Автор Тема: История на автомобилните регистрационни табели в България  (Прочетена 34489 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 05, 2019, 12:04:18
Отговор #10

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
Ето и три вида табели, които по-горе ги няма:






Февруари 05, 2019, 13:18:53
Отговор #11

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Много добра идеиа на Борето с таиа тема.
А и хубаво написано и с доста инфо от колегата Маду, благодарности.  :)

Може обаче, ако некои друг колега има инфо и снимки, да уточни военните номера, как почват, и какви букви имат.
И тран3итните, временни и пробни номера, и те са доста интересни, и имат много промени в годините.
Качениа червен номер- А, от колегата Корудерлиев, според мен е военен, и3даден след 1977-78 год.

Ето като потваржение на постовете с времевите рамки на и3даване специално на Софииските номера, как движат С-префикс номерата в 1-те 4 броики коли на башта ми.
Които, предполагам покраи тогавашните му желаниа и времеви ва3можности, всичките са Фолцове.
Виждат им се номерата на некои снимки.

Наи-стариа му Фолц, кефер 1200, Експорт версиа, и с големиа фалтдах, башта ми го купува чисто нов от вносителиа в БГ- ВТО Ра3нои3нос, в 1962 год.
Получава го в Софиа след неколко месеца чакане, ако не греша, в началото на 1963 год.
На една от снимките леко се вижда част от 3адниа му номер, които ми прилича да е с черни букви на бел фон, сигурно е С-ф оште.

След като се оженват с маика ми в 1965 година, в 1967 год. башта ми си купува вече по-голем друг Фолц, малко пол3ван, само на 1 година модел.
Тои е Тип 3, с култовото фастбек боди, модел 1966 год, и с мотор 1600 ТЛ с 2 карба.
Него обаче сигурно го е пререгистрирал в 1968 год, понеже гледам тук на снимките е вече с С-Г номер, с числа 4000.
Маика ми тоиа фастбек много го е харесвала на форма, не че башта ми и го е давал много да го кара де, освен при некоиа снимка.  :))
Башта ми обаче, по негови си стечениа на обстоиателствата, продава фастбека в 1969 година.
След като го продава, пак в 1969 година, башта ми купува един друг Фолц, Тип 3 седан- 1500 Н.
Но тои е повече пол3ван, вече 2-3 годишна кола, и е бивш рентакар на дружество- Родинатурист.
Тоиа 1500 Н модел е пак с С-Г номер, вече с 6000 числа.

Подобен лек даунгреид на моделите по-принцип, е малко странен на прима виста.
Но, предвид на социалистическиа па3ар тогава, когато не винаги и по всеко врме е можело да си купиш нова 3ападна кола по и3бор, и особено на умерени пари, предполагам башта ми е направил моментна добра сделка, да турне нешто настрана като млад глава на семеиство.
Продал е може би с добра печалба почти новиа Тип 3 фастбек, а па е купил доста евтино, неколко годишниа Тип 3 седан с 2-врати, екс-рентакар на Родинатурист.

В 1971 год, тои купува пак чисто нов Фолц (последниа от него купен класически Фолц Ва3духарка, после минава на по-модерни коли), които е бил тогава актуален лифт с дебелите брони, и пак седан с 2-врати, но с наи-силниа в Тип 3, инжекцион 1600 или 1700 ссм мотор.
Логично, предвид на времевите им рамки на купуване, и то3и трети брои от Тип 3 Фолцовете на башта ми, е с С-Г префикси.
Както се вижда, обаче тук сериата С-Г е в краиа на и3даването си, номера му е с 9000 цифри.







А ето и нешто интересно, което обаче некак си не се вписва с това, че са печатани само С-ф префикси в Софиа до 1968 година.
На тоиа пакет мои стари сканирани снимки, чукнете ги Пикхоста да се уверличат, на наи-долната снимка, башта ми по3ира като абитуриент, точно в 1959 година, вижте и тотално пра3ниа от коли булевард Руски, на фона на Форд Феурлеин, тогава нов модел от 1958 година (по3нава се годината на модела и по 4-те му фара).

