.  За мен динамиката е доста по-важна от мах скорост и тук нещата зависят най-много от отношението мощност/тегло. Рено 16 TX е около 1050-1100 кг. и на 93 коня ще "върви" повече от добре за автомобил от средата на 70те, но откъм динамика има доста по-пъргави коли и от този период. Пак Рено - Рено 5 Алпин от 1976 - на абсолютно същите 93 кончета е доста по-пъргаво, а и мах му скорост е по-голяма. Ама е доооста по-леко.  А за инжекциона -  сам по себе си не дава повече коне и в момента, в който на автомобил от тази епоха се сложат 2 двойни карба конете и динамиката най-много да се подобрят. Другият мит - разхода на гориво. И там се носят какви ли не легенди. Е, двакарбураторна Алфа 33 1.5 на 105 кончета от средата на 80те по спецификация и дават ако не се лъжа 5.8 на извъградско (при 90км/ч). След 90та като и сложиха инжекцион на 2рата фаза 33ки да не би да падна на 3 на 100 или да стъна бърза като сувалка. Напротив - 6 на 100 и дават на инжекциона, а конете с все инжекцията са 97. Падна и динамакита от 0-100 с около секунда спрямо карбураторната версия, като инжекцията е с по-добра аеродинамика и едни 70кг по-тежка.  И последният мит - главоболията по настройка, поддържка и т.н. на хоризонтални или вертикални "спортни" карбове. Казвам го от първа ръка - в пъти по-малко ядове и разходи от пъддръжката на стар (пък и не само стар) инжекцион. Питай някой майстор как се сменят спеклите 30-35 годишни бакелитови/пластмасови "втулки" на инжекторите на механичен инжекцион (на Голф 1/2 примерно и не само). Има ли ги ... каква е вероятността да се разпаднат и да не можеш да ги извадиш и т.н. Питай ме с какъв късмет намерих в една морга гофрата на механичната инжекция дето влиза в дросела. Би трябвало да е консуматив .... 1цата е доста масова по-света ... е обърнах нета .... няма и няма ...нито нова ... нито секънд хенд в ибея видях за половин година да излезе. И да е само това...   ПС. А има достатъчно примери и за двукарбураторни серийни коли, като твоето 205 Рали  ;).   
« Последна редакция: Март 22, 2018, 18:58:05 от Nik1600GT »

Март 22, 2018, 18:55:51
Отговор #361

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Ами в конкретния случай имах предвид не някаква спортна динамика, а начинът по който дърпа още от ниски обороти и щурмува баири примерно. Рено 16 все пак е модел излязъл още в средата на 60-те. За инжекциона визирах примерно Рено 17 от 1972 г. който има близо 110 коня пак от 1700 кубика. Ако му сложим двойни карбове и бърз разпределителен вал вероятно ще се вдигне още, но вече няма да е заводско изпълнение. При френските коли тези с двойни хоризонтални карбуратори са единствено в специалните състезателни и хомологационни изпълнения, нямат серийни такива модели като Алфа Ромео примерно. А моето Пежо е 205, доколкото знам модел 206 с карбуратор изобщо не съществува ;)
« Последна редакция: Март 22, 2018, 19:00:33 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 22, 2018, 18:57:06
Отговор #362

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Адаш, няма как инжекциона да ти създава повече ядове от карбуратор! В момента имам 3 коли с инжекциони, най-старата от тях, е в мен от 2005-та, навил съм и над 120 000 км, като не съм я купувал нова разбира се. Нито на нея, нито на другите 2 съм имал проблем с каквото и да е по горивна уредба! Не давай за сравнение механичните инжекциони, там темата е друга, като те са частен случай, говоря за Л-джетроник и мотроник, които са много по-масови и съвършенни системи.

Март 22, 2018, 19:08:01
Отговор #363

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Адаш, няма как инжекциона да ти създава повече ядове от карбуратор! В момента имам 3 коли с инжекциони, най-старата от тях, е в мен от 2005-та, навил съм и над 120 000 км, като не съм я купувал нова разбира се. Нито на нея, нито на другите 2 съм имал проблем с каквото и да е по горивна уредба! Не давай за сравнение механичните инжекциони, там темата е друга, като те са частен случай, говоря за Л-джетроник и мотроник, които са много по-масови и съвършенни системи.

Адаш, то К-джетроника e доста елементарен и достатъчно надежден (няма грам електроника и това за стара кола е по-скоро плюс), но факторът стареене започва да сработва. Това са коли на по 30-35 години, ЕГНто почва да обажда и там вече сравнението е много в полза на двойка Вебери (примерно). С един ремонтен комплект за 80-100 лева и 2ката Вебери са вечни. А то общо взето едни платна на ускорителните помпи могат да обадят и евентуално иглите. Е има  ги на общи основания. Поне за Веберите.  ПС. От карбуратор до карбуратор има ОГРОМНА разлика! И това адаш ти много добре го знаеш. Е колкото и парадоксално да звучи точно тея "спортни" двойни хоризонтални и вертикални Вебери са след най-простите и надеждни карбове. Не го казвам (само) аз.
« Последна редакция: Март 22, 2018, 19:14:20 от Nik1600GT »

Март 22, 2018, 20:31:51
Отговор #364

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Ха, Ники /в случая- от Варната  :) /леко те оборвам от собствен опит.
Лъжите на Алфа за карб. им разходи на двойно карбовите версии, не са релевантни въобще в реалния живот.
Не може и директно да се сраняват специално Алфи карбураторни от 70-те и 80-те, с по-късните техни инжекции, най-малкото заради наличните от края на 80-те, катализатори при инжекциител
А динамиката и мощността на по-късните Алфа инжекции, страдат не само заради Кат-овете, а заради свързаната с тяхното приложение и по-смъкната компресия.

