Автор Тема: Ретро катастрофи  (Прочетена 137692 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 07, 2024, 23:40:30
Отговор #510

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18191
  • Йордан Георгиев

Април 12, 2024, 19:29:55
Отговор #511

Неактивен BENZINO

  • Публикации: 52
Никъде не видях снимки от този случай от 1981 г в Хасково. Накратко историята е следната:

Бивш ралиджия с колата на брат си, на много дебелата газ и под въздействието на алкохола, отнася слизащите от автобуса пътници, предимно деца. Резултата ще оставя да прочетете лично в линка най-долу.
Комунистическата власт го окъжда на смърт.
Не съм писал отдавна и не знам защо не ми излизат снимките.







https://m.dir.bg/dnes/na-fokus/razstrel-za-piyaniya-bivsh-sastezatel-ubil-4-detsa-i-2-zheni-na-spirka-v-haskovo-predi-41-g
« Последна редакция: Април 12, 2024, 19:58:02 от BENZINO »

Април 12, 2024, 20:16:53
Отговор #512

Неактивен USfan

  • Публикации: 10847
Ето снимките от държавния архив.
Ладата на брата видимо е 1600 или 1500 еС /уточнено е в делото, че е 1600/.
Тия и присадени лети джанти май бяха чешко производство, ако не греша.

Жалко за тези така нелепо убити деца, а и другите хора.
Присъдата в частта за екзекуцията си е справедлива, предвид, че алкохола е бил и утежняващо вината обстоятелство. А и тоя глупак вече си е поживял с неговите 33 години, за разлика от жертвите, особено децата, на които живота още е предстоял.
Прави ми впечатление обаче, че във виждащия се текст, съда отказва да уважи жалбите на изброените 8 броя граждански ищци по делото, които са предполагаемо роднини и родители на загиналите.
Нещо се уточнява в решението, което не се вижда добре в тия калпаво направени сканове ,че вече са присъдени някакви обезщетения, звучащи обаче изумително долнопробно като обем, от по 30 или 60 лв. на човек ищец, нещо подобно.

Надали дори и по соц. време държавата би присъдила само такива мижави обезщетения на родните на жертвите, може би другаде в делото са уточнени обезщетения, изплатими от застрахователя на колата- ДЗИ /но пък шофйора е бил пиян/, или пък делото за обезщетенията ще да е било разделено от това наказателно дело.

А съдейки по данните в делото, малко преди този трагичен инцидент, тоя Цветанчо Братанов е успял да вдигне и да го засекат през м. Юли 1981 година, със 170 км час скорост /може би предполагаемо с Опел Рекорда си/, за което е бил глобен тогава 250 лева.
Вероятно са били някакви връзкари братята на местно ниво, поне допреди да стане тая катастрофа.
За такава голяма превишена скорост като тия 170 км/ч, и за неподчинение на органите на реда /предполагаемо неспиране на подаден сигнал за спиране/ на тоя са му сложили само голяма глоба, а не са му взели временно книжката.
Ако още тогава през лятото, и тия 2 месеца преди удара му бяха взели книжката, може би нямаше да се стигне до този трагичен инцидент.





















« Последна редакция: Април 12, 2024, 20:42:08 от USfan »

Април 12, 2024, 20:35:35
Отговор #513

Неактивен Logrus

  • Публикации: 289

Присъдата си е справедлива, предвид, че алкохола е бил и утежняващо вината обстоятелство.


И без алкохол да беше, пак е справедливо. Иначе той ще полежи и ще излезе, ама прегазените не. Кръв за кръв му е майката, иначе няма оправия.

Април 13, 2024, 01:03:30
Отговор #514

Неактивен BENZINO

  • Публикации: 52
Браво, Люска! Точно тези снимки не успях да кача. Бях чел, че въпросния му е държал много края, тъй като е държал заведение в близко село. И освен това системно е карал така. И брат му чиято Лада е карал, след катастрофата излязал от колата и казал "Отиде ми колицата" Много ми е интетесно през 81-ва какъв би бил този Рекорд, с който да е вдигнал 170 км/ч? Може би Рекорд Д?

