Автор Тема: ЧЕСТИТ 3-ти МАРТ!  (Прочетена 16106 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 03, 2019, 20:33:16
Отговор #40

Неактивен ГеоргиБс

  • Публикации: 101
Честит празник на всички!

Март 03, 2020, 18:11:56
Отговор #41

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Честит празник!
https://www.flagman.bg/article/208911
retrobs.com

Март 03, 2020, 21:03:29
Отговор #42

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Честит национален празник и от нас, неформалната, но задружна група на събирачите и колекционери на моделчета.  :)




Януари 06, 2021, 21:32:31
Отговор #43

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Винаги съм се отнасял с пренебрежение, но някак все пак съпричастност /били са тормозени от турци, албанци, германци, Тито и сръбските, а и нашенски тогава комунисти, после и сега пак пък албанци, и прочее, какво да ги правиш/ към нашите етническо еднакви на нас, но самонаричащи се с името на една гръцка провинция, съседи отвъд западната ни граница.

Ходил съм в Македония, гледал съм и паметниците, смехория нали им е всичкия тоя пакет от псевдопатриотизъм и напъване за присвояване на световната история, особено пък античната гръцка )) , но някак си мислех, че с десетилетията и потока на времето, може пък да узреят като млада нация, щом това им е мерака.

Ами, няма като че ли надежда за тях.
Всъщност, крайно са комплексирани, доста неграмотни, и в крайна сметка, толкова са нисши, че са недостойни нито за омраза, нито за жал, просто за нищо не стават.
Но пък, както там се плодят албанците, числово след 20-30 години ще стане ситуацията подобна на Косово преди отцепването.
Тоест, рано или късно албанците ще станат доминиращата етническа група в региона, и това аз поне вече го приемам като по-удачния, а и исторически по-справедливия окончателен вариант.
И понеже става въпрос за българщина и защита на нашите народностни позиции, реших че е добре в темата за Левски да го постна, а и да не се отваря друга тема.

Та, чета и си пиша по македонските ретро автогрупи /аз съм една четвърт БГ македонец, едната ми баба е от гр. Кукуш/, и сега срещнах един коментар под една снимка на Шкода 1000 МБ, чийто ляв заден тригълен прозорец е отворен.
Там под тази снимка, един от там четящите македонци, пусна според него много уместния и според него пренебрежителен коментар, че това отворено така джамче било- БУГАРСКИ климатик.
И разбира се, 1-2 местни, о, каква радост за тях, взеха да пускат хилежни емотиконки отдолу.

https://www.facebook.com/106509324546421/photos/a.106900224507331/166797885184231

Странно, а сега изчезна коментара за БГ климатика, поне аз от моя профил, понеже се отлинкнах като член на групата, не го виждам.

https://www.facebook.com/Oldtimer-Youngtimer-106509324546421/

Всъщност, в 50-те и 60-те години обикновено на прилично по-луксозни и сложни коли от спрямо една Шкода 1000 МБ им се отваряха задните тригълни прозорчета.
А напр. при дадени амер. марки даже електрически се отваряха именно и на задните врати тия куотър уиндоус.

Но цървула отвъд Вардара, уж ретро ориентиран, откъде да ги знае тия работи, за аспекта и на луксозното приложение на тия отварящи се отзад джамчета.
Всъщност, погледнато през призмата на Кадилаците и сие други модели с такива конструкции, понятието- Бугарски, даже всъщност трябва да звучи като комплимент.

https://www.hemmings.com/auction/1961-cadillac-fleetwood

Наистина са си нещастници, такова комплексиране не съм виждал в никакви народи по света, а съм обикалял по разни негърски, азиатски, арабски, и прочее от наша светско цивилизационна гледна точка, сега точно не съвсем напредничави държави и етноси. 

« Последна редакция: Януари 06, 2021, 21:44:57 от USfan »

Януари 06, 2021, 22:21:50
Отговор #44

Неактивен kaci

  • Публикации: 956
Там си е коментара и е видим за всички!


Януари 07, 2021, 11:37:53
Отговор #45

Неактивен Logrus

  • Публикации: 288
Опитват се да го играя националисти макетата, ама за това се иска първо да са нация, а не западнала провинция на западната държава (за нашата рОдина говоря). Ако и ние бяхме повече националисти и по-малко овце нямаше да има държава Македония и щяха да са си българи, пак нека не им харесва.
Но след някое време тях ще ги претопят албанците, нас пък циганите и нещата ще се приключат.

