Автор Тема: Стартери, Генератори и други електрически машини  (Прочетена 45771 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 10, 2013, 22:39:34
Отговор #30

Неактивен niki4

  • Публикации: 169
Киро следя темата от началото й - интересна ми е, а и с Датсуна имам проблем със зарядната система.
Алтернатора е Хитачи 50 ампера с "интегрален регулатор на напрежението", както пише в сервизното ръководство.
При изключен двигател акумулатора показва 12,35 волта /месец не съм я палил/
След като двигателя е работил около 10 минути акумулатора е 14, 35 волта. Включвам светлини, вентилатор на купето, чистачки и радио и напрежението пада до 13,4. Оборотите на двигателя падат от 850 до 500-600 и при тръгване трябва да форсирам за да не изгасне. Проблема ми е сходен с този на колегата Живков, но при него регулатора може да се настройва, а при мен явно не.
След като колата е поработила при изгасен двигател акумулатора е 12,75.
Може ли четките на регулатора да са износени?

Септември 10, 2013, 23:26:03
Отговор #31

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Нормално Ники , натоварил си генератора с цели близо 30 Ампера ...и само 1 волт пад. При това натоварване на празен ход си имаш солид
ен електромагнитен спирачен момент.

Като ти заприсветва лампата на генератора можеш да си помислиш за четки - това е признака , че са износени и едва - едва докосват
контактните пръстени на възбудителната намотка на ротора на генератора. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Септември 11, 2013, 21:18:38
Отговор #32

Неактивен niki4

  • Публикации: 169
Мерси за бързия отговор Киро! Наистина това звучи логично и засега няма да пипам зарядната система. Проблема с глъхненето на двигателя при натискане на газта от първа скорост явно не е от нея. Може би карбуратора.....

Септември 11, 2013, 21:53:18
Отговор #33

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Може би карбуратора.....
Да го барнеш! :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Септември 16, 2013, 22:18:09
Отговор #34

Неактивен niki4

  • Публикации: 169
Киро мисля да пробвам да заменя крушките на фаровете и габаритите с LED крушки. Това трябва да облекчи работата на алтернатора.
Ако габаритите светят достатъчно ярко биха могли да минат и за дневни светлини, въпреки че това пред КАТ не минава :)
Ако някои колега е намерил енергоспестяващо решение за дневни светлини на ретро автомобил може да сподели :)

Септември 16, 2013, 22:55:25
Отговор #35

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Киро мисля да пробвам да заменя крушките на фаровете и габаритите с LED крушки. Това трябва да облекчи работата на алтернатора.
Ако габаритите светят достатъчно ярко биха могли да минат и за дневни светлини, въпреки че това пред КАТ не минава :)
Ако някои колега е намерил енергоспестяващо решение за дневни светлини на ретро автомобил може да сподели :)
Законово не минава , на компромис минава ( да са достатъчно ярки  и да не се заяждат органите на реда).
Най скъпото ( не е брутално , струва около 30 лева) и тарикатско решение е DRL с широчинно импулсен модулатор.Има ги и у нас на пазара , много фирми ги сглобяват и продават .Няма начин да няма дистрибутори и сервизи във Варна , я проучи. :)

Монтира се на дългите светлини , но ги захранва с намален ток и интензитет на светлината ( около 30%) и не заслепяват насрещните
участници в движението денем.Пали ги след време или непосредствено след стартиране на двигателя ( когато напрежението при
заряд стане 13 Волта)и ги гаси след спиране на двигателя.

В шкода форума има няколко теми и дусусии за DRL.Ето една не точно за него:
http://www.skodaclub-bg.org/forum/viewtopic.php?f=4&t=29083

« Последна редакция: Септември 16, 2013, 22:59:50 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Септември 16, 2013, 23:07:54
Отговор #36

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Аз съм абсолютно против тея "модули" за дневни светлини да се монтират на ДЪЛГИТЕ, въпреки, че така е по предписание... Това заслепява ПОВЕЧЕ от нормални къси светлини ! Писна ми да ми блещят ...Да не говорим, че също нарушават закона. ЛЕД крушките за фаровете не стават за каране през нощта. Решението според мен е ксенон. Така хем имаш по-малко консумация, хем по-добра видимост през ноща.

