Автор Тема: Старовремски подгреватели за стъкла  (Прочетена 10467 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 28, 2012, 20:34:04
Прочетена 10467 пъти

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Ето едни много интересни добавки към старата кола!  :D :D 

Да започнем от там, че в предвоенните и военните години автомобилите масово не са били снабдени с добро парно и обдухване на стъклата. Масово въобще не са имали каквото и да е парно. Като подобрения са се продавали разни печки, състоящи се от водно радиаторче за включване към водния кръг и вентилатор, които са решавали донякъде проблема със студа, но не и със запотяването на стъклата. Но както винаги, появяват се най-различни решения, включително това  :) Ламаринена рамка, на която са опънати тънки телчета-реотани. От едната страна има стъкло, от другата - гумено уплътнение. Рамката се слага отвътре на автомобилното стъкло, при което реотаните остават в затвореното пространство между автомобилното стъкло и стъклото на самата рамка. Нагряват въздуха и водачът получава ясен поглед напред, макар и пред 2-те стъкла  :D

Ето ги тези неща  :D Немско производство са. Първото е марка MELAS и от едната страна има превключвател за степени, а от другата - малък термометър. Както се вижда от счупването, тези стъкла-подгреватели също са от безопасно, многослойно стъкло, като автомобилните.







Май 28, 2012, 20:36:37
Отговор #1

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Подобна конструкция, но марка NIRONA. Тук пък има превключвател за 6 или 12 волта, според автомобила.







Май 28, 2012, 20:37:49
Отговор #2

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
И пак NIRONA, но много по-широко, за по-голяма видимост. Естествено, подходящо единствено за автомобили с цяло предно стъкло, докато предните две стават и за такива с колонка по средата.





Май 28, 2012, 20:39:45
Отговор #3

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
И накрая, ето го и моят автомобил /е, макар и версия кабрио-лимузина/ с такъв подгревател! Яко, а?  :D :D


Май 28, 2012, 20:46:12
Отговор #4

Неактивен pavel.velev

  • Публикации: 944
нямам думи
 

Май 28, 2012, 23:16:56
Отговор #5

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Тео отново разкри една непозната за мен част от автомобилната история!
Благодарности и някой ден да си намериш такова пригодно за Мерцедеса ти!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Май 28, 2012, 23:39:19
Отговор #6

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Aктивни съпротивления , реотани , волт - амперни  х - ки , Вермахта , якооо!
 Реотаните са от никелхромова сплав - за малко обемно и / или линейно разширение ( да се не пукне джама!)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Май 28, 2012, 23:44:42
Отговор #7

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Признавам, такова отопление за автомобил не бях виждал.
Струва ми се, че в България единственото масово движещо се превозно средство с двойни челни стъкла и система против изпотяване чрез реотани, разположени между тях, са електрическите магистрални локомотиви "Шкода". Такъв съм имал честта да управлявам, между впрочем. Идеята за тънките реотани е хитра и върши работа. 

Май 29, 2012, 15:33:20
Отговор #8

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3484
Тео,много ти благодаря!
Не бях виждал подобни съоръжения!!!
Подобни теми - за различни джаджи или автомобили ме карат да съм горд,че съм част от такъв форум.

Ти имаш ли такива?

Май 29, 2012, 18:12:39
Отговор #9

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Радвам се, че са ви интересни!  :) Тези на снимките са мои, само рекламите са от интернет  :D Чудя се да ги реставрирам ли, защото това ще означава загуба на оригиналните стъкла. Които така и така са счупени.... Не знам, засега са ми толкова други неща на главата, че тези ще си стоят така, автентични  :)