Автор Тема: BMW E12 1978 - нов живот за акулата!  (Прочетена 78131 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 31, 2012, 19:22:31
Прочетена 78131 пъти

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Не мина много време, от както си продадох кафявата Е-12-ка и ето на - купих си друга. Имаше обява в мобилето, имах свободен ден една неделя и прескочих до Ботевград. Поговорихме с човека и я взех след 2 дена.
Внесъл си я е от Германия през 1989та, като я е купил от първия собственик. Колата оригинално е била 520 М20Б20. Има хидравлика, няма оборотомер, без ел стъкла и ел огледала, гола, голеничка Е12ка.
Моторът е сменен с М20Б27, като му е направен и основен ремонт. Главата си е "карбураторната" :)
Има си и газова, която не е ползвана до момента. The Storm ми удари много сериозно рамо да събудим мъртвеца. Колата беше стояла 7 години на едно място. Парното беше спукано, джантите бяха мерцедесови 5х112, престъргвани с пила на 5х120 + фланци сделани от шайби за болтове, залепени в пакет по 5 за всеки болт :)
Абе с 1 дума - ДРАМА! А да - предния джам беше пръснат. Но за час и половина я докарахме до състояние да се движи, прехвърлихме я и газ към София. Скоростите вият почти като тия на Walter Rohl на Quattro-то :) Като тръгнахме да доливаме масло, кутията си глътна 1Л и малко. Семерингът на опашката обаче се оказа, че тече със струя, така че след 5 дена вече нямаше масло в кутията пак. Ама... не я бърка.
Ходих си до Габрово да я регистрирам и за 600км без масло в кутията няма грижи. Кутията по всяка вероятност не става за нищо, ама мен това в момента не ме вълнува. Висящият лагер също е тотал щета - направо е хвърчащ лагер. Като тръгва колата, карданът танцува в тунела и удря здраво по ламарината :) Хебел, носачи, амортисьори - всичко е аут.
Моторът ще изхвърчи в близките седмици  на негово място ще влезе един М30Б28 '79 в комплект с гетраг 262. Задния мост от Е28 ще го оставя за момента, за да мога да имам по-голям избор за дифове. Но вероятно ще потърся носачи с дискове и реактивна щанга обаче.
Denko преди време ме снабди с едни BBS Mahle 7J, 14", ET11 и те набор '79. Така, че и те ще отидат на колата :)
Салон, интериор още не съм мислил. Дали ще е зелена, бежова, синя... Нямам представа още.
За момента искам да сменя мотора и да наглася окачването, всичко да е тип топ. Ще я покарам така с тази боя и с този салон , пък по-натам ще го мисля. Ето малко снимки:




Тъжна картинка:













Понеже трябваше да се смени предното стъкло, реших да консервирам и малкото ръжда, която имаше покрай прозореца. Телена четка, грунд, боя. Нищо по-спциално.








Ето го и Е28 моста:



А тук сме при Мало Бучино Crash team, за малко know-how относно Solex 4A1. Благодаря на Марто и Тони за помощта.



Някой някога е махал бобината на запалването и е сложил някаква странна на нейно място. Пак работеше и с нея, но реших да си сложа истинския BOSCH:



Ами това е за сега. Колата е регистрирана, всичко е точно. Чака да намеря време тия седмици за да трансплантирам мотора.
Поздрави!
« Последна редакция: Ноември 01, 2012, 14:14:04 от dido1903 »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Октомври 31, 2012, 19:34:37
Отговор #1

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Успех! Пожелавам ти тази да стане поне двойно по- добре от старата.

Октомври 31, 2012, 19:40:13
Отговор #2

Неактивен pavel.velev

  • Публикации: 945
честита ти придобивка успех в начинанието .
 

Октомври 31, 2012, 22:52:08
Отговор #3

Неактивен BENZINO

  • Публикации: 50
Е12-ката изглежда доста читава,страхотен проект се очертава  :) Интересно ми е,ако и набиеш едно М30Б35 в коша дали ще си пали сандалите на трета :)

Ноември 01, 2012, 19:39:55
Отговор #4

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Честита придобивка!  :D
Това блатното немско полу-армейско зелено е грехота се сменя.
Толкова е характерен за 70-те, точно този отенък за по-премиумните немски коли тогава.
И Мерцедеси сомове еС-класи съм виждал в подобни, но една идея по отровно зелени отенъци. 
най якия за тогава цвят е това.
Заедно разбира се, и с резеда зеленото на тройката на едната снимка.  :)

Ноември 01, 2012, 20:06:58
Отговор #5

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Жоро , честито и от мен! :)
Алуминиевата кутия вдясно от сухата бобина модула на запалването на тия баварци ли е , че в моргата на една дружка има 3- 4 от тях.
Я го наснимай 1-2 снимки , едната да е откъм куплунга , когато имаш как .Буксата на куплунга 6 пинова ли е?
Поздрави! :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Ноември 01, 2012, 21:35:20
Отговор #6

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Честита придобивка!  :D
Това блатното немско полу-армейско зелено е грехота се сменя.
Толкова е характерен за 70-те, точно този отенък за по-премиумните немски коли тогава.

Жоро,честито отново!
Напълно съм съглесен с Люси за цвета - много е красив и подходящ!

Може ли да ни покажеш Акулата и отвътре?

