Автор Тема: BMW E12 1978 - нов живот за акулата!  (Прочетена 78159 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 07, 2013, 11:58:43
Отговор #50

Неактивен BENZINO

  • Публикации: 50
Обичам такива перформанси  :) Подобен филм в който си главен герой,гледах скоро от първия ред само че разликата беше че в него учстваше 34-ка-от тдс стана 540-ка  :)

Януари 07, 2013, 15:31:28
Отговор #51

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров

Адаш, за моста и носачите.  Чудя се, защо Фриско не пише тук ?  Да ти кажа, може да го попиташ за такива препарати, мазила, какво ли е там. Предполагам ще обсъдите и тук, какво ползваш. Че и мен ме чака цялата тази работа. А, поне мотор няма да правя, но и при мен корозията си е взела до известна степен своето.   Няма временно спиране на корозия.

Адаш, за да стане всичко както трябва според мен без пясъкоструй няма да стане. И след това хубав грунд и някаква твърда и дебела боя. Но на мен не ми се харчат толкова много пари. А и освен това не държа всичко да лъщи чак. Така или иначе колата ще се кара ежедневно и с каквото и да боядисам пак ще се скапе. Но ще сваля ръждата, ще груднирам, ще боядисам вероятно с някаква автобоя или шагрен някакъв. Ако пък някой тук е ползвал някакъв продукт и е доволен, нека сподели.

Жоро, сигурен ли си, че това е положението на тампоните ?

Да, сигурен съм. Те си имат и водачи.

Надявам се пластинките под помпата да не ти изиграят лош номер, като тези на предишното ми 505 Турбо. Е, аз разбрах за тях в последствие, след като разглобих мотора.  Имаше подобни пластини, помпата му е зъбна (не тип,,слънце"),по-голяма е от тази на М30,  дебит има, лампа не свети, но налягане - не достатъчно. Явно. И като се засилиш уверено, лампата показва проблем, ама проблемът вече се и чува. Толкова ми беше и акъла тогава, да му закача един механичен манометър за проверка.  Съветвам те да извършите тази работа, след като двигателя заработи.  :)

Не разбрах от поста ти, как точно пластините са били проблем? Аз ги подложих само малко да опъна веригата. Иначе помпата в какво здраве е... Бог знае. 35 годишна е. Ще мерна налягането в последствие за да видя как стоят нещата.

Поздрави!
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 07, 2013, 21:11:32
Отговор #52

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
С пластините няма да има проблеми, стига да са изработени точно, гарантирам за това. При М10 и М30 моторите това е начина за регулиране напъна на веригата - http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=2751&mospid=47166&btnr=11_0444&hg=11&fg=30 - позиция 14 на схемата. Преди много години имах Е21 с М10В20 и не можах да открия такива пластини, та се наложи да си правя.Колата мина доста километри след това без проблем, виж маслената помпа при тези двигатели понякога капризничи, последната ми Е30 с М10 ме направи сам да си говоря точно заради маслена помпа.

Януари 09, 2013, 23:58:30
Отговор #53

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Преди много години имах Е21 с М10В20 и не можах да открия такива пластини, та се наложи да си правя.

Michev, какво стана с тази кола? Винаги са ми били интересни точно тези Е21ци с М10Б20. Чувал съм, че много добре вървяли :)

Новият мост днес дойде и се захванах с него:















На външен вид изглежда добре. Остава и боята да издържи повечко. Между другото някой има ли идея колко би ми струвало да ми изпясъкоструят задните носачи? Гредата на моста е лесна и ще си я почистя сам, но задните носачи са ми малко гадни предпочитам да ги дам да ги изпясъкоструят. Малко ме е страх да не влезне някъде пясък, където не трябва - лагери примерно. Дифа също мисля на ръка да го подготвя.
Утре пускаме мотора с новия мост.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 10, 2013, 00:08:23
Отговор #54

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Цената е около 10 лв. на джанта... при носачите не би трябвало да ти вземат повече. Предполагам и за 15 ще ти свършат работата. По Габрово е възможно и по-евтино да намериш, всичко си е до пазарлък. Ако имаш подходящо място, където да можеш да си пясъкоструиш свободно  и някой 2цилиндров компресор, дори можеш сам да си направиш пясъкоструйка.  Моята си я сглобих от подръчни материали, чистя с пясък от топливо- най-ситния и си жуля без пари, но кофтито е , че го правя на пътя....

