Автор Тема: Old school Video  (Прочетена 276877 пъти)

0 Потребители и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 04, 2017, 21:16:54
Отговор #460

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Правил съм тест-драйв на обикновена костенурка с 34 коня, като ускорение и пътно поведение ми се стори най анти спортния автомобил, в който съм сядал... а първата ми кола беше Застава 750 пак с около 30 коня, но се усещаха доста по-пъргави. Мисълта ми е, че да се постигне такова представяне като на клипа от такава изходна база си е направо героизъм :)
С 15 ки гуми и диф , по къс от на Skoda 1000MB си е направо героизъм. :))
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 04, 2017, 21:51:24
Отговор #461

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Късия диф би трябвало да в + поне за ускорението... но като цяло усещането беше - мноого дълъг ход на стоящите /не висящи/ педали и скоростния лост, огромен луфт на волана и странно почти вертикално разположение като на предвоенна кола, голямо клатене в завоите... оттогава реших да се любувам на костенурките само отвън :) За да съм обективен ще спомена, че все пак съм се качвал като пътник и в по-тромава и бавна лека кола - Заз 965 гърбушко
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 05, 2017, 07:52:31
Отговор #462

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Късия диф би трябвало да в + поне за ускорението... но като цяло усещането беше - мноого дълъг ход на стоящите /не висящи/ педали и скоростния лост, огромен луфт на волана и странно почти вертикално разположение като на предвоенна кола, голямо клатене в завоите... оттогава реших да се любувам на костенурките само отвън :) За да съм обективен ще спомена, че все пак съм се качвал като пътник и в по-тромава и бавна лека кола - Заз 965 гърбушко

С педалите се свиква, а "вертикалния" волан на мен ми пасва много повече  и не виждам никакво удобство или предимство в "хоризонталния" - освен ако не караш автобус или ... фадрома (примерно). За луфта на волана - карал си Бръмбър с разбита или нерегулирана кормилна кутия. За ускорението на 1.2 34 коня - и там си карал кенеф. С двигателя, който имам в момента 1.2/34+ кончета  (един от няколкото)  и който единствено има малко по-висока степен на сгъстяване и по-добра изпускателна система - от 0 до 100 без проблем слизам по GPs под 19 секунди (твърдо). Мисля, че на Шкода 105 не и дават много повече  ;) , а за ЗАЗ и Застава 750 да не говорим! А усещането да караш боксер е нещо, което или ти е в кръвта или няма смисъл да си го представяш. За пътното поведение - пак си карал кенеф. Костенурката стои изключително добре в завой и не клати  изобщо добри и със стокови амортисьори! Както и с по-големия брат Порше - единствено леката предница е проблем и да се  кара такава кола си иска малко опит и майсторлък. А във Варна си идвал - на завоя след Евксиноград посока Дружба/Златните съм влизал (и излизал)  със скорост, при която доста "напърчени" бегачки след като преди него са ми дишали във врата и на всяка цена са държали да ме изпреварят, е те точно на завоя доста поизостават. Говоря за стария 1.6 мотор от клипа по-долу!

« Последна редакция: Януари 05, 2017, 08:08:03 от Nik1600GT »

Януари 05, 2017, 12:43:34
Отговор #463

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Мога само да потвърдя думите на Ники. Возил съм се нееднократно в неговата костенурка, и наистина колата си върви много прилично за тези коне и кубатура!

Януари 05, 2017, 18:06:51
Отговор #464

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Мога само да потвърдя думите на Ники. Возил съм се нееднократно в неговата костенурка, и наистина колата си върви много прилично за тези коне и кубатура!

Да, на Ники костенурката върви страхотно, доколкото съм се возил на нея, и е много стегната на усещане и на возене.
Митко предполагам е попаднал на много бит Кефер.
Хубав такъв Фолц, не само Т1 кефери ами и Т3 2-врати седаните, за възрастта им на проектиране и производство не се накланят много в завоите.

Моя опит на каране на такива Фолц въздухарки  е включвал всякакви версии Фолцове, вкл. и бус Т1 ранен с 1.2 мотор, както и късен Т2 бус с 1.6 мотор, както и най-късен Каравел Т3 с воден боксер, че и климатик.  O:-)
Но тях съм ги карал по-леко, а най съм скъсвал трътките на 3-4 броя леки коли модели въздухарки Фолцове.
Всичките тия, макар и в различни периоди пробвани от мен, бяха доста запазени коли.
Та на фона поне на моя опит с такива и подобни Фолцове, категорично не съм съгласен с Митко.

От дето съм тормозил да видя границите на възможностите им, поне за тия 4 броя за които се сещам, един бе Кефер 1300 /на колегата Владо Топалов/, един друг бе 1302 с 1.6 мотор, а 2 броя бяха различни версии тип 3 седани. Тоя седаните бяха на баща ми, и двеата той ги имаше от почти нови /от тях единия беше нормал 1500 седан с 1 карб мотор, а другия беше лифтов с дълъг нос с 1.6 мотор и мисля два карба/.
Всичките тия Фолцове си бяха много приятна изненада като тип карачески по-активни коли, както и да се разбира това.
Като цяло една стегната костенурка има доста спортно поведение на път, много по-спортно отколкото да кажем, на всичките и връстници от 50-те и 60-те години като Олимпии, Рекорди, Таунуси и сие.

То дори и да става въпрос за 1200 ранна или базова Кеферка, стига да е запазена, волана е ако не много директен на предавателно число, то е без почти никакъв луфт, и е много добре предаващ контакта с пътя на усещане.
Да, 1,2 мотора малко слабичък, но пък от 1300 нагоре, които са вече със сериини мисля 40 коня, динамиката поне на усещане е повече от прилична. А и развъртането /дори и в отн. тесния им оборотен сериен диапазон/ на 1.3 и 1.5 базовите с 1 карб. мотори, е доста устремно.

