Автор Тема: Peugeot 505 Turbo injection 1984  (Прочетена 58005 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 07, 2013, 18:07:17
Отговор #80

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Верно, комутаторите страдат най-вече от влагата, ако наистина там е проблема де... както се казва: есть електроника есть прАблема, нет електроника - нет прАблема! >:D Аз така с 205-цата 2-3 дена страдах и 2-3 пъти закъсвах и бутах по светофарите, злобно изскубах имобилайзера барабар с алармата, междувременно прозвънях ушите на поне 5 човека приятели за съвети и накрая добрия бат' Киро родопски ми прати едно истинско /не-тайванско/ комутаторче в комплект с бобинката за вс. случай, да я излекуват. Сега без резервни такива мисля на път да не тръгвам, както правя и при шкодите впрочем.
Геца , май ще черпиш Митака Ненов като пророк ..... за комутатор не сам се сетил! :D :-[
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 07, 2013, 20:18:05
Отговор #81

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Друг колега трябва да черпи, аз само споделих опасенията му...
При Мерцедес 124, когато се изгубят 2 цилиндъра е виновен комутатора-една малка гадна кутия на Бош, която няма да казвам колко струва. Другарю Живков, в събота няма ли да ходим на събрание на ретро клуба?
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 07, 2013, 21:29:27
Отговор #82

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
В този ред на мисли да Ви споделя. Колата е със фабричния комутатор от 1984-та година.  :))  Като цяло, повечето й живот е минал във влажни, неприятни условия.  Първоначално е карана във Австрия. 6 години. После идва в България и предимно е карана по София. Имала е гараж, след това години е седяла вън. Та, комутатора. Той е фабричния от 1984-та година.   :))   Пробвал съм със друг, пак оригинален от същия модел - пак не става. Има искра на всички цилиндри.  Проблемът е, че компресията я няма. Ама, доста я няма. 2-3 атм. .

На Мерцедес Е200 (W124) комуматорите ги крадат.  Няма да казвам как.  После, не от всяка Е200 комутатор става на всяка Е200. Скъп е. За това ги и крадат.   Виж, има 124-ка,  200Е-16. Това е междинна модификация. Със визия от преди фейслифта, но със новия интериор и новия мотор.  На такъв се залепва надпис 200Е и никой няма да го докосне, понеже 200Е са с механичната инжекция.  :D  Има и 300Е-24. Залепва се надпис 200Е или 300Е и пак никой не го пипа. Само че заразлика от едноваловия 300Е,  300Е-24 е като 200Е-16.  Цунк, 231 к.с. и имат често срещана ръчна версия. Разкошен.  :))

Иначе, тези Е200 си искат една нова инсталация, правена от Български майстор. 2-3 квадрата кабели и става вечна до живот. Ако човек разбира, сам ще я поправи. Ама и българина не обича да бара там. Започва да бърника, когато вече е късно и нещо е изгоряло. Компютър, комутатор или и двете.  Тогава наистина цената отива доста над 1200 лева.   Тогава се замислям, че и вентилките им по-често страдат от цилиндрови глави, от колкото дъртите едновалови мотори М102. Особено при наличието на АГУ.  Идете в някоя шлайф-база, където правят глави. Питайте за Мерцедес имат ли.  :))  Ще Ви покажат цяла редица от глави на Е200/Е220/Е230.  Но, много рядко ще намерите глава от 200Е/190Е/260Е/300Е.  Хубав-хубав, ама айде да не се лъжем.  Т`ва е най-слабия мотор от гамата бензинови двигатели.  За превоз от точка А- до точка Б, става.  Но, не е двигателя за W124. истинския 124 е поне 6 цилиндров, поне 2600.  :)   

Винаги ми се е искало да експериментирам със М103 (300Е). Да му се изчисли, изработи и монтира друг всмукателен колектор и да бъде със електронни инжектори. :) Бас държа, че ще изкара по-голям въртящ момент и мощност от фабричния оригинал. Даже и ще му слезе разхода още.  Той със оригиналната инжекция до 110-120 изразходва 8-8 и нещо /100. Ще слезе със поне 0,5 литра и ще стане поне 192-193-195 к.с. .  Страшно го харесвам този агрегат.  Здрав, желязен, дълговечен и икономичен. Ама да си е във 124-ка де, не във Пежо.  :-[ 

Като се освободя малко, ще покажа какво съм правил.


