Автор Тема: С днем Победы!!!  (Прочетена 53928 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 11, 2017, 22:30:29
Отговор #90

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Честит празник със закъснение на всички.
Да, ако бе победил Оста, вероятно щяхме да си управляваме щастливо целите Добруджа, Тракия, Македония, че сигурно и цяла Гърция, ;) но, това е положението.
За това не съм много сигурен... а можеше и да станем на сапуни като по-низша раса :) Малки държави като нашата винаги са били и ще бъдат газени и ощетявани от великите сили - не сме Швейцария където всички си държат парите, нито като Монако, където всички ги харчат :D А 9-ти май според мен трябва да си остане празник, за да напомня за ужасите на последната световна война, на които вече почти няма живи свидетели, а следващите поколения е трудно дори да си представим този кошмар.
« Последна редакция: Май 11, 2017, 22:32:38 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 11, 2017, 22:56:33
Отговор #91

Неактивен macho007

  • Публикации: 140
Най-мирен и добронамерен съсед?? Турция, в момента е всичко друго, само не и това.
Не могат да се отрекат постоянните и опити за намеса във вътрешните работи на България по всякакъв начин, включително откритата им подкрепа за политическа партия на последните избори.

Относно Ердоган- властта му е далеч по-консолидирана, отколкото изглежда. Последните 2 г. той я затвърди по всякакъв начин, включително и с репресии срещу собствения си народ. Незнам дали на някой му прави впечатление, но вече сигурно има стотици хиляди арестувани негови политически противници, учители, полицаи, хора от администрацията, и т.н... Именно тези хора са прогресивната, образована част на населението. Точно тези хора искат мир на Балканите и възход на една демократична Турция.
Това, което става в момента е потъпкване на интелигенцията, и насаждане на неоосманистки страсти в обществото. Ердоган, политическата върхушка, както и част от населението (предимно азиатската част и малките населени места) далеч, далеч не са толкова демократични, колкото и да се мъчат да си създадат такъв имидж.
Отношенията на Турция и Русия в момента на мен лично ми напомнят на фашистка Германия и СССР преди ВСВ.. Двама политически лидери, които искат да наложат своето влияние в Европа, но са по-скоро аутсайдери на политическата сцена.

Както и да е, много се отплеснахме от заглавието на темата.

 

