Защо се притеснявате от боклуците в резервоара, след като има горивен филтър ? Проблема не идва от боклуците, а от корозията по вътрешните стени на горивопроводите, както и от разлагането на бензина, когато престарее твърде много. Което е характерно за автомобил с АГУ. Както и водата в бензина. 6-7 месеца са достатъчни, за да стане бензина негоден за употреба. Не, че няма да работи двигателя, обаче няма да работи добре. Без значение, дали се движи автомобила и горивото се плиска в резервоара. Просто старее и става негодно за употреба. Тогава, някои негови съставки, образуват налепи, полепи в резервоара, в горивопроводите, в горивния филтър, в горивната рейка, в инжекторите. Бавно, но сигурно. А, това, вече е проблем. Понякога, решението се осъщестявва по радикалния начин, който излиза и по-лесен. Смяна на резервоара с друг, както и на горивопроводите, и на други засегнати части. Да е пластмасов резервоара, добре. Може да се почиства с агресивна химия, да се дрънкулка със гайки и болтове вътре. И прочи Металния, обаче, има свойството да се пробива по някое време. Той, може да е пробит, но да не капе, поради запушване на пробойната с утайка или смолисти наслоявания. Е, след едно добро почистване, изведнъж започват течове. При това експлоатационно положение е добре да се употребява спирт. На 10-20 литра бензин, не пречи да се налее 0,5 литра спирт. Или е много ?

Не бива и да се прекалява със спирта. Важното е, че ще допринесе за премахването/доизгарянето на водно съдържание в резервоара за гориво. Така ще се спести и усилената корозия на неговото дъно и ъгли най-вече. Което, значително ще запази и горивопроводите. И не само металните горивопроводи пускат налепи, ами и гумените маркучи, вътре в тях, също се наслояват налепи. Препарати за почистване, допринасят за бързо запушване на горивен филтър, но не и за добро почистване на горивната система. Понякога се стига до там, както с горивния резервоар. Сменяш всичко наред и без евтинджос части и маркучи, защото могат да предизвикат пожар.
Електромагнитните инжектори, имат фин, мрежест филтър, точно на входа си. Който може да се демонтира и смени с нов, в случай на скъсване. Целта му е да спира фини и по-едри боклуци. И много хора, не го махат, когато си чистят инжекторите. Бръкнеш ли с остър предмет - ПРОБИВА/СКЪСВА се мрежичката и оставаш без тази защита. И другата грешка е, че така не се чисти инжектор. Защото, не е проходен в средата си и по цялата дължина.

)Та, тази мрежичка, предпазва инжектора от вредни субекти. Като откъртили се налепи от горивопровод и други неща. Проблем има, когато мрежичката се напълни със разни неща. Това предизвиква влошаване на работата на дюзата, която в този случай не може да отдаде необходимия дебит на гориво, необходим за правилна работа на двигателя. Дори всички други компоненти да са изрядни. Което, не е голям проблем, защото винаги можеш да демонтираш инжектора и да почистиш фината цедка от запушилите я частици. Не бива да се ръчка с дълги, остри пособия, защото се скъсва мрежичката, а тогава, инжектора, така се запушва в дълбочина, че става невъзможен за отпушване. Визирам инжектори от поколение EV1, понеже тукашното автомобилно съцветие с електронни инжекциони, масово използват фабрично, този модел електромагнитни инжектори.
Инжектор Bosch EV1 :
Разрез, надлъжен, инжектор Bosch EV1 :
Вход, горивен, инжектор Bosch EV1:

Филтър, демонтиран :
Друг проблем е когато се заблуждаваш, че редовното овлажняване на инжектора ще го предпази от повреди. Проблем е, понеже рядко се овлажнява с прясен бензин, а с полуразпаднат. Дори и с нов бензин да бъде, съществуват вредни реалности, които са по-подробни. Когато инжектора спре, при загрят двигател, който продължава да работи с друго гориво, бензина в емулсионната глава на инжектора се изпарява. Да, ама вътре в нея, остават някои съставки на старият бензин, дори на новия. Които не се изпаряват, а имат свойството да залепват. И редовната практика на редовно овлажняване, неминуемо води до редовно наслояване на такива налепи в инжекторите. Лепкави са, като смола. Накрая, сам стигаш до извода, че имаш отново запушени инжектори. И се чудиш, какво да правиш. Вариянтите са два- или двигателя работи само на бензин, при това от А98 нагоре- или приемаш периодичното почистване на горивната уредба, като част от реалността, когато шофьор експлоатира инжекторен бензинов двигател с АГУ. Проблем има и друг. Инжекторен двигател, който е с газова плочка, преди дросела, страда от един сериозен недостатък- трудно се стартира, когато е студен, в студено време. Поради големия обем на пленума във всмукателния колектор, основно. Виж, карбураторен двигател, както и моноинжекцион, на газ, с газова плочка, се пуска значително по-лесно и сигурно. И нищо не замръзва, след като е с антифриз. Пък и когато изпарителя е свързан коректно, спрямо конкретната охладителна уредба, тогава, първото нещо което се стопля е изпарителя. Често, същия няма време и да се изстуди прекалено. А и за двигателя с вътрешно горене, студен старт на газ е много по-полезен, вместо студен старт на бензин. Един изпарител, как да е, 4 години ще служи. После, никакви ремонти, а отново нов. Чиста работа. Един двигател, за 4 години, с чести студени стартове на бензин, може така да се износи, че да обезсмисли своят ремонт. Е, при наличие на цели двигатели, както и да е. Макар, че и те ще са джеластрени на газ, което е добре.

Като е възможно и да си купиш такъв мотор, който е работил само на газ през последните 15-20 години. Чисто нов. Стига само да не е японски и някои марки френски ! Понеже, съществува и такъв момент. Определено, смяна на изпарител е по-удачен вариянт от ремонт на двигател. Разни хора с разни идеали си газифизират и механичните инжекциони. Което вреди на механиката, както в разпределителната глава- така и в инжекторите. При електронните инжекторни уредби, както и да е. При механичните, не е хич полезно.
ПС Още един проблем при електромагнитните инжектори е това, че емулсионната глава на инжектора също се поврежда. Това влияе на горивната емулсия, която излиза от тази глава. Нарушава се геометрията и посоката на емулсията. Посоката се нарушава в следствие на частично запушване. Корегира се след отпушване. Геометрията, обаче, се нарушава от механическа амортизация на емулсионната глава. Не се възстановява с почистване, а с подмяна на така повредения инжектор с нов.