Март 07, 2013, 23:48:38
Отговор #83

Неактивен pavni

  • Публикации: 160
 Предположението за комутатора го направих преди да се разбере че няма налягане в два от цилиндрите. След това обсъдихме  положението с др Живков и смятам че има неправилно монтирано зъбно колело на разпределителния вал. От своя страна др Живков ни държи в пълно информационо затъмнение по ремонта.

Март 08, 2013, 10:18:48
Отговор #84

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Добре де, кога да е монтирано неправилно и изобщо този проблем след някаква интервенция ли се появи? Нещо и аз не мога да следвам мисълта на др. Живков, с тия негови лирични отклонения :) Всъщност съгласен съм с него, че най-разумният вариант май е смяна на мотора, ако се намери читав донор разбира се.

п.п. най-после намерих пасажа:
Има развитие по темата.  Зле, но развитие.  Ще видя как ще стане на добре.  Нямам много време за да се занимая сериозно наведнъж с цялата работа.   Преди 1 седмица заредих от една бензиностанция някакъв бензин, уж 98. Въобще и не видях името на станцията от бързане.  Стигнал съм до извода, че най-добре и най-малко гори със 100 или подобен. Важното да е хубав.   Както и да е.   Тръгвам, не вървеше добре.   След това се засилихме да гоним...... вятъра.  След около 2 минути движение със не повече от 4500 об/мин. , 2 от цилиндрите изчезнаха.  Сутринта едва запалих. Още студена измерих компресията.

1- 12 атм., 2- 4 атм., 3- 3,5 атм. , 4 - 12 атм....
Значи проблемът все пак се е появил по време на движение, а не след неправилно сглобяване при ремонта... и след него уж всичко е направено по книга - пак същото! Човече, това е голямо судоку... ако обичаш главоблъсканици давай нататък, но ако искаш да се возиш скоро - търси друг мотор :-\
« Последна редакция: Март 08, 2013, 10:48:51 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 08, 2013, 11:07:45
Отговор #85

Неактивен Mitq

  • Публикации: 12
Тъй де, и аз имах 505 тоест няколко.И пак искам да избухна с такъв модел.Имах дизелови , но най много ме изкефи последната ми 2 фаза ГТИ 2.2 с бош електроника 130 коня.Ами много задници наритах с нея ама много ЦДИ на мерцедес та до БМВ 320 вануси и прочие.Интериорът беше плюш, и си беше като нов.Окачването бомба нищо не бараш само караш ,тия коли са с много кораво окачване.Във Варна има няколко такива като твоита турбо едната я възтанвяват а другата си е здрава и там ще пусна оферта да видя дали ще ме огрее :).

Март 08, 2013, 11:08:59
Отговор #86

Неактивен Mitq

  • Публикации: 12
А и успех с ремонта на мотора :) ако намериш ПРВ по добре.

Март 08, 2013, 14:48:36
Отговор #87

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Варненската, която се прави я знам, Митя. :)   Преди 2 години стоеше на обява в Мобиле.бг. . После я взе този човек. Беше със повреден двигател - вода в цилиндрите, задрали цилиндри... . Той тогава й търсеше бутала.  Аз имам абсолютно перфектни 4 броя, оригинални, фабрични за 505 Турбо. Обаче са в номинален размер, а при него беше задължително стъргането и хонинга. Така и не му свършиха работа. Ама и аз му исках само 350 лв. за тях, заедно с биелите+болтовете. Което е нищожна сума, ама и нямах намерение чак да ги подарявам . Нови, ковани бутала по-евтини от 1200 лв., просто няма.  Дълго обсъдихме тази тема. Той има и 504-ки, а 505-цата до колкото зная е съхранена поне на сухо в очакване на по-добри времена.  Неговата е със 4 кръгли фара.  O0   Пък и биелни лагери, основни лагери му трябват. Да не излъжа и разпределителен вал. И тя не е на много километри.