Април 21, 2024, 01:35:29
Отговор #515

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18191
  • Йордан Георгиев

Април 22, 2024, 20:39:16
Отговор #516

Неактивен USfan

  • Публикации: 10847
Браво, Люска! Точно тези снимки не успях да кача. Бях чел, че въпросния му е държал много края, тъй като е държал заведение в близко село. И освен това системно е карал така. И брат му чиято Лада е карал, след катастрофата излязал от колата и казал "Отиде ми колицата". Много ми е интересно през 81-ва какъв би бил този Рекорд, с който да е вдигнал 170 км/ч? Може би Рекорд Д?

Аа, моля. ) Успях да ги транзитна файловете, от историческия архив тук.
Ами за версията на Рекорда е интересно, каква точно ще да е била тя.
Най-късно от 1980 год, а може и по-рано, примерно още от 1978 год, почват в Кореком да внасят новия тогава Рекорд тип Е боди, но версията внасяна тук в БГ е била само с 2.3 литра атмосферен дизел.
Обаче Рекорда Е боди ще да е бил първо скъп за тия двамата регионални тарикати, бил е 10 000 долара цена в Кореком, за моделна година 1980.
Помня точната му цена, понеже един приятел на баща ми по онова време, 2 мандата представител на Балканкар в Югославия през 70-те год, и преди това 1 мандат помощник търговски представител на НРБ във Франция в края на 60-те год, със спестените валутки, си купи точно тогава в 1980 год, един такъв матаф Рекорд 2.3 Д, във фабр. му готин син металик боядисан.
Смотана кола бе на динамика, а и въобще, поне аз като дете не му се впечатлявах.
Особено на фона на пак по нова време, едно синйо лифтингово акулче Е12 525, дето беше тогава на друг приятел на баща ми служебна кола, който пък беше представител на Фармахим, пак в Югославия. Но, за онова време беше секси на форма за седан тоя Рекорд Е, а и си бе тихичка вътре кола, въпреки дизела мотор.
 
Но надали тоя описания в делото Опел на обвиняемия е бил актуален Рекорд тип Е боди, понеже тия братоци, ако и да са въртели ресторант на някой хубав път или местоположение, може да са нямали право на валутни сметки, или пък и да са имали официални валутни сметки, много ме съмнява да са имали примерно 10 бона зелени официално вътре в тях, че да имат право на възможност на официално купуване и плащане, на такъв нов Опел от Кореком.
Но най-вече, освен това е бил бавен Корекомската версия 2.3 Д Рекорд, давали са му 140 км/ч макс. скорост на дизела по техн. данни.

Така че, предположението ти може да е точно, техния да е бил предишния Тип Д боди Рекорд, Правен е до 1978 год Тип Д-бодито, а върховата му стандартна версия с 2 литра и 100 коня мотор, дебютирала с тоя мотор в 1975 год, е могла поне на някой вероятно неособено неточен тогавашен КАТ-радар, да е могъл да покаже посочената 170 км. вдигната скорост.

Раздавали са го тежкарски тия двамата, с доста скъпата тогава на старо или като почти нова точно 1600 модел Лада /на 2106 и спира официалния внос у нас след 1981 моделна година/, и с тоя предполагаемо бързичък Рекорд.
Опела, ако е бил по-нов, купили са го братоците сигурно пак чрез някоя регионална далавера, примерно след конфискуване на границата.
И ако са и били още по-връзкари, може на процедура и с левове от МВР или Митницата да са го взели,а не да са го купували на открит търг с долари, такъв ползван Рекорд тип Д боди.

Ето техн. данни на 2 литра мотора версията. Точно 170 км/ч и дават по техн. данни.

https://zeperfs.com/en/fiche8299-opel-rekord-2000.htm
« Последна редакция: Април 22, 2024, 21:13:20 от USfan »