Номера е с бел фон, с само големо- С, и много цифри, бе3 други букви.
Сега, това служебна кола ли е, или некоиа на тарговско представитество примерно...
Или просто е на некои чужденец, които е дошел с кола, и по случаиност чуждиа му номер почва с латинско С.

Акцентирам обаче, че до краиа на 50-те години доста активно са внасиани у нас нови американки като служебни коли по Министерства и други ведомства, вкл. и фулсаи3ове Фордове.

« Последна редакция: Февруари 05, 2019, 14:37:14 от USfan »

Февруари 05, 2019, 15:32:49
Отговор #12

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ето една снимка от италиански фотограф, препоствам иа от Рали Форумите.

Вижда се Алпина А110 на Чубриков, с които тои и брат му участват на Рали Монте Карло, в самото начало на 1971 година. Покраи това предполагам, че номера е и3даден в 1996 или 1970 година.

Гледам, че и при служебните коли и номера, поне до краиа на 60-те, регистрациите са се движели почти успоредно с частните, ако и да били по-малко броики предполагам служебните коли.

Обаче ето и друга дилема...
Примерно с тоиа номер на Чубриков, като се сменат цветовете и стане черен, дали е даван в огледалниа му цветови вид на частна кола...  ::)
А може би не, и ако дадени букви и цифри са веднаж дадени служебни, дори и с наопаки цветове, вече не се дават на частни коли...




Февруари 05, 2019, 16:17:26
Отговор #13

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Темата за номерата е много интересна. Хората, които се интересуват по-отдавна от автомобили, в приблизителни граници знаят на кой модел какви табели са се поставяли, тъй като отделните серии номера вървят в хронологичен ред с малки изключения. За съжаление, и в двете широкодостъпни сбирки за автомобили от епохата на социализма - във Варна и в Пещера, табелите са поставяни без никаква връзка с реалността. Така можеш да видиш кола от 50-те с характерна 80-тарска табела, или Лада седмица с номер от началото на 70-те, което реално няма как да се получи.
Малките изключения, за които споменах, касаят коли на разни по-отговорни другари. Така например Жигулито от 1972 на съседите (собственик - офицер в МВР) имаше номера СВ, докато е вървяла серия СН или СП. Това на дядо ми (не че той е по-малко офицер от съседа, но въобще не му пукаше за коли), си е с актуалната за началото на 1973 номер СП 6933.
Бащата на Люси очевидно не е бил случаен човек и по неведоми пътища през 1971 е получил номер СГ, докато реално е вървяла СД или СК.
СГ масово се срещаше по коли от края на 60-те. Москвич 408 с 4 фара, Вартбург 353, Варшава, Волга М21, дори Алфата на Гунди е СГ 9999.
Сериите С, СА„ СБ„ СВ се срещаха на всичко от 50-те и 60-те (това вървеше в края на 80-те, когато започнах да чета номерата - аз от съвсем малък зяпам трошките).
Ето един 407, пререгистриран 1968г:

Москвич 408И с правоъгълните фарове и ранните брони - половинки - масово беше СД и СК. Най-ранните Жигулита също са СД. Шкода 100 също.
СН съм виждал и от ранните Лада 1500 - 2103. СП - ясно - 1973г. Тази Варшава или е от последните - 1973, или просто е била държавна и продадена на частник през въпросната година:

Ето една Октавия, която явно е купувана втора ръка от друг окръг. Октавиите бяха масово С, СА, СБ, СВ. Тази е СН:

СР, СТ и СХ - всякакви ВАЗ 2101, 02 и 03, Москвич 408И и 412 с триъгълния мигач и правоъгълен фар, Полски Фиати, Волги и какво ли не друго.
Ето една 24 Скалдия - дизел от 1974г:

