Автор Тема: B23E K-jetronic  (Прочетена 30506 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 24, 2020, 13:06:36
Отговор #80

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
При КЕ Motronic - a ( след 1986) г кривата на изпреварването
на запалването е написана вътре в управляващия блок на с- мата.

За Мерцедесите пояснявам като пример конспектно.
А ето къде те хванах- в грешното и объркващо словосъчетание горе ? - пъхаш КЕ израза, заедно с- Мотроник, в едно.
Няма такова нещо.
КЕ е подвид на К-Жетроника, а Мотрониците са си съвсем отделни системи.
Сега да не кажеш, че си го напечатал само грешно, хаха. )

И другата ти грешка, кривата на запалването израза, неправилно си го написал, поне като подразбиране на подтекст, че е в управл. блок на системата. Да системата на запалване си има управл. блок, ама тук темата дето дискутираме е- система на инжецион, не на запалване.
Затова считам, че и с това объркаш леко народа по темата.

Системата за впръскване- КЕ Жетроник, НЯМА никакъв управляващ блок, тя си е самосиндикална механична система за впръскване, с някои елекрически помагачи при празен ход на студено време.
А коли с изцяло електронно запалване /които може и да са, може и да не са оборудвани с К или КЕ Жетроник впръсквания, все едно коя от двата тия подвида е горивната система, и дали въобще има впръскване/, се управлява запалването им от процесорче, да, прав си, но тоя процесор си касае САМО запалването.
НЯМА, пак викам, НИЩОО ОБЩО, тоя запалителен блок да е вързан с впръскването на бензина на даден автомобил, нито с Е префикса на КЕ-Жетроника му.

Считам че това което те объркало, е че коли с приоритетно поставен КЕ-Жетроник инжекцион, имат и цялостно електронно запалване с отделен комп.
Но тая им система на изцяло електронно запалване на такива КЕ-оборудвани коли, няма общо с КЕ инжециона, отделна електонна система си е, дори и да ползва инфо, от примерно някои темп. датчици, или там, положението на дроселовата клапа.

Този добавен Е- префикс към Кто, ::) при Мерцедеси и Аудита след 1986 година, касае електрическия шибър /въздушен спомагателен клапан/ на регулирането на празен ход при СТУДЕН двигател.

Сега ако нещо възразиш или питаш и за тоя шибър, дето го върти едно миниатюрно ел. моторче, ще ти постна пространно инфо с линкове какви са тия електо-механични шибъри, ама след 2-3 часа време.
Такъв шибър напр. имах на КЕ-то на късния ми лифт 1986 р107 500СЛ, такъв имам и сега на на КЕ-то на 1992 Аудито ми Купе 16в.
Ще ти постна снимки на тия шибри, да видиш КЕ какво точно значи, в частта му за Е-то.
Наистина нищо общо с запалвания.

Хи, убеден съм, колко ти се ще сега да си беше коригирал поста с написания абсурдизъм- КЕ Мотроник,... :shy:
« Последна редакция: Март 24, 2020, 13:10:20 от USfan »

Март 24, 2020, 14:40:14
Отговор #81

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
За Мерцедесите пояснявам като пример конспектно.
А ето къде те хванах- в грешното и объркващо словосъчетание горе ? - пъхаш КЕ израза, заедно с- Мотроник, в едно.
Няма такова нещо.
КЕ е подвид на К-Жетроника, а Мотрониците са си съвсем отделни системи.
Сега да не кажеш, че си го напечатал само грешно, хаха. )

И другата ти грешка, кривата на запалването израза, неправилно си го написал, поне като подразбиране на подтекст, че е в управл. блок на системата. Да системата на запалване си има управл. блок, ама тук темата дето дискутираме е- система на инжецион, не на запалване.
Затова считам, че и с това объркаш леко народа по темата.

Системата за впръскване- КЕ Жетроник, НЯМА никакъв управляващ блок, тя си е самосиндикална механична система за впръскване, с някои елекрически помагачи при празен ход на студено време.
А коли с изцяло електронно запалване /които може и да са, може и да не са оборудвани с К или КЕ Жетроник впръсквания, все едно коя от двата тия подвида е горивната система, и дали въобще има впръскване/, се управлява запалването им от процесорче, да, прав си, но тоя процесор си касае САМО запалването.
НЯМА, пак викам, НИЩОО ОБЩО, тоя запалителен блок да е вързан с впръскването на бензина на даден автомобил, нито с Е префикса на КЕ-Жетроника му.

Считам че това което те объркало, е че коли с приоритетно поставен КЕ-Жетроник инжекцион, имат и цялостно електронно запалване с отделен комп.
Но тая им система на изцяло електронно запалване на такива КЕ-оборудвани коли, няма общо с КЕ инжециона, отделна електонна система си е, дори и да ползва инфо, от примерно някои темп. датчици, или там, положението на дроселовата клапа.

