Автор Тема: Ford Galaxie 500 1965  (Прочетена 44312 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Август 09, 2012, 12:16:18
Отговор #10

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Я Боби, че наистина така ли се запознахме :)
Брей много високопарно съсм се бил произнесъл. И до ден днешен не смятам,че съм човека който знае най-много американски олдтаймери в БГ.
Ники Корудерлиев знае толкова колкото и аз според мен. А разни стари кадри като Краси Гатев или Маргарит все си мисля, че знаят доста неща които аз не знам.
А и аз вече знам за все по малко и по малко американски коли :(
Съвсем наскоро научих че Велианта в Асеновград и Импалата във вилната зона на Сливен са отишли на вторични суровини :'( И двете ги имаше в темата "По следите на американските автомобили в България"
Поздрави

Август 09, 2012, 13:15:21
Отговор #11

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Пепи, може и да си бил по-скромен, но така написано ми хареса повече. А както се очертава, ще научаваме за американски коли само ако някой ентусиаст се купи отвън.

Август 09, 2012, 14:45:38
Отговор #12

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Много весело как Пешо иасно е поставил нештата по отн на авторитет и компетентност, хехех.  :))
 Да, албума му беше добре сортиран, и неоспоримо помагало при всиакаквите дискусии по ретросаборите. ;D

Август 09, 2012, 20:37:40
Отговор #13

Неактивен 100%bastard

  • Публикации: 1639
интересно подхванахте темата за намерени и не намерени американки в БГ.
но 6те се прехвърля в темата (по следите на ам........) и там ще е интересно да се коментира ако някои знае нещо......хайде фиииууууууууу.....прехвърлям се

Август 10, 2012, 09:17:57
Отговор #14

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Боби на мен ми прави впечатление че през последните две години вече научаваме предимно за американски коли внесени отвън.
Признавам си, че това малко ме натъжава. Вярно че колите тук са боклуци, но усещането да изровиш нещо в някое село просто е много вълнуващо поне за болен мозък като мен.
Между другото вярвам, че има все още какво да се види по България, било коли които са изченали отдавна, било такива които не сме чували и виждали изобщо все още. Но това трябва да го правят вече по-младите и по-свободните от нас :)
Боби извинявай ако ти разводних темата.

Август 10, 2012, 10:00:42
Отговор #15

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Не само я разводни ама направо плувам вече  ;D
Прехвърлям се в темата (по следите на ам........), там ще ти отговоря :)

Август 10, 2012, 12:38:24
Отговор #16

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Когато купих галаксито, прегледах ходовата част и за мое учудване си беше в доста добро състояние. Така че не се наложи да се правят големи ремонти. Напълнихме задните амортисьори, и сменихме няколко тампона.

Така експлоатирах колата до края на 2010. За 8 години изминах около 15х км. Предполагам, че предимно от стоене, а не от хубавите ни пътища, състоянието ѝ се влоши много бързо. Все пак си беше 45 годишна. Така че зимата на 2010 реших, че е време за тотален ремонт.
За съжаление снимките от процеса на реставрация на ходовата част безвъзвратно се загубиха. За което много ме яд.

Смених всички маркучи и тръбички на спирачките, нови накладки, цилиндърчета и пружини. Всички тампони, накрайници, втулки, лагери и т.н. също бяха подменени или рециклирани. Ауспуховата система я преработихме, защото беше правена в някое механо. Струваме се че стана страхотно ще направя няколко снимки може би утре.

Понеже за известно време се заиграх с един Мини Купър и малко бях оставил галаксито в забвение се настроих за нови приключение миналото лято. Подготвях колата за Розова долина 2011, когато двигателя явно обиден, че 10 години все го пренебрегвам реши да ме бойкотира и приключенията останаха за в бъдеще време.

