Автор Тема: Ретро музеи в България  (Прочетена 51924 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 13, 2015, 19:20:39
Отговор #70

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3496
Откритият наскоро Ретромузей във Варна трябва да бъде вписан в регистъра на музеите, воден от Министерството на културата
http://mc.government.bg/newsn.php?n=4929&i=1

Откритият наскоро Ретромузей във Варна трябва да бъде вписан в Регистъра на музеите, воден от Министерството на културата
/МК/, напомня пресцентърът на ведомството.
Уникалният за страната ни музей, който приема посетители от няколко седмици, вече се превърна в атракция за гостите на морската ни столица с внушителната си колекция от перфектно реставрирани стари леки коли от бившите социалистически страни, произведени през 60-те и 70-години, както и с многобройните радиоапарати, телевизори, телефони и други автентични предмети и техника, свързани с бита ни преди 1989 г., се отбелязва в съобщението.

Напомня се, че съгласно чл. 30 от Закона за културното наследство частните музеи у нас могат да осъществяват дейност след получаване на разрешение от министъра на културата. В същия член се посочва, че частните музеи са културни организации по смисъла на Закона за закрила и развитие на културата, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза - музейна дейност.

В най-кратки срокове Цветан Атанасов, който е събрал интересната колекция, трябва да подаде заявление в МК, като приложени съответните документи, за да му бъде издадено разрешение за извършване на музейна дейност.
МК остава на разположение за методически указания по процедурата за създаване на музейна институция, се посочва в съобщението.



Май 14, 2015, 01:27:17
Отговор #71

Неактивен doctorZizi

  • Публикации: 309
    • trabantBG.eu
тия педерасти от МК много закъсняха бре- дадоха му две седмици да диша. Какво направиха за всичко това, че вече и регистрация, да чака и данъчните да дойдат, че и разрешение от тях да иска. Когато трябваше да се работи си натискаха задниците по креслата, а като видяха , че има хляб в тази сфера и веднага- регистрация, данъци- а К*Р надървен не щете ли?
Прави каквото трябва, да става каквото ще!
Аз не карам бавно, просто летя много ниско!

Май 14, 2015, 08:09:39
Отговор #72

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
E, все пак си има закони и правила, по които се правят нещата. Щом се рекламира навсякъде като "музей" и има твърде сериозна входна такса, която далеч надминава таксите и на Националния исторически, и на Военно-историческия, би трябвало всичко да бъде изрядно.

Май 14, 2015, 13:49:43
Отговор #73

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
E, все пак си има закони и правила, по които се правят нещата. Щом се рекламира навсякъде като "музей" и има твърде сериозна входна такса, която далеч надминава таксите и на Националния исторически, и на Военно-историческия, би трябвало всичко да бъде изрядно.

Точно така.
А и е хубаво че като има най-накрая легитимен музей за возила с историческа ценност.
Това може и косвено да дръпне и процедурите в НАП и КАТ по отношение на облекчаване на данъчните и регистрационни режими за тези вече регламентирани исторически возила.

Май 14, 2015, 22:05:01
Отговор #74

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
 Не е освободен от ДДС както са държавните .Освен да пречи,тая държава друго не прави. Това е частна експозиция на ретро автомобили  с име Ретро музей. За да се регистрира като музей първото условие е да си има собствена сграда. Изобщо законите така са направени ,че е супер трудно да се отвори частен . Ако от твърде колосалната сума махнем ДДС,данъци  ще видите колко влизат чисто.Като сложим и бруталната сума ,която е вложена в този проект ,24 човека персонал и над 50 ,които се занимават автомобилите тия 19 лв са за никъде. За тия автомобили трябва да се плаща и пътен данък ,въпреки ,че не са стъпвали на асфалт.Простотиите са безкрайни,понякога си мисля,че би било по - добре в тая държава да отвори някоя мега чалготека вместо Ретро Музей...

Май 15, 2015, 00:59:12
Отговор #75

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Дидка, напълно те подкрепям.

Май 15, 2015, 08:23:51
Отговор #76

Неактивен doctorZizi

  • Публикации: 309
    • trabantBG.eu
E, все пак си има закони и правила, по които се правят нещата. Щом се рекламира навсякъде като "музей" и има твърде сериозна входна такса, която далеч надминава таксите и на Националния исторически, и на Военно-историческия, би трябвало всичко да бъде изрядно.
то държава няма, ти за закони ми говориш. Случайно да знаеш, че всеки ден плащаш на всички Музей чрез данъците си- пък после били ниски таксите за вход- ми като си платил веднъж, а сега и втори път. "Хората" са справедливи и милостиви- втората кожа ти я " събличат" с вазелин. Да, хубаво е да има Музеи- само така ще се запази Историята, но дали ако успее да направи всичко изискуемо от Закона ще му бъде отпусната субсидията, която се отпуска на другите и тогава входа да му е 2- 3- 5 лв- едва ли. Искат Музеите да са държавен монопол, което по принцип е голям разход за държавата, но в същото време подариха и разсипаха индустрията и наистина монополните структури, които в крайна сметка издържаха същите тези Музеи.

 Ако някои се е почувствал засегнат от моите думи , моля за извинение/ на държавата не и дължа извинение за отношението и към собственият и народ/
Прави каквото трябва, да става каквото ще!
Аз не карам бавно, просто летя много ниско!

Май 15, 2015, 09:47:25
Отговор #77

Неактивен teachermen

  • Публикации: 76
Колега дидото,
като си толкова съвестен, и според теб 19 лв. са малко, остави 100 лева за вход следващия път като ходиш.
В Берлин музея на ретро техниката входа е 2 еврота. Освен това всички който са реставрирали колите са си взели парите - още ли трябва да им плащаме.
Без лиши чувства ама и в Норвегия няма вход музей 100 крони или 10 еврота.
Поздрави

Май 15, 2015, 11:23:59
Отговор #78

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Процеса по реставрацията не е спрял с отварянето на музея.Сервизите продължават да работят ,има още доста материал за реставриране и идеята е колекцията да става все по-голяма.Съгласен съм ,че 19 лв за хората във България са доста ,като се има впредвид стандарта ни на живот.Но можем да даваме по 20 лв за пуканки и 3Д ,25 лв за делфинариум ,а за музей на световно ниво не.Аз съм сигурен ,че ако държавата го освободи от ДДС билета ще падне на 15. И като цяло сме свикнали за музей да даваме по 5-6 лв и да гледаме едни кокали вътре в мизерна обстановка за 10 мин и това е.А такова нещо не може да се види почти никъде.Поздрави и се извинявам ако съм засегнал някой или съм попрекалил.  :)

Май 15, 2015, 14:48:24
Отговор #79

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
По-младите колеги, които не са семейни може и да прежалят 19-те лева, но човек, отишъл в музея да заведе децата си, трудно ще даде 55-60 лева, а нали идеята на музея е да показва на идващите поколения историята. А как ще влезе семейна двойка пенсионери примерно, за да види спомените си от младостта. Последно водих децата в Етъра и там има семеен билет, който е на стойност 30% от стойността на 4 индивидуални. Сега има хора, Варна е курортен град и това си е атракция, а какво ще се случи зимата, стандартният посетител на мола в 95% от случаите не е в таргает групата на такъв музей, а и да е, едва ли жената ще е съгласна да думне 40 лева вход, по-скоро ще купят някое парцалче :D