Автор Тема: Реликвите на УБО и НСО - ветерани на пост или музейни експонати?!  (Прочетена 19855 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Юни 28, 2017, 09:47:43
Отговор #30

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Е това си е било напредък, да разрешават да се вземе нещо! Един от съседите, за съжаление вече покойник, ми е разказвал, как едно време работил някъде си, където закарвали огромни зисове и други правителствени коли за бракуване. Колите пристигали на ход, общо взето съвсем годни, а хора от "службите" следяли работниците да нарежат всичко, буквално да съсипят и моторите и ходовата част, накрая всичко да се смачка, така че да не може да се използва повече никой агрегат, камоли цялата кола.

Юни 28, 2017, 19:08:02
Отговор #31

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
"Бъди щастлива, Ани!" се казва филма и е цветен и колата е Шкода Фелиция, но не е учебна и е с Невена Коканова.

Ха, да сбъркал съм, сега го гледах Филма, много готин и цветен е.



Моя е грешката, нещо съм се объркал по аналогия с- Дами канят, та съм принесъл учебен привкус на Шкодата.  :))
Като си поговорихме с колегата Киро сега, той обаче акцентира, че съм сбъркал леко и за модела.
Не е Фелиция червеното кабрио, а предшественика и, правен кратко време- Спартак ли, 450, нещо такова.

А моя пък познат от УБО, дето се сети, че имало учебни Шкоди кабрио навнесени, почти и той е познал, но е сбъркал и модела, и десетилетието.  ;)
Според Киро, учебни Шкоди са навнесли доста бройки у нас в края на 40-те, които обаче са били нещо като джипки с 4 врати, и на които също се е свалял покрива, като на ГАЗ-ките и УАЗ-ките.
Тях са ги предоставили на ДОСО по разните градове за курсистите да кормуват.
Интересно от тях пък има ли някой останала някъде в БГ...

А за бракуването на Чайките и другите представителни каляски, много жалко, че поне агрегатите не са им оставяли налични преди пресите.
Но това е разбираемо, минавали са службите и правителствения гараж през 70-те и 80-те години основно по-масово на Мерцедеси, после а и по-рядко, и на Пежа 604, и още по-рядко, на ГАЗ-14-ки, и разни там ЗИЛ-ове 115 и 117.
Съответно и въобще не са гледали от колекционерска гледна точка и на 13-ките и на другите бракувани коли.

Иначе аз доколкото помня, още през 1991 или 1992 година, като пуснаха първите коли от УБО на търгове /значи не през 1993, ами още по-рано съм ходил в големия гараж на УБО, покрай други работи да гледам и продаваните коли/, цените им винаги се обявяваха в левове, но приравнени първоначално към 5000 до 10000 долара цена на кола.
Тоя им формално левова цена се смяташе спрямо актуалния курс след 1990 година на вече пазарно свободния долар, в дните предшестващи когато се обявяваха търговете.

Ако добре помня първите 13-ки Чайки и Татри 613 ги пуснаха на 100-120000 лева оценки през лятото, или пък беше есента на 1991.
Тия примерни 100 бона тогава кореспондираха при офиц. курс на долара точно тогава от 15-16 лв за долар, приблизително на цената,за която казваш, че е купена вашата Чайка.

По късно вече 13-ките специално ги пускаха и по базови цени от по 200000 лв през 1993, понеже курса на долара бе скочил на 20 и нещо лева за долар.
Иначе 14-ки за продаване тогава не съм виждал, чак през последния им голям и открит търг на НСО през 2007 година, на който имаше основно 13-ки Чайки, имаше и 2 броя 14-ки за продаване.
Те тогава преди 10 години стигнаха по 30 и нещо бона в сегашните нови лева тия две 14-ки. Бяха доста хубави обаче.

Именно пак тогава НСО, поне официално, продаде и последните си за продаване 13-ки. Някъде 10-15 броя продаваха от тях.
Точно тия 13-ки бяха доста бити, и въпреки това се продадоха по 20 и нещо бона сегашни лева всичките.

Предполагам, че освен всичко друго, НСО си пазят още, освен ЗИЛ-овете и 2-та ЗИС-а, и по 1-2 бройки останали хубави 13-ки и 14-ки, ама тях надали ще ги продават скоро, ако въобще.
« Последна редакция: Юни 28, 2017, 19:11:19 от USfan »

Юни 28, 2017, 19:37:05
Отговор #32

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Предполагате,колега  ???
При толкова познати от УБО,ДОСО,НСО трябва да сте сигурен не да предполагате ;)
retrobs.com

