Автор Тема: История на автомобилните регистрационни табели в България  (Прочетена 34514 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 02, 2020, 12:04:55
Отговор #50

Неактивен Cosworth96

  • Публикации: 100
По-назад в темата имаше писано за номерата на Велико Търново, как при черните до 86-та има серия ВТК хххх, а при жълтите се е срещал автомобил с ВТ хххх К, което не се е срещало при други области такова прехвърляне на серии, а може би е имало единична бройка. И тъй като при старите търновски номера, наистина срещнах някакви аномалии, реших да проверя как, защо и т.н. - може би някой колега от региона може да разкаже нещо по спомен.

1. Р серия при белите номера

Както се вижда тук, това е снимка на Сеат Толедо, което дебютира 1991 г. Вижда се, че по табелата няма квадратните точки между буквените и цифрените полета, като знам, че отпадат за 1994 г., ако не се лъжа



До тук добре, но това е номер със същата Р серия, който има точки. Интересното е, че и цифрата въздходяща, започва с 6, при Сеата по-горе с 2. Същото нещо съм виждал и при два Самурая, на посрещане на едни спортисти беше, имаше ги по фейса снимките. И двата бяха със серия Р, но този с по-голямата цифра беше с точки.
Да започнат с по-големи цифри, не ми се струва релано...


2. ТВ серия при белите номера

Тук поствам снимка на стар микробус Мерцедес. Както се вижда точките ги има, което ще рече две неща - номерът е преди 94-та или тъй като е бял фон и при софийските номера имаше ТВ серия за товарни държавни автомобили, да е бивш на някаква държавна институция, обаче...



Това е снимка на търновски номер, отново от 1992-1999 образеца, видимо на Жигула Комби, където ТВ серията няма точки.



Та много ми е интересно как се получава това и въобще как се структурат и издават номерата през 90-те.  :D
Специално за търново, жълтите серии, поне за които знам са А и М. При белите - Р, ТВ (?), Н, АА и имаше някаква информация за АВ, но такова не съм виждал. Не съм сигурен и в какъв ред вървят, някой ако може да каже...

Източници:
http://avto-nomer.ru/newforum/index.php?app=forums&module=forums&controller=topic&id=21387&app=forums&module=forums&id=21387
http://www.olavsplates.com/country_index.html (тук има номера от всички държави)
« Последна редакция: Декември 02, 2020, 12:09:10 от Cosworth96 »
'07 BMW 325xi Touring ///M-Sportpaket

Декември 02, 2020, 16:43:37
Отговор #51

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5103
Много добре сте я обновили темата.
От доста време я търся  :shy:

Ето на какво съкровище попаднах докато ловувах за изгнили Алфи!
На вратата на гараж, от който изпълзя една Алфа Giulia 1600 TI беше закарфичен този интересен къс история на автомобилната нумерология :



Даже зад Алфата се вижда къде беше.
Разбира се, прибрах го заедно с клетата Алфа и вече е рамкиран.

Любопитно би било ако някой има номера от тези серии
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Декември 02, 2020, 16:57:34
Отговор #52

Неактивен Cosworth96

  • Публикации: 100
Даже зад Алфата се вижда къде беше.
Разбира се, прибрах го заедно с клетата Алфа и вече е рамкиран.
Любопитно би било ако някой има номера от тези серии

Ако правилно разбирам тези таблици, видимо на серии от 1968 до 1976 г. (до колкото знам А започва от 77-ма, първата кола на единият ми дядо е била с такъв номер, само А, без последваща буква)
Тоест, на ден са се регистрирали 99 автомобила в София? Някакво ограничение, в следствие на стриктно изготвен план от КАТ?
Като гледам в една графа има серии от различни години. Тоест, примерно номер СД 19хх е било регистрирано на 28.07. в годината в която е вървяла?
Или има друго значние този календар?
'07 BMW 325xi Touring ///M-Sportpaket

Декември 02, 2020, 18:20:57
Отговор #53

Неактивен kaci

  • Публикации: 956
Това беше календар за техническите прегледи!
Не е нужно някои да се правят на по млади отколкото са  :)

Декември 02, 2020, 18:46:23
Отговор #54

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Това беше календар за техническите прегледи!
Не е нужно някои да се правят на по млади отколкото са  :)

 :))
Да,имаше го залепен на гишетата в КАТ на окръжните градове :)
retrobs.com

Декември 02, 2020, 19:29:29
Отговор #55

Неактивен kaci

  • Публикации: 956
Имах някъде такъв портативен вариант на този календар, но нещо не го намирам сега.....
Открих обаче "компютър" от онези аналогови времена  :)