СШ и СЮ - вече последните Шкоди 100, първите Лада 1300 - 21011, Москвич 2138 и 2140.
А са пак 2138/2140, вече Шкода 105 и 120... Лади разни и ранообразни, включително 2106
АБ, АВ, АГ, АК, АН, АР, АС, АТ - вървят съвсем в логична последователност. Примерно Шкодите от модел 1982-83 с овалния фар и вертикален стоп бяха АТ и АХ поне по мои спомени.
Последно АА вече бяха ранните Шкоди - японки с малкия овален фар. След това са ААВ и АВС.
Вече 1986г. идват жълтите - първата серия е С 0000 АБ. Шкодата на баща ми беше С 0656 АБ.


Ето малко бургаски стари табели. Снимките са от 2006г, още имаше Москвичи по улиците. Най - ранните живи табели бяха Бс - примерно на 408 4 фара.
2140 или 2138 - БК


408И с целите брони но мигач на калника - вероятно 1973г - БВ


Лада 1600 от края на 70-те:


21013 от 80-те - вече е БМ:


Ранна частна табела на камион - серия Ч:


Пак 80-те - ГАЗ 24:


Нещо по-старо:


Още една 2101:


Една разградска от първите:


По спомени за табелите от съседните на софия окръзи - например Михайловград.
Първите табели бяха Мх - такива се мяркаха по всичко от 50-те и 60-те. Следва МхА - масово по ранни Жигули и Москвичи 408И и 412. След това пускат чисто М (х-то отпада) - може би около 1975-6г. Една от ранните Лади 1300 - 21011 беше с такива. След това е МА (пак Лади и Москвичи), МВ (вече на дефорсета - средата на 80-те). Първите жълти бяха М 0000 Г - пак на 2140Д и 21412 даже.

Във Враца - Вр са всичките 50-тарски и 60-тарски - Волги, Варшави и подобни. ВрА са вече 408И и 2101. Примерно - 1971г. После са ВрБ - на всичко от средата на 70-те. ВрВ са от края на 70-те и началото на 80-те. ВрГ са последните черни - примерно ей тая Шкода - японка беше ВрГ 3906:



Моля колегите, които знаят и помнят, нека дадат информация за техните региони. Номерата са неразделна част от визията на автомобила и човек може да се покефи на правилно изглеждащи коли, поне на снимка.




« Последна редакция: Февруари 05, 2019, 16:22:57 от m_g »

Февруари 05, 2019, 20:08:17
Отговор #14

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811

Малките изключения, за които споменах, касаят коли на разни по-отговорни другари. Така например Жигулито от 1972 на съседите (собственик - офицер в МВР) имаше номера СВ, докато е вървяла серия СН или СП. Това на дядо ми (не че той е по-малко офицер от съседа, но въобще не му пукаше за коли), си е с актуалната за началото на 1973 номер СП 6933.
Бащата на Люси очевидно не е бил случаен човек и по неведоми пътища през 1971 е получил номер СГ, докато реално е вървяла СД или СК.
СГ масово се срещаше по коли от края на 60-те.

Ха, Момчил верно е много наблудателен.  O:-)
Нешто ме глождеше отдавна при снимките на колите от Варна му3еиа (сигурно и при другиа е така, штом тои ка3ва), и сега вече ми просветна.
Точно тоиа миш-маш с присадените неадекватно номера, ме дра3неше.
Но, и тука да вкараме малко критика, предвид на не особената вдалбоченост при подхода при реставрирането, и наи-вече, ненужното пререставриране, на част от колите там, лотариата с това, на коиа кола каква табела ште и се падне, много не ме учудва.

Другиа акцент, по отн. на проточването на пол3ването на буквени префикси при нови коли...
Да бе, мислих сега, верно как в течение на неколко години, на колите на башта ми, все сериа С-Г номера са им давали.
Сега, макар че башта ми в онова време, от 1968 година, та до чак 1995 год, почти 28 години, бе служител и офицер в МВР, не се е пробвал некакви протекции или плусове да вади при регистрациите на поне тиа коли.
Както се вижда, даже и номерата на башта ми не с некакви кругли или хепи комбинации...

