Автор Тема: Peugeot 505 Turbo injection 1984  (Прочетена 57990 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 16, 2012, 03:49:35
Прочетена 57990 пъти

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
  Всеки човек има някаква страст.  Дали е мъж или жена е без значение. Дали ще е пари, имоти, бизнес, учение, *****, накротици, алкохол, автомобили е без значение.  Всяко едно от тези неща е някаква емоция.

И въпреки категоричното ми нежелание да се занимавам с разни технологични идиотизми, дело на френската автомобилна индустрия, не устоях на изкушението.  Също и на предизвикателството.  Предизвикателството да осъществя едно проклето дело. В същност - една нереализирана идея.
Реално, една несбъдната мечта.   Както винаги и за пореден път, напълно случайно случайността ме отведе в този тъй харизматичен град София. И там......в един двор.....в една тръстика.....под едно дърво, спуснало клоните върху обектът на нашето внимание, седеше окопан до праговете в почвата  именно тя. 

Сивата виелица.
Забравена от времето, забравена от хората - седеше и чакаше. Доста лета и зими. Преди време пуснах едни снимки в една друга тема.

Неделя бях в София на важна среща и на следващия ден, отидохме с още едно момче при колата. Нямаше кога да чакам друг да ми я вземе. Пък и аз си я бях запазил. Още по-зловещо я придобих.  Както и да е.  Наляхме й бензин, сложихме акумулатор и........запалихме. Докато бях из града по нотариуси, хората я изровили от леговището. После веднага я пратили на автомивка.  Пране на тапицерията, а-у.  Върнах се, тотално се изкефих.  Нищо общо с тая бангия, която беше заебана в тръните. Даже и преглед минахме успешно. Най-вече спирачките. Всяко колело хващаше с разлика 0,02 между другото. Това са спирачки, седяли години, години, още не бяха се изчистили дисковете от силната корозия.  Много се изкефих.

Качихме се, потеглихме и я докарах на самоход до Пловдив.  Все още се чудя, защо тая кола е стояла там.  Управление, возия, електрика, говорящия бордовик......нямам какво да кажа. Страхотна е и щеше да ме е яд, ако не я бях взел.  Ами, не е достолепна като Мерцедес 123, но пък върви като за три. 

Та, планът беше да се движим възможно най-разумно по магистралата 90-100 км/ч. .  Издържах точно 20 километра така.  Тая кола просто се носи върху асфалта, дори със 20 годишни гуми.   За кратко се набрахме до 120. И това беше грешката.  С учеличаване на скороста, тръгваше още по-силно.  И не устоях на изкушението.  Пак с уверен тласък се озовахме на 140.  Застигна ни новичка Шкода. Хубава беше, обаче.   Седях си в дясната лента.  Изкачваме се по баирите към тунела.   Онзи идиот се залепи зад мен и светеше с фарове.  Дадох му и път, и време да ме изпревари.  Не щя.  Залепи се зад мен така близо, че да не му виждам фаровете в огледалото. И се натискаше.   Това разруши всякакви задръжки и разумност в мен.  Като се натиска - да се натиска. Дадах повече газ. В прочем - всичката.  Вече и оборотите бяха точно там, където трябва и веднага полетяхме напред.   130-140-150.....до 190, всичко, което беше около нас остана далече в назаднината.  Няма, няма....беше ден, пълен с всякакви положителни емоции.

Днес, като го качих на подемника да го огледам по-обстойно и му видях предните гуми по бордовете какви работи имат, просто не знам с какъв акъл сме се движили с тези скорости. Няма да кажа защо, понеже ще ме линчуват за простотия.    Между другото, има блокаж на диференциала от тип LSD, който работи учудващо добре.  Явно редовно са ползвани хубави масла.  O0


Като цяло, още не знам колко гори.  На това каране - под 10/100. Твърдо 9 и под 9,5.   В града 11,5-12,5/100. При сравнително експедитивно шофиране.  Въобще не му трябва бууст в града - потегля и се понася с лекота.  Предавките и главното предаване са разчетени отлично за тая каросерия и двигател.  Не са нито къси-нито дълги.  Няма дупки, няма безкрайни 3-ти и непотребни 5-ти.   Всяка една предавка е много добре подбрана до следващата. Типично Пежо.  Много е износен механизма на скоростният лост- почти не се включват скоростите, има много тампончета, които просто ги няма - разпаднали са се. И това води до неточно местене на малкото лостче, което просто не избутва достатъчно вилката, която позволява включване на 1-2 и 5-R.  Типично Пежо.  :D  Това е първото, което ще оправя веднага.


Какъв е планът ?  Честно казано - план няма. И не знам какво да го правя. Купих го от чиста страст и ентусиазъм.  Не съжалявам.  Сега ще го карам ежедневно. Понеже бялото Пежо от месеци не се движи, първо ще мисля него какво да правя. 504-ката е без цилиндрова глава и преди два месеца потроших диференциала. Нищо не мога да я направя в момента. Сърце не ми дава да я разглобя на части. Ще я ремонтирам, но преди това ще извърша най-нужните неща за Сивата виелица.  За които ще пиша по-нататък. 

 
Тия дни ще я снимам измита и изпрана. Много по-друга кола е.  :))








« Последна редакция: Август 30, 2015, 17:44:16 от afx »

Септември 16, 2012, 07:25:26
Отговор #1

Неактивен MZ ES

  • Публикации: 336
Честито за новата придобивка и не се чуди какво да я правиш,просто се отдай на страстта и й се наслаждавай! Красив и елегантин типично френски автомобил!

Септември 16, 2012, 09:37:21
Отговор #2

Неактивен Andy FX

  • Публикации: 352
  • Два Scenic-a и служебно Kango
Супер кола, честито и готино преживяване 8))
Andreev Motorsport TEAM

Септември 16, 2012, 10:12:42
Отговор #3

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Ей, намери и ти време най-накрая да пуснеш тема за новата кола :) Честито и от мен! Много се радвам, че този екземпляр попадна в твои ръце. Вярвам, че ще получи необходимото количество компетентна грижа, но съм сигурен, че и няма му спестиш клетвите и псувните :) Кефя се, че и твоята стояла години наред изоставена и въпреки всичко е била годна да се движи на самоход. А иначе за модела - много яко е това нещо. Сега като гледам снимките ти изпитвам много голямо желание да седна на тия задни седалки! Изглеждат адски меки и приятни, типично по французки :) Не останаха 505ци по пътищата. Честно казано за последна 1 година съм видял едва 2. Едната е бяла и е в Хасково, другата е един бракуван дизел в Габрово. Очакваме с нетърпение още снимки, Жоро. Поздрави още веднъж!
А, между другото ето както съм ти приготвил за следващия път като се видим:







Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Септември 16, 2012, 10:59:33
Отговор #4

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Честито и на теб!
Това е специфична модификация на една много специфична кола, т. е. мания отвсякъде!
Моят познат с Turbo-то, за който те врънках сума време за буталата, май няма да я съживи неговата  :( , но поне я прибра под навес, да не е безпризорна... Надявам се тази да има по - добра съдба и да си я караш със кеф, машината си заслужава!

Септември 16, 2012, 22:59:37
Отговор #5

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Честито Живков!
Аз ти казах и по телефона, следвай сърцето и давай газ!
Трябва да повозиш в най-скоро време защото и аз съм голям почитател на френския авангард.

Ейй, голяма янгтаймер инвазия направихте във френския раздел.
Рено 5, 205 ГТИ,  а сега и този мощен турбо инжекцион.... Браво!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 16, 2012, 23:12:58
Отговор #6

Неактивен sbalkan

  • Публикации: 800
Честито, колега, имал си късмет - много запазена кола, а и тя е с късмет - попада на правилния човек:) Пожелавам ти хубави моменти, евтино гориво и ниски застраховки.

Септември 16, 2012, 23:57:30
Отговор #7

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Радвам се, че се отнасяте с такъв ентусиазъм, разбиране и СЪПРИЧАСТИЕ към тези мои/наши диви начинания.  :)

 Ще обърна внимание на най-екзистенциалната и специфична част - двигателя.  Е, дългичко може да стане, но защо не........


Моята кола е 1984-та година производство, с интериор и екстериор преди фейслифтът от 1986-та.  Тоест - фаза 1, с малкото табло, по-хубавите седалки, късите брони.    Няма климатик, няма кожен салон. С ръчни скорости е, кутия ВА10/5.  Същата тази кутия се използва във ръчните версии на Вранглер в края на 80-те години.  :) Те са разни 4,0 литрови 8-маци, с големи въртящи моменти.......и американците ползват френска, ръчна скоростна кутия на Peugeot в тези джипове.  O0 :)) ::)  И то точно определен модел - тази, която се слага само на най-мощните и луксозни модификации: 505 Turbo injection, 505 V6, 604 V6 и 2500 Turbo Diesel.  Разчетена е нормално да понася до 305 N.m. . Реално, държи на 400 N.m., без да се получат повреди. За повече, не мога да кажа.  Все пак не е Getrag.  :shy:

Двигателя е усъвършенствана модификация на предишния N9T, който няма междинен охладител и работи на 0,45 бара.  Той развива 145 к.с. .  Моят е следващия, N9TE с междинен охладител и оригинално работи  на 0,6 бара.  Не помня точно колко е, говоря на изуст в момента. Може и да греша. Но, на ниски налягания работят.

Самия двигател на тези Пежа, представлява 2200 кубикова М10-ка, като тази на БМВ.  :)) Мисълта ми е, че тази концепция, като  БМВ М 10, Москвич 412, Мерцедес 123/124 със М102 мотор и още много други е изключително популярна през 80-те години. Когато всички взеха да правят едновалови, осемклапанови двигатели със кросфлоу камера. :)  Със зъбна маслена помпа е, задвижва се чрез верига от коляновият вал.  Ангренажът е верижен, с двойна верига  и автоматичен обтегач.  Газоразпределението с кобиличен механизъм, регулируем.

Много тежък двигател.  Само блокът и коляновият вал БЕЗ нищо друго - тежат 90 килограма. Което силно въздейства върху ботуши, страници и рогове.  Които са много узязвима част при тези Пежа.  Тежичка си е отпред, но понеже е с издължен назад багажник и там е налят доста допълнителен матиериал, поведението е много различно от това на  504 .  С най-твърдото, ниско и стегнато окачване предлазполага мека возия, безшумен ход и спокойствие при по-високи скорости.  На ниски скорости, вози малко нетипично.  Засилиш ли се по баири, по завои и изобщо пътешествие с още пътници и багаж - тогава се изясняват много въпроси.  Най-вече това, че......не е състезателна кола. Не е кола за рали, не е стартов автомобил за гонене и драгаджийски изпълнения.   Качествата му се проявяват при пътешествия.  Представлява  удобен, комфортен, вълнуващ круизер съчетан с най-мощните мотори, маскиран като обикновен семеен седан.


Моето 505 Турбо е поредното такова 505, което НЕ Е доживяло до 200 000 км.  с оригиналния си двигател . На около 122 000 е повредил биелни лагери.  Също и основни. Като цяло и цилиндрите са минали през шлайф, значи са били доста износени. Изобщо целия мотор е излизал някога от коша. Преди 4-5 години от когато и седи там колата.

- хонинги, шлайфове
- фабричните цилиндри са на ф 91,7, моите са на 92 мм.
- тоя пич е напъхал много интересни, пак ковани като оригиналните бутала, ама няма да казвам колко струват като нови, пък те не са набутали стари  :-X
- биелни лагери
- основни лагери
- все семеринги
- все гарнитури
- има изключително запазена турбина въпреки всичко, поне кулера е чист и все турбо пътища, не ми пуши и още не знам колко масло гори
- повече от 4500 об/мин не съм го напъвал, жал ме е с това масло и все още без ревизия

 Стандартно 114 Kw, след ревизията и ремонтът нищо не им е пречило да добавят стойност, като са се спряли на и за мен удачен вариянт ~ 133Kw.  Вътре из колата намерих разни сметки, листове и графики, които са правили.  Много професионален подход и работа е било.  Сега като размишлявам, да. Както каза колега по-горе : КЪСМЕТ ! 


Това е за мотора.  Много тих, лежерен, с беузпречен празен ход и уравновесен. Създава усещане за стил и класа.  :)) :)) :)) Когато е добре центрован, тия N9, N9T, N9TE, N9TEA имат специфичен шум.  Много интересно ,, шептят" на празен ход, въобще не трябва да се чува/усеща вътре, че има двигател.  В интерес на истината, дори при високи обороти, вътре нищо НЕ трябва се чува дразнеща шумност.


Нямам никакво време за губене да я спирам за дни, за да се занимавам.  Днес й смених горивният филтър, тия дни ще й проверя свещите, ще почистя всякакви клемореди, ще й сменя маслото и регулирам клапани и ще утихне още.  Накладки има, маркучи нямам спукани, нямам течове на масла.  После ще закача един СО анализатор, ще регулирам авансът, ще регулирам горивна смес и вече с хубав бензин трябва да тръгне, като асал 2,2 с принудително пълнене. 
Просто всичко ще правя бавно, едно по едно на ден.  На такъв етап съм, че не мога да си върша работата без личен превоз. 

Само единият маркуч на хидравликата, долу при разпределителя на рейката е мокър. Има неуплътненост някъде.  Типично по френски - алтернатора е мазен, заради хидравликата или други течове. Трябва да е мазен, задължително.

До тук съм минал около 900 километра. И вече горе-долу имам представа кое е годно и кое може да ме подведе и провали на път.   Похвална е цялата електроника  Bosh - Made in Germany, още е с оригинални датчици, комутатор, бобина, кнок сензор, управляващи блокове и така-нататък.  Компоненти на почти 30 години.  И добре, че Пежо ползват чуждестранни системи. Иначе щеще да е нещо страшно.  >:( 
« Последна редакция: Септември 17, 2012, 00:09:55 от Тодор Живков »

Септември 17, 2012, 00:16:10
Отговор #8

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Честито адаш! Радвам се за теб. Със здраве да си я караш и много да й се кефиш! Трябва да я видим някой ден..... :)
На 22ри що не я докараш на площада
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Септември 17, 2012, 08:09:20
Отговор #9

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Жорка , бях силно учуден като те видях вчера в неделния следобед с 505-ца  :D Може би учуден колокото ти , акто си ме видял да се нося  ;)
Викам си , ей това момче все Мерцедеси са му в остата и все Пежа в краката. Честита да ти е и много да те радва.