Юни 29, 2017, 15:40:07
Отговор #33

Неактивен buhalab olimpia

  • Публикации: 87
Една интересна история от 70те години, пак с УБО автомобил.Посещението на Фидел Кастро у нас,на летището пристига самолета,но се получава неочакван проблем.По думите на баща ми първата кола не е запалила,и затова са качили Кастро  във втората кола зеления Кадилак.А първата кола е била Мерцерес шофьорите си играли с ел.стъклата и немогли да запалят,най-вероятно за Бенца 600 ландолет става дума. УБО тогава не са имали други представителни кабриолети.Аз лично не повярвах на тази история,но погледнато реално Кастро е имал предпочитания към Руските машини и Мерцедесите,че да го карат с Кадилака при наличие на този Пулман е направо нереално,колкото и да е хубав този Кадилак,като се има предвид сложните за онова време системи в този уникален Мерцедес за който четох някъде,че точно тези механизми на ел.стъклата стрували 10000долара,били хидравлични O:-).А самият Живков казал добре ,че тази поне запали а Кастро казал все едно ако трябва и пеша ще вървим.А Мерцедеса 600 ландолет може би в момента е най скъпия ретро автомобил у нас,чувал съм ,че ако има  търг сега първоначално 500000евро ще се иска.

Юни 29, 2017, 17:29:57
Отговор #34

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Хм, аз съм виждал с Ландото, някъде 1980 или 81 година, още е била жива, специално Л. Живкова да посреща делегацци.
Някакви негри или индуси беше накачулила с нея отзад, ама интересно, че покрива беше затворен.
В тоя период и това Ландо, а и другите УБО коли с други делегации, бяха принудени преди да отидат по избор в правителствените резиденции в Бояна или в Банкя, след идването и вземането на гостите от аерогарата, и минаването покрай соф. Университет и центъра, после да карат по бавно покрай баня Мадара и по бул. Пенчо Славейков, после и покрай Пирогов, заради дупките и вълничките на паважа.

Бул. България не беше още направен, и те минаваха все през центъра, което даваше възможност да се гледат по обстойно, доколкото може, колите като минаваха отн. бавно.
Иначе някъде през 70-те съм виждал с Пулмана при едно гостуване на Брежнев Тошо да го вози, беше свален покрива и двамата си махаха щастливо.
Коя година точно е било може само да предполагам, но Брежнев изглеждаше още свежарка, не беше отнесен като сега по документалните филми за последните години от живота му, както го даваха, какъв е бил жив труп.

А в последните 2-3 години Пулманите скачат неистово на цени, особено Ландото, и то с 6 врати Ландо като нашето са най-ценните.
Половин милион Евро беше реална цена за Ландо, да, но допреди 5-10 години.

Миналата година например от скъпа автокъща в Англия се продаде Пулмана Ландо на Тито.
С пълна история, в перф. състояние и напълно обслужен, но пък на много повече километри пробег от нашия.
Някъде 2.2 или 2.4 милиона Паунда му искаха, нещо такова.
Нашия последно като го гледах на километраж през 2010 на Конкурса по елегантност на Хилтън, беше на 7 или 8000 км, супер малко е каран.
Така че не за половин или 1 милион, под 2 мил. Евро ако го дадат НСО-то, ще е чиста минавка, или уреждане на някой.

Сега, ако си теоретизираме, Тито на запад, е много по-известен, а и по-тачен от нашия Тошо.
Но пък Ландото си е Ландо, ако ще и на Иди Амин да е било.

Въпреки че по принцип Ландотото 600 всичките по света вероятно са много малко карани, смело бих прогнозирал, че нашето сигурно е най-малко карания въобще 600 в цял свят.
Все пак, в периода 1982, та чак до края на 90-те, не знам по какви причини, ама тая кола въобще не беше вадена от УБО-НСО.
Раззимиха я 600-ката чак при посещението на датската /или пък норвежката беше )) / кралица Маргарете през есента на 1999.
Тогава нещо минавах пак през НСО, и я разгледах тогава за първи път детайлно на дневна светлина, че точно я чистеха за нея.
По-късно по новините гледах президента Стоянов с жена му с шапките, се бяха изтипосали с Ландото, заедно с Маргарете вътре.

Предполагате,колега  ???
При толкова познати от УБО,ДОСО,НСО трябва да сте сигурен не да предполагате ;)

Иронията е излишна, при нашите си БГ служби и техните вътрешноведомствени комбинации  ;) , в нищо не може да си сигурен.
Тайните витаят, и реално и се трансформират в други тайни и чудеса, като сюжета във филма Бразилия.