Професионално в 60-те години тои бе младши офицер в Главно Управление- Стопанска Милициа.
В 70-те години, вече последователно бе началник на отдели- Престплениа в Ваншна Тарговиа, и после на- Престплениа в Тури3ма.
После в 80-те, стана и 1-ви 3ам. начаник на Нац. Управление на Ст. Милициа.
Но понеже си правеше каквото си иска с колите дето караше, често и ги караше на чужди номера, когато беха бе3 платени мита, предполагам не се и 3ореше в КАТ да иска услуги.

Така че ра3ковничето на проточената на последниа му Тип 3 Фолц, с префикси С-Г нова регистрациа, с последните при Г, 9000 и нешто числа, може да е другаде.
Очакваемо, може и да сам сгрешил в спомените си с неколко месеца или 1 година, но с сигурност дебелите брони Тип 3 обаче не е регистриран в КАТ преди 1970 год, понеже таиа предница и3ли3а в точно таиа моделна 1970 година.

https://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Type_3

https://www.volkswagenag.com/en/group/history/chronicle/1961-1972.html#

Та причината може при всички такива проточени регистрации, да е примерно косвено в прои3хода на средствата- долари, лева, рубли, донги  :)) , или от кое стопанско дружество е купувана колата.

Башта ми напр. имаше валутна сметка, понеже преди да отиде в МВР, е работил в Ваншнотарговски органи3ации, като СО Фармахим, и ВТО Химимпорт, саответно е получавал 3аплати и хонорари в  долари.
Всичките тиа неговите четири Фолцове, и на старо и нови купуваните, ги е купувал официално с долари, и то от даржавни фирми, било от официални автовносители като Ра3нои3нос и Кореком, било от други стопански субекти като Родинатурист.

Единственото, което ми идва на ум е, че пра3ни места в сериата С-Г, а и по-нататак и в други серии, са па3ени година след година...
3а хора например, които са купували коли от наши фирми с валута.
Така че може и комшиата офицер на Момчил, да си е примерно купил Жигулата и тои с валута, и да са му дали по-стар префикс от обичаиниа в таиа календарна година, по таиа причина.
« Последна редакция: Февруари 05, 2019, 20:20:47 от USfan »

Февруари 05, 2019, 20:37:43
Отговор #15

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Забрави да добавиш монголски тугрици?!
Перфектна техническа мисъл и изведнъж афиш и пиар с бившите (и настоящи де) разклонения на ДС и Кинтекс?
Моите родители получаваха по 105 лв. заплата ... това влиза ли в темата!?
retrobs.com

Февруари 05, 2019, 22:55:43
Отговор #16

Неактивен Madu

  • Публикации: 104

Първите табели бяха Мх - такива се мяркаха по всичко от 50-те и 60-те. Следва МхА - масово по ранни Жигули и Москвичи 408И и 412. След това пускат чисто М (х-то отпада) - може би около 1975-6г. Една от ранните Лади 1300 - 21011 беше с такива. След това е МА (пак Лади и Москвичи), МВ (вече на дефорсета - средата на 80-те). Първите жълти бяха М 0000 Г - пак на 2140Д и 21412 даже.
Написах го и в първия си пост до 1977г. се практиува преиздаване на освободени по - стари номера, като както казах за различните окръзи, по различно време отпадат вторите букви там, където са излишни - Мх, остава М, Кж остава само К и т.н. С други думи първо е серията Мх, след това МхА, като в даден момент "х" - то отпада и серията продължава нататък, като МА, едновременно се преиздават и освободени номера  от Мх. Например Мх 0175, бива преиздаден, като М 0175 и т.н.


