Автор Тема: Peugeot 505 Turbo injection 1984  (Прочетена 58010 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 06, 2012, 18:14:19
Отговор #30

Неактивен pufpafkata

  • Публикации: 21
Здравейте, аз съм новия пич във форума. Голям бяс е това Пежо. Като ми дойдоха мераците за кола много дълго време следях едно в мобилето ама нямах паричките, иначе сигурно то щеше да е КОЛАТА.Качвал ме е на стоп веднъж един тип с такова 505 GTI. Возията му беше на ниво: няма такова ниво. Някак си ем усещаш че се возиш в 25-30 годишна кола, ем ти е далеш по-хубаво отколкото в новите пластмасови коли.Някой път ако се събирате пловдивчани някъде ще съм много благодарен ако ме викнете и мен, да я поразгледам колата. Виждам че темата е старичка, ама честито и от мен.
Щом е по-стара от мен, значи е за мен.

Януари 25, 2013, 00:55:11
Отговор #31

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Има развитие по темата.  Зле, но развитие.  Ще видя как ще стане на добре.  Нямам много време за да се занимая сериозно наведнъж с цялата работа.   Преди 1 седмица заредих от една бензиностанция някакъв бензин, уж 98. Въобще и не видях името на станцията от бързане.  Стигнал съм до извода, че най-добре и най-малко гори със 100 или подобен. Важното да е хубав.   Както и да е.   Тръгвам, не вървеше добре.   След това се засилихме да гоним...... вятъра.  След около 2 минути движение със не повече от 4500 об/мин. , 2 от цилиндрите изчезнаха.  Сутринта едва запалих. Още студена измерих компресията.

1- 12 атм., 2- 4 атм., 3- 3,5 атм. , 4 - 12 атм. 

Хванах спринцовка и цръкнах масълце в проблемните цилиндри.   Дори с масло - компресията остана 3-4 атмосфери.  Не знам, какво й сипах, обаче хора - чупих двигателя. 

Понеже не можех сам да сваля главата докато е с колекторите, трябваше с баща ми + 1 един човек да я вдигаме.  Толкова тежи.   Не беше от гарнитура.






Още от нещата, които направих между другото :

2 инжектора бяха почти запушени, почистих на ултразвук всичките 4.   

Регулатора за налягането на бензина беше със спукана мембрана.  Още като го свалихме видях, че там, където влиза маркучето за вакуум от колектора изтича бензин.  А, не трябва.  Значи не работи правилно и за мен е брак.  Сложил съм нов.

Турбото е в чудесно състояние. Има нетревожна радиална хлабина и безупречна аксиална. Много се зарадвах. 


Не съм правил подробни снимки.  Целия мотор разглобих на части долнището. Като видях, че е чисто ново го събрах отново.   


2 изпускателни клапана изобщо не държат.  Много засегнати са леглата. Клапана е чудесен ф9мм. стебло.  Водачите са му отлични.  Разпределителния вал е разкошен. Кобилиците също.  Не съм стигал чак такива об/мин., при които да увисне евентуално клапан.   Тези мотори са различни от другите турбо-резачки и се въртят до 5000-5200. 

Анастасе, възможно ли е от запушен инжектор+нередовен регулатор на налягането+бууст да причинят това ? Имай на предвид, че тоя мотор е буквално кован за вечни времена.  Наистина, всичко под главата е кована работа.    Няма изгорял клапан, това ми е интересно. Но, тия два клапана лягат все едно са криви под 45%. А, не са.  Не са работили без хлабина, много добре бяха регулирани.  Искаш снимки, ама не направих. Хм.


Ако Фантазията разбере, ще ме убие и намрази за цял живот. Нищо, като му дам шпера, дето вече 6 месеца му го давам, ще ми прости. И съветва и той.







Януари 25, 2013, 01:41:45
Отговор #32

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Ами ти сам си отговаряш - запушени инжектори на турбо мотор е равно на бедна смес /то не че на атмосферен е полезно :)/, оттам нататък я клапан като при теб, я бутало, я гарнитура, я всичко с повечко *късмет*.Регулатора при запушени инжектори не те бърка, след като е течал е скъсал мембрана, което значи по-високо налягане, ама като това налягане не може да мине през разпръсквача все си е тая.Колата имала ли е газ, че обикновено на газаджийки са запичат инжектори.А клапаните, дори да ти изглеждат добре, си мисля, че ще ти трябват нови, ама то на машинката ще си покаже.Всяко зло за добро - сега поне ще си направиш ревизия на главата.Друго ми прави впечатление - този мотор на 90% си е М10 на БМВ като конструкция, говоря за това, което виждам - глава с газоразпределителен механизъм, малкото капаче на ангренажа, та и големия такъв с водната помпа, мястото на масления филтър.Има ли части иначе за този двигател, пиши за развитието по ремонта и успех :)
« Последна редакция: Януари 25, 2013, 01:53:59 от michev »

Януари 25, 2013, 13:22:47
Отговор #33

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Този двигател е от една много стара серия на...... Крайслер. Като технология тази конструкция е била най-новото  и най-модерното са своето време.  Говорим за 1965-1968-ма година, когато се появява тази схема.

