Автор Тема: Какъв ретро-автомобил да си купя и/или реставрирам?  (Прочетена 146380 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 16, 2015, 10:04:40
Отговор #260

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
ГАЗ 24 Волга
Плюсове:
- Изглежда добре
- Качествена и солидна изработка
- За двигателя и ходовата част има абсолютно всичко по магазините, частите са сравнително евтини за ретро кола. По тази причина все още може да се кара за ежедневна кола.
- За размерите си е сравнително маневрена.
- Икономична е ако отчетем това, че е кола среден клас с 2445см3 и 98к.с. На бензин на извънградско гори около 9-9,5/100, на газ около 11.
- Изключително широк интериор.
- Огромен багажник
- Отлична проходимост
- Много добра возия.
- Може да се намери за под 2000 лв. в годно за експлоатация състояяние
- Има достатъчно Волги за части.
- Има много и висококачествена литература за ремонт и поддръжка
- Отлична е за лов, риболов, селска експлоатация. Заради яката конструкция може да тегли и много тежки ремаркета, колесари и платформи.
- Двигателят е вечен - разтоварен и ремонтопригоден.
- Изключително идиотоустойчива кола, върви дори и неизправна.
Минуси:
– Като на всички стари коли гние (калници, прагове, греди. Ако липсват лайсните на праговете, значи е кърпена - това го казвам като гледаш снимки по обявите. Ако се кара в София с химията зимата, няма да издържи кой знае колко - за 4-5 години ще рухне без консервация и тенекеджийски намеси при откриване на корозия.
- За градско каране в София е тегава история (разход на газ между 15 и 30/100 - зависи колко се тътрузиш из задръстванията); за провинцията няма да гори над 15 "градско".
- Слаби спирачки, особено при спиране от висока скорост.
- Прегрява ако лятото я караш агресивно по магистрала. Волгата обича скорости под 100км/ч, а при 70-80 е най-икономична и комфортна
- Като всеки ретро автомобил има сравнително скъпа и трудоемка поддръжка, ако я сравниш с нова кола. Винаги има по нещо да се прави и парите си вървят.
- Изисква редовно мазане на ходовата част (примерно в началото и края на зимата), а това е мърляв процес.
- Голяма кола е и градско в София ще ти е мъка с паркирането, поне обзора от мястото на водача е добро и лесно се паркира.
- Не е добра за агресивно каране в завои - меко й е окачаването.
- По сервизите не им се занимава с такива коли, а и вече никой не им разбира много много. Ако не си любител-механик ще береш ядове с ремонта, а кола на 30-40 години иска непрекъснато ремонт, каквато и да е. Особено ако я караш.
- Къде ще я държиш? Гаражът под наем е скъпо усоволствие, а ако седи вънка ще се съсипе доста бързо.
- Зимата си иска хубави гуми - със задно е. А хубавите гуми могат да изчезнат някоя вечер, ако седи пред блока. Това се отнася и за акумулатора.
Става ли за първа кола - то си зависи от тебе и от твоите умения да я поддържаш и ремонтираш самостоятелно. Огледай, разпитай през познати и купи. Но разумният вариант е да имаш малка и евтина западна кола за ежедневно каране, а старатакола да стои за летни разходки и за резерва.

Юни 16, 2015, 13:03:59
Отговор #261

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Много добър и подробен разбор, ще те апострофирам само за 2 неща:
Цитат
- Изключително идиотоустойчива кола, върви дори и неизправна.
Може да дойдеш да посориш с тъста ми на тая тема, който още в средата на 70-те продава семейната Жигула и купува чисто нова Волга 24, която за разлика от ВАЗ-а постоянно го оставяла някъде на път... продадоха я преди около 10 г. вече вапцана са баданарка :)
Цитат
- Изисква редовно мазане на ходовата част (примерно в началото и края на зимата), а това е мърляв процес.
Никакъв проблем не е, джипът ми има над 15 гресьорки по ходовата част, влязох в първото сервизче с надпис "Гресиране" и ми ги напълниха за под левче на точка :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 16, 2015, 13:59:29
Отговор #262

