Автор Тема: BMW E12 1978 - нов живот за акулата!  (Прочетена 78098 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 10, 2013, 10:42:22
Отговор #80

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Жорка, казвал ли съм ти , че цветът е просто фантастичен ! O:-)

Септември 10, 2013, 12:21:02
Отговор #81

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Бялата 12ка е една доста запазена 518. Има много работа по нея, но откъм ламарини е чудесна.

Да не е тази, която била на някакъв дядо и си возил картофите в нея?
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 10, 2013, 20:40:35
Отговор #82

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Жорка, казвал ли съм ти , че цветът е просто фантастичен ! O:-)

Благодаря, Боре :) Аз още се чудя какъв цвят ще остане колата, но има време докато дойде боята. Преди това трябва да стане изрядна откъм механика. Купето е консервирано, няма ръжди. Има за смяна единствено 2 врати и преден капак, които съм набавил и стоят прибрани докато дойде времето за боядисване.

Митак, бялата кола не е онази с щайгите вътре. Друга е :)  Има още една такава бяла в движение в София, както и една сива 518.  И моята пердишната също се движи всъщност.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Септември 19, 2013, 10:23:20
Отговор #83

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
давам една идея за цветова схема, за мен е перфектно  :)


Февруари 01, 2014, 14:37:18
Отговор #84

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Отдавна не съм писал, все не ми остава време да снимам и да описвам.

Двигателят, който гласих за Е12ката (3.2л) се оказа с проблем. КАто го купих моторът беше със сменени сегменти, хонингован, сменени лагери. Аз се уверих, че това е така, наистина тия части бяха нови. Имах доста проблеми докато сложа мотора - първо мостовете за малкия и големия шестак се оказаха различни, в последствие имах проблем с 40 годишния инжекцион, инжектори, байпас-клапан на дросела, охлаждане, виско и какво ли още не. В крайна сметка след доста премеждия моторът запали и колата тръгна. Обаче не държеше налягане на маслото. Под 1800 оборота, лампата светеше. Карах я така коло 200км. Надявах се да е от маслото или от датчика. Смених ги и двете, но резултат нямаше. Свалих мотора - лагерите бяха започнали да се износват (за едва 200км). В маслото имаше метален прах. Причините за този фал може да са 2 според мен :
1. не омаслих предварително маслената помпа. Тя беше суха като я слагах на мотора.
2. Хората, от които взех мотора не са шлайфали коляновия вал, не са го мерили, само са сменили лагери

Каквато и да е причината, аз бях тотално изтощен от разправии с тая кола. Бях купил един донор през септември - Е28 528I. Направо взех неговия двигател и го мушнах в Е12ката, барабат с 5-степенната кутия. В момента всичко си е мястото, моторът работи отлично. Смених изцяло генерацията, вече съм с 2 тръби от край до край, както трябва да е М30Б28. Колата е сравнително тиха, моторът се държи добре, за момента съм доволен.
Бях сменил предните амортисьори с маслени BOGE, оригинални, чисто нови с БМВ щампа на тях. Обаче не ми харесаха (много бяха меки) и затова си поръчах газово Монро за отпред. Отзад сложих едни Bilstein B6, които са втора употреба, но са почти нови, в перфектно здраве са. Отпред монтирах оригинални Е12 пружини, отзад обаче сложих от Е34. Те са с малко по-голям диаметър от тези на Е12/Е28, и са по-твърди. Нарочно избрах такива, защото първо е трудно да си намери човек читава задна пружина за Е12 и второ - понеже имам газова уредба, предпочитам да съм малко по-твърд отзад, за да не кляка много като седнат 2ма души отзад. Стойката и ми харесва , а поведението с газовото окачване е значително по-добро.



Ревизирах предните спирачни апарати, но не успях да снимам процедурата. Подбрах си хубави буталца, сложих нови гумички, всичко е 6 вече. Апаратите са 4 бутални и имаха спекли бутала. ОСвен това накладките бяха с някакво ковано жигулско феродо. Още не съм доволен от спирането. Предстои да ревизирам и спирачната помпа.
За момента толкова, скоро ще освежа темата и със снимки.
Поздрави!
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Февруари 10, 2014, 15:47:31
Отговор #85

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Страхотни снимки на трите 5-ци - тази генерация най-ми харесва. По старата с по-малките стопове и по-късната с големите не ми е толкова на сърце.
Виждал ли си една петица на симеоновско шосе в един двор хвърлена - може би биха я продали или цялата или някакви части от нея. Мисля че беше някакъв син металик с оригинални железни джанти.

