Автор Тема: Почистване и поддръжка на кожен/винилов таван/гюрук  (Прочетена 17214 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 30, 2012, 23:55:45
Отговор #10

Неактивен vankovarnata

  • Публикации: 237
Днес измих и намазах тавна със Глицерин .След час със въртеливи движения размазах глицерина тавана стана много  приятен но да видим за колко врвме е този ефект :
Снимки :
http://consul73.snimka.bg/automobiles/ford-konsul.680505.27381592

Ползвай и течен парафин. Оправи ли таблото?
1000 Malych Bolistek
предизвикай ангела хранител да знаеш кой е над теб.

Май 31, 2012, 01:10:16
Отговор #11

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Колеги, аз да си питам. Вие знаете ли, че моят таван е от мушама.  Нещо като мушама с козина, но обръсната.  И аз не го знам от какво е. Изглежда като плюш, но не е. Твърда е материята, при пипане шуми като на мушама. Ама със мъх.  Преди време я проверих, здрава е, трудно се къса. Ама ме е страх да я подбърша с нещо, да не вземе пък да се разпадне от някой препарат. Някой от Вас, да се е занимавал с такива бангии ?  По автомивки не ходя и не давам да ми се пипа. Предпочитам сам да върша тази работа.   Не знам. Да взема да го снимам в близък план ли, да се види какво е.  :-\

Май 31, 2012, 12:45:05
Отговор #12

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Нещо като мушама с козина, но обръсната....

 :)) :)) :)) Моля те снимай го. 

Март 09, 2013, 20:52:51
Отговор #13

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Имам нужда от помощ. Моля да ме посъветвате с какво да почистя кожен таван и гюрук и с какво се поддържат

Март 09, 2013, 21:33:58
Отговор #14

Активен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Боби , топла( около 50 - 60 ) градуса и сапун като за начало.Това за почистване , не съм изследвал действието на по агресивни разтворители като спирт , минерални( терпентин , определено не става , на основа на борова смола е) коресилин , ацетон.

Най - комерсиалния препарат за освежване е глицерин. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Октомври 29, 2015, 18:21:41
Отговор #15

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Ползвай и течен парафин. Оправи ли таблото?

Аз ги мия виниловите гюруци с Веро и топла вода, и след изплакване и добро съхнене, ги намазвам с активно търкане, по избор с каквото има в аптеките за закупуване наблизо /или с парафин или глицерин/.
И двете субстанции ми държат по цели 2-3 месеца, докато изсъхнат съвсем след нанасяне.
Но това при условие, че каквато кабрио кола ползвам редовно за каране, дори и при ползването и я държа основно в гараж през нощта /тоест рядко я вали дъжд, и така не се отмива парафина/.
А при каране през деня на слънце, или ако я оставям някъде паркирана, гледам да е свален гюрука за да не се пече, или при престоя мятам отгоре някой чаршаф  :)) или покривало.
Преди като съм практикувал държане целодневно на слънце и дъжд и паркиране не в гараж или на закрито, през поне летния сезон почти всеки месец трябва да се минава с глицерин/парафин винила.

А пък за пазене на по-капризните за ползване, но по-дълговечни текстилни гюруци, вижте тук тази статия от фирменото Олдтаймер списание на Мерцедес.







Май 16, 2017, 15:57:35
Отговор #16

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Понеже съм на тази вълна да споделя и моето мнение. Евтини продукти за табло, гуми и тем подобни с/на силиконова основа - твърдо не! Този ArmorAll за табло/тапицерия, който е споменал Митко - също не. На продуктите на ArmorAll, които видях в наши сайтове, никъде не упоменават да се използват (и) за гюруци.  В този смисъл е по-добре само да се мие с вода и "сапун" и да не се маже с нищо отколкото със съмнителни мазила и спрейове. От продуктите за PVC/винил гюруци по отзвите в нета на хора, които от години поддържат (скъпи) коли с такива гюруци най-доброто е това на снимката по-долу. Но мисля, че го няма у нас (да ме поправи някой, ако греша ..най-вече за наличността).



От това, което би трябвало да се намира у нас и би трябвало да е с добро качество - има няколко продукта на Meguiar’s и ето какво отговарят в сайта им на въпрос за чистене и поддръжка на винилови гюруци.

I own a convertible, what should I use to clean and maintain the convertible top?
Vinyl Convertible Tops: The frequency in which you treat your vinyl top will depend on how your car is used. A car that is driven daily is exposed to greater wear and tear than a car that is only driven occasionally on sunny days with the top folded down and away from exposure to UV rays, dirt and dust, air-airborne pollution and fallout, etc. If your car is driven daily, then you’ll want to use a vinyl protectant that contains a mild cleaner to clean the surface so that dirt isn’t trapped and sealed into the vinyl material like a pure protectant product tends to do. For best results, follow the directions below:

Clean the surface using safe but effect mild cleaners
Condition the vinyl material with our trade secret conditioning oils, which keep your vinyl soft and flexible
Protect by leaving behind a synthetic polymer protectant as well as UV inhibitors
Suggested products:

Supreme Shine Protectant
Natural Shine Vinyl and Rubber Protectant
M-40 Vinyl & Rubber Cleaner/Conditioner
Convertible & Cabriolet Cleaner
Follow on with Convertible & Cabriolet Weatherproofer
Tip: For extremely dirty or neglected vinyl tops, Meguiar’s recommends using a dedicated vinyl cleaner like M-39 Heavy-Duty Vinyl Cleaner to thoroughly clean the vinyl at the beginning of the process.
« Последна редакция: Май 16, 2017, 16:22:25 от Nik1600GT »

Август 10, 2017, 01:55:35
Отговор #17

Неактивен zander75

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 8
Аз правя следното нещо.
Измивам го хубаво на автомивката само с вода и сапунче. Изчаквам да изсъхне хубаво. Отивам да магазина и купува два спрея за импрегниране на обувки. Мн съм доволен да ви кажа.

Септември 23, 2017, 20:25:29
Отговор #18

Неактивен sbalkan

  • Публикации: 800
Здравейте, колеги. Скоро ще започвам един проект ( янг таймер ) и искам да изглежда по ретро, та съм решил да му ушия гюрук от естествена кожа. Споделих с Ники Корудерлиев и предвид огромните му познания го питах как са ги правили едно време, че да не се свиват ( и да сгъне шприглите на възел:) ) и той ми каза, че са ги топяли в калиев перманганат. Някой знае ли технологично как е - колко процентен разтвор и колко време се кисне? Някой чувал ли е за друг способ? Благодаря ви предварително!

Септември 24, 2017, 10:39:28
Отговор #19

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Здравейте, колеги. Скоро ще започвам един проект ( янг таймер ) и искам да изглежда по ретро, та съм решил да му ушия гюрук от естествена кожа. Споделих с Ники Корудерлиев и предвид огромните му познания го питах как са ги правили едно време, че да не се свиват ( и да сгъне шприглите на възел:) ) и той ми каза, че са ги топяли в калиев перманганат. Някой знае ли технологично как е - колко процентен разтвор и колко време се кисне? Някой чувал ли е за друг способ? Благодаря ви предварително!

Хах, мани тиа басни.  :))
На това сланце и горештина при теб, ако колата не е в климатисиран гараж с регулирана влажност, нема и 6 месеца да искара такув гиурук наванка на тамошните атмосферни условиа.