Митко е попаднал просто на матаф  :)) Кефер което не е рядкост за БГ де.
Иначе стегнат или почти нов Кефер ще изненада всеки с предубеждения, колко всъщност авангардна на поведение на път кола е.
За комфорта на возене пък да не говорим, несравнимо по-добър е от конкуренцията с цели задни мостове.
Без значение дало ще е Кефера торсионен или със спирални пружини, все е супер на возене.

Януари 05, 2017, 18:07:51
Отговор #465

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
По-добро пътно поведение здраве му кажи! Задено със жълтия звяр това е другия Бръмбър, който тотално доминира в шампионата по автослалом на Австрия повече от 15!!! години! За мен лично един от най-добрите клипове на тема "автослалом". Невероятно поведение и на колата и на пилота, разбира се!


Януари 05, 2017, 18:17:32
Отговор #466

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Доброто пътно поведение на кефера е най вече заради ниския център на масите от разплескания
Boxer матор. :))
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 05, 2017, 18:49:44
Отговор #467

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Под клатене в завоите нямах предвид силно накланяне, то аз съм го пробвал само в градски условия... просто не държеше добре в завоите, но вероятно наистина е имал доста разбита кормилна кутия. Този на Владо Топалов го помня, карали сме заедно към Рилския манастир и по баирите вървеше наравно със шкодата ми 52 коня, верояно щото е бил с оригиналния къс диф, а аз бях сложил възможно най-дългия 3,9 главно предаване за по-добра максимална скорост. Виж за ускорението не мога да повярвам, че го изкара почти като на базова Жигула 1,2 - 1,3. Моето комби с най-късия диф, дето го търсят всички лададжии-дрифтъри с мъка правеше 16-17 с. до 100. Ето какво дават като заводски данни за 1300 кубиковия мотор:
Цитат
Acceleration in Seconds:
                0-30mph    5.4
                0-40mph    8.9
                0-50mph  14.6
                0-60mph  23.0
                0-70mph  54.1
http://www.1966vwbeetle.com/Technical.htm
Ако постигаш със сток кола 19 сек. до 100, вероятно скоростомерът не е верен...

п.с.
Задено със жълтия звяр това е другия Бръмбър, който тотално доминира в шампионата по автослалом на Австрия повече от 15!!! години! За мен лично един от най-добрите клипове на тема "автослалом".
В слаломите и за мен задномоторната схема е най-удачната - десетки пъти съм печелил майсторско управление със шкоди, а с пежото 205, което е доста по-демаражно и по-късо от шкодите - нито веднъж...
« Последна редакция: Януари 05, 2017, 19:13:54 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 05, 2017, 19:05:38
Отговор #468

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Под клатене в завоите нямах предвид силно накланяне, то аз съм го пробвал само в градски условия... просто не държеше добре в завоите, но вероятно наистина е имал доста разбита кормилна кутия. Този на Владо Топалов го помня, карали сме заедно към Рилския манастир и по баирите вървеше наравно със шкодата ми 52 коня, верояно щото е бил с оригиналния къс диф, а аз бях сложил възможно най-дългия 3,9 главно предаване за по-добра максимална скорост. Виж за ускорението не мога да повярвам, че го изкара почти като на базова Жигула 1,2 - 1,3. Моето комби с най-късия диф, дето го търсят всички лададжии-дрифтъри с мъка правеше 16-17 с. до 100. Ето какво дават като заводски данни за 1300 кубиковия мотор:http://www.1966vwbeetle.com/Technical.htm
Ако постигаш 19 сек. до 100, вероятно скоростомерът не е верен...


Аз много добре знам какво дават по каталог и знам и с колко ми лъже скоростомера! Мерил съм я няколко пъти с GPs! За сведение 1.2 е с по-късоходов! вал от 1.3! Пъргава е и като се пипне тук там нещата стават! Пипнал съм стоковия карб и той е от най-големите Слекс 30ки с по-голям главен горивен жигльор + 200mm и малко по-лек от на 1.2 маховик + степен на сгъстяване +  4:1 изпускател и резлуртата е 19с да! Дори четвърт идея отдолу ;D!  При всички Костенурки стоковия изпускател просто "души" мотора! Не съм първия дето откирива "топлата" вода! За сведение - Костенурка с еднопортов 1500 стоково 44 кончета, само с малко по-добър от стоковия Солекс + хубав изпускател вади 60 кончета на диното! Това е  правено още 60те години! Та знам какво пише и съм я мерил и засичал при тава на абсолютно равно!!! Ето клип по баира за Аладжата! Е явно върви малко по-добре от стоков 1.2/34 кончета, нали? При това не я наспъвъм на мах още от началато - все пак по това трасе се движат често колоездачи, разни туристи и т.н. Това е 1.2 на баира на Аладжата!

« Последна редакция: Януари 05, 2017, 19:08:36 от Nik1600GT »

Януари 05, 2017, 19:16:01
Отговор #469

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
А виж, щом става въпрос за "пипната" нещата вече коренно се променят... аз дори за шкодата не предполагах, че с едно валче + твърди пружини + механичен карб няма да мога да я позная - просто друга кола... да не говорим пък с двойните карбове! >:D Всъщност споровете май са излишни - това не са коли вече за топ спортни постижения, а за удоволствие от шофирането и по този случай споделих, че на прима виста костенурката не ме предразположи да се кача повторно зад волана й... точно обратното на шкодата, където още след първите метри каране просто се влюбих... и то беше събрана на две на три Шкода, колкото да се продаде.
« Последна редакция: Януари 05, 2017, 19:18:50 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.