Март 12, 2014, 00:44:29
Отговор #86

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Софиянци да се пазят от Акули !  :P

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Март 14, 2014, 10:52:55
Отговор #87

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Комбинацията зелен цвят+светъл плюшен салон винаги ми е харесвала. Тъмен зелен, тъмен син и тъмен червен металик със светъл салон е такова съчетание, което внася един особен финес и лукс, без значение каква марка и клас е автомобилът. То, BMW си е капиталистическа кола и е редно да си бъде в анонс металик.  Оригиналните им металици са много, много качествени и дълготрайни бои. Ламарината изчезва, но боята седи. Това имам в предвид.  Ценното в случая е, че се е получило остромуцунесто BMW, чиято муцунка е равна И права, както всичко назад по линията. Не знам дали си търсил предни мигачи. Не е трудно да се намерят нови, оригинални. Важното е да се монтират със нова видия. Корпусчето, вътре, където е лампата може да се никелира. По този начин след като се сглоби, значително изпъква прозрачността на оранжевото стъкло, както и самият му цвят. Понеже мигачът следва извивката на бронята, така ще се върже и със никелираната лайстна. Но, най-много се връзва със никелирани странични огледала. В същност, 4-те хубави фара със блестящи мигачи и никелът по физиономията + страничните огледала създават точно този 70-ташки моден дизайн. Хем богат на декоративни елементи-хем няма нищо, което да тежи и да пречи.  Е12-ката е разкошна. Трудно ли се кара ?  O:-) :shy: ::) Искам и аз малко. Ама, този път поне ще бъде с гуми. За разлика от един предишен път с една твоя друга акула. Синя такава, една.  O:-) Имай на предвид, че с оригиналното окачване на 518/520/525 този модел е много по-комфортен от Е28 и Е34.  Тя е лекичка, за това и комбинацията  мека пружина със твърд амортисьор в този случай оказва благоприятен ефект. Иначе с твърди пружини и твърди амортисьори ще се развали возията. И ще започне да друса и трепне, което не е приятно. Широките и високи гуми, като тези в момента могат да компенсират това. До някъде. Както и да е. Щом си намерил положението, което ти харесва - добре.  :))
« Последна редакция: Март 14, 2014, 10:55:31 от Тодор Живков »

Ноември 04, 2014, 00:21:17
Отговор #88

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Айде малко да повдигна темата.
Не съм изоставил стария кокал. Още го ръфам :)
След като смених мотора, скоростите, задния мост, предния мост, радиатора, кардана, цялото окачване, изпускателната система и още куп неща, ето че дойде време да обърна внимание и на купето.
Колата престоя доста време при бояджията, не защото имаше чак много работа по нея, а колкото, че чакаше ред и вдъхновение от страна на майстора :)
Ауспухът беше преместен по средата както трябва да е на една истинска 528ца.
2 от вратите бяха сменени с по-добри и здрави.
Предния капак беше сменен, тъй като стария беше здраво огънат от свлякъл се лед през зимата (преди аз да я имам).
Освен това всякакви дребни козметични дефекти бяха изгладени и съвсем скоро Е12ката ще бъде с нова боя.
Ето малко снимки:







Нямам много възможност да снимам, а и не намирам време да пиша подробно какво се случва по колата, но не съм я изоставил :)


От снимките се вижда, че не е разглобена цялата, но снимките са от началото на работата по колата. Всичко е свалено за боядисването - стъкла, лайсни, и т.н. Сменям цвят и ще пръскаме кош, фалцове, багажник, под и изобщо всичко.
Надявам се до седмица да споделя и снимки с новата боя и новите джанти.
Междувременно се сдобих с доста интересни чаркове за нея - оригинален спортен трилъчев волан, комплект зелени стъкла, хромирани ел огледала, механичен часовник в централната конзола, чисто нови мигачи, хубава задна броня и др. Скоро ще пусна и снимки.
« Последна редакция: Ноември 04, 2014, 00:24:58 от DMC »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Ноември 04, 2014, 21:02:32
Отговор #89

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
От снимките се вижда, че не е разглобена цялата, но снимките са от началото на работата по колата. Всичко е свалено за боядисването - стъкла, лайсни, и т.н. Сменям цвят и ще пръскаме кош, фалцове, багажник, под и изобщо всичко.
Тъкмо щях да  изкритикуван неразоборудваното купе  C:-)
Какъв цвят ще е ?
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001