Автор Тема: Да се бе гений родил, не би за инженер учил!  (Прочетена 456488 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 27, 2012, 17:07:35
Прочетена 456488 пъти

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
Идеята за тази рубрика ми дойде преди няколко часа на едно кално поле :) ...ако по рано се бях сетил прекрасното автобусче-камионче, което качих в "Камиони и автобуси" щях да го кача тук :)

Май 27, 2012, 17:13:39
Отговор #1

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
В подкрепа на темата за човешкия гении, едно творение граничещо с иновация:



Сътворено е в края на 80-те, от части на стари коли, трактори и т.н. :)

Май 27, 2012, 19:09:58
Отговор #2

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
То не случайно има такъв виц.  "Заменям атомна бомба за български инженер със същата степен на поражение" .Това в рамките на шегата разбира се дано не се обиди някой.

Май 27, 2012, 19:24:46
Отговор #3

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
...вицове и вицове като: "Като знам какви инженери има ме е страх да отида на лекар" :))) ...но хора които са сътворили такива машини от нямане, са си заслужели уважението :)

Май 27, 2012, 20:10:11
Отговор #4

Неактивен joromainata

  • Публикации: 124
ей колко ме е яд че нямам снимки на нашата самоделка там кипеше бурна инжинерна мисъл подкрепена яко от недоимък
и жИлязо от тва дет сега го дават за скраб
та в общи линии двигател Вамо дизеларка еднобутален с маховици бре 600 кила желязо
преден мост москвич с главини и джанти волга
рама топловалцовано П
скоростна кутия ГАЗ 51 и някакъв ъглов редуктор със съединител не помня от какво
това заедно със спирачките се управляваше с педали от комбаин Енисей
от зад окачването беше ресори от рематки махнати по няколко листа
заден диф от волга нямам спомени защо но скъсен с по 13 см на страна
и още и още
НО това произведение на БГ инжинерна мисъл ни служи вярно като самоходна помпа и за влачене на ремаркета дълги години и никога никъде не се е изложило
и най- накрая едни мераклии дойдоха и го отнесоха за рязане на дърва в балкана

Май 27, 2012, 20:24:16
Отговор #5

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
...жалко че няма снимки от тона нещо :/ уникално си е!

Май 27, 2012, 20:38:05
Отговор #6

Неактивен joromainata

  • Публикации: 124
Колега ние сме го продали преди повече от 15 години тогава кой ли ще ти снима на лента една машина дето е работен кон

Май 27, 2012, 20:44:39
Отговор #7

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
Така си е :) редовно се сещам как си броих кадърчетата едно време :)

Май 27, 2012, 21:34:16
Отговор #8

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Самоделките бяха много популярни през 90-те. Тогава още нямаше лекотоварни автомобили на достъпна цена и това даваше поле за изява на разни "майстори". В резултат много ретро автомобили завършиха дните си като "камиончета". Освен това странните "самоходки" се караха без регистрация, застраховки, данъци и прочее зловредни подробности.
Яд ме е, че преди 15 години не съм имал с какво да снимам.
Е, при една от разходките с колегата Драго в района на Бяла Слатина успях да снимам няколко странни возила.
Първото беше върнато на пункт за вторични и представлява самоходен циркулярен трион. Демек, идва нещото и ти нарязва дървата за огрев. Базата е Жук, двигателят - дизелов... Система - хризантема.





Това следващото пак е произлязло от Жук. Идеята е ясна - да се води самоходна машина, а не автомобил.



А това вече е нещо като нищо друго на света. Изначално имало някакъв изгнил и разкапан Опел Рекорд П1. После Опелът се е трансформирал в камионче. Още по-после камиончето е деградирало до каруца. Да, сега цялото съоръжение го тегли кон. Капакът служи да предпазва водача от дъжд и слънце. Това ми е един от фаворитите за най-по-титанична конструкция. Преценете сами:




Това последното и то е сложна конструкция. Било е Пакард, после е претърпял развитие. Не си спомням какво точно каза собственика, но май е купил Пакарда от вторични без двигател още по времето на соца и си го е направил да му служи. На практика и то е самоделка с каросерия от Пакард. Дизел, заден мост от нещо, скорости от друго, преден мост - от трето.






А това е било ЗиС 110. Ръчноизработена лимузина от най-висок клас. Всички го знаете. Рама с мостове ГАЗ 51, двигател Перкинс.




Толкова за сега, дано тия самоделки са ви интересни. Ще потърся още някоя да ви покажа. ;D

Май 27, 2012, 21:39:09
Отговор #9

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
Добра колекция от самоделки :) ...но Пакарда и ЗИС-а са като бледи репродукциии спрямо останалите (а и не си личи какво е правено), затова и не им качих снимки ;)