  Появява се в края на 60-те години, като атмосферен вариянт с двукамерен карбуратор - 9N2.  Конструкцията му не е случайна.  Други марки я ползват десетилетия наред.  С разпределителен вал горе в главата, лагеруващ в самата глава (тунел), горивна камера тип Кросфлоу, двуредова ангренажна верига, едноредова верига за задвижване на маслената помпа  и прочие.   БМВ с М10/М30, Москвич 412 с алуминиевия блок, Крайслеровия карбураторен, в последствие превърнал се в турбо-вариянт.    Мерцедес много, много по-късно, чак през 80-те години започват да използват същата конструкция.  Първия подобен мотор на Мрецедес носи абревиатурата М102 и се пръква в първите 124/201, слага се и на последните 123. 

С разликата, че на Френското БМВ първи цилиндър му е от към маховика за разлика от Немския и Руския си аналог.   И е със хидравличен обтегач на веригата, същия като този на 504 1,8/2,0.  Части за мотора има, ако събереш още 2-3 коли за части.   Нови части има, дори има части производство на Закс, Лук, Лемфиордер и прочие за него.  Въпросът е, че са бутикови части на бутикови цени. 

Днес си намерих нужните инструменти, за да поправя леглата. Хайде, като съм готов ще покажа.






Януари 25, 2013, 14:40:08
Отговор #34

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
При БМВ този мотор /М10/ се появява през февруари 1962 на серийна кола, та май той ще е първобраза.

Януари 25, 2013, 20:45:06
Отговор #35

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Има развитие. Хора, толкова съм щастлив.  Не успях да си направя главата.  Опрях до БАН, толкова специфична се оказа.  Беше приключение.


« Последна редакция: Януари 25, 2013, 20:49:16 от Тодор Живков »

Януари 25, 2013, 23:07:50
Отговор #36

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Жорка, какви си ги забъркал пак, човече ... :-\

Януари 26, 2013, 00:38:25
Отговор #37

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Е добре, вкара интригата и очакваме разказа :D

Януари 26, 2013, 13:37:08
Отговор #38

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Та,  намерихме съдействие от един човек от БАН.  Запознах се с него в Пловдив преди 2 или 3 дни.  Много уравновесен и малко луд чичо. Като видя, че собственикът е младеж - нещо му прищрака.  Вика : ,, Работата е ясна".  Какво му беше ясно, така и не сподели.  Веднага ни свърза със БАН в София.  МНОГО ТЕХНИКА има във БАН. Винаги ми е било интересно да общувам с хора от там.  :)) Онези, като чуха се зачудиха, как в сегашно време някой ще ги занимава с баш тая глава. Определено нещо им стана. Давайте да видим, та давайте да видим.   :-\  Хайде, метнахме се до Столицата.   Видяхме се, запознахме се. С единия от тях се оказа, че се познаваме покрай една друга Комунистическа марка. Не зная, дали аз си скубех косите, но пък те  много се чесаха по побелелите коси и се чудеха, гледайки мазната глава, като дефицитна стока в ЦУМ.  Захванаха се с голямо вдъхновение.  Думите им бяха - ,, Господи, доживяхме и такава жива глава да видим отново". Това явно разбуди спомени.   Започнаха да разказват разкази от тяхната младост, когато ходили по командировки в чужбина. Друг разказва, как и те били чупили такива двигатели.  :))  Трети се хвали, че пък си вкарал такава кола и я карал дълги години в България по Татово време, трети пък имал дизелова.... мухабет стана.

Абсолютно всичко се разглоби по нея.  Качиха я на интересна, подвижна маса - червен лъч, който опипва повърхнината и дисплей, който показва отклонение/кривина до хилядни от милиметъра.  След това, шлайф и отново на лъчът.  Водачите - те също ги мериха със червен лъч и ползваха много интересни машинки и джаджи. Леглата, работиха много по тях.   Беше яко ровене в книжните лавици, тъмни помещения за инструменти....хаос.   Трябваше да изкопаят леглата и да изградят отново цялата им геометрия. Извадиха какви ли не абразиви, какви ли не фрезери, какви ли не работи.  После мериха пак със червени лъчи.  :))   Клапаните - също пак мериха със електронни уреди (индикаторни часовници, обаче с дисплей), хлабини във водачите и пак мериха със червени лъчи на друга маса.    Тунелът на главата - отново с червен лъч беше проверен и измерен. Нямаше нужда от корекция по него.  Цялата работа, беше интересна.  Просто подходиха на високо професионално и интелектуално ниво.  Като изключим някои цветущи изрази, които единият проф. спомена докато разказваше, как му сипали нафта вместо бензин.  Пътувал за морето и отбил през Пловдив.  Някъде 87 или 88-ма година.  O0


Имената на професори и сътрудници искам да запазя в тайна.  Наистина, без баща ми и Вас, нямаше да се оправя сам.  Крайно съм Ви благодарен. Толкова съм щастлив.  :))  Ще взема да се присъединя към този БАН или МЕИ София и аз.  :) 

Остана последния проблем.  Гарнитурата. Няма намиране. Оригиналната 3-слойна.  Купих една за 35 лева. Да, за същия мотор е, но е обикновена еднослойна гарнитура, като на всеки обикновен двигател.   Истинската си е 3-слойна, метална.  Със обикновената, няма да го сглобя.

ПС Ще кача снимки после.

Януари 26, 2013, 14:02:43
Отговор #39

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Сетих се Геца , къде си бил , и аз ще запазя това в загадка. ;)Колегите са много компетентни , а ремонта е извършен с най - съвременна ,
некомерсиална за това технология. Там никак не са феодални старци. :)) :D
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987