Автор Тема: С днем Победы!!!  (Прочетена 53880 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 12, 2012, 22:27:24
Отговор #10

Активен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Така е , с танкове , самолети и ракети само не става! C:-)
Величието на една нация се измерва с величието на нейните поданици! 8)) O0
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Май 12, 2012, 23:18:25
Отговор #11

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Бих препоръчал на всеки който не е ходил през последните 3 години в Москва или в някой от по големите градове,първо да отиде и след това да коментира стандарта и живота на хората там.Ще му се замъгли погледа от сиви и черни металици,там кола която не е евро 3 може да я вкараш и да си я имаш ,но не може да я регистрираш и караш.Хората си подреждат държавата и си живеят живота,заведенията са пълни.Вярно,как е по селата нямам наблюдения,но не вярвам да има кой знае каква голяма разлика.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Май 13, 2012, 10:29:09
Отговор #12

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Бих препоръчал на всеки който не е ходил през последните 3 години в Москва или в някой от по големите градове,първо да отиде и след това да коментира стандарта и живота на хората там.Ще му се замъгли погледа от сиви и черни металици,там кола която не е евро 3 може да я вкараш и да си я имаш ,но не може да я регистрираш и караш.Хората си подреждат държавата и си живеят живота,заведенията са пълни.Вярно,как е по селата нямам наблюдения,но не вярвам да има кой знае каква голяма разлика.
Ха, разликата е огромна.  :))
Москва си е все едно отделна държава, даже и на фона на Петербург.
Бил съм в Русия много отдавна последно де, чак през 1996-1997, тъкмо като го преизбираха Елцин.
По Москва тогава отдавна улиците бяха пълни с Мерцедеси, и скъпи бутици.
И дори и само 5-6 години след промените, града не можеше да се познае.

Понеже бях на гости на мой приятел, тогава последния представител на вече закритото там Химимпорт наше представитрелство, пътувал съм и бая дълго с влак чак до Иркутск и какво там беше, много на изток.
Там дето добиват нефт и разни диаманти.
И там в тая тайга тогава разни инженери и въобще всички работещи, взимаха много големи доходи на фона на общия стандарт тоагава в страната.
Ама това бяха и а и още са си изолирани икономически по богати райони.

 Ама не това е същественото ако мерим нещата с аршин.
И по Германия няма на всяка крачка по Метрополиите, Поршета и коли по 100 хил евро, ама това не значи че е бедна страната.

Но от друга страна трябва да се признае, че на руснаците социалната им мрежа и защита на населението в момента е мнго по-добра от нашата, аи от други страни.
На 2-3-ма мои познати руснаци родителите са пенсионери, и живеят във вътрешността на средна Русия. там откъдето е Горбачов родом, хахах.
Та те взимат пенсии еквиваленти по 300-400-500 долара.
А тези които още са живи, и са работили по разни заводи и колхози по време на войната, имат военна додбавка в размер на 30-40 % над базовата си пенсия.

И тези пенсионерски доходи са при цени на храни и стоки във вътрешността на страната, само мин по високи от нашите.
Русия е страна с огромна перспектива, това е ясно.
Ама да не подценяваме чак толкова и все пак локомотива на традиционна Европа, какъвто е Германия.  :)

Май 13, 2012, 10:41:03
Отговор #13

Активен USfan

  • Публикации: 10811

Е да, само дето Германия с 4-5 пъти минимум по-малко население
Добре е човек като пише нещо, да е наясно с това за което пише.Какво значение има,че Германия е с по малко население,БВП се изчислява на глава от населението.
Брутен вътрешен продукт на глава от населението по номинална стойност. Това е сумата от всички стоки и услуги, създадени в рамките на държавата за дадената година. Стойността на тази сума е конвертирана по пазарни цени в щатски долари и разделена на средния брой на населението за същата година.

