Автор Тема: Ford Taunus 20M TS Hardtop, V6, 2.0, 1966  (Прочетена 12129 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юли 02, 2012, 15:30:59
Прочетена 12129 пъти

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
Надявам се, че ще се хареса един FORD TAUNUS 20MTS Hardtop, V6, 2 l, 90 k. s., 1966, който в момента възстановявам. Много работа, много време и много пари...

















Ако стане тази година - добре, ако не - догодина!!!
« Последна редакция: Юли 02, 2012, 15:46:15 от dido1903 »

Юли 02, 2012, 15:50:28
Отговор #1

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Много хубав екземпляр с редкия V6 !  >:D
Преди 3 години ,тук в Сф един такъв бял седан V6 стоя безпризорен, в прекрасно състояние и изчезна безследно.

Дано успееш да го довършиш твоя,колега.

Пусни някакви хубави снимки моля те ,че тия са размазани.

Каква му е легендата на Форда - кажи нещо повече,ако не е тайна?
« Последна редакция: Юли 02, 2012, 15:52:04 от dido1903 »

Юли 16, 2012, 09:43:59
Отговор #2

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
Снимките съм ги правил с камера на стар Смарт GSM, но макар и  с 2 mp камера, качеството не е добро. Съжалявам! На този етап пари за цифров апарат няма. Фордът ги "гълта"!

А историята не е нещо сложно. Това беше първата ми собствена кола, купена в по-голямата си част с мои пари. След като 10 години чаках за Лада и се оказа, че трябва да чакам още пет, през 1982 год., когато бях на 26 год., купих Форда от един съсед-моряк. Той го беше внесъл от Италия с кораб през 1972 (шест годишен!). Беше много запазен, защото беше в гараж, а и човекът непрекъснато пътуваше в океана. Така че за тези 10 години в гаража не беше навъртял много километри по време на отпуските си. Тогава бяха трудни времена - млад човек да си купи кола беше почти лукс. А форда струваше колкото нова Лада!

Аз го карах нон стоп до 1990 и след това го "замразих". Оттогава не е работил. Износването на цилиндрите беше вече сериозно - само 4 години на газ и сухото триене си каза думата. Старите чугунени мотори не стават за газ. Няма да коментирам как бяха износени пък клапанните гнезда. Намерих бутала от Турция, но с добавка - немски сегменти. Иначе немските бутала са прекалено скъпи. На практика в Турция са вкарани старите поточни линии от Германия и частите общо взето не са лоши. Да не говорим, че цяла Германия е залята с тях и дори и там не знаеш какво купуваш. Естествено, истинските немски бутала, на MAHLE например, са по-качествени, но и три пъти по-скъпи (80-90 евро/бр.). Съответно шлайф и т. н.

Две трети от мотора го сглобих заедно със скоростната кутия и го монтирах в моторния отсек миналото лято. Предстои ми доста работа още по главите и разни други дреболии. Аз предпочитам да монтирам мотора без главите, защото е по-лек и по-удобен за монтаж. А после и главите по-лесно се стягат с динамометричен ключ, тъй като нямам стенд. Пък и няма кой да помага.

Така че всичко сам... Много труд, много пот, въобще - "любими" занимания. Но все пак който обича да се рови из моторите ще разбере удоволствието. Нормалните хора няма да го изпитат и нямат дори и разбиране по въпроса. А пък ние "лудите" си имаме хобииии!!!
« Последна редакция: Юли 16, 2012, 11:23:29 от dido1903 »

Юли 16, 2012, 10:09:37
Отговор #3

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
След като си го замразил в гараж ли е бил от тогава? Гледам има доста запазено купе и боя? Страхотен е още малко и усилията ти ще се възнаградят! После удоволствието от машината ще е пълно!

Юли 20, 2012, 15:11:04
Отговор #4

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
Не е излизал от гаража!!!  O:-)

Юли 20, 2012, 15:20:25
Отговор #5

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Не е излизал от гаража!!!  O:-)

Е това вече е мечтата на почти всички тук.
Дано се е запазил добре през годините.
Наистина ще се зарадваме на едни по-хубави снимки , но пък от друга страна машината е на първо място .

Стискам палци да стане тази година.
Знам един изоставен такъв в София.
Ако те интересува мога да ти кажа къде се намира.

Поздрави!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юли 21, 2012, 10:42:30
Отговор #6

Неактивен sierra team ruse

  • Публикации: 212
  • sierra forever
    • http://www.fordsierra-bg.com/
успех със колата много е приятна,аз имам една сиера с 2 врати и  2.0 v6 заводски а допреди това не бях чувал за тези мотори  :D
FORD SIERRA POWER

Юли 23, 2012, 15:10:20
Отговор #7

Неактивен ufer

  • Публикации: 381
Благодаря за пожеланията. Тези мотори по принцип са с най-добре балансираните мотори и затова с отлична култура на поведение както при нормално каране, така и при спортно. Това е модел Hardtop, т.е. спортният връх на цялата поредица на Таунусите от 60-те. Карал съм го със 170 км/ч постоянна скорост, без моторът да мръдне...

Юли 24, 2012, 13:19:17
Отговор #8

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Той, за 5-10 минути няма да мръдне. Но, при системно такова каране, ще започне да се амортизира интензивно. Много са вредни такива скорости и честоти точно за тези шестаци. Както и за почти всеки агрегат с долен разпредвал.   Иначе, Фордът радва. И е с много хубав цвят.  Не видях интериора какъв е.  Трябва и него да снимаш.  :) 


ПС Карането на газ, не знам защо са му заминали цилиндрите.  Старите чугунени мотори, от мотор-до мотор има разлика. Има разни, които при системно каране на газ запазват хонинга на цилиндрите за много голям пробег. В същност, то зависи до маниер на каране и качеството на маслата които се ползват. Както и да е. Мен ме интересува друго.  :)  Как му бяха клапаните като го отвори ? В смисъл, имаше ли нагоряли/потънали изпускателни, с колко и за какъв пробег горе-долу....
« Последна редакция: Юли 24, 2012, 13:24:08 от Тодор Живков »

Юли 24, 2012, 22:24:06
Отговор #9

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Браво колега, че си успял в течнеие на годините да запазиш при теб колата, при това на хубаво място.
Като гледам, наистина е доста оригинална и права, и с хубав хром.  :)

Аз в течение на някоко години имах Капри с 2,3 мотор, а след него, Сиера с 2,8 мотор.  :D
И в момента каРАМ ЕДИН фОРД С ПОСЛ ЕВОЛЮЦИОННА ВЕРСИЯ НА кОЛОН МОТОРа, и съм много доволен от него.

Много са здрави наистина тия Форд Ве-мотори.
Хем и аз съм има давал яко газ перманентно на магитралите, и не съм срещал проблеми ни с клапани, ни с клапанови гнезда или със сегменти.
Е, може би защото съм ги карал основно на бензин, а не на АГУ.

Като цяло, помня че на Каприто имах проблеми с няква бакелитова зъбна шайба, дето задвижваше разпред. вал.
Ядеше се нещо, и трябваше да я правя на сртруг пот по-здрава пластмаса.
Ама не помня шайбата на колянмновия вал ли се ядеше при тия Колон мотори, или шайбата на разпред вала...  ::)
« Последна редакция: Юли 24, 2012, 22:25:51 от USfan »