Автор Тема: Реликвите на УБО и НСО - ветерани на пост или музейни експонати?!  (Прочетена 20043 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 10, 2021, 10:40:12
Отговор #50

Неактивен USfan

  • Публикации: 10838
Е, да ни е честита 32 годишнината от свалянето на омразния диктатор, и възцаряването на демокрацията, свободата, равноправието, и благоденствието за всички!  :))

И тематично в тази тема може да се акцентира, че каквито интересни и редки парадни и правителствени коли са внасяни у нас, и най-вече кабриолети, това по разл. причини, но е станало именно по времето на социализма.
След 1989 год. кабриолети, ландолети, или въобще редки луксозни и парадни коли, не са внасяни повече.





















Ноември 10, 2021, 18:06:42
Отговор #51

Неактивен fokke

  • Публикации: 1066
    • fokkerc.com
Така е , през  соца са внасяли ландолети и кабриолети  за политбюро с парите на 7те милиона роби. за сметка на това в някои от най-бедните държави като Норвегия , Швеция и Дания  техните политбюра в момента ходят с колела на работа и с метрото ;)
Подобни иронични подмятания  и закачливи  умозаключения как е било едно време пък сега как е нека да си ги спестим във форума, защото  потребителите му са на различни мнения. Ясно е и на деца като моето което е на 11 , че 10ти ноември  е една голяма измама  и старото политбюро си остана , та така и до днес .............

Ноември 10, 2021, 20:23:43
Отговор #52

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Така е , през  соца са внасяли ландолети и кабриолети  за политбюро с парите на 7те милиона роби. за сметка на това в някои от най-бедните държави като Норвегия , Швеция и Дания  техните политбюра в момента ходят с колела на работа и с метрото ;)
Подобни иронични подмятания  и закачливи  умозаключения как е било едно време пък сега как е нека да си ги спестим във форума, защото  потребителите му са на различни мнения. Ясно е и на деца като моето което е на 11 , че 10ти ноември  е една голяма измама  и старото политбюро си остана , та така и до днес .............

Факт . Нека си спестим хвалбите към този престъпен режим ,че започва да ми се повръща. Явно е ,че няма да се стигне до консенсус , та нека коментираме конкретно техниката.

Ноември 10, 2021, 20:33:39
Отговор #53

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
Няма да пускам пост с реални доводи против това време защото ще стигна до крайности!
п.п.Абсолютно съм съгласен с предните два поста!
retrobs.com

Ноември 10, 2021, 21:20:08
Отговор #54

Неактивен fokke

  • Публикации: 1066
    • fokkerc.com
Факт . Нека си спестим хвалбите към този престъпен режим ,че започва да ми се повръща. Явно е ,че няма да се стигне до консенсус , та нека коментираме конкретно техниката.

Точно и на мен това ми е идеята! Дайте да си гледаме количките и да си пестим коментарите към репресивни режими като Национал Социализна и комунизма и неговите извръщения, така или иначе са обявени за   престъни режими ........

Четох постове на Люси в темата за ретро автомобили в България , и там  имаше няколко поста , които си бяха баш за темата с УБО, та админа ако прецени  може да ги премести тук за да са комплект с тукашните.


Ноември 10, 2021, 22:13:03
Отговор #55

Неактивен USfan

  • Публикации: 10838
Да, може да е добра идея някои от модераторите да премести постовете с инфо и снимки на УБО колите от онази тема, доколкото ги има там, тук, че да са на едно място.

Да, малко иронично бе вкарването тук на 10 Ноември датата, което, съгласен съм, реално не бе нищо друго, освен вътрешнопартиен преврат.

Всъщност исках да отбележа, че заради разни други причини и дадености на 21 век, като изисквания сега за безопасност и сигурност срещу атентати, а и липса на големи открити с 4-врати модели в гамите на съвременните производители, за съжаление вече почти няма да виждаме каквото и да е ползване на открити парадни коли от политическите лидери, където и да било по света, поне не в развитите му страни.

Вероятно като изключения от тази тенденция ще са някои мимолетни возения на сегашния и бъдещите папи във Фиат Кампанйола и Г-модели /евентуално със свален стъклен купол/, а и возения на сегашни тоталитарни лидери като водачите на Северна Корея /където още активно ползват 2 броя 600 Ландолети/, и разни локални крале по Африка, Азия, и другаде в 3-я свят.

Каквито останали снимки от УБО-коли имам, ето ги тук, за да улесним модераторите да не ги търсят другаде.
Снимки на УБО коли, производство от бившите съветски производители, трябва да съм качвал и в марковите теми на ЗиЛ и ГАЗ в раздела със соц. производителите.

Снимката на белия ЗиС 110 линейка с руски стари номера, видимо по-късно конвертиран на филмова-камера кола, качвам илюстративно.
В БГ не съм виждал на живо или дори на снимки линейка версия, но някой ако има инфо или снимки, ще е интересно да ги сподели тук.

















« Последна редакция: Ноември 10, 2021, 22:23:21 от USfan »

Ноември 10, 2021, 22:27:26
Отговор #56

Неактивен USfan

  • Публикации: 10838



















Ноември 10, 2021, 22:41:45
Отговор #57

Неактивен USfan

  • Публикации: 10838












У нас в Киноцентъра също са ползвани ЗиС-ове за камера-коли, обаче нормални седани, като този тук.
Конкретния кинаджийски ЗиС аз съм го виждал лично да седи гаражиран в Бояна-киноцентъра чак до 2005 год, когато впоследствие на продажбата на Киноцентъра на американците и преди влизането им във владение на тях там, той бе откраднат и изнесен с 2-3 други ценни екс-УБО ретроколи от гаражите на Киноцентъра, заедно и с доста бройки предивоенни камиони и разна друга транспортна техника.







Ноември 10, 2021, 23:37:02
Отговор #58

Неактивен fokke

  • Публикации: 1066
    • fokkerc.com


У нас в Киноцентъра също са ползвани ЗиС-ове за камера-коли, обаче нормални седани, като този тук.
Конкретния кинаджийски ЗиС аз съм го виждал лично да седи гаражиран в Бояна-киноцентъра чак до 2005 год, когато впоследствие на продажбата на Киноцентъра на американците и преди влизането им във владение на тях там, той бе откраднат и изнесен с 2-3 други ценни екс-УБО ретроколи от гаражите на Киноцентъра, заедно и с доста бройки предивоенни камиони и разна друга транспортна техника.



Едно леко уточнение по повод киноцентъра , че съм в тази  схема от около 25 години вече. Та Киноцентъра го продаде Евгени Михайлов на еврейна Варод с АБСОЛЮТНО ВСИЧКО , дори  с имотите по морето , и ЛесиДренската база за стотинки!
Няма как да се открадне нещо от Центъра след продажбата му , защото дори ни забраниха да влизаме с колите си  през бариерата при положение , че снимахме там денонощно. Имам снимки с една немска войнишка оригинална униформа, с 300 зора успяхме да я измолим от Градероба , а там огромен % от дрехите бяха автентични. Всичко се водеше  и пиле не можеше да прехвръкне, камо ли кражби на коли и друга техника. Вероятно  някой е сметнал да вземе някой лев от старата техника и са продадени което е поредна загуба за родното ни кино , защото по този начин заминаха невероятни артефакти  , имоти сгради и знайни  и незнайни киноархиви.........
Както е казано, не е прост този който яде баницата ........

Ноември 11, 2021, 01:33:30
Отговор #59

Неактивен USfan

  • Публикации: 10838
За дрехите е забавно.
Една известна част от мъжкия гардероб на Бояна с дрехи от 60-те и 70-те години, някои от тях чисто нови и в ГДР, Румъния, Чехия, и СССР ушити, а и други български на модни къщи като Рила, ми ги подари след нанасянето там, един от отговорниците им по дрешния реквизит тогава на НюИмидж, един българин, който сега работи в Лондон в разни киностудии за специални ефекти.
Каза ми тогава, че на американците не им трябвали специално следвоенни соц. дрехи, понеже щели да си внесат техни в огромни количества.
От разни следващи снимания на филми с моите коли пък са ми оставали много американски дрехи от 70-те и 80-те години, които по-късно след 2005 год. вече разни амер. реквизитори са ми подарявали.
Така че с дрехи за всякакви ретроепохи съм се запасил, само колите към тях не достигат.))

Напр. от сниманията на филма Ловинг Пабло в 2017 год. ми останаха 80-ски буквално нови хавайска риза и лилаво сако, понеже трябваше да сме облечени водачите на коли всичките като в Маями през 80-те.
Още си ги пазя разни такива винтидж дрехи реколти от кинаджиите, и ги обличам чат-пат тематично по ретропаради, макар да са по-стари от повечето от колите ми.

За колите, ами, коли се изнесоха много оттам, според мен точно в диапазона след подписването на договора в 2005 год, и преди влизането във владение на територията от НуИмидж.
Всъщност главния отговорник по реквизита на НуИмидж-НуБояна и тогава и сега, Дирк Бухман, който ми е съсед по квартал и живее в блока на колегата с амер. коли Стенли, го познавам още от 2002 год, когато за първи път той наемаше за техни снимки мои амер. коли.
Та, тогава още като бяха НуИмидж на пързалката на Славия позиционирани, баш по време на пренасянето той ми се оплака, че спрямо описаните в договора наличности, много коли и камиони липсвали при предаването на Киноцентъра, ама това било положението.
Може и да е бил износа някоя съвместна акция на отиващите си реквизитори и шефове по транспорта там в държ. още фирма, заедно с идващите БГ слуги на Варод, де да знам.

Това което съм виждал лично после е, че един от бившите отговорници по реквизита- така нар. Ники Киното, се сдоби с поне няколко довоенни Щаера, Студебейкъри, и Опел Блицове камиони, а разни други техници или техни шефове от Киноцентъра измъкнаха няколко агрегатни станции на шасита Зил 131, които после ги виждах и в околностите на София.

Що се касае за ретроколите гепени при даването на Центъра в 2005 год, поне 4-5 броя от тях са ми оферирани лично на мен, както и на други хора, някъде в лятото на 2005 година.
Тези дето аз съм ги виждал предлаганите бяха всичките черни на цвят, помня ги добре- един следвоенен ЗиС 110, който е или камера-колата, или някой друг /имам му някъде снимки/, един 1947-48 Понтиак Силвър Стрик фастбек седан, един късно 40-ски Кадилак Девил кабриолет, и 2 Чайки ГАЗ-13.

Всички тия возила се предлагаха неофициално и без документи, но всъщност и доста явно пред някои предполагаемо по-сериозни за плащане веднага ретрофенове, вкл. и на мои познати колекционери или БГ ретротърговци тогава.
Като специално на Кадилака, документи за временно предоставяне на ползване на тази кола от УБО на Киноцентъра, ги намерих в канцеларията на НСО много по-рано, още в 1994 год. Така че формално според мен, въпреки зачезването и от Киноцентъра, и препродаването и без документи, тази кола по ВИН-номер и прочее, още се води тяхна на НСО.

ЗиС-а 110 и една от Чайките ги купи и препродаде един от управителния съвет на БАК :) , а другата Чайка я купи и продаде, нашия колега и екс-председател на БАК- Владо Топалов. Понтиака седан и Кади Девил кабриото пък ги купи друг член на УС на БАК.
Понтиака Силвър Стрик е сега боядисан в бордо и е много добре реставриран, ходи редовно по ретропаради, а Кадилака Девил кабрио още се реставрира и не е готов, понеже бе в Киноцентъра със спукан блок на мотора.
« Последна редакция: Ноември 11, 2021, 02:06:16 от USfan »