Моля колегите, които знаят и помнят, нека дадат информация за техните региони. Номерата са неразделна част от визията на автомобила и човек може да се покефи на правилно изглеждащи коли, поне на снимка.
Пловдив: П(д), ПА, ПБ, ПВ, ПГ, ПМ, ПН, ПП, ПР, ПС, ПТ, ПХ, ПАВ
Варна: В(н), ВА, ВБ, ВВ, ВГ(1976г.), ВК, ВЛ, ВМ, ВП, ВС
Бургас: Б(с), БА, БВ, БГ, БД, БК, БМ, БН
Стара Загора: Сз, СзА, СзБ, СзВ, СзГ, СзД, СзК, СзЛ
Русе: Р(с), РА, РБ, РВ, РГ, РД, РК, РЛ.

Kaкто се вижда през 1986г., вече и София ,и Пловдив са изчерпили кодовете си(София дори втория си по  код), а Варна вече е на ръба на изчерпването(след очевиден отказ да се използват буквите след Х и при заета серия ВТ от В. Търново). Поради това през 1986г. е въведен и новия формат.
« Последна редакция: Февруари 05, 2019, 23:22:44 от Madu »

Февруари 05, 2019, 23:31:45
Отговор #17

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Е, даи сега да не полити3ираме тука с глупости.
Ште се отпришти дискусиа и спам, абс. ненужни.
Тук е Форум все пак на автофеновете, а не на историци, нито на политици и политикани.
И ремарк, немат много обшто раследваштите ик. 3лоупотреби органи, с политически репресивниа апарат на КДС тогава.
По принцип, лично а3 не сам фен на целостната структура, политика, теориа, и особено практика на управлението на социалистически ориентираната тогавашна БГ система.

Но, што се касае по отн. на кадрите, имало е устремно работливи и качествени професионалисти, вкл. и особено и в МВР системата.
А дали некои вишисти и хора с всекакви професии, са получавали по 100 лв, а други по 400, при сходни постижениа и квалификации, то не е само техна 3аслугата, нито вината, такава необективна е била системата.
Маика ми например е почнала като висшист, по специалност икономист-плановик, с 60 лв. месечна 3аплата в 60-те. години. И до краиа на 70-те, пак е била далече от 200 лв.

Специално от неина страна в роднините ми, имаше само отвратени от комуни3ма и системата хора.
Неиниа башта, единиа от двата ми дедовци, е бил преди 9-ти, отн. крупен 3емеделец.
Тои в течение на 10-15 години, от 1930 до 1944 години, градуално е увеличил 3емите си в 3емлиштата на Па3арджик, около село Мало Конаре основно, от наследствени 500 декара, до огромните тогава 5-6000 декара. Всичко това, с умерени 3аеми от банки, и с адски труд и усилиа.

От пролетно до есенно време е имал средно по 100-250 семеиства приходиашти работници, които основно бе3 много техника са обработвали всичките му 3емлишта.
След 1944 год оште 2-3 години се пробва да работи нивите, но в 1948 год. се пречупва, след като го и3селват 3акратко в лагер. Все пак е имал 2 деца, и след това дава всичко в ТК3С.
Пре3ираше комунистите тотално, но това бе положението, немаше какво да направи.

След като му в3емат всичко обаче, решава в началото на 50-те год. да продалжи с прекратеното си като млад, преди да почне да окрупниава нивите, медицинско обра3ование.
Като по чудо му дават да продалжи и 3авурши Мед. Факултет в Софиа, но поради едро3меделскиа му прои3ход, има право да работи само като селски доктор и фелдшер.
3абранено му е да се прибере траино в Па3арджик, кара ра3пределениа по селата.
След почването на строежа на комбината в Кремиковци, го на3начават там като санитарен инспектор, и финишира вече втората си професионална кариера, като Главен Санитарен инспектор в Комбината, в краиа на 70-те години.