Е сега, да не изпадаме в незначителни уточнения.
БВП или МВП или там каквито имена имат, не са важни в случая.
Да не говорим за методиката на оценяване на стоките и услуги, която ясно, че е различна при всяка страна.
Щото обективно погледнато, да твърдим че точно само на глава от населението сметнато, и Русия и Германия имат сходни по стойност продукции за година, е наистина нелепо.
Ама това са прекалени задълбочавания извън контекста тук на основната теза.
Пък и аз нямам претенции да съм особено силен в социологията, нито в някакви макро икономически миксове.
 Завършил съм само Интелектуална собственост, макар и в УНСС. :))

Есенцията на мисълта ми е, че даже и да слагаме и нефта и диамантите и танковете за Йемен, в тавата с БВП  :)) не това прави чак толкова значимата разлика в технологичносттта на индустриите на тия двете страни.

Като бяха казали американците по времето на Труман май- Русия е гигант на Глинени крака.  O:-)
Е сега може отдавна да не е така, а да има яки нефтени и други крака. :))

Но във всички случаи, искам ли пак да отида да работя в чужбина, определено за в Европа Германия ще ми е 1-вия избор, а Русия, много, много по-далечния избор.  ;D

Май 13, 2012, 15:18:47
Отговор #14

Неактивен победовод

  • Публикации: 836

Е сега, да не изпадаме в незначителни уточнения.
БВП или МВП или там каквито имена имат, не са важни в случая.
Да не говорим за методиката на оценяване на стоките и услуги, която ясно, че е различна при всяка страна.
Щото обективно погледнато, да твърдим че точно само на глава от населението сметнато, и Русия и Германия имат сходни по стойност продукции за година, е наистина нелепо.

Е какви незначителни уточнения,точно БВП е показателя за състоянието на икономиката в държавата,това ще го каже всеки икономист.Иначе  методики за оценяване на стоките и услугите отдавна няма,социализма с 1-2 изключения май отдавна свърши.Във всяка пазарно ориентирана държава стоките и услугите си имат точно определена пазарна цена в съответната валута и за да може да се води международна статистика БВП се конвертира през долара.
Отделно абсолютно никъде не съм твърдял че Русия и Германия имат сходни по стойност продукции за година,написах че в класацията са една след друга.Германия води на Русия за миналата година по БВП с около 27-28 % което никак не е малко,но пък Русия през последните години има по голямо нарастване на БВП  на годишна база от Германия с около 2 %,това е показател за растежа в държавата.
Иначе,разбира се всеки е в правото си да избере да работи в която държава пожелае,или да си остане тук в България като повечето българи.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Май 13, 2012, 19:52:36
Отговор #15

Неактивен sbalkan

  • Публикации: 800
Едно доуточнение относно " с труда на вдовици и сираци " .... Немците са много работливи и дисциплинирани и аз много ги уважавам за това, но да не забравяме, че са изсипани милиарди долари за Западна Европа по "Плана Маршал", а соц. лагера и Русия пак с вдовици и сираци се възстановяват учудващо бързо и без финансова инжекция и до края на шейсете години не отстъпват по производителност и качество на Западния свят. А относно стандарта...петте най-големи града в Русия са с население колкото Германия, а стандарта е мнооооого по-висок от този на немците ( или на Берлинчани ). И като става въпрос за износ на високи технологии от Германия - космическите и военните технологии са топ технологии и Русия все още е водеща в това отношение, да се твърди, че благополучието на руснака се крепи на износа на суровини е несериозно. И двете нации са доста напред и няма нужда ние от малка България да ги съжаляваме, величаеме или да им адвокатстваме:)))
« Последна редакция: Май 13, 2012, 19:57:57 от sbalkan »

Май 13, 2012, 20:09:42
Отговор #16

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Никакво сравнение не може да има. Планът Маршал е капка в морето, на фона на следвоенното възстановяване. За разлика от СССР, които имат огромни и непокътнати производствени мощности, Германия е срината със земята по начин, невиждан от времето на Картаген. Фабриките и заводите са сринати със земята, тук-там по нещо частично оцеляло, но което в общи линии става за нещо, заминава като репарации както на Изток, така и на Запад. Заводите Опел и фабриките за часовници са прословути с "пътуването" си на Изток, но това е само върхът на айсберга, а не по-малко е отнесено и към Франция и други държави. Пътна, железопътна и водна инфраструктура са унищожени. Дори като жилищен фонд, в страната са нанесени безпрецедентни щети. Жилищата на милиони не съществуват, а други милиони са принудени да се изселят от източните германски земи в новите граници на страната. Отделно са жертвите, отделно това, че огромна част от войските са държани като пленници с месеци, някои с годни, а десетки хиляди, в СССР, до средата на 50-те години. Германците плащат репарации, като смешното е, че правят това не само за Втората, но и за Първата световна! Май преди година или две беше направен последният транш за конфликта от преди 100 години!

