Автор Тема: Diamant JLO 118 1938 - Един от моите мотоциклети.  (Прочетена 13424 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 03, 2012, 00:10:16
Прочетена 13424 пъти

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Понеже стана въпрос ,и има интерес от колега пускам тази тема.В нея ще представя моторите си,и до къде съм стигнал с възстановяването им.Най вероятно през времето което ще пиша в темата ще се появи още някой :D,но за сега са 3.Е,има и известно количество кашони с части и от други,но ще представя тия,които са в по голяма степен налични като части.
Уточнявам,че интереса ми е изключително и само към машини произведени до 1945г.Ако някой колега има макар и отделни части от такива,било то и дефектни,,и е склонен да се раздели с тях аз съм насреща!
И така да представя първия.Март месец,в доста сайтове за обяви и форуми/включително и тук/ се появи обява за продажба на мотоциклет Сакс 98 кубика,от 1934г.Проявих интерес,и отидох до Ботевград да го видя.Като стигнах,видях трагична картина.Въпреки че бях го виждал на снимки,на живо моторетката беше много по зле! Цялата крива,ръждива,което погледна по нея-счупено.но нали краста,как да се върна празен и го взех.
Като се прибрах и го огледах подробно,установих,че нито е Сакс,нито 98 кубика,нито 1934г. :D.В действителност е Диамант,1938г с двигател  ИЛО 118 кубика.Ето какво докарах в гаража тогава:








Между другото,на снимките се вижда и двигателя на мерцедеса,както и едно АВО,което разкарах понеже ми е твърде младо за вкуса :D
« Последна редакция: Декември 12, 2012, 19:03:25 от dido1903 »

Декември 03, 2012, 10:17:54
Отговор #1

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
И така,разглобих я напълно и започнах оглед на наличното.Установеното съвсем не беше приятно-нямаше част,която да не е реално брак...Това обаче не ме разколеба, и запретнах ръкави.Успях да намеря почти всичко,което нямаше как да се възстанови до приличен и работещ вид.Купих още капли,направих нови курбели за педалите,още един двигател и някои допълнителни части,ръкохватки и т.н.Няма да пиша как ги намерих,че ще стане много дълго.Тук трябва да уточня,че въпреки многото усилия и часове труд,моторетката няма да стане перфектна,прекалено съсипана беше ...
Според мен,ще стане прилично,и ще бъде напълно изправна и годна за каране.Временно,неоригинални на нея са поставени фар,карбуратор и евентуално задна светлина.На последната снимка се вижда до къде съм стигнал в момента.
За напълното и завършване е останало да боядисам резервоара/има доста рисунки по него,и затова го оставих последен/,да довърша възстановяването на гумата на седалката,да направя нова кривка на ауспуха,стоп нямам за сега подходящ,и да направя предна и задна табела.





















Пропуснах да кажа,че двигателя отдавна вече е пробван как работи,всичко е ОК.А това тук виси на стената в гаража-рекламен проспект от 1938г на моторетките Диамант ;D
« Последна редакция: Декември 03, 2012, 10:57:29 от dido1903 »

Декември 03, 2012, 13:15:03
Отговор #2

Неактивен M.Dimitrov1939

  • Публикации: 28
  • I don't need society
Братле нали знаеш че никакъв смисъл няма,че си пуснал тая тема в този форум?

Декември 03, 2012, 20:42:52
Отговор #3

Неактивен Gregor Samsa

  • Публикации: 124
    • Vintage Goggles
Прекрасно моторче, а като гледам насипната суровина, от която е тръгнало...

Моля, дръж ни в течение с развитието на проекта, а и виждам, имаш още няколко много интересни.


Декември 03, 2012, 21:34:53
Отговор #4

Неактивен 323bg

  • Публикации: 454
Супер диаманта направо е готов другите NZ 350  nsu osl 250 ли са

Декември 03, 2012, 22:27:05
Отговор #5

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
ами единия е точно DKW NZ350 ,по него работя в момента,а другия е NSU 251 OS WH/има някои разлики с цивилния/.По нататък ще пусна тема за ДКВ-то,а НСУ-то ще е последно,по него още нищо не съм правил,а има много липси.Иначе по кашоните които се виждат в гаража има части от Виктория,Триумф, Сакс,още едно по малко НСУ и 250 кубиковото ДКВ...че даже и попаднали ми неща за АВО,Каптейн,ИЖ 49,МЗ Рт 125 и други.Тия последните не че ще ги ползвам,но съм ги прибрал да не отидат за скраб.

Януари 02, 2013, 23:43:30
Отговор #6

Неактивен restavratora

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 4
Прекрасно реставриран мотоциклет колега, просто нямам търпение да видя следващите и най-вече черешката на тортата.
NSU 251 OS WH ......тук ще си говорим на един език......
Поздрави, Станислав.

Януари 03, 2013, 08:52:38
Отговор #7

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Ами какво да кажа...на снимка винаги изглежда по добре от на живо.Не се заблуждавам,че е възстановен много добре.Просто съм доволен,че от купчина ръждиви отпадъци успях да събера моторче в сравнително добър и оригинален вид,че и като бонус ще се движи  :D Има много колеги,чиито машини са в пъти по добре направени.При мен основните проблеми бяха 2,много лошото състояние на всички детайли,и невъзможноста да се намерят други дори и навън.Точно същия като този не можах да намеря дори и на снимка в нета...Наложи се,въпреки накупените части от подобни модели,да ползвам стари неща от моя/примерно задната капла/,защото нямат нищо общо с другите.Иначе още не е дозавършен,стои си както на последните снимки.На пролет ще го завърша,в тоя студ не ми се ще да боядисвам резервоара,намерил съм подходящия човек да го "обрисува".В момента работя по ДКВ-то,и там нещата не са розови след всичкото "тунинговане" което е преживял.А НСУ-то се очертава доста да отлежи,липсват поне 50% от частите му.Уж преговарям с хора които имат повечето от тях,но за сега не се е стигнало до сделки.
« Последна редакция: Януари 03, 2013, 08:59:56 от dashev_ec »

Януари 05, 2013, 18:09:30
Отговор #8

Неактивен jorko palav pi4orko

  • Публикации: 83
Страхотна моторетка колега.Поздрави. ;)

Януари 07, 2013, 11:30:24
Отговор #9

Неактивен USfan

  • Публикации: 10838
Браво за покупката и особено за реставррацията на Диаманта.
Станал е страхотен!  :)
Брей, не знаех наистина, че са правили и мотори, освен велосипеди тази фирма.
Иначе през 30-те години до войната, Фирмата е била популярна у нас, и доста колела са продали.

Моите баба и дядо и маха 2 броя пътнически Диаманти колела, купени от тяхно представителство в Пазарджик, през 1937-38 година.
Караха си ги чак до края на 70-те, когато за съжаление ги дадоха на вторични при едно пренасяне на багаж и смяна на къща, при това в работещо състояние и двата. :(