Имал е живот, краино интересен да се направи филм.
Само като му гледам сега снимките отпреди 9-ти, дето е и3тупан с бели ленени костуми, и бели борсалино шапки, и когато е наемал амер. коли като таксита, да го докарат до Белград уикендите, че и по цела седмица да го чакат там с шофиор, та тои да може по кафани и певачки да си кара кефа, ми ставаше тежко 3а последвалиа му живот.
Особено и като го помних вече като отруден, опухан, и поомачкан скромен пенсионер в краиа на 70-те и 80-те години.
Но не бих го нарекал в 1-виа му живот- експлоататор.
Плаштал е честно и добре, и нормално си е харчел част от парите, спечелени иначе лично от него, от продаване на продукциата му по Европа, не само в страната.

Почина на 92 години, в краиа на 90-те, и дочака реституирането на 3емите му.
Е само частично, понеже бе3 3начение колко хилиади декари човек е имал, по ра3поредби на По3емлените комисии след 10 ноември, вурнаха на фи3ическо лице, само до 700 декара плошт.
При все това, в 1994 год. го карах лично дедо ми до с. Мало Конаре да си вле3е у владение на тиа скромни 1/8 части от бившите му ниви.

Беше доволен, че след 50 години срок има малко справедливост.
Не пропусна да обиколи лично в селото, всичките му живи опоненти оттогава, които са станали комунисти след 1944 год, та да имат аванта, и които са го клепали пред ОФ и БКП, и доколкото може фи3ически, да им се скара или присмее.
Бе много богат душевно човек тоиа ми дедо, както и другиа ми де...

Това, че соц. епохата е пречупила много животи, и е била реално античовешка система, е така.
Но, както всеки тоталитарен режим, дала е и много промени.
След репресиите, и след 1956 год. особено, и много хора са били реабилитирани, поне частично.
В никакув случаи не е имало само черно-бели краски, нито само хора в двата краиа на политическиа спектар.
Живота, и всички нешта в страната тогава, са били много по-сложни.
По-сложни от сега, и по-сложни много от царско време.

Аиде отплеснах се, но се постарах само да предположа причините по отн на ремарка на Момчил с сроковете на регистрации.
Ако модератор мисли, че тиа тук лирики са спам, да ги трие, или бутне в друга тема.   :)
« Последна редакция: Февруари 05, 2019, 23:36:37 от USfan »

Февруари 06, 2019, 22:17:38
Отговор #18

Неактивен Madu

  • Публикации: 104


Пловдив: П(д), ПА, ПБ, ПВ, ПГ, ПМ, ПН, ПП, ПР, ПС, ПТ, ПХ, ПАВ
Варна: В(н), ВА, ВБ, ВВ, ВГ(1976г.), ВК, ВЛ, ВМ, ВП, ВС
Бургас: Б(с), БА, БВ, БГ, БД, БК, БМ, БН
Стара Загора: Сз, СзА, СзБ, СзВ, СзГ, СзД, СзК, СзЛ
Русе: Р(с), РА, РБ, РВ, РГ, РД, РК, РЛ.
Eто и реда на сериите в още два  окръга:
Велико Търново: ВТ, ВТА, ВТБ, ВТВ, ВТГ, ВТД, ВТК
Плевен: Пл, ПлА, ПлБ, ПлВ, ПлГ, ПлД, ПлК
Хасково: Х(с), ХА, ХБ, ХВ, ХГ
И в общи линии с това се изчерпват сериите в окръзите с най - голямо населние. Някой знае ли кои серии за били издавани в София - окръг? Аз съм виждал СфА, СфБ, СфВ, СфП и СфР(очевидно не са били издавани подред, защото излиза, че в София - окръг са били издадени повече серии, отколкото във Варна или Бургас).

Февруари 07, 2019, 10:38:47
Отговор #19

Неактивен Иво Дългия

  • Публикации: 13
Имаше и една много интересна серия "държавни" номера, която беше за София - СТГ ХХХХ.  :)
Имам някъде един такъв, за съжаление не е в добро състояние.