Та така. Разрушение без еквивалент!  И след това, чудотворно посторяване наново, отново без еквивалент! През 50-те години страната вече е на крака, развива се и гражданите й благоденстват! И дума не може да става за сравнение със СССР, който наистина понася големи човешки жертви, но инфраструктура по принцип няма  ;D, а икономиката е съвсем здрава през цялото време.
« Последна редакция: Май 13, 2012, 20:17:39 от Teodor »

Май 13, 2012, 20:23:13
Отговор #17

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Плюс едно на мнението на Теодор. :)
И нашенски примерно соц иконоимисти, преди години умираха да си измиват ръцете с липсата на план Маршал след войната за нас.
Абе, американците все са виновни на нас, по-мързеливия тип европейци.  ;D
И като помагат, търсят аванта. ;)
И като не помагт , пак търсят аванта от ситуацията, хахах.  ;D

А по предишния отговор.
Е, това да се твърди че общия стандарт на живот на Московчани и Сие спрямо Берлинчани е по висок, е доста изсилено.
Има авторитетни класации за благоприятните места на живеене, които включват също и някакви пресмятания на заплати и стандарти.
В тия класации Берлин, Хамбург и Мюнхем са отн напред, а Москва и сие, отн доста назад.
А и акто също е ясно, цялите дърцави не се измерват само със стойносзтта и пказноста на главните им градове.
Ако мерим в това отн тия пак 2 страни, Германия въпреки някои нейни западнали райони, като Предпомерания например, е относително хомогенно развита иконоимически.
Което е абсурд да се твърди за Русия с нейната огромна територия.
Дори и и Еврипейската и част, е много далече от хомегенно развита и на икономика, и свързания с това стандарт на живот.

Ама аз лично не мога да разбера, защо трябва да мерим ябълки с круши.
Пък и като цяло, в очите на света, определено Германия е по-привлекателната държава като развитие на техниката и индустрията, спрямо Русия.
Със или без въоръжение и космически програми, мисля това не подлежи на дискусии.

Аз лично харесвам много повече немците от руснаците, и най-общо казано руската култура много повече от немската култура.
Пушкин на немски например, би звучал отвратително.  :D
Но извън тия субективни контексти, определено харесвам много повече немската от руската държава, и Мерцедесите повече от Ладите, казано накратко.  :))

Но честно казано, аз разговори за политика, особено толкова на ангро като тази тема, не оибичам да водя.
Прекалено ме натоварват, а гледам по Гандистки по-Изи да стоя над нещата.

Просто подкрепих мнението на колегата Фулкръм, а пак влязохме тук в някви регионални, национални, партийни, и/или не знам и още кви пристрастия.  :))

 Мисля че да гледам по-тесно на нещата.
Като да си харесваме колите, виното ижените, е по полезнио за духа, и по здравословно мисля, от многото псевдо глобално умуване.
Все пак тук всички сме далеч от Кейнс, или Франсис Фукуяма, или някви такива икономисти/философи -глобалисти.
Та предлагам  да оставим тези теми драми на подобни учени хора, пък ние да си гледаме ламарините.  ;)

Май 13, 2012, 20:52:05
Отговор #18

Неактивен sbalkan

  • Публикации: 800
Аз също предпочитам немските коли пред руските, но ако си купувам космическа станция...предпочитам руска:))))

Май 13, 2012, 21:31:43
Отговор #19

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Точно така,ние трябва да си гледаме преди всичко старите железа.
Но все пак в тема отворена за поздрави по случай честването на един абсолютно безспорен ден в целия свят и на може би най-важния, най-ценния резултат на двайсети век - разгрома на хитлерофашистка Германия и на фашистката ос изобщо,да критикуваш точно на този ден страната с най голям принос в тази Победа най малкото е неетично.
Иначе тук е публична конференция,искате да критикувате Русия, нищо по лесно от това,отваряте нова тема и критикувате на воля,но  тази тема не е мястото .
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.