Автор Тема: B23E K-jetronic  (Прочетена 30504 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 25, 2012, 10:43:15
Отговор #10

Неактивен prujinca

  • Публикации: 571
Колега моето скромно мнение по твоя проблем е,  става дума за някой глупав датчик. На времето имах подобен проблем с мантата, дори и не искаше да  пали. Оказасе два термо датчика че са изгорели и до там. Иначе във варна има един човек които рабира на тези стари системи, който е и преподавател ж МЕИ варна. Навремето като имах проблем с моита кола ми го препоръчаха, и аз доста недоверчиво отидох при него а той като жидя колата и веднага без да отваря колата ми каза модификация на мотора, инжекцията и разни работи дето не ги запомних. Ако те интересува кажи ще ти дам телефона му 
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Ноември 25, 2012, 14:17:26
Отговор #11

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Благо , сензорите са едно на ръка. Това е класически - К - Jetronic без ЕКУ - за управление на впръскването и запалването , но с електронно модулче за управление на бензиновата 6 барова електрическа горивна помпа.
В него вземат участие сигнала от запалителната с - ма ( задължителен) , сензора за налягането на горивото ( намира се на инжектора) ,
и сигнала от биметалния изключвател.Всяка нередност в тях рефлектира в /у помпата , т.е. спира подаването на гориво.

По съществените проблеми в този инжекцион са понижено налягане на горивната помпа - мери се с манометър непосредствено преди инжектора , 
ако е паднало само с 1 бар , не може да се настрои стехиометричното съотношение гориво - въздух 14, 7 към 1  в целия диапазон на
въртене.

Второ от инжектора - ако е проблемен , също понижава работното налягане.
Трето са консумативи , бензинов филтър , пукнати/ скъсани маркучета за ваккум и въздух.А преподавателя от ТУ - Варна да не е проф.
Кожухаров? :)
« Последна редакция: Ноември 25, 2012, 14:23:05 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Ноември 27, 2012, 14:51:05
Отговор #12

Неактивен prujinca

  • Публикации: 571
Фамилното име на преподавателя и степента не ги знам (просто не съм ги запомнил) А като се замисля (без да съм специалист и да разбирам) на моята колица помпата е вързана директно към контакта, (като е купих беше без инжекцията някой е бе заменил с карборатор) а като си намерих орижиналдЪ за моя модел имаше проблем в релето помпата и е с мост м/у три крачета. Но за сега си бачка нормално без проблеми.И прилагам правилото Работи ли НЕ ПИПАЙ!!! И мислейки си май като е сглобявах сега пак обърках глупавите датчици (да са и в Инженер-а) Снощи като правих пробно каране на колицата с ремонтираната кутия ми се струва че няма много мощност нещо и липсва ряз. А кутията ОК на 100% съм сигурен в това.  Но както и да е ще покараме и ще видим ( Възможен е и проблема да е в мен и в това, че отвикнах да е карам вече 4 месеца. Иначе идиотиата ми си каза думата баира на виница го изкачи с 130-140 на камерите (Да е жив и здрав кмета и все така да не ги пуска тия ЕРЕТИЧНИ РАДАРНИ ДЕМОНИ поставени до камерите), но нещо и липсва старт. Продължавайки да мисля стигам до извода че тя бързото каране си го е взела вече.
А колкото до наляганията да проблем в работата може да е в помпата но и да не забравяте че има един вакумен  регулатор на горивото, който с времето се спича и почва да се е_ _ _a  При мен беше заминал по едно и също време с компютъро-подобното управление. А инжекторите са лесни те се управляват по ток и най чето се оказва някое спечено кабелче да се прекъсне. А мно по ъзможно е да са с нагар или някаква друга мръсотия. В този случай ултразвукова ваничка и за 4-5 часа излизат като нови. А такива ванички има в конрад и са около 30 лева (малките), а кабелите се подменят или изцяло или частично зависи от мерака,желанието и уменията. (Аз лично моите не съм ги пипал на този етап) но и до тях ще стигнем някой ден. При мен е в сила следниа лозинг: Това е хоби и никога няма да е както трябва, защото ако стане аз какво ще правя тогава!!!   
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Ноември 27, 2012, 18:36:27
Отговор #13

