Автор Тема: Волга М 21 - поредният ентусиаст  (Прочетена 59336 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 17, 2013, 19:30:52
Прочетена 59336 пъти

Неактивен sbalkan

  • Публикации: 800
Здравейте, колеги,
време е да пусна тема на още една от моите ръждясалки :) Колата е М 21 - трета серия, около 64г., купих я от Варна от наследничките на един дядо. Да пропусна перипетите как се доставя кола от Варна до София, по-големия проблем беше, че колата е стояла над 15г. навън и без да е карана.
Когато я докара репатрака ( в най-големия сняг февруари 2012) гумите така се бяха изпекли, естествено в спаднало състояние, че на практика почти не се въртяха и всяко се опитваше да хване в различна посока :)
След като категорично отказа да слезе от репатрака  >:D,  я помолих учтиво - с джип и въже, което върху сняг и лед е доста псувноемка работа :) ( последните 50см височина не ги взе много елегантно).
Другият проблем е, че дядото е имал уклон към тунинга, но не и нужните средства и познания. В момента е с дизелов 300D двигател, естествено без документи, оригиналния едни цигани  го пооткаднали малко преди много години, и засега докато не купя двигател с документи не мога да я регистрирам. 
Има два резервоара, изобилие от наседени ключета и превключватели ( заради което таблото е доста неоригинално) плюс насаден моден западен радио-касетофон от '80те, чиито кабели се разхождат без надзор из цялото купе  и т.н. Ааа, и реснички на предното стъкло :), без Лепа Брена на триъгълниче :( Ето я и нея ( колата, не Лепа Брена)









Почти година събирам части, литература, и се образовам :) с помощта на голяма част от Вас, колеги, за което много съм Ви благодарен  O:-) а ще разчитам на акъл и занапред





















В началото смятах да си наема хора за всичко, още повече, че никога не бях хващал ( а доскоро и не знаех какво значи ) ТРЕСЧОТКА, но с течение на времето си дадох сметка, че половината от фъна да имаш ретро кола, е да ти мине голяма част от възстановяването през ръцете. Та засега я поразглобих самичък, не без помоща на чук, длето и вълшебните думички " Е са ти ....." :), имам и други инструменти, но и флекса дето е флекс, без вълшебни думички, нищо не реже ;)




 
Колата всъщност е по-зле отколкото изглеждаше, над две трети от болчетата на външните елементи се чупят, което е по-добрия вариант от уж неподвижните гайки на решетката фаровете и броните, които превъртат и само флекса помага, пълна колекция от размери на болтове и гайки, почти нямаше два съседни еднакви, а инженерните решения понякога ме карат да си мисля, че монтьорите в Русия или са ги мразили, или са внасяли деца-монтьори от Китай :) 


На тази снимка се вижда, че е взаимствам челен опит от Египет - за мумификация - ама там климата е друг, тука....не става...гние, мамка му :)






Ето как симпатично гние зад лайстните ( вероятно по молба на продавачите ) :), та затова търсех нови, и намерих предни, ако някой има две чисто нови задни, консервирани и прекрасни,  и е тръгнал да ги изхвърля - СТОП - нека ми звънне!







 
« Последна редакция: Януари 17, 2013, 19:34:20 от dido1903 »

Януари 17, 2013, 20:56:41
Отговор #1

Неактивен Котков

  • Публикации: 660
За кола,стояла 15 лета и зими вънка има прекрасна линия  :)
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Януари 17, 2013, 20:59:28
Отговор #2

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Сериозно си я подхванал, а това с частите и книгите е огромна радост за окото!  :D Ама защо чак от Варна, нямаше ли някоя по-здрава и по-близо, или е рядка модификация?
« Последна редакция: Януари 17, 2013, 21:15:38 от Teodor »

Януари 17, 2013, 22:26:48
Отговор #3

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Браво и поздравления,за частите,литературата и най вече за желанието да се поизцапаш.Щом досега не ти е минало желанието,всичко е наред,по нататък  с яденето ще ти дойде по голям апетит.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Януари 18, 2013, 00:20:34
Отговор #4

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Много имаш да работиш, ама вярвам, че си сериозен и ще се справиш. Ох, тоз хладилник много ме кефи!  :D

Януари 18, 2013, 00:26:29
Отговор #5

Неактивен Котков

  • Публикации: 660
На една от снимките се вижда муцунката на бял побратим,пак ли е твой,може ли  няколко реда,достатъчни да задоволят любопитството ни?  :D

Поздрави :)
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Януари 18, 2013, 02:09:46
Отговор #6