Май 11, 2017, 23:38:47
Отговор #92

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури


Парадът на Полка на безсмъртните на 9 май беше нещо неописуемо, и това е слаба дума.
Няма как да не си кажеш, че никой не може да излезе на глава с руския народ.
А и единствено в руския разум може да се роди подобно нещо – най-малко 400 хиляди души, само в Москва, бяха понесли портретите на свои родственици, участвали или загинали във Войната.
Този океан от фотоси бе величествен морален контрапункт на демонстрацията на военна мощ преди това.
Това бе величествен апотеоз на Паметта за жертвите.
Мъничка отплата за преживяното от тях, а и от всички останали – и то без никакво политиканстване, без нечисти намеци, понеже Смъртта не търпи подобни неща.
Това беше Истинският Парад на Победителите – такива неща хора като нашият Плевнелиев и такива като него не проумяват.
Нашите политически дребосъци нямат сетива за подобни неща – между другото и заради това, че никога не сме печелили нито една война. ***
Това беше едно стъписващо Общение в страданието.
Политиката е смешна пред подобно въодушевление – може би и затова не отидоха някои световни лидери в Москва.
Това въодушевление никога няма да секне.
Питаха една жена дали ще дойде на парада и следващата година. „Как не – отвърна тя, — ние живеем от 9 май на 9 май!“
Както искате разбирайте тези думи. А един малчуган каза за загиналия си прадядо: „Той сигурно мисли за нас.“ ***
Путин предостави Червения площад на народа, даде му го под аренда за няколко часа — и направи страхотен удар.
И също се включи в марша на Полка на Безсмъртните, понесъл портрета на своя баща.
Тъкмо да го заподозрем в демагогия, и той си призна пред една репортерка, че героите от този Полк никога иначе е нямало да дефилират на Червения площад. ***
Парадът демонстрира една смазваща – за нас, анестезираните! — култура на Паметта.
Хиляди хора бяха ровили в архивите и издирили всяка троха за своите родственици.
Така руснаците разбират величието на човешкия живот.
Гробът на прадядото е неизвестен, но наследниците му пазят негова карикатура за „фрицовете“, направена преди войната.
За друг пък разказваха, че скрил у дома си репродукция на икона – тогава, когато събаряли църквите, и когато по време на войната го обкръжили немците, мислено се помолил на иконата, и така се спасил – руският мистицизъм си е жив и до днес.
Една възрастна жена спомена, че наоколо, на площада, група немци непрекъснато се извинявали:
„Еншулдиген, еншулдиген!“ Репортерката я попита: „Вашите родители биха ли им простили?“ „Не знам – замисли се жената, — това е сложен въпрос“.
Плевнелиевци веднага биха им простили.
Едно момче разказа, как на втората година върнали прадядо му от фронта и го пратили в лагерите да копае въглища – имаше и други такива признания, никой не фризираше Истината.
Едно няколкомесечно бебе – Иван, разбира се – пък го возеха на количка-танк. ***
Чуха се много и направо знаменити реплики.
По този начин, по време на Парада, Обикновените хора написаха на живо историята на други Обикновени хора.
От тази история политиците се плашат.
С основание. „Докато помним, победата ни ще бъде непобедима!“ – така казваха мнозина.
Мъртъвците заслужаваха този парад. ***
Днешните лидери нищо не са научили от Историята, те я използват бакалски за конкретните си нужди – веднъж дъвчат Крим, за който вече не отварят и дума, сетне се захващат с Украйна.
И се крият, когато трябва да се почете Денят, в който Злото бе надвито, понеже трябва да поддържат театъра с Украйна, където сметките пак не излизат.
А какво общо има украинската бъркотия с победата над фашизма? ***
А един от участниците в Парада каза: „Не сме ви нужни като противници!“ ***
Американците мълчат, и правилно: на всеки убит американски войник се падат 80 съветски.
В един момент репортерите се натъкнаха на правнука на Тито и това не бе изненадващо – Югославия даде един милион и 600 хиляди жертви по време на Втората война, което е най-много на глава от население, от всички страни, участвали в Касапницата. ***
Това бе парад на дълга към Мъртвите.
И една удивителна демонстрация на високата култура на паметта у този многострадален народ.
Нашите страдания са незначителни в сравнение с неговите, но и най-малките изпитания ни разочароват.
Последно се юрнахме през 1989-а: „Хайде на променитеееее!“ — сякаш Захари Бахаров щеше да раздава на всеки калпак по един джакпот; и бързо се свихме, задоволявайки се да търпим хора, които унищожават тъкмо общата ни Памет. ***
А 19 денонощия щели да са нужни, за да преминат през Червения площад всички загинали съветски войници.
П.П. Дребните ни политикани са си все толкова жалки.
А Общението в Страданието е все такава грамадна Сила. Културата на Паметта – също.
Ние сме лишени от това.

Кеворк КЕВОРКЯН
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Май 12, 2017, 11:25:17
Отговор #93

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Пак със закъснение, но честит ден на победата и от мен. Победата е на съветския народ и Кеворкян много добре го е написал. Изказванията по горе от рода на ''гниди, мрете'' и тем подобни, само показват проста душа. Нищо лично, но аз никога не бих си позволил подобни изрази срещу когото и да било, най малкото пък публично. Рядко се дразня, това беше доста културен и приятен форум които с интерес чета. И ако хората обичащи онова време и руския народ са комунисти, значи и аз съм такъв. Честит ден на победата ! пс. не смятам да удостоя с отговор каквото и да е изказване и няма да се сърдя ако мнението ми бъде изтрито :) 

