Автор Тема: Renault Alpine GTA/A610  (Прочетена 37751 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 19, 2019, 19:33:58
Отговор #60

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
 :)
retrobs.com

Май 20, 2019, 20:34:18
Отговор #61

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
супер яка количка, сериозна работа :)

Май 22, 2019, 00:40:07
Отговор #62

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Е, Георги, разбира се!  :)
Колата заслужава да я видят и БГ феновете на марката, така че добре, че си и направил толкова подробни снимки.

Брей, не знаех че е имало нещо като оторизиран дилър-тунер и на турбо 6 цил. Алпини, като тоя гараж.
Много интересна добавка е това за мотора.
А те са слагали и по-големи спирачки ли...

Много е интересна историята на придобиването.
Доста често, и така е и редно, истински интересните коли преминават между ентусиасти.
Поне при мен това е било редовно така в случаите ми на придобити, а и продадени коли.

А още ми се се мерджелее понякога насън, новия жълт 610 от 1992 год. от автосалона в НДК...
Къде ли е отишъл, струваше цели над 100000 ДМ, което бяха доста пари, особено за мен като 23 годишен младеж тогава.

И макар тогава току-що да си бях продал само няколко годишния Нисан 300 турбо,йако добре помня, за над 25000 долара, или еквивалента на 40000 ДМ /всъщност партийно купен с приятел, който и си взе половината пари от продажбата/, с останалите ми за мен 20000 Маркони можех само да си мечтая за чисто нова кола от класа на Алпина.

И оттогава още го сънувам, нов, жълт, бляскав, вдигнат на едни плексигласи, и отразявящ се в кафявите стъкла на НДК-то... O:-)
« Последна редакция: Май 22, 2019, 00:50:35 от USfan »

Септември 22, 2021, 18:10:53
Отговор #63

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Темата на колегата Георги отдавна не сме я ъпдейтвали, но покрай возенето ми днес на един друг от неговите 6 цил. Алпини- 1981 год. 310 Ве-6, мисля че е интересно да споделя малко снимки и подробности за този екземпляр.
Та, специални благодарности на Жоро днес за возенето, и за приятно изкараната спонтанна сеща в София. ))

Всъщност, снимките тук не са актуални от днес от мрачното софийско време, а са малко по-стари, от Англия отпреди идването това лято на колата в БГ, както и сега след идването и, от гаража на колегата в Своге.
Покрай захласването ми по колата и обсъждането на разл. нейни елементи, просто днес снимки не се сетих да направя, та ето ги някои Жорови снимки, които той ми препрати.

Както се вижда, колата е преработена доста, което е извършено от стария и и дългогодишен собственик англичанин, голям Алпин колекционер, имал до скоро, по сведение на колегата, около 15-20 Алпина, и над 80 броя общо Рена.
Основно преработката на този вече с 4 болта главини А310 е визуална с така нар- Wide Wing Kit, но в някои отношения има и задълбочени и времево автентични технически промени, съгласно действащия към годината на производство на Алпина тогава- Група 5 Спек за пистови и рали коли.

Преработката и пребоядисването в ориг. му френско син металик, са правени преди няколко години във Франция, със смяна на калници, предна маска, и заден капак на мотора, както и с слагане на разглобяем ролкейдж и 4-ри точкови колани вътре, и 3-компонентни асиметрични рзглобяеми джанти.
Допълнително Жоро е получил с колата и корубата за предните 4 халогенни фарове на рали версиите, както и 2 тройни карбуратора Вебер, заедно с колекторите, да си ги поставя и тях в бъзеще на мотора.

Самия оригинален 2.7 литров 6 цил. ПРВ мотор, при тази Група 5 Конверсия е сменен с по-нов ПРВ 3-литров мотор, на който са сложени и цил. глави, преработени с по-големи клапани.
Засега е запазен фабричния Сет-Ъп с 1 единичен и 1 двоен карб, характерен за ранните ПРВ шестаци, но Жоро скоро ще смени тия стандартни карбове, с двойния сетъп с тройните Вебери.

Колата според мен върви брилянтно, от ниски до следни обороти мотора е много силен на въртящ момент, а двете големи изненади за мен са окачването и скоростите.
Специално тази 310-ка вози много по-меко от всякакви А110, на които съм се водил или карал, а и скоростите и са много по-прецизни, от 4 и 5 скоростните трансаксъли на 110-ките.

Жоро казва, че неговия най-нов Алпин, А610-ката му, вози също осезаемо по-твърдо от този А110, но това сигурно е и очакваемо, предвид на доста по-нископрофилните гуми на 610.
Довършващ елемент в иначе доста запазения оригинален плюшен салон е и стереото от 80-те години- тогавашна Пайънир система с 4 ориг. колони и отделни усилвател и еквилайзер, които Жоро е купил допълнително наскоро. Оригинално колата иначе и била доставена без радио, и в течени на целия си живот досега, не е имала татова.

Като цяло страхотна кола ) , и се надявам да имам и късмета, Жоро да ме повози и някой път по пътища със завои в Алпина.
Днес той ще си прибере по Искърското дефиле до Своге колата, чийто криволичещ с много тесни и остри завои път през дефилето, е идеалното трасе за каквато и да е кола със заден или централен мотор.