Другите Пежа такива, знам една вървяща във Бургас.  Едно момче, бояджийче, ама майстор е голям да знаете !  Той имаше 306-ца и няколко 505-ци.   Неговата 505 Турбо я купи от Пловдив.  Закара я на ход до тях си.  После й прави главата - разпределителния вал. Иначе от към двигател му беше добра, също и от към турбо. Сега не знам какво стана с това Пежо. 


ПС Тези с хидравликите им протичат маркучите, а хидравличните рейки са поне 2 модела.  505 GTi Turbo. С най-малко съотношение и най-бързата е на Турбото.  А, не холендерите, а пресовката където се съединява металния холендер с гумения маркуч протича. Моята си капе. И това ще мине по реда си и без това маншоните са скъсани.  504-ката беше със оригиналните маншони цялата кола - нито един нямаше напукан. 40-годишни гумени части.  Иначе, така е - окачването е чудно.


Март 17, 2013, 01:59:02
Отговор #88

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Днес свърших полезна работа.   Интересно ми стана и дълго се чудех, защо когато свалих първия път главата, нямаше надран цилиндър. Никога нямаше да го затворя със надран цилиндър. При това 2 пъти.  Когато запалих след второто качване на главата и както споменах , работеше само на 2 цилиндъра, 1 и 4-ти.  Не е работил много, а няколко минути. След което я оставих там.

- измъкнахме Пежото от канавката




- бутахме го със спаднала гума и я смених чак когато го повдигнах край подемника



 - взех да разкачам кабели, кумпулнзи, датчици, сензори и на помощ дойде ТОЗИ УРЕД


- нахвърлях внимателно каишът покрай лапите ( не тампоните, отвиват се лапите, а тампоните остават на моста, по-лесно е)





- започнах да вдигам и масивния чугун взе да излиза нагоре, но и много трудно излезе от първичния вал, ще пиша и за него....










- ето го в целия му размер, мръсотия и блясък, маховикът не е илюзия, масивен, плътен и тежък метален елемент






- главата я повдигнах отново с хидравличния крик, защото иначе трябват ТРИМА, двама да я вдигат и трети да я завърти и освободи от веригата








- това са цилиндри 2-ри и 3-ти










- това са съответните бутала, при изваждането на които изпаднаха и разни парчета, а на 1-ви и 4-ти не се движат сегментите в каналите, биелните лагери поне са здрави, не са стопени, но един е станал с петно ,,огледало", другите не са опитвали да задират. Матирани и надраскан са и за мен не са годни, като измеря вала ще реша и за него.....
















В същност, това е положението.  4-ри бутала, 4 цилиндъра, 4 биелни лагера, за коляновия вал не зная, не остана време. Като го измеря ще реша.   Въобще ще реша, какво да го правя.   Понеже имам 4 перфектни, оригинални и номинални бутала за него, ама не са същия размер.   Бутала нови да му търся, 1000 лв. по-евтини няма.   

Даваха ми днес акъли ризи да се набиват в цилиндрите, за да се ползват по-малките бутала. Аз, много не го харесах този метод.  Поне Жигули/Лада не изкарваха много със преправени на сухи ризи блокове.  Не знам някой да се е похвалил.  И Мерцедеси има правени със ризи, ама не могат да минат и 1/10 от характерния за тях междуремонтен пробег.  Не зная.   Другия вариянт - PRV6 Turbo.  Просто се чудя, кой от двата да захвана.  Защото ще го направя, както си трябва. Знам ли ?  А, определено знам - никога не съм харесвал N9T*. Атмосферната му версия няма чупене и няма трошене, обаче другата версия.......не обича високи обороти, не можеш да го караш на максимум,  гори твърде много за това което е, изключително капризен на свещи, кабели, гориво, масло, регулировка ГРМ.  Това е от мен за сега. 

Давайте идеи и предложения.












Март 17, 2013, 09:22:40
Отговор #89

Неактивен pavni

  • Публикации: 160
 Отпаднаха всякакви предположения за комутатор, центровка и др.   Както се казва -На печелившите-честито! Знаеш как да ме намериш,винаги можеш да разчиташ на помощ.