Септември 18, 2013, 23:50:42
Отговор #37

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Да. А, знаеш ли какво е усещането на 4 ксенона през нощта, срещу теб на дълги ? И тези ксенони да са монтирани във фар от типа Лада, Москвич или друг автомобил, чийто фар е с огледален рефлектор и разсейвателя му е стъклото. И да са регулирани, както шофьора си е решил. Което има две измерения. Едното е масова практика, а другата масова практика е изобщо никой да не обръща внимание та този реглаж. В последно време поне по прегледите започнаха да се заяждат за регулировката на фаровете, което ми харесва.  Усещането дори на къси е отвратително. Особено в полумрачно време.  На моята кола, която е със древния модел фар - огледало/стъклен разсейвател, ксенон няма да й сложа никога.  Особено, каквито са големи самите фарове и са с по 4 лампи вътре, това нещо ще вади очи от сто километра. Ама и на къси.  Вярно, като тръгна на път, да речем към София и ги щракна на дълги, още от Пловдив ще осветявам щъркелите над Ал.Невски. И за мен ще е иделно, в предвид факта, че определено не виждам добре дори по светло. Но, дали ще бъде добре за всички отсрещни ?  :)  За консумацията имате право, де. Просто почти всички автомобили до 94-95-та година фабрично имат фарове със гореспоменатата конструкция.  Веднага се сещам за Мерцедес W124 и W211.  Някой решил, че стъкления фар е опасен при катастрофа и още ред причини. За това, от тези времена нататък, започна масово производство на автомобилите със пластмасови фарове, чийто разсейвател е самият ,,начупен" рефлектор.  Очиларката е със по-лека, по-евтина, по-глупава, по-чуплива и кекава конструкция на фаровете от 124-ката. Самите пластмасови ,,стъкла" са по-здрави/устойчиви на удар от стъклата на стария модел, но са чупливи вътре при механизмите за регулировката. И за ксенонови лампи във външните 2 фара са напълно подходящи. Макар, че от завода излизат със халогенна лампа.

Кире, за един алтернатор е важно първо да му видиш Волт-Амперната характеристика. Защото той напрежение може да ти даде достатъчно още на 3000 об/мин. на котвата (~1500 на колянов вал) и същевременно да не може да захрани консуматори, черпещи ток с по-голям от неговият ,,А" в този момент. А, когато се случи да се стигне максимума на ,,А" от алтернатора, останалото което е необходимо започва да се взима от акумулаторната батерия. В този случай започва да пада напрежението в цялата верига.  :)  Бялото Пежо беше точно такова. Ниски и под средни обороти - 900-2500 мин. при включени къси светлини, отопление, радио - напрежение има 13,8V, постоянно и стабилно още от празния ход. Ама не смогва на консумацията в Ампери. Понеже кривата му е такава, че тази консумация я покрива чак на 6000-6250 оборота на котвата (~3000) на колянов вал. Така се получаваше измама. Волтметърът показва оптимизъм, мултицетът също, фаровете светят силно, а акумулатора не е добре зареден. При мен напрежение не е падало в цялата верига, понеже нямам толкова ,,екстри", които да стигнат максимума на ,,А" от алтернатора. Но, ако му накича още 2 бойни халогена, (пробвано е), определено не след дълго изчерпва запасът в  акумулатора и тогава спада ,, V"  във цялата схема. Ама, вече не можеш да компенсираш това разреждане, понеже няма с какво да захраниш консуматорите. И си на ,,минус".  :DИмаш 2 вариянта, или изключваш вредни консуматори - или алтернатора се подменя с достатъчно по-мощен. Моят беше 50 или 52А.  Сивото Пежо е с най-смотаният и дефицитен Френски алтернатор и ако няма климатик е на кантар. Ако има, тогава е слаб за тази система, 85А, но пък 1200W.  Неговата характеристика е много рязка и коренно различна. На ~2500 об/мин. покрива ~ 90% от стойността ,,А". Което е добре за ел.схема, където има множество, множество релета, датчици, 1-2 компютъра и още хабящи ток консуматори. Човек може лесно да изчисли един баланс на една такава система. Даже може да си го направи така, че да е от много рано във ,,плюс" и да седи предимно там и по-рядко в ,,минус".  Дори с обикновени лампи и често градско каране.

Киро, ето ти нещо да те зарадвам. Пък и всички почитатели на архаични ел.машини. Френски стартер със аксиално разположение на четките, Paris-Rhone.











« Последна редакция: Септември 19, 2013, 00:19:43 от Тодор Живков »

Септември 19, 2013, 00:47:47
Отговор #38

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Не мога да се съглася с теб, не разсъждаваш правилно... Става въпрос за през деня. Виждал съм коли със стъклени фарове с ксенони и знам, че при правилна регулировка не създават проблеми ни през деня, ни през нощта. То и 4 ксенона с лупи също биха блещили през нощта..., но това е в следствие на шофьора, ако мога така да се изразя.Чисто като количество светлина няма как 5-10% разсейвана(на къси) да е повече от 50-60% "умишлено насочена" (на дълги), независимо от вида крушка.

П.П. Да, не регулираните фарове, и не навременната смяна къси/дълги са проблем, но той не трябва да се решава с по-слаби крушки...

Октомври 01, 2013, 16:40:05
Отговор #39

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Някой от Вас ползвал ли е боя за алтернатор (алуминии) и каква е тя ? Ползвате ли някакви основи за боята или директно върху алуминия се боядисва ?  :)  Моят случай е такъв, че алуминият ме дразни със потъмнялия си цвят, а за полиране няма много смисъл. За шкурене съм съгласен, понеже има подбити места и ще личат след като се боядиса. Ако няко някой знае някаква устойчива на масло боя, ще бъде интересно да предложи такава.  Аз веднага бих боядисал със спрей за джанти, ама е много аматьорски подход.  Другото за което се сещам е прахово боядисване със цвят. Как мислите ? Идеята ми е боята да не пада след първата локва и евентуален теч на масло, какъвто не е изключен по принцип.  :shy: