Автор Тема: Peugeot 505 Turbo injection 1984  (Прочетена 58698 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 15, 2013, 16:00:31
Отговор #120

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Здравейте на всички ! Радвам се да прехвръкна за малко през това все така приветливо и полезно място.  Напоследък съм зает с много други неща и на практика нищо не е правено по колата. В динамиката на ежедневието се сетих за един човек, от когото преди 3 години щях да взимам скоростна кутия и така не я взех. Намерих го. Още я пазеше. Заедно с нея и половин двигател. 1 цяла, оборудвана глава, колянов вал, турбо, дюзи, скоростна кутия, кардан и още части. За момента, единственото което правя е да събирам бутикови части. За да мога после да подбера най-хубавите неща от тях.






Другото, което направих е сдобиването с изключително важна информация.  Намерих книга за атмосферните версии на тези двигатели (1600/1800/2000/2200) а, най-важното в нея е, че е акцентирана върху трите най-важни неща - допуски бутала/цилиндри, допуски биелни лагери, допуски основни лагери и аксиални лагери. Нямат почти нищо общо с който и да е двигател на Peugeot.   Негативът е, че информацията е на финландски език. Позитивът е, че седнах една нощ и преведох някои неща. Освен това - систематизирах и модифицирах базовото издание. Понеже имаше много глупости вътре, които си бяха излишни.  Направих си отделни документи със цветно, синичко, зеленичко, червеничко, пембеничко. Ясни и опростени, като съм взел важния материал. :)   Вече имам и информация за стандартния разпределителен вал и за още две модификации върху неговата база, които реално съществуват и могат да се намерят. Нови.  Това е за сега.

 




« Последна редакция: Септември 15, 2013, 16:21:36 от Тодор Живков »

Септември 20, 2013, 01:35:24
Отговор #121

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
По повод чупещите се по традиция бутала, интересно ми беше защо ? Покрай обредите с разни хора от разни други страни на скоро, което се състоя в много неочакван момент и неочаквана обстановка (по-добре да не се показват снимки), действително се замислих над този въпрос.  За мен причините са няколко:

- прегряване
- лошо мазане
- увеличена хлабина на компресионни сегменти И счупване на сегмент, което води до счупване на областта между сегментите
- детонациите ги изключвам до някъде, защото в този мотор докато изгори бутало преди това се поврежда биелен лагер

Така. Как прегряват тези бутала ? Какво топлинно разширение имат ? Каква е фабричната хлабина между бутало/цилиндър ? Какви са класовете бутала ? А, класовете цилиндри ? Прегряват и е лесно. Работят на не малка хлабина ~0,9мм. и ако се подкара/форсира на студено,  ,,хлопат". Като се мине известен пробег и като позагрее охл.течност на 60-70 градуса, спират да хлопат. Въпросът е, когато се пътува с по-високи скорости и постоянно движение под товар със 4000+ об/мин. .  Тук вмъквам другият фактор - маслото и температурата му. Откровено прегрява. Другия фактор. Сегментът и неговият канал в буталото.  Това е фабрично бутало, номинален размер, не счупвано, не изгоряло, явно е работило с ужасяващи масла.   

 

Размерите на 3-те сегмента са :

- първи, компресионен,  1,45*мм.
- втори, компресионен,  1,45*мм.
- трети, маслен,              3,40*мм.

Хлабината в канала:

- първи, 0,30 мм.
- втори, НЕ успях да пъхна 0,10 мм., НЕ успях да пъхна и 0,05 мм.
- трети, не успях да пъхна пластина 0,05 мм.

Работата е там, че съм вадил такива бутала от работил двигател. Вариянт при който да има САМО счупени сегменти има, но вариянт при който да има счупена/откъртена област между сегментите без това да счупи сегмент, не съм видял.  Или настъпва умора там - или счупвайки се, сегментът чупи и буталото.  Не съм нагрявал бутало във фурна, за да видя какво се случва.

След това му откопчах пръстенчето, избутах му болта и го демонтирах от биелата. Почистих го от  суета. Тоест - от моя суета, а не от негова. То беше достатъчно суетно и без моята. Така.


И със същата суета започнах да го оглеждам с една хубава лупа. Ще взема да го пратя в института за лабораторен анализ. Да му се зарадват много там. :))  И открих дефект.  :D


Вижда се дори с просто око дребното отчупване. М, не съм го изпускал или удрял умишлено. За мен не е годно за употреба. Дефектно е.  Да се разшири канала нагоре е безсмислено. Няма да си играя да разширявам и другите 3 броя и след това да се чудя какви сегменти да им намеря, защото първо трябва тях да взема и по тях да си разширя канала. Глупаво е. В същност, не е глупаво. Просто няма смисъл. Оставил съм го за проби и експерименти.


Това, което ми харесва е изработката на отворите за маслото на масленият канал. По 4 отвора от всяка страна има, разпробити са под ъгъл спрямо хоризонталната равнина и всяко отворче започва със каналче. Чудесно !


Отвор за бутален болт, изместен е с 2 мм. .



Още нещо. Малка по мащаб, но огромна по ефективност оптимизация очаква и газоразпределението.  :) Това е една мостра, която взех за проба.



 Знаете какво е това - регулировъчен болт със шапчица от кобиличен механизъм, много сходен със моят.   O:-) Ще видим, дали стъпката на резбата съвпада със моята.  Идеята ми дойде от факта, че имах доста подбити стебла на клапаните, които и тях ще покажа, понеже цялата глава пак ще се разглобява, когато опра до нея. Аз искам шапчицата да трие/плъзга върху коригирано и плоско стебло, а не директно болта да ми дере стеблата. Както е фабричното в същност.  :-\










 

« Последна редакция: Септември 20, 2013, 01:48:17 от Тодор Живков »

Септември 20, 2013, 16:00:26
Отговор #122

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Маниак !

Септември 21, 2013, 01:15:28
Отговор #123

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Да продължа с друг модел бутала. Това е бутало от моят блок.










Хлабините на сегментите са:

+ първи - 0,10 мм.
+ втори - 0,05 мм.
+ трети - 0,10 мм.   
 
Не зная тяхното разширение какво е. И такова не съм грял, за да разбера. Но, определено ще го направя, за да видя как се ,,стягат сегментите" и на двата модела.  Предполагам, че оригиналните ще останат твърде хлабави, а другите достатъчно хлабави. За съжаление в момента не разполагам със чисто нови комплекти сегменти, за да преценя до колко са износени (изтъняли по дебелина от тази гледна точка) моите и колко са дебели оригинално. Тоест - виртуално по чужди сайтове, има информация за нови сегменти, но всеки е дал различни стойности, понеже всеки е закупил от различна марка производство. Което ме обърка още повече. За това и не сравнявам със тях. Един изключително грамотен и практично опитен човек, когото много уважавам ми беше изпратил каталог за бутала и сегменти, актуални. Пазя си го още. Там пише всякакви неща.  Аз искам оригиналния размер, който е слаган в завода. И очаквам тези дни да получа отговор по този въпрос.

Така. Хванах една отверка, възможно най-мръсната и откопчах пружинният пръстен на буталния болт. След това с един интструмент за Ладови болтове, изтиках болта и демонтирах това бутало от биелата. Тук се виждат два бутални болта, оригинален и моят. Моят е по-дългият. Фабричният е по-къс. По-дългия болт е необходим, заради различното бутало. Не съм си играл да меря диаметри и втулки. Тази част на по-късен етап. 





Това е счупената зона. Отвън:     
Отвътре:

 Смятам, че НЕ сегмент я е счупил в този случай. Задиране и повличане е причаната за това. Съдейки по материалът от алуминий оставен по дължина на цилиндъра  И по следите от мястото на счупване.  Вижда се дупка, има следи от откъртване. Ама, вътре като се увеличи (погледне с лупа, да не е микроскоп) се вижда, че тези СВЕТЕЩИ на снимката точки са зони на провлачване. И не са се получили поради работата на буталото със откъртено парче, а поради силно триене между цилиндъра и тази зона на буталото, което я е уморило, после спукало в основата на сегментния канал и след това свлякло, чупейки и втория сегмент.  Това е поне моята гледна точка. 

Сега разбирате ли, защо се получава толкова бавно с точно този двигател ? Сега разбирате ли, че не може просто да се сглоби, както се сглобява двигател и след това всичко да е ОК (както е при всеки друг, човешки двигател... например от Щутгарт или Торино), не става.  А, хаосът още не е започнал. Той предстои.  ::) Когато се започне смятането на допуските на лагерите, защото и там има хиляда производителя на лагери и всеки си слага различни маркировки, когато се започне изборът на бутала, допуски, сегменти хлабини, бутални болтове, втулки, балансиране на биелите и буталата......тогава нещата се получават така - много по обем извършена работа, а съвсем минимален напредък.  И това е САМО за цилиндро-буталната и коляно-мотовилковата група.

А, след нея - маслена помпа. Най-важната част, която има вредни навици, като поомекнат разни части в нея.  :)Едно от тях е да не си прави нужното налягане на 2500 об/мин., което е унищожително за разни по-тежки въртящи се маси над нея.  В нея има още допуски, втулки (ако хлопат е недопустимо), вериги, зъбни колела, износване, КАК се обтяга верига на маслена помпа, пак има допуски и граници по числа.  :) И когато направя и това - вече може да се затвори картера. Половината двигател е готов, но този път - за веднъж.  :)  Така, че - няма как да стане бързо и качествено.





Ноември 06, 2013, 12:56:13
Отговор #124

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
.

Ноември 06, 2013, 14:29:31
Отговор #125

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
?

Ноември 28, 2013, 12:41:34
Отговор #126

Неактивен xctr

  • Публикации: 93
Ето нещо което ще е интересно за темата.

Това е един от любимите ми канали в Youtube за machine shop в щатите.
Много може да се научи от видеата! :)
[\\][___////___][\\]
Fiat Tipo 5door 1.4 SOHC Carb SX
Fiat Tipo 3door 1.6 DOHC Dual Dellorto 40 DHLA - project in progress

Ноември 29, 2013, 19:43:56
Отговор #127

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Здравейте !

Общо-взето, нещата вървят по план. Темата е в застой, понеже не желая да прекъсвам тази за долнището на агрегата,която е започната и недовършена. Имаше проблем с намирането на точно определени биелни/основни/аксиални лагери. На пазара има фабрични, които са меки. На пазара има и другата крайност ,, рейсинг перформънс", която е на принципа ,, вала свършва,но лагера-не". На мен ми трябва седния вариянт, по-твърди от заводските и по-меки от идиотските състезателни. Които за да останат лагери им трябва половината Менделеева таблица в маслото. А, за да остане мотор - дугата половина в резервоара. Тази комбинация не ми харесва. За това, продължих с други неща. Докато си избирах биели, понеже от 4 биели - 1 е винаги разтегната и докато чаках да се насъберат разни части, взех да разнищвам периферните агрегати.  За всеки един от тях има отделна тема, богат снимков материал и тези неща съм ги систематизирал, приготвил и съхранил на отделни документи. Мога да ги кача още сега, но ще ми се развали темата за цилиндровия блок. Сметнал съм всички хлабини -  бутала, хлабина на сегменти, втулки на бутални болтове, маслена помпа, алтернатор, стартер,каквото съм направил.  Честно казано, новите хлабини нямат нищо общо със заводските. Като дойде време ще обясня защо, а това ми мнение и горните администрацията ще ги изтрие, за да мога да продължа на чисто за двигателя.   Много ядове брах със много хора и Светила, та за това изгоних всички около мен и се заех самостоятелно с повечето работи. То и за това става бавно. Нещата, които съм направил са прогонени до всеки болт, гайка и шайба, нанесени са корекции на повърхнини, внесени са технологични (генерални направо) подобрения по мазилната уредба, а алуминиевите части се оказаха цяла епопея. И колкото повече ревизирах за дефекти - толкова повече неща ми се набиваха в очите.  Няма да бързам с нищо - много части и скрепителни елементи има във сяко нещо по тая кола. Каквото съм хванал сега, ще го завърша, ще го обложа в документите и когато дойде неговият ред ще се покаже тук. В пълни детайли и подробни обяснения. До тогава, просто няма какво да добавя, освен да препрочитам разни неща и разглеждам това място.



Искам нещо да уточня.  Понеже са тръгнали всякакви слухове и тотални простотии по мой адрес , следва да отбележа, че нямам части за продаване от такава кола. И по-конкретно от тази.  Нищо не съм продал и нищо не желая да продавам. Напротив - цяла година  ровя и  изкупувам, ама точно каквото ми изпадне. Намерих хубави неща от България, както и от чужбина. Криво-право, тъпча и събирам.  Скоро ще имам 3 мотора на части и когато подбера най-годните основни детайли от тях - тогава продължавам нататък. Всякакви други истории са зловредни слухове, основани на неосведоменост и груба липса на възпитание.
« Последна редакция: Ноември 29, 2013, 19:45:58 от Тодор Живков »

Ноември 29, 2013, 22:56:09
Отговор #128

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Въпросът е, че оригиналът има необходимост от някои конструктивни промени, които до много голяма степен ще предотвратят големи повреди от този род. Това е стремежът.  Има машини, измервателни уреди и оборудване, с което се правят тези работи.  Когато започна ще показвам най-подробно, какво съм замислил и изработил.  :) Доста от нещата няма да бъдат, както са описани по дебели стари книги. 

Да разбираме ли,другарю Живков,че имате стремеж да поправите некои грешки на френските инженери?
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Ноември 30, 2013, 00:45:00
Отговор #129

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Да. Другарю Немо, това е неизбежно. Ако искам да имам мотор. Искам да се събере, да тръгне, да улегне, да отпусне и постепенно да се натоварва повече. Защото стари части в блока освен помпата, вала и биелите - други няма. А, те трябва да се напаснат. Знаеш как е.  Целта е този окепазен от французите Крайслеров агрегат да се възстанови така, че след като се монтира в коша - повече да не се вади от там. Другото - да работи безаварийно докато цялата кола се скапе, а същевременно да може да работи продължително със обороти над 4500. Нещо, което всеки друг френски турбо бензин от тия години не може по дифолт. И понеже мотора не е Peugeot, но пък е модифициран от французи - да довършим модификацията, както трябва да бъде.  >:DТака хем съм с оригиналния двигател - хем като ми прищрака, мога да го шмуля колкото поискам, без това да го счупи на 6-тия месец. И заедно с това да се открои всяка една част, била тя важна или не. Има много алуминий и мед тук, а това е рай за въображението. Нито една алуминиева част няма да бъде боядисана. Нито прахово - нито по никакъв начин. Алуминът и сам блести достатъчно.  :)