Аз съм карал активно 1600 Спидер с 2 двойни Солекса, а и съм карал инцидентно и на приятел 75 инжекция 1.6.
При сходна маса, карб. Спидера ми харчеше при 90 км/ч примерно 8-9/100, а в градско- 11-12 л.
Инжекцията на моя приятел в тия режими винаги харчеше по-надолу, и то на сходни- или ръчки, или леки карания, все бе по икономична, в рамките на 1-2 литра разлика.

По-онова време края на 90-те години, имах и 2 литра ГТВ купе с двойни Дел-орто, а по-рано пък съм карал една служебна 90 с 2 литра инжекция.
И при тия 2 литровите, като ги сравнявам, разхода явно беше в полза на инжекциона, пак с 1-2 литра разлика на различни режими.
Хем ГТВ-то беше по-леко от Куадрифолио Оро 7-5цата, дето беше с климатик, ел. стъкла и седалки, и прочее утежняващи неща.

А по темата- така или иначе, бабешка при ТЛ, или остра при ТХ на динамика, 16-ката е много иновативна кола, тя е и един от първите реални хечбеци и коли с падащи задни седалки.
Различното междуосие вляво-вдясно впрочем дебютира години по-рано, при 1-я модел на Рено с предно- 4.

Ето и за нахъсване на несведующите,  :)) някои оригинални заводски реклами, както и снимки с по интересните цветове на модела 16.

http://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,559.10.html
« Последна редакция: Март 22, 2018, 20:56:23 от USfan »

Март 23, 2018, 08:27:55
Отговор #365

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Люси, на Спайдъра поначало му дават малко по-голям разход от 75 1.6. А някъде го дават и малко по-тежък. Ами дори гледайки каталожни даднни напълно обективни са ти наблюденията с уточнението, че при един и същ модел разликата в разхода между инжекция и двайни карбове би трябвало да е малко по-малка от това което цитираш. Най-вече на извънградско. На двукарбураторна 1.6 75ца и 75 1.6 инжекция разликата на извънградско при 90 би трябвало да е под половин литър (тук за разлика от 33ката е в полза на инжекциона) и комбинирания (градско/извънградско) пак малко под и около литър. Инжекцията би трябвало да дава по-осезаема икономия най-вече на градско. Така го дават и по каталожни данни. Незавсимо, че тези данни обикновено са занижени  ;).  Ама те са занижени и за карбуратороните, и за инжекционните версии. За динамиката обаче двукарбураторните версии на Алфа (примерно 33, 75 и говорим за един и същ модел и приблизително същите коне) ги дават по-пъргави 0-100 ... 80-120 и т.н. А при мен двойните Веберчета дават разход, който е под стоковия на 40-50 кончета Кефер ... не съм и на стоковите коне де  :)  ...а  останалото е просто удоволствие.

Март 23, 2018, 11:37:56
Отговор #366

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Е колкото и парадоксално да звучи точно тея "спортни" двойни хоризонтални и вертикални Вебери са след най-простите и надеждни карбове. Не го казвам (само) аз.
Хич не е парадоксално даже и аз съм го установил от опит - веднъж настроени добре и Веберите и Делортото изкарват доста хиляди километри без да се пипат и не създават проблеми. При това аз преобладаващо ги карам на газ в по-дългите дистанции и постигам дори добра икономия при разумно настъпване ;) Единственият проблем е при палене след по-продължителен престой от няколко седмици примерно, напълно нормален за ползването на ретро колите - първоначалното им пълнене става трудно и бавно предвид големия общ обем на камерите, мисля че е поне четвърт литър. Затова и на 2-те коли съм монтирал ел. бензинови помпи за да не се товари и съсипва излишно акумулатора.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 06, 2018, 21:39:59
Отговор #367

Неактивен damianski

  • Публикации: 44
  • W114 280e
Здравейте , имам 114  с процес на възстановяване. Взех да се заглеждам и по 116 които ги има доста в европа , та въпроса ми е струва ли си ? Има ли голяма разлика и кои двигатели са сполучливи. Имам вече опит с 2800 см3  шестака  който е на моята 114-ка . Нямам намерение да махам 114-ката , много си я харесвам. Някак си точно от тези години ми харесват , 116 ми харесва в пъти спрямо 126 .

Юни 30, 2018, 11:30:25
Отговор #368

Неактивен ГеоргиБс

  • Публикации: 101
Здравейте,
Предложиха ми w123 CE 230,ръчка,не е имала газово,1981г. По принцип си търся дизелова 2.4 или 3.0,но тази е много запазена.Интересува ме двигателя,слаби места и дали е по-лесен за обслужване в сравнение с дизеловия? Колата ще се ползва 4-5 пъти месечно за удоволствие.Благодаря!

Септември 14, 2018, 11:09:05
Отговор #369

Неактивен Balduccio

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 2
Здравейте на всички от един нов потребител. Първо бих искал да кажа ОГРОМНО БРАВО на Вас за любовта, която влагате. Като разгледах няколко проекта останах много впечатлен. Аз съм тепърва прохождащ в това хоби и в тази връзка се обръщам към Вас с молба за съвет.
Бий искал да си закупя Фиат 500 за себе си в движение, който лека полека да реставрирам. Няма да се боря за достигане на Вашите шедьоври, по скоро искам да си имам една такава количка за собствен кеф и някоя кратка разходка уикенда. Та къде да започна да търся, освен Италия разбира се и към коя година да се насоча за сравнително ниска първоначална сума за покупка.
Предварително Ви благодаря и се надявам, че идеята ми не е несъстоятелна.