Неактивен baccara

  • Публикации: 390
успех с проекта,найстина има линия волгата и отвътре ми изглежда свежа ;).А за никеловите елементи които си набавил мога да кажа само ,,красота:

Януари 18, 2013, 02:33:14
Отговор #7

Неактивен sbalkan

  • Публикации: 800
За кола,стояла 15 лета и зими вънка има прекрасна линия  :)
Имаше, сега след като съм я разтурил, я и върнеме линията, я не :)

Сериозно си я подхванал, а това с частите и книгите е огромна радост за окото!  :D Ама защо чак от Варна, нямаше ли някоя по-здрава и по-близо, или е рядка модификация?
По принцип не е рядка модификация, освен че е "улучшеная", което за България не е голяма екстра. Като се разболях от тая болест по старите железа :) и реших да имам Волга, имах дилема: дали да купя много запазена и само да я измия хубаво или да купя някоя много зле и да правя тотална реставрация, като вероятността при втория вариант да надхвърли финансово първия почти двойно е много голяма. Може и да не изглежда много умно, но се спрях на втория вариант и по това време в София имаше само една Волга за малки пари, и тази -от Варна. Въпреки соленото докарването ( искаха ми 700лв, добре че на един колега му откараха Чайка до Добрич, та се кооперирахме), аз на практика я купих почти на цената на скраб - 800лв, а освен чисто финансовите аргументи колата ме грабна още на снимка и аз реално не съм ходил до Варна на оглед, дори и за прехвърлянето едни приятели от Варна организираха при нотариус собствениците да ми направят пълномощни и аз си я прехвърлих сам на себе си в София.

На една от снимките се вижда муцунката на бял побратим,пак ли е твой,може ли  няколко реда,достатъчни да задоволят любопитството ни?  :D

Поздрави :)
Та както писах по-горе, по това време имаше само една Волга в София на прилична цена и аз я купих по същото време с варненската и това е точно тази ..всъщност сива кола от  задния фон.  Тя е доста по-зле от другата, за сметка на това я купих по-скъпо :), но пък собственика ми даде някои интересни части, но основната причина за покупката беше, колкото и малоумно да звучи, че на колата се мъдреше почти чисто нов волан ( този от снимките на частите), слаган в последните дни на активно ползване на автомобила( някъде края на осемдесетте). Та реално купих колата заради волана :D Към днешна дата съдбата и не е много ясна, кафявата усвоява едни пари, Победата чака да се акумулират нови пари, че да ги усвои, и скоро няма изгледи да я огре някоя програма :), още повече, че собственика и преговаря за една втора серия, и ако му случи, пък съвсем няма да я огрее. Може би най-умно е да и намеря нов собственик, че да я прибере на сухо и да види и тя реставрация.

Много имаш да работиш, ама вярвам, че си сериозен и ще се справиш. Ох, тоз хладилник много ме кефи!  :D
Хладилника е последна дума на техниката, но като стилистика е набор на Волгите :)

Браво и поздравления,за частите,литературата и най вече за желанието да се поизцапаш.Щом досега не ти е минало желанието,всичко е наред,по нататък  с яденето ще ти дойде по голям апетит.
Жоро, не само се изцапах, ами съм целия в синини и рани, но важното е, че нещата вървят, а аз съм с десет пръста :) Използвам случая да ти благодаря за огромната помощ и съвети вече цяла година и то дадени към човек, когато въобще не познаваше в началото и абсолютно безкористно, радвам се, че те познавам!

Януари 18, 2013, 10:35:03
Отговор #8

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Браво! Да вземеш готова кола е все едно да гледаш екскурзия на картинки  :)) Подхванал си я отдалеч с тия части  :D  А хладилника мисля беше марка Smog или нещо такова в Прага го гледах по магазините и наистина е супер ефектен дизайна ,а технически не се предава пред последните модели :P

Януари 18, 2013, 11:10:28
Отговор #9

Неактивен sbalkan

  • Публикации: 800
Браво! Да вземеш готова кола е все едно да гледаш екскурзия на картинки  :)) Подхванал си я отдалеч с тия части  :D  А хладилника мисля беше марка Smog или нещо такова в Прага го гледах по магазините и наистина е супер ефектен дизайна ,а технически не се предава пред последните модели :P
Благодаря, колега. Марката, за която пишеш се казва Smeg и са известни в цял свят именно с ретро дизайна си, обикновено е в цвят ферари червено или с английското знаме, а в конкретния случай при мен е на Gorenje - RETRO COLLECTION и технологично ниво 2011г., примерно годишната му консумация е 286kw, което се равнява на 3w крушка да работи денонощно.