Януари 10, 2013, 00:34:59
Отговор #55

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Гоше, питаш за Е21 с М10Б20 значи. Много правилно си чувал, колата с този мотор на първа, гуми 185 си ги пали само от газ, без да пипаш съединител, при това движейки се с 10-15 км в час.Иначе колата ми отдавна и загубих дирите, аз я продадох някъде 1995-1996, вече не помня, по-скоро 95, че 96 май вече бях с Е28-цата.След мен имаше 2 собственика в града и докато беше тук подържахме връзка с момчето, ама преди около 5 години я продадоха в Шумен и дотам.Мотора и съм го правил някъде 93-94 година - шлайф на вал, нови сегменти от Дару /само там ги открих и то единствен комплект/, пълен ремонт на глава, нови верига, банани и т.н.Много добър мотор е, а с Е21 са страхотно съчетание, винаги съм казвал /и винаги съм срещал учудване с думите си/, че ако сега мога да избирам ново БМВ от всичко, правено до момента, искам точно Е21 с М10В20, само да ми сложат климатиче. Между другото имам клапани за такъв мотор, дефицит са по принцип, защото не пасват на никой друг М10, Митко с 2002-ката /алпинамашината/от БМВ форума ме беше питал за тях, ама нещо се отказа да прави друга глава и сега си стоят.И в завършек да добавя като куриоз, че знам, за Е21 с М10В20, което купиха само заради коляновият му вал.

Януари 11, 2013, 11:07:16
Отговор #56

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Michev, ще имам в предвид за клапаните. Някой ако търси ще го препратя към теб.

Междувременно М30-ката вече си е на мястото!
С нов мост, сменени носачи, амортисьори, пружини, втулка на хебела и т.н. Днес ще слагаме скоростите и кардана :)
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 13, 2013, 23:17:41
Отговор #57

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Ето малко снимки от последните 2 дена.
1. Разлика в мостовете на Е12 с М20 мотор и Е12 с М30 мотор:











Ясно се вижда на снимките различната позиция на стойките за мотора.
След следващата снимка, предполагам ще има критики и коментари ама... това е. Нямахме свободен канал или подемник и действахме с наличните технически средства.





Вдигнахме я, сменихме моста, носачите и втулката на хебела. Амортисьорите са ми нови, пружините са здрави и общо взето си имам перфектна предница вече. Няколко минути по-късно пуснаме двигателя с мотокара. Много бързо и лесно стана всичко.



До тук добре. Останаха скоростите. Преди да ги кача Жоро(майсторът) разпореди да им сипя масло. Аз обаче вместо да сипя от традиционното място реших да развия ето този болт:



Който е разглобявал такава скоростна кутия сигурно вече му е смешно  :lol:  За тези, които не са разглобявали (като мен) ще ви кажа, че този болт държи една Г-образна планчица, която превключва паразитното колело за задна скорост. Развиеш ли болта - чуваш едно трак, което значи, че планката е паднала и следва разглобяване на скоростите за да се захване отново на мястото си :) Чудесна занимавка като за 22ч петък вечер :)  Добре, че имах умни глави наоколо, та да помагат. По възможно на-тъпия начин научих от къде се налива масло в скоростите. Но... човек се учи докато е жив.

Ето я планката, която превключва задната скорост:



Сменихме един семеринг на избирача на скоростите, понеже си беше тръгнал. Сменихме тампоните, на планката с привода на скоростния лост, сипахме и масло и я качихме. Всичко пасна идеално и скоростите влизат перфектно без луфтове на лоста и излишни движения.

Днес свърших малко черна работа по задните носачи. Свалихме дисковете - оказа се, че ще ми трябват и нови накладки за ръчната. Изчетках носачите с дрелка с телена четка и след това ги шкурих яко за да сваля ръждата от тях. Не съм ги изчистил 100% добре, но много досадна работа е това, а освен това е изморително. Накльопах ги после с боята и ги оставих да съхнат.







Следващата седмица трябва да сложим задния мост и кардана. За целта трябва да си намеря здрав тампон на дифа, пружини и накладни за ръчната. Трябва да освежа и диференциала малко.

Между другото търся задни пружини от Е34. Някой ако има да свирка.

PS: Специално благодаря на колегата V8, който много ми помогна за разглобяването и сглобяването на кутията.
« Последна редакция: Януари 13, 2013, 23:19:56 от DMC »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 20, 2013, 14:01:21
Отговор #58

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Трябваше да изпясъкоструя поне мостовете. Много време отнема ако ги чистиш на ръка, а и резултатът не е особено добър. Но... това е. Следващият път, ако имам по-голям бюджет ще направя всичко като хората. За сега съм доволен. Ето малко снимки на гредата на задния мост и новите части:







Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 20, 2013, 17:31:05
Отговор #59

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Какво си купувал на birth /червените кутии на последната снимка/. На тази фирма няма нищо читаво и те съветвам да я избягваш, както и пазаруването в Евро 07 :). Нещата там са на тънки цени, ама и в правопропорционално качество.Има и изключения разбира се, точно на теб няма нужда да обяснявам, че има търговци в бмв форума, които мисля, че ще могат да ти помогнат.