Януари 07, 2021, 11:47:26
Отговор #46

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Винаги съм смятал, но и съм се надявал това да не стане по мое време - след години държавата ни ще трябва да бъде прекръстена на Циганѝя /не случайно ударението е на второто И/...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 07, 2021, 13:27:03
Отговор #47

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Кранки, не се притеснявай много. Нали имаме един лаф - не е важно ти да си добре, ами Вуте да е зле. Е, и Вуте е зле. С не по-лоши темпове в същата посока вървят нещата и в държави като Германия и Франция. И докато 1683г. Собиески спасява Виена и западна Европа ( като французите тогава са го преместили в другия крачол, щото нали още не са го усетили така по-навътре), сега нито има кой, нито какво да спасява. Всичко гние отвътре с много добри тепове. Не само у нас.
Между другото, защо всичко това е в тема за 3ти март? Би трябвало да е в нещо като тема - "Бисери от фейса". 
« Последна редакция: Януари 07, 2021, 13:32:22 от Nik1600GT »

Януари 07, 2021, 13:55:44
Отговор #48

Неактивен kinni

  • Публикации: 87
Не забравяйте, че само Слънцето е по-старо от Македония! Но и това не е много сигурно  :winktongue:

Януари 07, 2021, 13:58:23
Отговор #49

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Така е. ))
В Македония по време на соца бях ходил много отдавна, чак в началото на 70-те, на гости на наши роднини.
Тогава тая област на Югославия ми се виждаше ама много западнала и бедна, колкото и да бях малък.
Вярно, че Тито там въобще не им даваше пари за инфраструктура /може би подсъзнателно се плашеше, да не си я вземем пак, и затова да не се мине да налива пари в бъдеща отново БГ провинция/, а ги беше ударило и едно голямо земетресение в 1960 год.
Но даже и с това предвид, за мен като дете, това беше най-смотаната и визуално изостанала страна и област, дето бях виждал на живо.

Близо 30 години по-късно, в 2012 год, отново ходих до Македония, и страната отново ми се видя западнала, ако и да имаше тук-таме нови сгради и пътища, и НАВСЯКЪДЕ нови паметници.
Но не по-малко смехотворно от паметниците беше, че при преминаване на границата, като се линкнах към техен някой си ГСМ оператор, получих СМС с следния девиз-
- „Welcome to Macedonia, the cradle of civilization!“   O:-)

http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/3249453/an/0/page/6

А за поста тук, тенденциозно съм го сложих като мнение в тази тема, понеже дискусията по нашите земи, и по-късно реалните ни опити за освобождение, и въобще Националния въпрос, като се почне още от преди средата на 19 век, та чак до Балканската война, неотменно са включвали и територията и населението на провинция Западна Румелия, като тогава са я наричали от османската власт.
Значимо количество не само там родени, но и от другите БГ територии наши борци за независимост, са умрели за каузата на освобождението и на тая територия.

Даже 1 конференция, в Цариград в 1976 год, и по-късно 2 международни договора, прелиминарния от Сан Стефано от 1978 год, и този от Лондон от 1913 год, предвиждат напълно самостоятелно българско, или автономно управление на тази територия, разбира се, пак с очакваната доминация на България.
В Лондонския договор се предвижда Македония да е все още с формален сюзерен турския султан. Но е ясно, че при такова развитие на нещата, там щеше да има макс. влияние българската държава, предвид на все още наличните там компактни маси население, тогава самоидентифициращо се повече като българи, отколкото като сърби, гърци, или албанци.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BD_%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80_(1913)

По повод на етническото съзнание на народа там, доста интересно е да се прочете книгата на нашия голям общественик и дипломат Симеон Радев- Ранни спомени, където той описва детството си, а и нагласите на хората, точно в Македония в края на 19 век.

https://www.book.store.bg/p112289/simeon-radev-ranni-spomeni-simeon-radev.html

Отделен въпрос е специално по време и след успехите ни във войната в 1912-13 год, Фердинанд как и защо издънва този хубав резултат на нашите военни усилия, а и дипломация.

Но, така или иначе, ако не бяхме ние, а и разбира се, и  балканските ни съюзници тогава в 1912 год, като Сърбия, Румъния, и Гърция, тия утрепаняци там щяха да си гният в рамките на турската империя поне до 1919 година, ако не и до по-късно.
« Последна редакция: Януари 07, 2021, 14:31:09 от USfan »