Автор Тема: Стари фотоси от света  (Прочетена 467360 пъти)

0 Потребители и 7 Гости преглежда(т) тази тема.

Април 26, 2021, 01:16:57
Отговор #1950

Неактивен bomber

  • Публикации: 4490
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Не разпознавам колата.
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Април 26, 2021, 11:12:26
Отговор #1951

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
Не разпознавам колата.

Abarth 2400 Allemano Coupe

Април 26, 2021, 11:21:19
Отговор #1952

Неактивен Alex4real

  • Публикации: 101
Такава кола, но кабрио сума ти време лежа по корем в гората в Горна Баня до танковата бригада покрай последните къщи.
Червена, напълно разглобена.
Собственика каза един път на баща ми, че е някаква абсолютна рядкост за България.
Били му я ограбили по време на реставрацията.
В последствие изчезна поне преди 15 години.
« Последна редакция: Април 26, 2021, 11:25:02 от Alex4real »

Април 26, 2021, 12:13:58
Отговор #1953

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Такава кола, но кабрио сума ти време лежа по корем в гората в Горна Баня до танковата бригада покрай последните къщи.
Червена, напълно разглобена.
Собственика каза един път на баща ми, че е някаква абсолютна рядкост за България.
Били му я ограбили по време на реставрацията.
В последствие изчезна поне преди 15 години.

Моите лични наблюдения са, че много редки и сега скъпи модели спортни коли /особено ако са били вече захабени, повредени, и в позападнали състояния/ не е било рядкост да бъдат купени в 70-те и дори 80-те год. в БГ за неголеми и тогава суми- от порядъка на примерно 1500 до 3000 лева.
Разбира се, предвид на демодираността им към ония периоди, и недобрите им кондиции, купували са ги хора, които логично са били с неголеми финансови и други възможности да ги възстановят надлежно.
Както и са нямали тези купувачи- собствени гаражи, дето да ги пазят в течение на годините.
И тия хора, в огромната си част тогава студенти или пък младежи на малки заплати, просто са стигали традиционно само до там, да ги разглобят и хвърлят пред блок или на някоя поляна, такива коли.

Подобен случай и в недалечен район до описания намираща се, беше едно късно 30-ско БМВ 327/328 Спорт купе, с редкия с висящи клапани 80 коня 2-литров БМВ мотор от роадстера 328.
Тази кола в края на 70-те год. я купи в прилично общо състояние, мой по-късен добър приятел а тогава съсед, по онова време назначен за млад служител в УБО и зачислен към БОДК, за принцовата сума от 2500 лв.
БМВ-то бе в движение, и той го покара малко из квартала тогава.
Бе в готин, не знам дали оригинален кафяв цвят, и без ръжди, но му течеше на шестака мотор водната помпа.
Тя бе някаква специфична щанцовка-отливка, като всяка водна помпа, и трябваше да и се търси оригинален заместител.

Съответно, моя съсед го разглоби на улицата буквално мотора на БМВ-то, та да пробва първо дали може да присади някаква друга помпа.
Но, той така и не успя с конверсията, или пък да купи НОС такава помпа от Германия /сигурно е струвала поне няколкостотин ДМ нова/, и 1-2 години по-късно продаде това ултрарядко БМВ купе, за примерно 2000 лева.

Тези или този, дето го купиха/прекупиха след съседа, от нач. на 80-те до края на 90-те год, пък го хвърлиха в кв. Овча Купел 2, отдясно по пътя към циганската махала дето е по-нагоре, сред едни ливади.  :))
Не е за учудване, че там колата доста и понагни, освен всичко друго.
Сигурно още щеше да седи там на теферич, но тия ливади взеха  да се застрояват, и тоя железен отпадък взе да пречи.
Съответно, това 327 Купе, с целия му придобит външен и вътрешен соц. трагизъм, бе пуснато отново за продажба, но вече вече на цена от новите пост-1999 год. 3500 лева.

След идването на Милениума и от години вече, не знам точно за колко, но сигурно доста надолу от исканите тогава първо над 3 бона, колата я купи, и е при един виден каросериен майстор и ретроколекционер от с. Волуяк, заедно с други интересни предивоенни БМВ-та.
Но, предвид на екстремно скъпата и реставрация която ще и предстои, надали ще се прави в БГ, когато някой реши сериозно да се заеме с нея.

Така че картинки с разглобени и хвърлени в едни хубави влажни гори и ниви, супер рядки и ценни коли /дори и тогава ценни, но на запад/, ги имаше много в БГ по соца.
Причините за това са чак на второ място затруднителната нормативна и митническа уредба тогава по соц. време за внос и регистрация в КАТ на резервни части и агрегати, а на първо място, нашата си балканска мърлящина, така поне мисля аз.

Е такова беше БМВ-то, което пред очите ми в течение на 3 десетилетия се разпадна от кола до развалина.
Като беше още запазено и сглобено преди повече от 40 години, бе приказно возило.

https://myautoworld.com/BMW/history/1929/327-328/327-328.html
« Последна редакция: Април 26, 2021, 12:46:15 от USfan »

Април 27, 2021, 00:42:43
Отговор #1954

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев


Да, много си прав за това. Аз само ще допълня, че по онова време не е имало и интернет, сайтове, социални мрежи с групи, където в момента всички знаем (особено през последните 10 години) какъв поток на информация е ... с други думи, освен всички митнически и др. актуални тегавини, ами и самите чужденци не са знаели какво точно има тук. По-вероятно са ги изнасяли или контактвали с чужденци разни будни нашенци имащи път из чужбина.






Април 27, 2021, 05:19:41
Отговор #1955

Неактивен bomber

  • Публикации: 4490
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Да, много си прав за това. Аз само ще допълня, че по онова време не е имало и интернет, сайтове, социални мрежи с групи, където в момента всички знаем (особено през последните 10 години) какъв поток на информация е ... с други думи, освен всички митнически и др. актуални тегавини, ами и самите чужденци не са знаели какво точно има тук. По-вероятно са ги изнасяли или контактвали с чужденци разни будни нашенци имащи път из чужбина.





Тук виждам SIATA, има подобен в Бг  в момента, имам му телефона на човека.А предният Абарт ми прилича на един модел на Форд Тъндърбърд. :)
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Април 28, 2021, 00:30:40
Отговор #1956

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев

Април 28, 2021, 23:58:01
Отговор #1957

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
Rotterdam


Април 30, 2021, 00:48:35
Отговор #1958

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
London (1978)


Май 01, 2021, 01:11:33
Отговор #1959

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев