Автор Тема: Двата ми Rover 216 Coupe "Tomcat"  (Прочетена 19235 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 13, 2012, 15:56:20
Прочетена 19235 пъти

Неактивен blowfish

  • Публикации: 24
Здравейте,

За първи път пиша тук и с гордост бих искал да представя двата ми Ровъра :-)

По принцип не харесвам повечето от моделите на Ровър (a тези след 1996 ги смятам за сапунерки), но съм много голям фен на този модел (200 Coupe "Tomcat"), както и на 800 Coupe и SD1. Според мен тези модели представят марката в съвсем друга светлина и носят в себе си истински английски характер.

Зелената е първата ми кола и я имам от 4 години. Скоро стана пълнолетна тъй като е произодство '94 :-) Двигателят е D16A8 на Хонда, със 122 к.с. при 6800 оборота. Поддържана е стриктно и е пазена много, не е карана през зимата. Има малко забележки по боята, но няма нищо счупено или неработещо, а интериора е почти като на нова кола. В момента е на 138'000 км, 30'000 от които съм навъртял аз.

Синята я купих скоро и просто нямаше как да изпусна такава оферта. Разглеждал съм такива Ровъри от години и дотогава не бях виждал нещо подобно. Колата е от първи собственик, производство '95, на 87'000 км, в напълно оригинално заводско състояние. Със същия двигател като зелената е, разликите са само в екстрите отвън и отвътре. С почти най-високото оборудване за модела е - кожен салон, задно крило като на 220 Турбо, джанти с по-големи дупки.

Не смятам, че колите ми все още могат да се нарекат "класически", но със сигурност са от "последните оцелели" от този модел, след като разни "селски гъзарчета" потрошиха и омърлявиха 90% от екземплярите. В момента повечето от тези коли, особено в България са се превърнали в изгнили дараци с газови уредби.

Реших да ги държа и двете, като зелената ми е ежедневна кола, а синята стои в гараж като музеен експонат за идните поколения :-) Карам я малко само през уикендите когато е сухо. Според мен е грехота толкова запазен екземпляр на една толкова рядка кола да се кара като ежедневна кола.






















Август 13, 2012, 21:19:55
Отговор #1

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Поздравления за прекрасните коли! Явно си истински фен, щом имаш две еднакви - една ежедневна и една "колекционерска". Много ми допада идея за синята кола - да се пази в гараж, но как да е иначе при този екземпляр - страхотно състояние, цвят, салон, екстри... Страхотно!
Знам, че Civic / Concerto имат 4х4 FWD - при Rover има ли подобни варианти? И още един въпрос - кои модели са с по - плътната предна маска, без решетка на капака?
Поздрави още веднъж за мини колекцията, много ми хареса!

Август 13, 2012, 23:21:42
Отговор #2

Неактивен Daniel

  • Публикации: 302
Браво колега за двата автомобила. Аз като роувърджия също много харесвам купетата и SD1. Синия е просто в уникално състояние и с този кожен салон е трепач. Продължавай все така с грижите към колите си :)
Rover 400 2.0 SDI '98 & 25 2.0 iTD '03
20T2N = Two litres of pure troublemaker!

Август 14, 2012, 01:01:09
Отговор #3

Неактивен blowfish

  • Публикации: 24
Поздравления за прекрасните коли! Явно си истински фен, щом имаш две еднакви - една ежедневна и една "колекционерска". Много ми допада идея за синята кола - да се пази в гараж, но как да е иначе при този екземпляр - страхотно състояние, цвят, салон, екстри... Страхотно!
Знам, че Civic / Concerto имат 4х4 FWD - при Rover има ли подобни варианти? И още един въпрос - кои модели са с по - плътната предна маска, без решетка на капака?
Поздрави още веднъж за мини колекцията, много ми хареса!

Да, съвсем нескромно бих казал, че може би съм най-големия ценител на тези коли в България :shy: От малък я видях в едно "вносно" автомобилно списание където я сравняваха с Калибрата и оттогава съм влюбен. 17 години по-късно вече имам не една, а две  :) Харесва ми, че е рядка и различна, въпреки че не е кой знае какво като управление и пърформанс (за разлика от 220 Турбо, който в права линия може да скрие шапката на тогавашното BMW M3 >:D). Харесва ми и радикалния ръбест дизайн който е по-скоро характерен за кола от 80-те, отколкото за началото на 90-те.

Относно другия въпрос, всички такива Ровъри (и не само тези, а всички проектирани през Хонда ерата от 80-те до 1994) са с предно предаване. 220 Турбо има Торсен LSD диференциал който донякъде му помага да се държи в пътя въпреки 200-те коня на предните колела :) Най-голямата критика за този модел е, че е "overpowered" и шасито не се справя с мощта: http://vbox7.com/play:e03ebce9

Относно предната решетка, всички произведени през 1993 (т.е. само в първата година), независимо дали са 216, 220 NA или 220 Турбо нямат такава решетка и са с плътен капак. Фейслифта е от 1994 насам и единствено включва тази решетка без никакви други промени по външния вид. Честно казано, плътния капак им отива повече и им придава по-класически вид, близък до SD1. През 1996, след като Rover е вече купена от BMW, продължават да се произвеждат чак до 1999, но хулигана 220 Турбо е спрян, 216 вече са с Ровърския К-серия двигател вместо Хондовия, и е добавен 218 VVC който има двигател като на Lotus Elise. Също така и таблата от 1996 насам са различни и са като на заоблената 200 серия МК3.

Август 14, 2012, 12:03:54
Отговор #4

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Относно предната маска на мен лично ми харесва тази на по - късната модификация, но новото табло си личи, че просто не е за този модел - никак не си съответства на по - правите форми на купето.
Но този модел (купето) определено много ми допада. Дори погледнах какво се предлага в момента, че си и харесах един екземпляр - http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11337011281356144&f1=details

Август 19, 2012, 00:34:07
Отговор #5

Неактивен malcolm

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 1
  • ROVER 100 VVC
Честито колега! Имам голям мерак да ги видя и на живо  :D

Август 19, 2012, 14:16:38
Отговор #6

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
...Дори погледнах какво се предлага в момента, че си и харесах един екземпляр - http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11337011281356144&f1=details


А защо цената на такава класна машина е толкова ниска? Вярно ,че роувър не държат цени в БГ ,но чак толкова... То 1000 пъти по - добре такава кола от колкото някоя вектра за тия пари... :D

Август 21, 2012, 09:20:03
Отговор #7

Неактивен blowfish

  • Публикации: 24
...Дори погледнах какво се предлага в момента, че си и харесах един екземпляр - http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11337011281356144&f1=details


А защо цената на такава класна машина е толкова ниска? Вярно ,че роувър не държат цени в БГ ,но чак толкова... То 1000 пъти по - добре такава кола от колкото някоя вектра за тия пари... :D

В момента в БГ няма ценители на тези коли и затова цените са такива. Хората просто си казват, че това е един стар Ровър, дори и да е в добро състояние. Повечето хора които сега ги купуват просто търсят "някаква кола за 2000 лв".

Иначе вярвам, че след 5-6 години вече ще са в друга категория и ще се търсят само от ценители. А за 220 турбо може да се каже, че вече са класики, съдейки по цената на този:  O:-)

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/rover-220-turbo-coupe-saarlouis/158651590.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=21700&makeModelVariant1.modelId=9&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&negativeFeatures=EXPORT&categories=SportsCar

Август 21, 2012, 10:28:48
Отговор #8

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Охааа добри пари  :D :D Явно това е причината тук в България повечето да са разбангиосани както вика Люси  :D Не знам според мен тая кола жестоко се откроява от трафика и е супер оферта да се сдобие човек с такава машина в момента.  А твоите са направо колекционерско състояние.

Август 22, 2012, 18:54:43
Отговор #9

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Много запазени екземпляри.
Браво!

Точно този модел ми допада и на мен.
Забелязъл съм една версия с издут преден капак отдясно мисля.
Тя с какъв двигател е? Или е просто преди фейслифт?

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"