Ремонт на двигател, не е лъжица за моята уста и винаги се е налагало да прибягвам до чужда помощ. В първите години когато все още не познавах хора на които може да се разчита, доста майстори си показваха уменията. Реставрацията на ретро автомобил не се получава, ако се третира като стандартен ремонт на кола. Хората които се занимават с това общо взето не дооценено и неблагодарно дело, трябва преди всичко да го правят с желание и много любов, а не да го приемат като поредната кола влязла и излязла от сервиза или гаража. Трябва да се прилага и творчество и техническа мисъл, защото понякога се налага да се вземат нестандартни решения за даден проблем. Предполагам повечето от вас са минали по този път, но естествено аз не разсъждавах така в началото на моята авантюра с олдтаймерите. И аз като повечето новаци си мислех, че щом колата е стара разходите ще са малки и че всичко е давай газ и не му мисли.
Както споменах по горе през 2001 колата си вървеше и за мен нямаше смисъл да пипам двигателя. Сега вече знам, че съм направил грешка, но нали се учим цял живот.

Лятото на 2004 заминахме със семейството на море с галаксито. Първото голямо пътуване, супер изкарахме, но не мина без премеждия. Пътувах от Влас за Варна за конкурса дето Люси спомена. През цялото време валеше порой. А аз настъпвах здраво защото закъснявах за началото. Галаксито няма уред за температурата, когато е студено свети една синя лампа, като загрее угасва. Като прегрее трябва да светне червената. Както може би се досещате, не светна. Да бях я проверил, ама не. И така шпоря си в дъжда, нищо не се вижда от пътя. Както и да е пристигам на сборния пункт във Варна и като спрях гледам едни облаци излизат от решетката. Направо ми призля. Проверявам маслото – станало бяло. Супер, поглеждам радиатора  - сцепен. Още по-голямо супер. Долях вода, мина събитието. На другия ден трябва да се прибирам към Влас. Неделя, нищо не работи. Намерих една бензиностанция с канал за смяна на масло. Викам си поне да сменя маслото да некарам с вода. Напълних и някакви бутилки с вода и на път. Спирах през 10 мин да доливам в радиатора и така до Бургас. Там някакъв познат на баща ми закара форда в сервиз. Сложиха ми радиатор от спринтер, измайсториха гарнитури, какво друго правиха незнам. Отивам да я взимам и да си тръгвам към Пловдив. Върви си колата, няма проблеми. Като пристигнах се оказа че съм карал на 3 цилиндъра, но стигнах. Айде пак в някакъв сервиз. Тука взеха малко по присърце работата, закрепиха двигателя. След две три години взе да тропа нещо особено като е студен, но аз бях решил да слагам осмак, така че си казах ще карам докато може, нищо повече не пипам.

Взех да се ровя в немския ибей, и купих един 351 инчов Windsor от Торино.
Ето го и него. Така стои от 2007.









Човека ми предложи и скоростна кутия, но явно изпаднал в умопомрачение аз реших, че не ми трябва. Както и да е, проекта V8 се отложи понеже бях почнал да строя къща и финикийските знаци си вървяха по предназначение и за глезотии нямаше шанс.
До скоро



Август 10, 2012, 13:33:04
Отговор #17

Неактивен Chevy

  • Публикации: 975
  • Rock And Roll
Леле все повече се вманячавам в историята ти Боби :D особено проекта за V8 мотор  >:D >:D >:D
Само се чудя защо не си взел скоростите?
Кога мислиш че Галаксито ще се сдобие с 8-мака :)

П.П. Един въпрос: Олдса който се вижда на заден план твои ли е ?
Classic Cars

Август 10, 2012, 13:52:26
Отговор #18

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Леле все повече се вманячавам в историята ти Боби :D особено проекта за V8 мотор  >:D >:D >:D
Само се чудя защо не си взел скоростите?
Кога мислиш че Галаксито ще се сдобие с 8-мака :)

П.П. Един въпрос: Олдса който се вижда на заден план твои ли е ?


Малко ще те разочаровам, но няма да има проект за V8 мотор. Вече съм в много напреднал етап на ремонт на шестака на галаксито. Ще ви информирам как се движим.

П.П. Олдса е мой. Има снимки мисля че в темата на "бастардо" качен на платформа и в един склад.

Август 10, 2012, 14:12:02
Отговор #19

Неактивен Chevy

  • Публикации: 975
  • Rock And Roll
А Олдса има ли мотор ? и ако да оригинален ли е.
Аз ти предлагам да пуснеш една обща тема за останалите ти Американки, мисля че и колегите ще споделят мнението ми :)

П.П. А какво стана с 8-мака при теб ли е ?
Classic Cars