Наскоро например, случайно открихме с колегата ретрофен, майстора на сервиз Кобра 2- Сашо, че Министерство на правосъдието също имат много интересни коли.
Освен още останали в добро здраве 2-3 броя сини 3-литрови Волва 960, сега почиващи /купени пред 20 и нещо години от Промобил, тогавашния Волво и Рено вносител, и возили преди разни председатели на видове съдилища/, имат и чудо на чудесата, ако не бях го видял на живо, нямаше да повярвам- един останал им отнякъде, сигурно екс-конфискуван 1991-92 Трансам ГТА, и то в рядката кабриоверсия, също почиващ и некаран много, даже никак.
С него ТрансАм преди няколко седмици дойде техен служител на гаража им до сервиза Кобра 2, нещо да иска консултация, че някакъв ремонт да му правят.
Засега обаче не го продават Понтиака, колкото и да е неадекватна кола за ползване където и да е в съдебната система. Местодомува иначе в гаражите в двора на Съдебната палата.
Поне там си го прибраха след разходката консултация, и казаха и, че там си седи.
Странно, там в двора на Палатата са само няколко закрити гаража, нямат там никаква подземна голяма площ.

А Министерство на отбраната са още по-хардкор.
Техния гараж, дето си държат ВИП-служебните коли, се намира близо до улицата, дето живея, та им ги знам повечето коли дето се гаражират там.
Намира им се гаража в така нар. Пентагон, дето е тая сграда до Пирогов.

Та покрай това съседство се случва им огледам по-интересните коли, дето влизат-излизат в гаража.
Много неадекватни за военни коли, са всъщност, да го кажем, ВИП-патрулките на Военна полиция.
Брандирани са с тия надписи, и са с буркани отгоре.
Сред тия ВИП ВП коли имат един Ескорт РС Косуърт, една късна Алфа 164 супер, и един Линкълн Навигатор джип.
Всичките са освен брандирането, и еднакъв бордо цвят боядисани, много странно.
« Последна редакция: Юни 29, 2017, 18:03:44 от USfan »

Юни 29, 2017, 19:14:44
Отговор #35

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Като си поговорихме с колегата Киро сега, той обаче акцентира, че съм сбъркал леко и за модела.
Не е Фелиция червеното кабрио, а предшественика и, правен кратко време- Спартак ли, 450, нещо такова.

Не си сбъркал. Колата е Шкода Фелиция.
Значи, меродавното мнение на Киро е тук, а моята реплика към това мнение остана в другата тема, хвърчащо във въздуха.
Ами да си напиша и отговора тук.
Този Киро си мисля, че е Кирето от Смолян, наш добър приятел и капацитет, а не някой от УБО дето дава наставления по телефона. "В Русия съм, В Русия съм....
Та, Киро да гледа още веднъж филма, но по-внимателно. ;)
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Юни 29, 2017, 20:30:46
Отговор #36

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Я,кажете сега къде в тия коли имаше монтирани микрофони за ловене на звуци от вън(вицове за партията и прочее)?
п.п.Те бяха оборудвани (фабрично) с цялата аудио техника.
retrobs.com

Юни 29, 2017, 21:52:35
Отговор #37

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Да, вярно се попрескочиха темите.
Но иначе заглавието е добре измислено, за коеито благодарим на Дидо или на Митко.
А иначе да, разконспирира го, точно доцент Киранов е.  :))
С него се разприказвахме дистанционно покрай ябълката на раздора- суперлинейката.
И след като минахме през Фелицията, там божествената наистина Невена Коканов,а и текезесарските тип, но ДОСО поръчка Шкоди, още не сме изяснили фаровете на Суперба.  ;)

Аз като лаик предположих- 105 или Жигула.
Киро обаче твърди, че гледайки формата и дълбочината на хром рефлекторите, не е нито едното нито другото.
Ама не е казал още от какво са.
Нататъка с догадките ако продължа, ще предположа че са от Робур или Ифа може би.
« Последна редакция: Юни 29, 2017, 22:04:21 от USfan »

Септември 19, 2017, 21:59:27
Отговор #38

Неактивен buhalab olimpia

  • Публикации: 87
Колеги някой да знае  кога ще е има търг в НСО.По думите на един другар :)трябва да е скоро,но кога, и той незнае бил дочул. O:-)

Декември 28, 2017, 20:15:01
Отговор #39

Неактивен тетевен

  • Публикации: 229
Не знам дали писането ми е за тук но имаше тема в която себкоментираше кьде са старите военни машини от поделението вьв Враца. След като научих че са прибрани  в поделение Гуровото в Ловеч в гака новосвормиран музей използвах командировката си и цьфнах пред поделението. За сьжаление влизането ставало само за групи ученици с предварителна заявка. Бесен съм че тези над 60 експоната са скрити от очите на хората които обичат старата техцика и я ценят.Какво ще ми види ученик за когото казарма няма и не знае как се дьржи Калашник.....ако сме Дьржава...здраве му кажи...а вьтре има страхотни екземпляри които няма кьде да се видят.