Този добавен Е- префикс към Кто, ::) при Мерцедеси и Аудита след 1986 година, касае електрическия шибър /въздушен спомагателен клапан/ на регулирането на празен ход при СТУДЕН двигател.

Сега ако нещо възразиш или питаш и за тоя шибър, дето го върти едно миниатюрно ел. моторче, ще ти постна пространно инфо с линкове какви са тия електо-механични шибъри, ама след 2-3 часа време.
Такъв шибър напр. имах на КЕ-то на късния ми лифт 1986 р107 500СЛ, такъв имам и сега на на КЕ-то на 1992 Аудито ми Купе 16в.
Ще ти постна снимки на тия шибри, да видиш КЕ какво точно значи, в частта му за Е-то.
Наистина нищо общо с запалвания.

Хи, убеден съм, колко ти се ще сега да си беше коригирал поста с написания абсурдизъм- КЕ Мотроник,... :shy:

Ейййй ,  то грехота било човек  да  сбърка  :o

Люси , братко - нямам никакво време за романи , иначе много много бихме се забавлявали :D
« Последна редакция: Март 24, 2020, 15:03:30 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 24, 2020, 15:13:48
Отговор #82

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ерраре хуманум ест, както казват римляните.   :))

И аз много греша, като пиша бързо...

Март 24, 2020, 15:58:31
Отговор #83

Активен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Системата за впръскване- КЕ Жетроник, НЯМА никакъв управляващ блок, тя си е самосиндикална механична система за впръскване, с някои елекрически помагачи при празен ход на студено време.

касае електрическия шибър /въздушен спомагателен клапан/ на регулирането на празен ход при СТУДЕН двигател.

Значи малко не съм съгласен с това.
ke-jetronic на моя 1989 560SEC има баямити голяма кутия ECU намира се в краката на пасажера до пантите на вратата.




И второ незнам за какъв шибър говориш ?
Цялата далавера на това ECU на KE-jetronic е да управлява налягането на горивото чрез EHA (electro hydraulic actuator)
ECU взима данни от оксижен сензора (най вече) за да регулира въпросното налягане което в крайна сметка се отразява на качеството на горивната смес.



Стартовата дюза се управлява от релето за бензиновата помпа.
Клапана за оборотите на празен ход се управлява от отделен модул, намира се в краката на пасажера, на стената към мотора.
« Последна редакция: Март 24, 2020, 16:12:22 от Bogi »
немец мръсен, бандит магистрален ...

Март 24, 2020, 22:43:30
Отговор #84

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Значи малко не съм съгласен с това.
ke-jetronic на моя 1989 560SEC има баямити голяма кутия ECU намира се в краката на пасажера до пантите на вратата.

И второ не знам за какъв шибър говориш ?
Цялата далавера на това ECU на KE-jetronic е да управлява налягането на горивото чрез EHA (electro hydraulic actuator)
ECU взима данни от оксижен сензора (най вече) за да регулира въпросното налягане което в крайна сметка се отразява на качеството на горивната смес.

Стартовата дюза се управлява от релето за бензиновата помпа.
Клапана за оборотите на празен ход се управлява от отделен модул, намира се в краката на пасажера, на стената към мотора.

За наличието на кутията съм съгласен, съвсем я бях забравил.
Писах че няма такава, понеже колегата Киро писа за кривите на запалване, че се командват от електронен блок, и да не се объркват нали, при четене нещата по темата за впръскването, с тоя блок на запалване.

А шибър аз викам така разговорно, разбира се, не на нормалната стартерна /пускова/ дюза, а именно на клапана за оборотите на празен ход- ICV (Idle Control Valve)
Трябваше да конкретизирам, че става въпрос за приложения на КЕ-Жетроника при Фолц и Ауди, където при дадени модели, няма тази допълнителна пускова горивна дюза, а само тоя ICV регулира оборотите на празен ход, вкл. и при студен двигател.
Ето цитат от един Мануал за обслужване на тоя клапан. За мен визуално и реално, си има вътре нещо, движещо се като, и приличащо на шибър, затова му викам и така.







ISV- for the engines, that have one.
Most of the engines- ones with KE3-jetronic, use one with alloy casing, and VAG code- 034 133 455 B.
Pay attention to that adjustment bolt- this is how you can expect to look bolt on 25 years old ISV, that nobody has tampered with. If the glue has been scraped off so that the bolt can be turned, it might mean that someone has adjusted it to compensate for worn out MAF potentiometer.
This is how the moving part should look like in rest position. You can test it with screwdriver- it should move in a direction that first closes that gap, and then opens gap on another side.
When moving part is released, it should close very quickly.

Разбира се, при приложения на старите прости К-Жетроници при дадени марки от средата до края на 80-те, също ги има тия нормални пускови дюзи /не и при всички модели коли с К-Жетроник има пускови дюзи/.
С такива дюзи са например обикновените К-Жетроници на моите 1991 Голф 1-ца 1.8 кабрио, и 1987 Сааб 900 с 2.0и мотор.