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
При Волгата са към 40 точките за мазане. На ГАЗ 24 по инструкция препоръчват да се ползва трансмисионно масло за мазане, не е с грес като на 21 и Победа / Варшава. Не че нещо ще й стане с грес. За 40 кинта можеш да си купиш хубав текаламит и килограм грес. А и не си ли го правиш сам, няма никаква гаранция, че механикът ще се занимава да чисти или да сменява блокиралите гресьорки (а те нерядко се задръстват и спират да пропускат смазка). А не се ли маже, ходовата част бързо излиза от строя.

Юни 16, 2015, 22:43:57
Отговор #263

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Олеее не знаех, че са й толкова много гресьорките - все пак е кола от епохата на Жигулите и задномоторните Шкоди... и особено ако ще се кара ежедневно, в такъв случай си напълно прав
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 20, 2015, 10:53:35
Отговор #264

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Я гледай ти,цяла седмица и нито един собственик на ГАЗ 24 не е отговорил.Явно вече ги няма на този ресурс.
На въпроса е отговорил подробно Момчил,но вероятно по причина че той ГАЗ 24 не е имал,е пречислил минуси които при този автомобил са плюсове.
Да почна със спирачките,на ГАЗ 24 те не само че не са слаби, напротив,по добри са от спирачките на останалите нейни съвременници.Аз на ГТП съм вадил на моите спирачна ефективност 85% и нагоре,ако тук има колега който работи в пункт за ГТП нека да каже какво означава такава спирачна ефективност и има ли друг автомобил който да я изкара.На ГАЗ 24 и липсва за пълно щастие само Ей Би Ес.
Констатацията за прегряването също не е вярна,няма как да прегрява автомобил с голям триредов радиатор.Карал съм при температура на въздуха около 15 гр. 40 км. без ремък по причина че не ми се сменяше през ноща.Само обърнах от газ на бензин и се прибрах без да напъвам,двигателя загря до 85-88 гр.
Няма скъпа поддръжка и не изисква ремонт,по причина че реално няма какво да му се прави особенно.Ако се гресира окачването се прави след 250 х. км. минимум,а кардана може да хвърлиш колата без да е пипнат.Ремонта на спирачната система  разбира се е строго индивидуален,зависи от маниера на каране,но е лесна за обслужване .
Изключително здрава силова част,разбира се ако човек се сеща отвреме навреме да проверява и сменя маслата.
Карал съм със 140 км/ч при необходимост и цялата магистрала Тракия,но двигателя е най тих  и икономичен при скорост 90-95.
Зимно време да,иска хубави задни гуми,но пък сложиш ли такива,вериги не ти трябват.Лично за мен в завоите си е достатъчно стабилна.
Да,иска гресиране,но точките не са 40,има 9 гресьорки и 3 капачки,като при трета серия вече са дори по малко.
Много добър и подробен разбор, ще те апострофирам само за 2 неща:Може да дойдеш да посориш с тъста ми на тая тема, който още в средата на 70-те продава семейната Жигула и купува чисто нова Волга 24, която за разлика от ВАЗ-а постоянно го оставяла някъде на път... продадоха я преди около 10 г. вече вапцана са баданарка :)
Митко,не бих спорил с тъста ти въобще,само бих го потитал защо след като постоянно го е оставяла на пътя ,я е карал 30 г. преди да я продаде.Нали ако кола ти създава постоянно проблеми,нормалната реакция на човек е да я продаде веднага , а не да я кара 30 г.Не вярвам тъста ти да е мазохист,и да е получавал удоволствие от това,че Волгата го е оставяла постоянно на пътя.
Моя кола,за минати ако се заема да ги смятам сигурно близо един милион километра на ГАЗ 24 и Латвия никога не ме е оставяла на пътя.Веднъж само се случи да ме закара до там за където бях тръгнал ,без да успее да ме върне на ход.
Пътувах до мои приятели в София до сградата където е редакцията на Маргарит.Някъде около Ихтиман,двигателя почна да чука леко,но налягането на маслото не се промени и продължих да си карам спокойно.Чукането вече в началото на околовръстното се усили,продължих да карам,като завих вече по Бъкстон стана гадно,завих по  Мур,влязох в двора,обърнах и точно в момента в който паркирах под прозореца дето е сега редакцията на Автокласиката,двигателя угасна.Пробвах на стартер,двигателя завъртя , и веднага ми стана ясно че се е разпресовало текстолитовото зъбно колело на ангренажа.За всеки случай свалих капачката и видях че делкото не върти.От началото на чукането,до пълното разпресоване колата мина 80 км.Така че,факт е че ГАЗ 24 се придвижва дори и неизправна,което е написано отдавна в подписа ми.След това извиках един колега с Латвия да ми донесе зъбно колело и инструмент,но докато се организира и дойде вече беше станало късен следобед,затова решихме да закачим Волгата и така се прибрах.
Моя съвет към колегата с питането за ГАЗ 24 е следния,ако има желание за такъв автомобил,да потърси автомобил който не е експлоатиран постоянно зимно време в химикали.Такава Волга макар даже и не гаражна ще е със запазено ,неизнило купе и ще може да се ползва още дълго без някакви големи вложения.
« Последна редакция: Юни 20, 2015, 10:57:01 от победовод »
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Юни 21, 2015, 10:40:53
Отговор #265