Ето и снимки как изглежда Алпин А310 Ве-6 в оригиналния му непроменен вид, правен така до 1985 моделна година, и допреди дебюта на наследника Ве-6 ГТ.

https://www.favcars.com/photos-renault-alpine-a310-v6-1981-1985-145388.htm














В този им прототипен Група 5 Спек, както и в по-серийния и по-стандартно изглеждащ Група 4 Спек, в края на 70-те и началото на 80-те години Алпини А310 участват на различни ендуранс състезания /като в ЛеМан в 1977 и 1978 години/, както и в рали шампионати, основно във френския национален ралишампионат.
Напр. ралипилота Ги Франклен печели с един заводски А310 Група 4, титлата на национален френски рали шампион, за 1977 година.

https://rallygroupbshrine.org/the-group-b-cars/rally-cars/renault-alpine-a310-v6/

https://www.artcurial.com/fr/lot-1977-alpine-a310-v6-groupe-4-m1076-645

https://www.classicdriver.com/en/car/renault/alpine/1977/738102

https://www.pinterest.com/pin/194991858854108950/

https://www.pinterest.com/pin/235876099212658177/
« Последна редакция: Септември 22, 2021, 19:08:59 от USfan »

Септември 26, 2021, 21:57:02
Отговор #64

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Вчера колегата Жоро подложи Алпина на някои освежителни процедури, като пастиране и полиране, и последващо запечатване на боята с кварцово/керамично покритие.
Както се вижда, и без това добре нанесения във Франция преди няколко години металик, така получи пълната си дълбочина и блясък.













Септември 28, 2021, 21:29:42
Отговор #65

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Супер изглежда, макар и не в напълно автентичен вид... кога ще можем да го видим на някоя среща или парад? И още еди въпрос - при пастирането и последващото покритие махани ли са стикерите и после пак възстановявани, или е правено около тях? Защото съм чувал, че върху пастирана повърхност леилото на стикерите не държало добре.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 18, 2023, 20:12:51
Отговор #66

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
По молба на нашия приятел  и колега Жоро  :) , ъпдейтвам темата с актуални снимки и инфо за неговия жълт А610 с десен волан.

Та тази изключително рядка и интересна кола беше представена на вчерашния есенен софийски автосалон, където спечели, може би очаквано, Голямата награда- Бест ин Шоу, в конкуренцията на наистина сериозна наличност от ценни спортни, луксозни, и въобще класически автомобили.

Ето снимки с Георги и наградата- кристална плакета, плюс други наградни предмети, като професионална маска за боядисване.
Утре или тия дни, след като ги сортирам, ще напускам и актуални по-детайлни снимки от вида и състоянието на Алпина, което са повече от отлични.





















Септември 18, 2023, 22:35:08
Отговор #67

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Още снимки от участието на Алпина на Софийския ретропарад. Специални благодарности отново на колегата Георги, че имах възможността освен да докарам колата на парада, и да я покарам доста дълго и по-интензивно.

Колата е страхотна, определено ме изненада като динамични постижения, за номинално само 250-те и коня мощност.
Но все пак Жоровия екземпляр е ъпгрейднат на дебит на инжектори, разпред. вал, и управление на компа, и са и махнати катализаторите. Така че е доста по-динамична кола от серийния си стандартен еквивалент.

Труден е, поне по моя преценка, този А610 за моментно привикване от друг водач, най-вече покрай тесните и пространства между педалите.
Иначе е доста директна и на стегнатост на окачване кола, без да губи обаче добрия си комфорт.
Отн. твърди за задействане са и кормилото, движението на скоростния лост, както и амбриажа, но пък това е добре, колата е просто предназначена за сериозно ангажирани карачи, и на такива би доставила огромно удоволствие.

На мен поне ми е много по-интересна за каране от връстника и от нач. а 90-те години- Порше 911 964, поне от атмосферните му версии, с които съм имал удоволствието да имам опит от каране, и които са точно със същата мощност от 250 коня, като Алпина А610.

Ето и тук още снимки от участието и в Софийския парад.




















« Последна редакция: Септември 18, 2023, 23:59:28 от USfan »

Септември 18, 2023, 22:36:56
Отговор #68

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Интересен момент по отн.на експлоатацията на този 6 цил турбоинжекция екземпляр е, както Жоро сподели, че откакто я има и кара редовно, вече от 5-6 годишен период, колата не имала никакви техн. проблеми, въпреки че е на пробег около 120000 мили.

Той казва, че всъщност опита на други негови познати собственици на Алпини с 6 цил. турбо мотори от версиите Ве-6 ГТА и А610, не е толкова безпроблемен.
Например, на този неговия другия турбо Алпин, този по-стар сребрист Ве-6 ГТА турбо на първата снимка /а зад него в гаража се вижда едната от двете Рено 21 турбо бройки, дето Жоро има/, има да му се прави ремонт на мотора.
Е, конкретно при сребристия плюса е, че колегата има за него цял мотор и и скорости резервни, дошли от един катастрофирал Алпин, които да ползва при бъдеща реставрация.
Така че ето и снимка на другата му турбо красавица, този 80-ски Ве-6 ГТА Алпин.
























« Последна редакция: Септември 19, 2023, 00:00:42 от USfan »

Септември 19, 2023, 11:06:07
Отговор #69

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Нещо интересно, това е регистъра на известните сега в движение и наличности модели Алпин ГТА и А610 в Европа, описани по държави на пребиваване, регистрации, цветове, и други дребни подробности.

https://www.registregtaa610.net/registry

А за който се чуди какво е точно това бялото Рено седан в един от гаражите на Жоро, това е 21 турбо 1-ва фаза /с по-ръбестия лифт/, което той купи в прилично хубава оптична и обща кондиция през 2016 година, и което педи 1-2 години си го докара в БГ, та да го завърши и в макс. отлично техническо състояние тук.
Освен него той има още 1 брой 21 турбо от стария лифт, но то пък е било купено от Бг, след като е престояло над 17 години, в предишния му собственик.