Ноември 01, 2012, 22:21:34
Отговор #7

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Честито!Много лошо гледа таз акула :DИ на мен този цвят ми харесва,остави си я така.Ама според мен за отвътре,струва си да си я понапълниш с разните там глезотии-ел стъкла,огледала..(а защо не и един шибидах,а?),и да направиш един светъл кожен салон.бежово някакво например.лимузина си е все пак,трябва си... ;D

Ноември 01, 2012, 23:52:21
Отговор #8

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Жоре, честито !  Много права изглежда, въпреки всичко. На оригинална боя ли е ? Светъл салон, бежав един такъв, характерен ?  Чудесна комбинация.  М30В28, не знам до каква степен ходовата част в това състояние може да понесе скоростите, които доста бързо се развиват с този чугунен мотор.  Предполагам си помислил върху този въпрос.  Каквото и да правите, недей да я засилваш така.  Е, седяла кола. Ами, седяла е.  Такива коли са напълно непредсказуеми.  Тя и моята седяла 5 години, не че не я карам, не че и нещо съм правил все още по нея.  Но, все пак не бива.   

Ц-ц-ц, да й  се освежи салона и боята, с оригинални джанти и се сложи хубав мотор с верига, не виждам причина да не се кара редовно.  Само, че да знаеш.   Най-помляните кошове са именно на БМВ-та с двигатели М30. Недай Боже, някой да е втвърдявал/рязал пружини и забравил да му сложи подходящи амортисьори и ползвал стандартните.  Най-запазените са със М10В18, М20В20. 

В същност, М30 с главно предаване на малолитражния шестак, няма да е много ползотворно. На практика. То не се знае, какво точно искаш, де.  Пък те и 2,0-ките имат разни предавателни числа, различни.  Ама, хубаво е като разполага човек с голям торк да го предава на ,,дълъг"диференциал. И само ще спечели.   Снимай нататък да видим какво става.

Ноември 02, 2012, 00:29:34
Отговор #9

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Първо, благодаря ви за на всички за подкрепата :)

Алуминиевата кутия вдясно от сухата бобина модула на запалването на тия баварци ли е , че в моргата на една дружка има 3- 4 от тях.
Я го наснимай 1-2 снимки , едната да е откъм куплунга , когато имаш как .Буксата на куплунга 6 пинова ли е?

Кире, модула си е точно от тия старите баварци. Това е електронното запалване, Bosch. В следващите дни ще гледам да ти направя снимки на кутийката и куплунга. Не е лошо да се спасят от смърт тия при твоя човек :)

Честита придобивка!  :D
Това блатното немско полу-армейско зелено е грехота се сменя.
Толкова е характерен за 70-те, точно този отенък за по-премиумните немски коли тогава.

Жоро,честито отново!
Напълно съм съглесен с Люси за цвета - много е красив и подходящ!

Може ли да ни покажеш Акулата и отвътре?

Всъщност вътре е малко манжда с грозде. Колата е пребоядисвана, но цветът е запазен. ВОди се Zypressengrün-metallic. Честно да ви кажа не ме кефи много тоя цвят, но като цяло бива. Такъв, сериозен цвят е. Салонът е бил зелен. Но в момента е с бежов мокет и бежови предни седалки. Едната предна седалка е зле. Задните седалки, корите на вратите и колонките между вратите са зелени. Аз имам приличе син салон с ел пакет и ще си помисля какво ще правя с интериора. Но за момента не ми е на дневен ред. Искам сега да я направя годна за каране, технически перфектна. Искам да се порадвам на големия мотор. А боята и интериора ще бъдат след година примерно. Все пак имам и друг проект, който ми е с приоритет (205 GTI).

Честито!Много лошо гледа таз акула :DИ на мен този цвят ми харесва,остави си я така.Ама според мен за отвътре,струва си да си я понапълниш с разните там глезотии-ел стъкла,огледала..(а защо не и един шибидах,а?),и да направиш един светъл кожен салон.бежово някакво например.лимузина си е все пак,трябва си... ;D

Ще ми се и на мен да я понапълня. Корите на вратите, които са с ел. стъкла обаче са сини и имат дървени лайстни. Ако искам всичко да е автентично, то ще трябва да сложа син салон. Ако пък сложа син салон, то цветът на  купето трябва да се смени. В крайна сметка тази кола ще си я правя за каране и няма да я глася за изложби, така че ще има компромиси. Но ще ги преценя с времето. Бежовия салон много ме кефи, имам мокет, остава да намеря и кори за вратите :)

Жоре, честито !  Много права изглежда, въпреки всичко. На оригинална боя ли е ? Светъл салон, бежав един такъв, характерен ?  Чудесна комбинация.  М30В28, не знам до каква степен ходовата част в това състояние може да понесе скоростите, които доста бързо се развиват с този чугунен мотор.  Предполагам си помислил върху този въпрос. 

Жоро, колата е права да. Или поне за момента не съм намерил кривотии. Колата е изглеждала точно така:
http://e12.assertion.de/palette/de/vin/series2/02a22079/02a2xl99.htm
Колкото до мотора, Жоро - пригласил съм двигател, скорости, кардан, ел инсталация, всичко оригинално от Е12 528. Този път съм подготвен. Дифът не съм го избрал още, но имам избор. Вероятно ще е 3.91, но може и нещо по-дълго.  Скоро ще пусна снимки на мотора :)
Поздрави!
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9