Автор Тема: Направено в България - Балкан 250 М2 1964 г.  (Прочетена 48904 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 17, 2012, 23:01:54
Прочетена 48904 пъти

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 208
Първоначалната ми идея беше да представя проекта когато го завърша напълно, но вече не ми се чака :D.
Накратко за историята на проекта. Мотора е на дядо ми, произведен през 1964, закупен от магазин за 700 и няколко лева. Експлоатирал го е до 80 и някоя година, като му е навъртял малко над 23 хил км. Ремонти не е правил, освен няколко леки поправки при обслужванията. Балкана е в моите ръце от 2004 година, като изпросен подарък по случай завършването на средно образование :). Положението му беше трагично - ръждясал, с изгризани гуми и седалка от плъхове и мишки, повреден ротор (за да не го крадат баща ми и чичо ми - били са малки по онова време), блокирали лагери на коляновия вал в следствие на проникнала вода в картера, липсващи жила и т.н. Много труд хвърлих по него, а и има още доста докато докарам до завършек реставрацията. Отначало го бях постегнал колкото да се движи и така бръмчах на село до 2008, когато отидох на Втората среща на собствениците на ретро мотоциклети в България (без мотора, разбира се) в Несебър и като видях там няколко реставрирани до пълен блясък и форма мотоциклети се зарибих и аз да направя същото с моя. Снимки от тогава имам, но са на хартия и ще ги сканирам по-късно, за да се знае от къде съм почнал. Разглобих го напълно, първото което направих беше да полирам почти всички алуминиеви детайли и да пратя за хромиране кормилото и още някои дреболии




След това хромирах и други части



Работех, а и още работя много бавно по проекта, главно поради ограничени финансови възможности, а и не иксам да претупвам нещата. Следващото което направих беше да занеса всички ламаринени части и рамата за боядисване. Рамата почистих от стара боя и мизерия сам, а останалите части оставих бояджията да подготви. Тук ми е най-голямата грешка до тук по проекта. Бояджията се е старал само на частите, които ще се виждат и е пренебрегнал онези, които са по-скрити, като вътрешната част на кутиите, задната им страна, а страничните ламарини отзад и калниците отдолу се наложи сам да си ги боядисвам с четката, защото ги беше оставил само на шприц :( Някои неща му ги върнах, защото имаше отечки от боята, но карай...








Резервоара имах късмета да го намеря чисто нов, не помирисал още бензин, наложи се само да го пребоядисам в цвета на мотора. Интересното е, че щампата "Балкан" е на латиница, вероятно е бил предназначен за мотоциклетите за износ.




Септември 17, 2012, 23:03:06
Отговор #1

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 208
След това започнах ремонта на двигателя. Разглобих го на съставни части и измих всичко с нафта и обезмаслих с Меглио.



За разглобяването на двигателя си направих скоба за разделяне на картерите.





Чисто нови колянов вал, бутало, сегменти, бутален болт, касета и дискове за съединителя, веригата на първичното предаване, храповик, избирача на скоростите, всички гарнитури, лагери и семеринги.










Полирах страничните лайстни на капаците на двигателя както са били оригинално, полирах и капака на карбуратора, макар че оригинално не са били така.



Гарнитурката я направих от маслоустойчива гума с дебелина 1 мм, като се стегне добре не пропуска :)




И десния капак готов за полиране :)







Двигателят вече е събран.





Септември 17, 2012, 23:03:52
Отговор #2

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 208
На карбуратора също направих пълна профилактика - чисто нови са тялото, шибъра, иглата, главния жигльор и потопителя.






Задните амортисьори също получиха сериозно внимание - нови втулки, нови гумички и хидравлично масло, поцинковане и хромиране.







Нови втулки и монтаж.




Последва лека полека сглобяването на мотоциклета - задния калник вече също е на рамата, последва го двигателя, бобината, кутиите и част от ел. инсталацията. От ел.инсталацията чисто нови са естествено всички кабели, втулките им предпазващи ги от ръбовете на отворите в ламарините, бобината, статора и ротора и реле от Ява 250, контактното табло с ключа, бушона.







Септември 17, 2012, 23:04:51
Отговор #3

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 208
Ето още малко снимки - кутията за главното предаване със задната зъбчатка.
Преди:




По време:





И след:




Няколко снимки и на задния венец:






Спирачните накладки:





Вече на мястото им:




На рамата




Септември 17, 2012, 23:05:51
Отговор #4

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 208
Това е много накратко, паралелно с възстановяването на годните части вървеше и търсене на много нови и дефицитни части. Гумените степенки са нови, а също и гумичката на скоростния лост, ключалките на кутиите, гумения тампон на задното колело, обръчите на каплите, външните и вътрешните гуми - оригинални и немонтирани още "Г. Димитров", спирачните челюсти и на двете колела, жило за километража, лайстна за ламарините около кутиите (не е оригинална, но пасна и изглежда добре), и много други. Ето линк към целия албум, ще кача и всички снимки в снимка.бг. Надявам се да ви се хареса, и да го свърша по-скоро, че много се проточи вече :D. Ако има някакви въпроси веднага съм на среща да поясня. ;)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.360797143932485.93463.100000066062186&type=1

Септември 17, 2012, 23:51:42
Отговор #5

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Страшен е! Поздрави за трудът и желанието!

Септември 18, 2012, 10:44:21
Отговор #6

Неактивен MZ ES

  • Публикации: 336
Макар и да съм в течение на проекта ти искам и тук да те поздравя за последователността и системността на работата.Определено това дава резултат!

Септември 18, 2012, 13:51:27
Отговор #7

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Поздравления и от мен! Евала за старанието, колега! Всичко се изпипва. Перфекционизъм :)
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Септември 18, 2012, 17:44:02
Отговор #8

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 208
Благодаря, старая се, занимава ми се :D

Септември 18, 2012, 17:56:58
Отговор #9

Неактивен ретро-маняк

  • Публикации: 108
Евала колега много добре свършена работа до момента с нетърпение чакам да го видя завършен. ;)
Москвич 21412- 89