Автор Тема: Peugeot 205 GTI 1986 - Back from the dead  (Прочетена 40110 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 15, 2012, 17:16:55
Прочетена 40110 пъти

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Привет на всички!
Държа да се похваля и тук - за втори път ставам собственик на 205 GTI!
Първото ми GTI си купих преди малко повече от 4г. и все още го карам. С времето започнах да си мечтая за хубаво, лъскаво, здраво ГТИ. Моето има няколко забележки по ламарината на тавана, които ми се сториха трудни за оправяне и затова реших да си търся друго купе. До преди 2г. сравнително често излизаха 205 в продажба, но тук от една година трябва да ви кажа, че направо нищо почти не се е появявало. В един момент през Май месец излезна едно 205 GTI в prodavalnik.com Колата обаче беше чак в Балчик, не карана от 2007ма и въобще изглеждаща ужасно. Собственикът се чудеше да я продава ли да я прави ли, аз се опитах да го убедя да си я стегне, но така и нищо не направи до Август месец. Аз пък понеже не намерих друга 205ца реших да взема тази. И така - миналите почивни дни тръгнах за Балчик. Хората ходят на море с чадър, кърпи, джапанки... Аз тръгнах с комплект тресчотка с камъни, куфар с чукове, гаечни ключове, клещи и всякакви такива. Даже си взех комплект спирачни апарати (в случай, че нейните бяха много спекли), ангренажен ремък, ролка,  спирачни маркучи и разни други такива. Как съм ги влачил по автобусите не ме питайте. В крайна сметка стигнах на място, видях колата, огледах я и се разбрахме, че я взимам. Гумите бяха спаднали, беше се окопала в земята от стоене + това, че един храст беше поникнал между бронята и радиатора. Хората доста ми се чудеха как съм бил 500км път за тя скрап, че и на всичкото отгоре мисля да си тръгна на самоход с нея. Издърпахме я от гроба и и се опитахме да я запалим. След известни мъки, проби и т.н. се оказа, че стартерния ключ прави проблем и не иска да подава ток на стартера. Хубаво – ще я дърпаме. Собственикът обаче ми беше казал, че има залепнал съединител. Идвали някакви майстори, гледали, мъчили се и накрая заключили, че трябва да се свалят скоростите и да се сменя съединител. Аз нямах намерение да го правя това в полеви условия там обаче . Та дръпнахме я, запали още на втория метър. Успях да извадя втората предавка без съединител и я оставих така да поработи на място. Викам си – ще позагрее мотор, скорости, може да се отлепи. Може ама не се отлепи. Издърпаха ме тогава на една права извън града и направих 2 дължини с макс газ на втора и натиснат съединител. И успех – отлепи се съединителя и се чу прекъсвача на оборотите моментално  Направих 2 кръгчета – спирачки добри, луфтове по окачването – много, но като цяло става за каране.Ангренажът изглеждаше нов. Закарах я в един сервиз, където и сложих нов акумулатор, сипах и Total 10W40 и сметнах, че е готова за път. Целта беше да стигне до Габрово. Прехвърлихме колата на другия ден почти без премеждия. Даже ханах цаката на старния ключ и си я палех лесно. Във Варна обаче забелязах, че вече трудно палеше – мернах акумулатора – 12.8V при работещ мотор. При изключн мотор – 12.5V. Лошо. Ако някъде съвсем ми спре заряда значи оставам на място. Ама реших да играя играта на смелите и да тръгна така до Габрово. Не ми работеше километража, защото жилото е скъсано. Не знаех с колко карам. Разбрах чак като се прибрах в Габрово. Варна-Габрово-3 часа, 300км. Средна скорост 100км/ч с кола, която не е мръдвана 5 години и е набор ’86. Със сигурност по пътя изпреварих доста от ония хора, които винаги обясняват как френските коли са боклучави и не стават за нищо.
И така, в момента колата е в Габрово, прибрана в гараж. Планът ми е следния:
- оправят се забележките по ламарините (има съвсем малко ръжда по колата)
- подготвя се за боя, като за момента мисля да я оставя същия цвят. Не ме кефи сивото, ама ще ми е по-лесно така и шансът да стане отлична е много по-голям отколкото ако сменям цвета.
- ревизия на мотора. В момента колата е с DFZ двигател с АГУ. Мисля да запазя АГУ –то, но ще сложа наскоро закупена и ревизирана глава от D6B. В комбинация с буталата от DFZ ще стане възможно най-голямото сгъстяване, което може да се направи със стокови части – 11:1. Вероятно е да имам проблеми с празния ход, но според това, което четох, ако се сипва само А98 общо взето няма проблеми. Мисля, че и на газ ще работи добре.
- генерацията ще видим как ще я измислим с gmivanko, но вероятно ще е 4-2-1 суперспринт (Ванка пазиш ми я нали?)
- пътят не входящия въздух ще бъде скъсен по познатия на всички начин
- салонът ще бъде претапициран с текстил
- таблото ще бъде сменено със здраво
- предната броня е счупена и трябва да се смени също
- ще бъде сложена битумна изолация на пода, багажника и вратите
- искам да монтирам някакво много custom аудио, което ще си направя сам, но още нямам ясна идея какво ще е
- цялото окачване и електрическа система и всичко ще бъде ревизирано
Повечето от нещата мисля да си ги правя сам, без тапицерията и кърпенето, понеже с тия неща не ме бива. Боядисването ще е в камера при професионалисти също. Колата я взех за 700лв и мисля до към 2000лв да стане перфектна. Някой ще каже, че съм голям оптимист, но всъщност истината е, че съм Габровец  А и извън София цените на услугите са други. Ще пиша колко ми е струвало всяко едно нещо, което е правено по колата. Планът е да бъде възстановена почти на 100% оригинално. Ясно е, че няма оригинални с АГУ и звукоизолация, но това ще бъдат може би единствените компромиси 
В момента си набавям някоя друга част, която ми липсва – търся си предна броня, странични задни стъкла с оня черния кант, здраво табло, здрави водни съедниения, перфектни фарове и мигачи и разни други дреболии. Октовмри я разглобявам и почвам работата с тенекиите. Не мисля да е от ония дълги проекти от по половин или една година. Смятам, че за месец-два ще съм готов.
А забравих да кажа и няколко по-основни думи за колата – 205 GTI, 1986, от ония Швейцарските бройки с DFZ мотор с катализатор, предно окачване от 1.9, заден мост от 1.6, без никакви екстри освен имобилайзер (който не съм сигурен дали не е слаган допълнително), не е пребоядисвана и няма удари.
Снимките ми не са най-добрите, но скоро ще я наснимам по-хубаво.



















« Последна редакция: Октомври 09, 2012, 12:12:21 от dido1903 »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Септември 15, 2012, 21:55:45
Отговор #1

Неактивен Andy FX

  • Публикации: 352
  • Два Scenic-a и служебно Kango
Супер кола, и супер готино замислен проект :o

Успех!
Andreev Motorsport TEAM

Септември 15, 2012, 22:04:56
Отговор #2

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Жоро , честито ! :)
Motronic , L - Jetrinic?
Заформяте френско дерби с Реното на Андрей от горната тема!
« Последна редакция: Септември 15, 2012, 22:12:14 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Септември 15, 2012, 22:06:44
Отговор #3

Неактивен pavel.velev

  • Публикации: 945
честито със здраве да го караш.
 

Септември 15, 2012, 23:21:44
Отговор #4

Неактивен rsk

  • Публикации: 2449
Честито и мен!
Това 205 GTI със 126 коня ли е? Сигурно доста добре бяга...

Между другото във Варна има едно червено 205 GTI за продажба, но е 1,6 версията със 105 коня... Ще взема да го снимам и да му пусна една обява тук, може да има и други фенове на 205 GTI.

Честито още веднъж!

Септември 16, 2012, 01:08:16
Отговор #5

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
А честито! Много ме радва това, което си й замислил. Ако имаш въпроси за шумоизолацията- имаш ми телефона.  ;D

П.С. И като е готова ще искам едно кръгче, ако може.  :-[

Септември 16, 2012, 04:11:48
Отговор #6

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Адаш, честито !  Дано я направиш както си решил.  А, много приятен цвят е. Явно 205 е моделът, който най-те радва. Като цяло и има защо. Тя е малка, удобна, много лека, бърза и.....икономична.  Поне оригиналните базови седалки са от много здрав плат и са много меки.   Като цяло - 205 е пълната противоположност на това, което лично аз харесвам във марката Пежо.  :))   Пък и това е хубавото - има разни и разнообразни хора, идеали, коли за тях.  От чисто любопитство искам да карам 205 малко.  В смисъл, такива съм търкал разни. Ама, искам точно такова направено.  С изряден едновалов мотор.  И много ще се радвам, ако й оставиш оригиналния цвят.  Сивото и подобни металици, включително и студените сини Арктик цветове. Въпреки хладността която създават, като визия са много удачни за тези по-особените модификации на модела.

Септември 16, 2012, 10:32:18
Отговор #7

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Благодаря на всички за добрите думи :) Радвам се, че ви харесва колата и идеята ми. Киро, Роска, колата е 1.9 l-jet 105к.с. Имам обаче една по-специална глава за нея. Главата от D6B двигателя, който е 130 конски сили при 9.6:1 сгъстяване. В комбинация с тези бутала, които в момента са на блока сгъстяването става към 11:1. По данни на хората от западна Европа, комбинацията е много сполучлива, но трябва да се кара с по-високооктанов бензин. Аз мисля да карам предимно на газ. Ще видим какво ще стане :)
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Септември 17, 2012, 08:14:33
Отговор #8

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Честито и от мен ! Наистина се оформя силна конкуренция на 106 и Саксо мафията  ;) Очаквам зрелищни гонки на Калояново.

Септември 17, 2012, 18:43:16
Отговор #9

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7180
Честито Жоре! Ей, не изтрая да има по-бърза 205-ца от твоята /моето Рали/ :winktongue:
Това със смяната на главите и компресията е интересно, би ли споделил източника на инфото, защото примерно аз се чудех какво ще стане, ако на моето 1,3 му сменя блока с 1,6 /и без друго вече е поиздухан и гори масло/, като оставя оригиналната глава с карбовете.
Направи списък с частите по купето, интериора и окачването, които ти трябват /понеже мотора ми е съвсем различен/ и ще преровя гаража. На първо четене ми се намира предна броня, "малко" поожулена от удара на Калояново /но не счупена като твоята/ и... бяла. Все пак ако ти върши работа, твоя е!
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.