Автор Тема: История на автомобилните регистрационни табели в България  (Прочетена 34495 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Юли 21, 2021, 18:24:01
Отговор #70

Активен Palio

  • Публикации: 37
РК трябва да е по-рано започната, тъй като през м. 05.2001 г. брат ми регистрира един "Кадет" с номер С1673РМ. Следващия месец ме закара с него в казармата...

Юли 21, 2021, 22:51:53
Отговор #71

Неактивен Madu

  • Публикации: 104
РК трябва да е по-рано започната, тъй като през м. 05.2001 г. брат ми регистрира един "Кадет" с номер С1673РМ. Следващия месец ме закара с него в казармата...
Благодаря за информацията! Очевидно през май 2001г. е започнала РМ, а не РК. Самата РК може да е минала и след РМ, защото по това време, в София са карали сериите доста разбъркано.

Октомври 05, 2021, 00:24:33
Отговор #72

Неактивен Aether9992

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 1
Здравейте. Съвсем нов съм във форума, тъй че съжалявам ако правя нещо грешно.
Имам няколко въпроса, юли месец от един антикварен магазин си намерих този номер и много се зарадвах когато го видях, защото сериите с една буква след цифрите винаги са ми били интерсни, защото след 2006г. само с една буква след цифрите се означавт квадратните номера на мотоциклетите и мотопедите и съответно се зачудих, възможно ли е да издадат същата комбинация от букви и цифри само, че за мотоциклет/мотопед? Какво е наложило в някои области да се издават серии с една буква след цифрите? Също така бих се зарадвал ако някой ми каже приблизителната година на издаване на този номер или на подобни регистрационни номера с една буква след цифрите, защото четейки назад в темата, разбирам че точките изчезват от номерата от тази серия с комбинация от цифри по-голяма от 2000(демек около 94-та), но на моята табела комбинацията започва с цифра 6. Благодаря предварително!

« Последна редакция: Октомври 05, 2021, 00:39:43 от Aether9992 »

Октомври 09, 2021, 16:45:57
Отговор #73

Неактивен Cosworth96

  • Публикации: 100
Здравейте. Съвсем нов съм във форума, тъй че съжалявам ако правя нещо грешно.
Имам няколко въпроса, юли месец от един антикварен магазин си намерих този номер и много се зарадвах когато го видях, защото сериите с една буква след цифрите винаги са ми били интерсни, защото след 2006г. само с една буква след цифрите се означавт квадратните номера на мотоциклетите и мотопедите и съответно се зачудих, възможно ли е да издадат същата комбинация от букви и цифри само, че за мотоциклет/мотопед? Какво е наложило в някои области да се издават серии с една буква след цифрите? Също така бих се зарадвал ако някой ми каже приблизителната година на издаване на този номер или на подобни регистрационни номера с една буква след цифрите, защото четейки назад в темата, разбирам че точките изчезват от номерата от тази серия с комбинация от цифри по-голяма от 2000(демек около 94-та), но на моята табела комбинацията започва с цифра 6. Благодаря предварително!



Точно при серия Р на търновските номера е нещо много объркано - по-големите цифри са с точки, по-малките без. Вероятно в периода 92-94 г. върви тази серия.
Единствено софийските номера нямат по една буква в крайната серия. Според мен всяка област сама си е решавала какво да прави със сериите на номерата.
'07 BMW 325xi Touring ///M-Sportpaket

Юли 05, 2022, 18:45:11
Отговор #74

Активен petkovic

  • Публикации: 135
Здравейте, имам въпрос към знаещите, след 1968 г. регистрационните номера на автомобилите се разделят и стават за частни автомобили черни с бели символи и бели с черни символи за държавните.  Символите на номерата могат ли да бъдат еднакви  например номер  СМ  1234 да съществува като черен на частен и бял на държавен автомобил?  Благодаря.

Юли 05, 2022, 19:08:02
Отговор #75

Активен Palio

  • Публикации: 37
Здравейте, имам въпрос към знаещите, след 1968 г. регистрационните номера на автомобилите се разделят и стават за частни автомобили черни с бели символи и бели с черни символи за държавните.  Символите на номерата могат ли да бъдат еднакви  например номер  СМ  1234 да съществува като черен на частен и бял на държавен автомобил?  Благодаря.

Не. За да не стават обърквания, са били заделяни диапазони от всяка серия за държавни номера. Например серия ВТК е бяла в диапазона 0001 - 2500 и черна нагоре. Информацията ми е от първа ръка - бащата на мой близък приятел дълги години даваше номерата на канала в КАТ - Велико Търново.

Юли 05, 2022, 19:24:03
Отговор #76

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
В средата на '80-те съм виждал автомобили/камиони с еднакви цифри но от различни области/окръзи ....
Бс 53 11 -Бургас (товарният автомобил с който пътувах из цяла България) и доколкото си спомням Ниса (бърза помощ) Мх 53 11-Михайловград/Монтана.За съвпадение от една област не знам.
retrobs.com

Юли 05, 2022, 19:26:55
Отговор #77

Активен Palio

  • Публикации: 37
Предполагам, че в по-големи области е имало цели бели серии. Като пример се сещам за София и странната серия СТГ /предполагам от СТолична Голяма община/, която по спомени беше само за служебни автомобили, ако не се лъжа.

Ноември 27, 2022, 14:53:42
Отговор #78

Активен Palio

  • Публикации: 37
Точно през въпросната 1963 година бащата на мой приятел от Свищов печели от Държавната лотария "Москвич" 403. Лично съм виждал снимката на колата с цялото семейство /моят човек и сестра му още дечица, седят на капака/, направена до часовниковата кула в Свищов. Автомобилът беше с черен номер Тн. Ще го питам дали я има в електронен вид, та да я пусна тук.

В този ред на мисли - въпрос относно смяната на имената на някои градове. За Шн и Кг вече беше изяснено в темата. Никъде обаче не видях писано за Варна. От 1949 до 1956 градът се е казвал Сталин. Какви са били регистрационните номера през този период?

Така - след няколко години се добрах до въпросната снимка, за която съм писал някога тук. Ето я и нея:


Ясно са видни датата и номера на автомобила - дял 7-ми от Държавната лотария трябва да е бил през седмата седмица т.е. през февруари
 65-а. Докато им дадат колата и са оправили хартиите, вече се е било изпролетило, както е видно на снимката.

Според моя приятел /когото виждате тук седнал на капака до сестра си/, номерът е бил сменен в края на същата 1965 година /в предния си пост грешно съм написал 1963, за което се извинявам/, с такъв ВТ /не му помня цифрите, трябва пак да го питам/. Хората на снимката, с изключение на баща му, са живи и здрави.

Въпросът ми от цитирания пост остава - досега нямам отговор какви са били номерата в гр. Сталин /т.е. Варна/ между 1949 и 1956 година?
Някой може ли да даде подробности?


Ноември 27, 2022, 20:17:47
Отговор #79

Неактивен Bai_To6o

  • Публикации: 66
Като сме на темата за Тн ,наскоро си допълних колекцията с този номер. Дали някой би могъл да го датира- според мен е отпреди разделянето от частни и държавни- с няколко сантиметра и цвета на цифрите и буквите не е черен, а някакво тъмно сиво,клонящо към зелено, въпреки че на снимката изглежда черно.

Москвич 2140- 1981г.
Москвич 408И- 1972г.