А ето и едно хубаво принципно описание на КЕ-системата, може да се свали в ПДФ формат.

http://berlinasportivo.com/Technical/lancia/Thema832/Bosch-KE-Jetronic-OCR.pdf
« Последна редакция: Март 25, 2020, 00:35:47 от USfan »

Март 29, 2020, 01:25:40
Отговор #85

Активен Bogi

  • Публикации: 743
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Все пак се намери информация че на М117 е монтиран Motronic, и то от AMG
Макар че от този М117 е останал само блока :)

http://www.w124performance.com/docs/mb/M117/M117_DOHC_Motronic.pdf
немец мръсен, бандит магистрален ...

Март 30, 2020, 01:06:21
Отговор #86

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Интересно инфо.
Тоя Мотроник изглежда АМГ си го слагат сигурно и техните 4 клапанови глави за в117.
Но понеже АМГ в 1988 год. още са си 100% независима фирма, значи може да ги броим за чужда тунинг фирма.

Тогава си остава фундамента, че на Пурите, вкл. и на по-малките осмаци мотори с код М116, с 3.8 и 4.2 литра обем, Бенц са слагали само К/КЕ-Жетроници от разни генерации.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_M116_engine



Юни 17, 2023, 09:10:30
Отговор #87

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Интересно клипче от САРК, касаещо реглаж на К-Жетрониците, и майсторите, дето ги правят в БГ.
Един от малкото останали на територията на София е Васко, бивш майстор по ДВГ от УБО, чийто опит с ремонти и настройки на К-Жтроници се простира още от времето на 70-те и 80-те години, и правените тогава от него служебни Бенцове Сомове и Пури, с такива инжекциони.

https://www.facebook.com/watch/?v=1666113223828911

Ноември 25, 2023, 21:00:26
Отговор #88

Неактивен Юлиян

  • Публикации: 32
Здравейте, някой да е сменял Ке-jetronic системата на двигатели М102, монтирани в Мерцедес 123, 190, и 124 ( а и не само). Интересува ме какъв карбуратор би бил подходящ за целта?
Фен съм на тези модели, през годините съм притежавал няколко коли, а и досега си карам една 190-ка и все са имали дразнещи дребни проблеми с инжекциона. Или разходът е висок, или не работи добре на газ или на бензин, знам, че този инжекцион не понася газта,но карам предимно на такова гориво. Та в момента възстановявам един Мерцедес 124, 2000 кубика 122 коня и искам да му сложа някакъв механичен карбуратор, без излишни вакуумчета и датчици. Знам че фабрично са излизали и с карбуратор Стромберг, но не пишат добри отзиви за него, не искам да слагам и ладови москвичови и тем подобни. Препоръчайте ми някой Солекс или Вебер подходящ за целта, така че да си остане с прилична динамика, да не е спъната и да няма проблеми с газта.

Ноември 26, 2023, 10:52:55
Отговор #89

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Здравейте, някой да е сменял Ке-jetronic системата на двигатели М102, монтирани в Мерцедес 123, 190, и 124 ( а и не само). Интересува ме какъв карбуратор би бил подходящ за целта?
Фен съм на тези модели, през годините съм притежавал няколко коли, а и досега си карам една 190-ка и все са имали дразнещи дребни проблеми с инжекциона. Или разходът е висок, или не работи добре на газ или на бензин, знам, че този инжекцион не понася газта,но карам предимно на такова гориво. Та в момента възстановявам един Мерцедес 124, 2000 кубика 122 коня и искам да му сложа някакъв механичен карбуратор, без излишни вакуумчета и датчици. Знам че фабрично са излизали и с карбуратор Стромберг, но не пишат добри отзиви за него, не искам да слагам и ладови москвичови и тем подобни. Препоръчайте ми някой Солекс или Вебер подходящ за целта, така че да си остане с прилична динамика, да не е спъната и да няма проблеми с газта.

Решения има, но това което правят в белите държави не е с цел икономия и газ, а за да се премахнат проблемите с механичния инжекцион и ..за да върви повече Мерца  ;). Иначе карбораторите са "прости" колкото си искаш, но се слагат по 2  ;). Вебери или Солекси най-често. При нормално каране няма да има сериозна разлика в разхода на гориво спрямо стоковия карб, да не кажа, че може с 2та карба разходът на гориво и да е по-нисък ;)! За вървенето и динамиката с 2та карба - няма да го познаеш Мерца, съвсем различна кола.  Всъщност с тези карбове не е нъвъзможно да се кара и на газ.
За това на клиповете иде реч. Конверсията може да се получи фабрична (всичко може да се купи, както карбовете (нови или втора утопотреба), така и смукателния колектор, без сериозни мероприятия от типа "направи/преправи") , но не е евтина. Това, което си намислил (просто някаква замяна на стоковия краб с друг "прост" единичен карб), може да стане само с някакъво сериозно побългаряване, неясен резултат откъм разход и вървене/динамика на Мерца, и навън не го правят.




« Последна редакция: Ноември 26, 2023, 11:03:36 от Nik1600GT »