Декември 02, 2020, 19:49:49
Отговор #56

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5103
Ехеее, наистина ли е календар ?!
Почувствах се млад, а навярно и съм!  :))
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Декември 02, 2020, 20:28:26
Отговор #57

Неактивен Teo

  • Публикации: 226
  • Автомобилен уиабу
По-назад в темата имаше писано за номерата на Велико Търново, как при черните до 86-та има серия ВТК хххх, а при жълтите се е срещал автомобил с ВТ хххх К, което не се е срещало при други области такова прехвърляне на серии, а може би е имало единична бройка. И тъй като при старите търновски номера, наистина срещнах някакви аномалии, реших да проверя как, защо и т.н. - може би някой колега от региона може да разкаже нещо по спомен...

Между другото всички тези снимки от avto-nomer.ru са мои авторски. :D
За жалост съм прекалено млад да давам преки сведения за тези номера на времето, но мога да кажа, че силно се съмнявам тези ВТ **** Р номера да принадлежат на този Сеат. Първия път, когато го видях, го приближих и не видях, че има човек в колата. Чичката си го запали пред мен и си го вкара в гаража, оставих снимката за следващия път когато засякох колата. Това беше 2015 г. След това не съм го виждал пак. Според мен колата е бракувана и си е метнал тези номера да я придвижи набързо през града без да събира много погледи...  :))

Иначе по мои наблюдения по снимки на стари номера, ВТ **** Р наистина се издава без точки до около 4000, след което сякаш се въвеждат отново.
ТВ сериите до 1992 г. навсякъде са за държавни товарни автомобили, след 1992 г. някои области ги довършват като обикновни серии за частни леки автомобили. Мисля, че Мерцедес буса е с тези преди 1992 г. заради шрифта и тиретата.
А относно жълтите търновски серии, пропускаш серията "Л".

Белите номера след 1992 г. сериите са Н, Р, TB (доиздадена като нормална), АА и АВ

А за да се убедиш за съществуването на АВ, ето снимки от Street View във Свищов. Доста малко бройки са издадени, не знам дали са стигнали ВТ 1000 АВ пред да въведат новият вид на номерата през 1999 г. Снимките са от 2012 г. Търсил съм колата на живо, за съжаление я няма вече  :'(



Декември 02, 2020, 20:29:19
Отговор #58

Неактивен Palio

  • Публикации: 37
Цитат
Та много ми е интересно как се получава това и въобще как се структурат и издават номерата през 90-те.  :D
Специално за търново, жълтите серии, поне за които знам са А и М. При белите - Р, ТВ (?), Н, АА и имаше някаква информация за АВ, но такова не съм виждал. Не съм сигурен и в какъв ред вървят, някой ако може да каже.

Първата жълта серия в Търново беше Л. М и А бяха после. Белите - ТВ беше само за държавни товарни автомобили /става въпрос за 86-та/,  ПБ - за автобуси, а ЛК - за държавни леки автомобили. После приеха Указ 56 и разрешиха на частниците да притежават товарни автомобили - за тях направиха жълта серия Ч. След 10-ти и по-точно 1993 г. започнаха да издават само номера с букви, които съвпадат с такива от латиницата, като всички станаха бели, без значение дали МПС-то е държавно или частно. Така се появи първо серия Р, после Н. Предполагам, че в началото на този период са раздавали на частници и ТВ номера, защото буквите са подходящи и е имало поръчани количества на склад от по-рано.
Брат ми докара една "Фиеста" от Англия в края на 95-а и я регистрира като ВТ3622Н. Първият ми автомобил беше ЗАЗ 968А - лятото на 1996 г. - ВТ6498Н. След това дойде АА, а после имаше и АВ, която я спряха, защото през 2000 г. пуснаха новите номера с BG-лентата и серия АС. Например комшията ми си купи Форд "Ескорт" през 99-а с номер ВТ1438АВ.

Януари 04, 2021, 11:51:26
Отговор #59

Неактивен qwerty95

  • Публикации: 188
Привет колеги,

Някой знае ли какво са означавали тези (червени?) ленти в горния ляв ъгъл на някои от номерата от едно време? Изглежда ги е имало на някои автобуси на Балкантурист и на коли с чужденци. Прилагам линкове на три снимки с такива номера.

https://forum.gtsofia.info/index.php?action=dlattach;topic=7543.0;attach=141566;image
http://www.lostbulgaria.com/pic3/5498.jpg
https://forum.gtsofia.info/index.php?action=dlattach;topic=7543.0;attach=141430;image