Автор Тема: Rover 90 1955 г. Реставрация  (Прочетена 9521 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 30, 2012, 00:27:51
Прочетена 9521 пъти

Неактивен booger

  • Публикации: 295
Пускам темата от името на мой приятел. Колата е закупена 1994 г. с неоригинален двигател е но е в движение. Вече са намерени брони с хубав никел за колата и оригинални тасове. Таблото е дървено както се вижда на снимките и то също е реставрирано, защото старото дърво беше изгнило. Пребоядисана е в един цвят от собственика й лично аз смятам, че този цвят и стои много по-добре. Предстои да се ревизира спирачната система и да се съберат дреболиите по купето. Джантите ще минат на прахово и ще бъдат монтирани нови гуми. Ето малко снимки на колата (преди и след)  ;)





Ето след боята:













Ноември 30, 2012, 18:27:53
Отговор #1

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3494
Влади, пак изскачаш с яки класики!
Много красив волан!
Всъщност тя е напълно реставрирана към момента, така ли?
Колко време е отнела работата по колата?

Ноември 30, 2012, 21:03:03
Отговор #2

Неактивен sbalkan

  • Публикации: 800
Много симпатична кола,  много добре се е получило, лично аз бих предпочел оригиналната двуцветна комбинация, по-свежа изглежда, но човека си е преценил за него. Имаш ли снимки на интериора от преди, ако имаш време и желание, разкажи нещо повече за колата, ще  е интересно.

Ноември 30, 2012, 22:05:33
Отговор #3

Неактивен booger

  • Публикации: 295
Качвам снимка на колата от Спасовден 1999 г. Тва май е нейния цвят от едно време. Двуцветна не е произвеждана така че я върнахме в автентичен вид. Аз по тази кола не успях да участвам кой-знае колко, но има още работа по нея и се надявам да успея да помогна със събирането на колата. Това лято е пребоядисана и са монтирани уредите и новото табло. Всички уреди са оригинални. Интересно за колата е че когато е била с оригиналните си скорости  и двигател е имала бързи и бавни скорости (като на камионите) Управляват се от лостче до мигачите. Колата няма нужда от кърпене имаше нужда само от нова боя, нова дървения и това което казах нова спирачна система. Трябва да бъдат сменени тръбичките и да се раздвижат цилиндърчета да се смени някоя гумичка на цилиндрите и е в движение. Оригиналната тапицерия аз не съм я виждал как изглежда тази е направена от предишния собственик. Друго интересно нещо е че колата е с ляв волан, но е пригодена така че волана с кормилната кутия може да се премести от дясната страна уредите също и да бъде с нормалното дясно движение за Англия. Големите дървени жабки които виждате се махат и просто се местят от другата страна. Колата се приведе в този вид в рамките на 2-3 седмици постоянна работа. Трябва да се монтират и дървените рамки на стъклата от интериора и да се сложат уплътнения на вратите. Новите брони са лъскави и ще му стоят много по хубаво.
« Последна редакция: Ноември 30, 2012, 22:07:48 от booger »

Декември 07, 2012, 22:28:44
Отговор #4

Активен USfan

  • Публикации: 10809
Жесток е тоя модел.  O:-)
На английски на жаргон му викат Аунти /леля/, или Булдог.
Най ме кефят лично мен, обратните му суисайд задни врати.
Иначе, да, сега се сетих за конкретно този Ровър, като видях снимката от Спасов ден.  :D
Бях го объркал с един друг бял Софийски стар Ровър, но онзи беше модел 3 литров модел п5, с по-голямото боди, и изчезна още по-рано, някъде в средата на 90-те.

Ами така наречените у нас бързи и бавни скорости, или половинки, всъщност са много типични за английските коли от целия следвоенен период, та чак до края на 70-те години.
Иначе в Америка в някои случаи, както при Корвет с4 генерация, ги ползват и до средата на 80-те, и рвзбира се, и при камионите все още.  :))
Правилния им технически термин е- Овърдрайв.