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Митко,не бих спорил с тъста ти въобще,само бих го потитал защо след като постоянно го е оставяла на пътя ,я е карал 30 г. преди да я продаде.Нали ако кола ти създава постоянно проблеми,нормалната реакция на човек е да я продаде веднага , а не да я кара 30 г.Не вярвам тъста ти да е мазохист,и да е получавал удоволствие от това,че Волгата го е оставяла постоянно на пътя.
Всъщност констатацията беше, че се е чупила прекалено много за нова кола, поне в сравнение с Жигулито. По-късно след доста ремонти вероятно все пак са я закрепили, за да се кара... А защо не я е сменил по-скоро - ами на времето както сигурно помниш, за нова кола /еле пък Волга/ се чакаше дълго. По онова време тъста е бил някакъв партиен секретар на болница, та вероятно я е взел с връзки, които по-късно вече са му липсвали, за да я смени пак с нова кола. Чак през 90-те вече купува дизелово Рено 19, а волгата остава като селска кола и предимно я карал синът му на доизживяване...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 21, 2015, 11:28:32
Отговор #266

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Е възможно е и да е оказала някакъв пролем колата на тъста ти,все пак е машина,възможно е и той да е допускал сериозни грешки в експлоатацията,това разбира се няма как да го знам и не го твърдя.Ти постави под съмнение надеждността на ГАЗ 24 по принцип,затова се намесих,за да не се стресне колегата.
Безспорен факт е обаче,че този модел Волга е един абсолютно здрав и непретенциозен автомобил като силова част и като купе разбира се,то няма как да е другояче,отпред и отзад е на полурама.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Юли 12, 2015, 00:25:16
Отговор #267

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Господин Победовод, има и още нещо. Предните ,,рогове" имат подсилване. Опорна спънка между роговете и торпедната стена. И всичката механика по предницата е окачена на стоманен мост. Който представлява, действително много масивна и здрава част. А, не горни носачи, монтирани към ,,ботушите" . И когато прогният, да започне да се отварят колелата отдолу и да се разбиват страниците на коша. И стари модели Мерцедес-Бенц, и при тях предницата е реализирана така. Това е много добро качество на конструкцията.


Което ме подсеща за един въпрос. Който по-скоро ме интересува от любознателност. Как би работил автомобил ГАЗ 24 Волга, ако носачите й се захванат със сайлент втулки ? В наши дни, материали всякакви, части всякакви, дори по поръчка и конкретно за тази кола да се изработят нови А-рамена, по-добре ли ще бъде ако са със такива тампони ?  А, шарнирните болтове ? Ако ги премахнем от конструкцията ? И шенкелния болт, и него. Да стане със модел шенкел, при който долния вече ябълковиден болт се захваща към долния носач ? Ама, не да е подложен на опън, а да е подложен на натиск. Да е обърнат с гайката нагоре, като при автомобил Лада Нива, Мерцедес- Бенц W123. И горни ябълковидни болтове да има. Хайде, както аз обичам- всички да имат гресьорки. Знаеш, че страничния наклон на предните колела се регулира чрез ексцентрик от горния шарнирен болт. Да го махнем него, да го направим без ексцентрик. Ама, то вече май премахнах шенкела с камионския болт.  ::) А, реглажа да се получава чрез добавяне/отнемане на подложни пластини между осите на долните носачи и моста. Как ще се движи, поддържа и живее с такава Волга ?  :)  Дали ще бъде по-надеждна от оригинала ? Или оригинала е надежден, понеже има множество съставни части, към които се разпределят неравностите, вибрациите, ударите от пътната настилка ?  И последен въпрос, съществува ли модел на ГАЗ, който има хидравлична кормилна кутия, която е взаимозаменяема с механичната на стандартната Волга ? Причината е не тежкия волан, а бавното управление. С хидравличната кормилна кутия, предполагам, че оборотите на кормилното колело от крайно ляво- до крайно дясно положение ще бъде значително редуцирани. Ако не двойно, то поне един път и половина. Двигателя е силен, може да върти кормилна хидравлична помпа под товар и на празен ход. Особено тези Волги, с трилъчевия, дебел волан и ,,западното табло". С изпъкналата декоративна решетка на радиатора. ГАЗ 3102 е модела. Ако не греша. Добре, де, не ви ли блазни ? И седалките са що- годе удобни. По-добри са от Мерцедесовите на W123. Не скърцат.  ::) 


« Последна редакция: Юли 12, 2015, 00:57:35 от Тодор Живков »

Юли 12, 2015, 12:42:12
Отговор #268

Неактивен Ikonomov

  • Публикации: 166
Може да дойдеш да посориш с тъста ми на тая тема, който още в средата на 70-те продава семейната Жигула и купува чисто нова Волга 24, която за разлика от ВАЗ-а постоянно го оставяла някъде на път... продадоха я преди около 10 г. вече вапцана са баданарка :)

Наистина на много колеги им писна от подобни "казуси" и колегата победовод е напълно прав в отговора си. Не искам да обидя никого, но навсякъде е пълно с хора, които не осъществяват навременна и грамотна поддръжка на колите си. Има определен брой регулировки на отделните системи (най-вече горивна уредба и запалителна уребда), които ТРЯБВА да бъдат изпълнени и то в сроковете указани от завода-производител. Без значение дали колата е почти нова или навъртяла километри. Важно е защото едно зле регулирано запалване може и задължетелно ще извади от строя всеки автомобил с контактна запалителна система. А ако тези регулировки се направят неправилно, то тогава резултата ще е още по-лош. ГАЗ 24, специално, работи дори и при най-лоши условия на работа, поради изключително издръжливият си двигател. Ако тази кола те оставя на пътя постянно, то това значи че има нещо абсолютно неправилно в експлоатацията или обслужването.

Юли 18, 2015, 14:57:56
Отговор #269

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Което ме подсеща за един въпрос.......

Почти всичко от това което си го развил като въпрос по горе колега,го има на последните модификации Волги от 31-а серия.Даже още от  ГАЗ 24,реглажа се получава чрез добавяне/отнемане на подложни пластини,ексцентрика след ГАЗ 21 е премахнат.Останалото също няма да е кой знае какъв проблем да се постави на ГАЗ 24,чисто от техническа гледна точка,всичко е въпрос на желание.
Не съм се интересувал обаче такива промени, към настоящия момент изобщо дали могат да се узаконят,преди години промяна в конструкцията на окачване и кормилно управление законово беше забранена.
На мен ГАЗ 24 си ме устройва както си е стокова,и като окачване и управление,затова не съм мислил да променям конструкция изобщо.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.