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
И така може да се каже. :)
Благо , щом споменаваш за инжектори/дюзи , управлявани по ток , говорим вече  за горивна система L -Jetronic , каквито има и на твоята
Манта Б.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Ноември 28, 2012, 13:45:45
Отговор #14

Неактивен prujinca

  • Публикации: 571
Да да така е. А до колкото знам и съм чувал тези (да ги наречем) другите се рециклират. Но къде и как не знам. Но така или иначе вакумното регулатор-че на горивото го има и то също прави мизерии. Ако не се лъжа моето струваше около 150-200 лева.   
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Декември 04, 2012, 21:15:38
Отговор #15

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 453
 Ето звуковата картина от проблемното палене :( ....стартера който се чува не е болка, имам друг и ще го сменя, но трудното палена на студен двигател едва ли ще се оправи лесно :(

  http://www.youtube.com/watch?v=bHJE1qaoGIs&feature=plcp

Декември 04, 2012, 21:17:24
Отговор #16

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 453
 А ето как пали след 2-3мин работа....като загрее се движи идеално и няма проблеми.

 http://www.youtube.com/watch?v=-A-VdyJbWbs&feature=plcp

 Днес ходих до едно момче което разбира от тези инжекциони, но нищо добро не чух :(   Докато е нов бачка и ако почне някой да рови по него - КРАЙ.....части вече няма и евентуален ремонт ще е неоправдано скъп, но дано поне си работи както сега само да намера кой да го нагласи като обороти и стабилна работа. Ще си сменя филтри и каквото трябва и ще си го карам само за кеф.
« Последна редакция: Декември 04, 2012, 21:27:44 от SPEARHEAD »

Декември 11, 2012, 12:29:24
Отговор #17

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Аааа, разбрах.  :))  Не му работи както трябва 5-тата дюза. Тя има управление. Има и датчик.  Човек, НИКОЙ да не ти човърка из инжекциона.  Като се видим някой път, ще ти го приведем в нормално действие. Заедно с това и другите работи. Ще проверим масметъра, ще проверим потенциометъра на масметъра и още много, много части.  Трябва си ревизия. Казавм ,,ревизия" , а не тотално разглобяване на всичко без причина. Само недейте да човъркате винтчета, болтчета, кабелчета.


 Понеже сте нетърпеливи да го развалите - ето едно видео. Понеже, ако тръгна да обяснявам кое-как работи и защо и какви повреди може да има и как се остраняват ще стане ужасен ферман, проследете видеото. 



Сега, ето малко картини за по-важните части :   


Това е схема : 
   





Декември 11, 2012, 18:04:21
Отговор #18

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Аааа, разбрах.  :))  Не му работи както трябва 5-тата дюза. Тя има управление. Има и датчик.  Човек, НИКОЙ да не ти човърка из инжекциона.  Като се видим някой път, ще ти го приведем в нормално действие. Заедно с това и другите работи. Ще проверим масметъра, ще проверим потенциометъра на масметъра и още много, много части.  Трябва си ревизия. Казавм ,,ревизия" , а не тотално разглобяване на всичко без причина. Само недейте да човъркате винтчета, болтчета, кабелчета.


 Понеже сте нетърпеливи да го развалите - ето едно видео. Понеже, ако тръгна да обяснявам кое-как работи и защо и какви повреди може да има и как се остраняват ще стане ужасен ферман, проследете видеото. 



Сега, ето малко картини за по-важните части :   


Това е схема : 
   
Даааам , забравих за 5 -тата ( 6 - та при пет цилиндрови , седма при 6 цилиндрови мотори).Управлението е от клема 50 ( еле ктромагнита на включвателя на стартера).Нарича се още пускова дюза.
Жоро , на Ивайло волвото е тъпо като света , К- Jeтрона му няма нито сензор на дроселовата клапа , нито дебитомер. ;)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Декември 11, 2012, 19:13:26
Отговор #19

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Все тая. К, КЕ, тъпо - не тъпо, давай да им ги направим и да се радват. Кога ще ходим при тях ?