Автор Тема: Ford Galaxie 500 1965  (Прочетена 44247 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 10, 2012, 14:16:09
Отговор #20

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
А Олдса има ли мотор ? и ако да оригинален ли е.
Аз ти предлагам да пуснеш една обща тема за останалите ти Американки, мисля че и колегите ще споделят мнението ми :)

П.П. А какво стана с 8-мака при теб ли е ?

Ами то не остана кой знае какво още, само Олдса и форда от 55-та. Щом трябва ще пусна друга тема.

Август 11, 2012, 23:39:02
Отговор #21

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Боби няма проблем - американски Фордове без осмаци в България колкото щеш.  :)
Веднага ще измислим някое желязо за двигателя :)

Август 20, 2012, 14:13:45
Отговор #22

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Пепи, чакам предложение от теб.

Август 22, 2012, 11:58:20
Отговор #23

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
В общи линии това е историята на форда, ще премина към настоящето и да приключвам.
Както споменах преди,  оказа се че двигателя не е оригиналния и за това бях купил осмака. След време обаче си промених мнението (за пореден път) и реших да ремонтирам шестака.
Свалихме го зимата и го оставих да отлежи няколко месеца. Като първо трябваше да разбера от коя година е двигателя и след това да търся техническа информация за него.  Което се оказа доста трудно, защото шестаците както знаете не са на особена почит в САЩ.
По номера на блока излезе информацията, че е производство 1963, 223 куб.инча - около 3650 куб.см, 138 к.с. при 4200 оборота, макс. въртящ  момент 203lb/ft при 2200 оборота.
Това са снимки преди разглобяването.








Тази пролет двигателя беше разглобен и замерен. С това започнаха изненадите. Бил е правен ремонт някога (както Любо ми беше казал) и наистина буталата бяха от Газ. След замерване се разбра, че ще ми трябват бутала за шести ремонт, каквито няма и така минах на варианта с набиване на ризи и нови бутала стандартен размер.



Основните лагери бяха оставени оригиналните и явно поради невъзможност да намерят подходящи бяха слагали подложки. Те също отидоха на шести ремонт, но се оказа че може да се намерят. Ето ги и тях.



Процедурата се повтори и с биелните лагери – също шести ремонт.



Взех също така нова бензинова помпа, маслена, рециклирана водна – точно каквато ми трябва нова не се предлага, алтернатор, пълен ремонтен комплект за стартера, радиатор, термостат, пълен комплект гарнитури, семеринги, комплект верига с двете зъбчатки, чукче и т.н.










Когато се разглоби главата и се свалиха кобилиците с пръта се оказа че една от основите е спукана, а самият прът доста надран, както и кобилиците, тъй като мазането става от две тръбички влизащи в двата му края и едната беше смачкана. Търсейки правилния прът разбрах по номера на главата, че и тя е от друг двигател между  1960 и 1962. Проблемът не беше това, а факта, че главата е била спукана и заварена точно на резбата на втората свещ. Чудех се какво да правя, след като вече бях поръчал повечето части, а не ми си искаше да слагам заварена глава, още повече на токова слабо място.

Сетих се за двигателя на къстъмлайна, който е от същото поколение шестаци, но 215 инча. Реших засега да изчакам и продължихме с биелите. Там също възникнаха големи проблеми. За да сложат буталния болт на газковите бутала, бяха разпробили биелите на размер който няма как да се коригира. Освен това три от тях бяха станали леко елипсовидни при лагерите. Реших да потърся биели и ново двайсет, биелите и коляновия вал бяха от двигател произведен между 1954-1960. Цената на 6 рециклирани биели идваше около 1000 лв. доставени до България. Това окончателно реши съдбата на двигателя на къстъмлайна. Ето го и него.








Главата се оказа перфектна, както и биелите. След като я докарах до тук реших да сменя и другите части с нови. Освен закупените нови лагери за коляновия вал и втулки на биелите, взех и нови клапани, водачи, пружини и кобилици.





Всъщност от стария двигател останаха блока и двата вала.
Утре блока замина за Асеновград за интервенции.






Август 22, 2012, 16:14:21
Отговор #24

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Леле Боби - сериозно си се захванал с нещата. Като гледам колко части си поръчал.
И като чета поста ти стигам до извода, че случая ти с двигателя на Галаксито е дефиниция за състояние на стара американска кола в България. Какви ли не интервенции е имало по соца само и само зада се запази в движение. Глава от едно, бутала от второ, нещо си от трето. Просто нямам думи.
За пореден път се убеждавам, че читави американски коли останали от соц време в България няма! Представям си другите стари американски автомобили из България как са модифицирани и те.
 

Август 22, 2012, 17:42:51
Отговор #25

Неактивен Chevy

  • Публикации: 975
  • Rock And Roll
Леле Боби - сериозно си се захванал с нещата. Като гледам колко части си поръчал.
И като чета поста ти стигам до извода, че случая ти с двигателя на Галаксито е дефиниция за състояние на стара американска кола в България. Какви ли не интервенции е имало по соца само и само зада се запази в движение. Глава от едно, бутала от второ, нещо си от трето. Просто нямам думи.
За пореден път се убеждавам, че читави американски коли останали от соц време в България няма! Представям си другите стари американски автомобили из България как са модифицирани и те.

Не е точно така Пешо, естествено колите който са почти в оригинален вид се броят на пръсти ама знам за Американки в БГ който са 99% оригинал разликата обаче е че те са прекарали поне 3 десетилетия по гаражи и халета :) но има.
Ти специално едва ли не знаеш за такива ;) вярно че такива са 5% от старите Американски коли но има. В момента се сещам за Понтияк Боневила двувратия който е с оригинален V8-мак в Кюстендилско който е почнат да се реставрира и така си е останал сигурно от поне 10 години според мен и така ще си остане предвид цената за която се продава а именно 10000лв. Според мен тая кола е много ценна по няколко причини, 2-вратка е (за мен Американка като цяло трябва да е с 2 врати) мотора е осмак, купето е хардтоп следователно салона е кожен и стъклата са ЕЛ. интериора е прилично запазен в сравнение с екстериора. Но се пак 10к са си множко, иначе ако разполагах с гараж и имах повечко пари веднага бих се метнал в тоя проект :) от доста време си мечтая за тая Дженерал Моторска легенда определено колата е ценна ;) още един плюс при нея е че е на шаси тва им харесвам на по старите Американки.
Classic Cars

Август 23, 2012, 11:38:23
Отговор #26

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Chevy  - мислех точно като теб до преди 3-4 години.
Прочети внимателно пак какъв е случая с Галаксито на Боби и по-конкретно с двигателя му.
И разбира се аз съм съгласен с теб че 5% от американските коли в България са оригинални. Ама какво е 5% на фона на останалите 95%. Аз говоря като цяло.
А относно Понтиака в Кюстендил как ти се струва неговото състояние като оригиналност и комплектност? Ясно че модела е хубав, но състоянието - трябва му челно стъкло, автоматична трансмисия, защото тази която е на него не е оригинална - от там се сещай за рязане на кардани и напасване и прочее. А двигателя- преди колата да отиде при този Ангел, който само я съсипва, тъй като нито я прави нито я съхранява, аз съм ходил да я гледам когато беше качена на една тераса в Кюстендил! Тогава говорих и с дългогодишния и собственик - един дядка баровец, който се казваше Запасов и вземаше наеми от някакви кафенета, които даваше под наем. Та той ми извади едни бутала, които каза че били лети тук в България през 80-те и били сложени в двигателя, наложило се също да престържат това онова по мотора, за да може да работи. И сегменти били правили. Chevy ти представяш ли си дали този мотор може да заработи отново? Че те и оригинални части за него вече не вършат работа - сходен случай като с мотора на Боби - за 6-ти ремонт части няма.
Поздрави

Август 23, 2012, 17:34:43
Отговор #27

Неактивен Chevy

  • Публикации: 975
  • Rock And Roll
Да за съжаление е така а това за мотора на Понтияка не го знаех.
Classic Cars

Август 24, 2012, 11:20:04
Отговор #28

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Утре трябва да си взема блока от майстора, та да видим каква я е свършил.

Август 24, 2012, 17:14:58
Отговор #29

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Стискам палци, че аман от проблеми с двигателни блокове