Той по принцип би трябвало да е конструиран да работи само на последната, директна, 3 или 4-та скорост, с цел икономия на гориво и разтоварване оборотите на мотора при по-високи скорости.
Както е при Волво 244 да речем, или 1-ва и 2-ра серия Ягуар ХЖ6.
Но масово англ. производители през 50-те и 60-те години, дето са го слагали, всъщност са го връзвали да работят и на по долните скорости, без 1-ва. ;)
Такива овърдрайви, вързани да работят и на долните скорости, тогава са слагани при всякакви модели и класи коли, като Ровър, Триумф, МГ, и въобще болшинството островни производители дотогава.

Това голямо разпространение на почти еднакви овърдрайв конструкции е било, защото болшинството от тези английски марки и модели, не са ползвали собствени конструкции овърдрайви, а такива готови модули от монополния производител тогава- фирмата Лайкок де Норманвил.  :)

А ползването на този овърдрайв при всички скорости без първа, всъщност е хитра идея, като по този начин, колата условно става с 5, 6, даже 7 скорости.  O:-)
Ползването на такива половинки скорости, както съм установил от собствен опит от разните ми англ. бивши коли, снабдени с тоя пиниз, всъщност е най-удачно при 2-ра скорост, при каране в градски условия.
Така при чести ускорявания и спирания, може да се удължи скоростния и оборотен диапазон на колата, като се остава на 2-ра скорост, и се спестява натискането на амбриажа, и включването на 3-та скорост. ;D
« Последна редакция: Декември 07, 2012, 22:31:20 от USfan »

Декември 08, 2012, 14:51:41
Отговор #5

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Същия механизъм (планетарен) го има и при марка Десото от още по-далечни времена. Ам, при него работи само на 4-та скорост. Много ме е яд, че култови Европейски строители не ползват тази работа в трансмисийте си. Да, ще се оскъпи. И без това високите класове от 60-те, 70-те, 80-те години са автоматици, явно са счели за излишно да бутат още части в ръчните кутии.  Много е интересна такава кола с овърдрайв и ръчни скорости. Особено когато и мотора е с голям торк.  Как стоят нещата с документите ?

Декември 11, 2012, 13:23:37
Отговор #6

Активен USfan

  • Публикации: 10809
Да, овърдрайва е с планетни 3 сателитни колела, и с нещо като електромагнитен амбриаж за зацепване.
Аз съм разглобявал на Труимфа ми Спитфайър овърдрайва да го правя, ама ненужно, просто жицата за пускане от таблото се беше откачила.  :)

Ами причините за прекратяване на монтажа му в леките коли според мен са основно кост ефективност.
Той не прави скоростните кутии по сложни за производство, защото е монтиран извън тях.  ;D
Но все пак оскъпява общата цена на производство на колата, защото си е цял агрегат, дето допълнително трябва да се купи и монтира.
А и масовото използване на 5 и по късно 6 скоростни кутии през 80-те и после през 90-те, просто неутрализира нуждата от него.

Интересно е да се отбележи,че Корвет го ползват при ръчните им скорости, чак до 1989 година, когато в модела С4 минават от старата им 4 скоростна кутия с овърдрайв /така наречената 4+3/, направо на новата им за тогава 6 скоростна кутия.

Август 08, 2013, 12:55:58
Отговор #7

Неактивен booger

  • Публикации: 295
Работата по колата продължава, като вече колата  си има хубави брони с хубав никел. Остават някои дреболии да се доправят и спирачките също. Предполагам ще ходи до края на лятото и за новите номера :)

Август 09, 2013, 11:10:29
Отговор #8

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Броните му отиват!
От какво са, Влади?

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Август 13, 2013, 10:09:35
Отговор #9

Неактивен booger

  • Публикации: 295
От следващия модел са Митко, той на форма е много подобен и честно казано разликите в броните не са големи. Просто на такива попаднахме преди време. Те и старите може да се никелират, но нещо не ми харесва как правят никела при нас  :)