Май 17, 2017, 16:02:22
Отговор #94

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Оо,тук пак се е заформила антируска реторика от обичайните оратори.
Чий празник е 9-ти май?Този ден е определен  за празничен ден на Победата на Червената армия и съветските народи над нацистка Германия с указ на Президиума на Върховния Съвет на СССР. от 8-ми май 1945 г. Подписаната същия ден безусловна капитулация на Германия влиза в сила в 01.00 часа на 9ти май 1945 г. московско време.
Празнуват го напълно заслужено,на 30 април 1945 г. не други,червените знамена са се развели над Райхстага.
Този ден се отбелязва  по един или друг начин в целия свят.
Без Деня на Победата,днес със сигурност никой нямаше да отбелязва и Деня на Европа,просто Стария континент щеше да е друг.
Генерал Шойгу не бил ходил войник,много смешно,ама не за него,а за хората пищещи подобни глупости.
Освен гражданското си образование в Красноярския институт,той е завършил и военната катедра на същото учебно заведение.
Всички завършили и военни катедри в цивилни институти,разбира се където ги е имало,са излизали с чин лейтенант от запаса.
Съответно в запаса,включително и лейтенант Сергей Шойгу след това са растяли в чин.Така че ,министъра на отбраната на Русия ,доказано през последните години,си е точно на мястото.
Относно антируската реторика,ще цитирам  думите на човек,който никой не може да каже че е комунист:
"Истеричната антируска реторика е проява на комплекси." Това заяви бившият президент Петър Стоянов  през март миналата година, по време на публична лекция за бъдещето на страната във Варна, инициирана от сдружение „Работилница за бъдеще България”, Атлантическия клуб и Община Варна.
Макар и със закъснение,  честит ден на Победата и от мен. Аз също не смятам да удостоя с отговор,каквото и да е изказване оттук нататък.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Май 17, 2017, 18:40:51
Отговор #95

Неактивен bomber

  • Публикации: 4491
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Така и така сме на военна тема, не е ли добре да я продължим или да се обособи в нова тема  - "Леки автомобили и камиони през ВСВ"?
Без мотоциклети,танкове, оръдия и други?
Не съм разглеждал, може вече да има нещо подобно в този сайт, но ми се струва, че това е интересно.
Тоест, не въобще произведени автомобили и камиони по това време, а с военно предназначение.
Кажете си мнението.
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Май 17, 2017, 18:52:35
Отговор #96

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Ама ако щеш удостоявай, аз даже малко се притесних дали си добре, много време не се появи, че да изсипеш обичайната доза съветофилия в темата.

Германската капитулация е подписана на 7 май 1945 г. в 2:41 часа и военните действия трябва да се прекратят до 23:01 часа на 8 май. Вече разни азиатци какво си гласуват и решават, какво значеине има?

Глупости са това, един цивилен специалист да мине проформа през "военна катедра" и после да расте в чин, без да е помирисал партенка. И то не да стане примертно капитан с времето, а най-висока генералска длъжност! Няма нищо лошо в това цивилен, дори жена да бъде министър на отбраната, доказва се на практика в много нормални страни. Но някои имат маниакална нужда да са "велики", начело на войската им да е минимум трикратен маршал, с най-големите еполети, най-голямата шапка и от глава до пети в тенекии /ако вземем близък кадър на л-т Шойгу, сигурно ще настане много голям смях, като се разтълкува значението на безбройните чу тиквени медали/.

Русия си е Русия. Не бъркай антируско и позииця срещу едно престъпно управление. Антинацизъм не означава антигерманизъм. И най-вече, в исторически план, хубаво е да се знае и да се помни, че между кафявата чума и червената чума, разлика няма.

Май 17, 2017, 19:38:59
Отговор #97

Неактивен buhalab olimpia

  • Публикации: 87
+1 за колегата Победовод.

Май 17, 2017, 19:40:07
Отговор #98

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
След като е била Отечествена война защо съветските войски не са спрели на границата на СССР а са тръгнали да "спасяват" източна Европа .... защо са екзекутирани хиляди полски войници и офицери ... имате ли живи роднини,които да ви кажат,че след като са влезли съветските войски тук в градовете където са настанени  кражбите,безчинствата,изнасилванията за взели превес над освобождението ??????????
Така,че не се прехласвайте много .... мислете за България!
retrobs.com

Май 17, 2017, 20:53:27
Отговор #99

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
С риск да обидя някого, ама... на кръчма го обърнахте тука :))
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.