Автор Тема: Ежедневните возила? (кой с какво се движи на работа...)  (Прочетена 96879 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 13, 2019, 20:52:34
Отговор #210

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
Имам и FORD BRONCO II 2.9 EFI ама в момента зет ми се грижи за него ...
retrobs.com

Февруари 13, 2019, 20:54:22
Отговор #211

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
Котката EFI ли се казва ?
Не,казва се еквилибристКА  :))
retrobs.com

Февруари 23, 2019, 10:55:03
Отговор #212

Неактивен oldrat

  • Публикации: 1005
  • beep beep
    • Renault 4F6
Привет колеги! Оказва се ,че смяната на ежедневния автомобил е операция сложна и психонатоварваща. Миналата седмица взех решение - ша сменяме колата викам, не жената. И тя се успокои. И колата и жената.Фиеста взе да мърка като коте ,но става все по трудна за каране и поддръжка. Няма здрав амортисьор вече. Ръждавеца е изял половината кола. Предницата е с нова рейка ,носач и каренце и въпреки това е несигурна на пътя. Поогледах обявите и установих ,че в рамките на определения бюджет от 1000-1500 лв. нищо не мога да си харесам или марката не ме радва или колата е много по зле отколкото ми се иска...  Като за последно ,приятели ми препоръчват една набор 96 Алфа 145 1.6и боксер /каквото и да значи всичко това/. Страхотна била ,не гниела ,здрава евтина... Е толкова се наслушах на реклама ,че даже я покарах 10 минути. Е кола като кола, аз не съм претенциозен на коли , ама -Алфа!?! От срещата ми с Ритмо75 не исках и да чувам за Италия и коли. Много непознато за мен  , моля , алфистите да си кажат. И ако може нека да е истината. Без пристрастия към марката /като мен/!  :D

А, мерси ,че го премести където трябва.
« Последна редакция: Февруари 23, 2019, 11:43:51 от oldrat »

Февруари 23, 2019, 13:08:48
Отговор #213

Неактивен Pitar

  • Публикации: 279
  • 3 x Fiat 126, Fiat 128 Familiare, Fiat 238 Doppia
Алфите са хубави, няма да съжаляваш, моята 146 twin spark я имам от 15 години вече без никакви проблеми. Една точка ръжда няма, поддръжката не  е много скъпа. А за боксера знам, че е леко чуплив така са ми казвали клиенти, ако вземеш Алфа няма да съжаляваш.
Ретро Клуб Добрич
https://www.facebook.com/groups/470817436757498/

Февруари 23, 2019, 13:46:02
Отговор #214

Неактивен Емил

  • Публикации: 207
 :))  Със известна степен притеснение и доза срам, ще споделя моят боен другар. :D Все пак вече не е толкова "фешън" и забележим автомибил, но е възможно да послужи като вариант за избор на колегата oldrat. ;) Вече над 16-сет.години използвам за ежедневен транспорт моето ауди 80. :o Не съм вярвал, че ще имам късмета да попадна на такъв здрав, издръжлив и евтин за поддръжка автомобил.





 :) Интересното е, че конструктивно е изработен така, че освен да покрива нужните за времето си параметри и изисквания, а също така да осигурява и дълъг период на експлоатация.





 ::) От много майстори съм чувал да казват, че този модел е една от последните "грешки" на немските заводи. ;D За този над 16-сет.годишен период при мен (като втори собственик), може да се каже, че съм сменял обичайните консумативи(включвайки във тях и окачването). ^-^ При няколко леки ПТП-та.,ми се наложи да "сменя" няколко детайла(калници,врата) от купето, като със замяната със такива от "втора употреба", окончателно решавах проблема си.Избягвах каквито и да е тенекеджийски манипулации, с цел запазване на целостта на фабричното антикорозионно покритие и краткосрочно запълване на даденият проблем със кит. :D Интересното е, че избраният от мен избор, се оказа по-евтин и надежден, дори и ако се наложи пребоядисване на детайла.





 ??? Все още ми е интересно, как е възможно немските конструктори да постигнат това високо качество и здравина на изработка, за разлика от мн.други в този клас, марки и модели. :o Вече почти 30-сет.години безпроблемно работят всички агрегати, електронни компоненти,системи и т.н.Може да Ви прозвучи невероятно, но климатика ми е все още със фабричният фреон, и работи много по-добре от на повечето автомобили на които съм се качвал. ^-^ Разбира се автомобила има и своите слаби места и несъвършенства, като за мен най-големият недостатък е, че не успя да усъвършенства моите механически умения  :))  , поради своята здравина. :D Спирам със хвалбите, че да не вземе черна котка да ми пресече моя път,  ;)  и се надявам да съм дал добър повод за размисъл на колегата oldrat.


p.s.Колега oldrat , търсейки автомобил в зададената от Вас категория и ценови диапазон мисля, че е достатъчно да се огледате за "масово" движещите се стари "мохиканти" от различните марки и модели. :)) Там със сигурност има нещо "гнило", че все още се движат по нашите прекрасни улици. ;D Все пак не оцелява най-силният, а най-приспособимият!
« Последна редакция: Февруари 23, 2019, 14:24:21 от Емил »

Февруари 23, 2019, 14:15:47
Отговор #215

Неактивен Ikonomov

  • Публикации: 166
Не искам да се меся във личните предпочитания на хората, точно затова обаче ще си позволя допълнение.

Колега, това което пишеш за 80-тките сигурно е така, това е и битуващото мнение за модела, но нали се сещаш че преди 15 год. все още се внасяха активно тия модели и не беше невъзможно да се попадне на истински добър екземпляр. Сега обаче това което се продава на тия години от подобни модели е минало през няколко поколения цигани, строителни работници, мърлячи (пишман-рацери, ако е БМВ) и тем подобни и като състояние всичко вече е леш.

От това поколение обаче има и много други модели славещи се със не по-лоша надеждност и т.н. Бих си позволил да кажа също толкова добри работи за Рено 19 например - от личен опит, но не бих си позволил да препоръчвам на някой за покупка днес по изброените причини - говоря за строго "ежедневни" цели и без сантименти към модел, екземпляр и т.н.

Февруари 23, 2019, 15:21:30
Отговор #216

Неактивен USfan

  • Публикации: 10840
По отн. на 19-ќи, имал сам опит 2 години с кабрио такова, на една бивша приателка кола.
Не са лоши, но отвариат кофти мостовете от3ад, като се охлу3гат едни лагери, по подобие на Пежата от 80-те и 90-те години модели.
3а некое 19 или 21 с сменен или правен мост е наложително да се гледа.

:))  Със известна степен притеснение и доза срам, ще споделя моят боен другар. :D Все пак вече не е толкова "фешън" и забележим автомибил, но е възможно да послужи като вариант за избор на колегата oldrat. ;) Вече над 16-сет.години използвам за ежедневен транспорт моето ауди 80. :o Не съм вярвал, че ще имам късмета да попадна на такъв здрав, издръжлив и евтин за поддръжка автомобил.
p.s.Колега oldrat , търсейки автомобил в зададената от Вас категория и ценови диапазон мисля, че е достатъчно да се огледате за "масово" движещите се стари "мохиканти" от различните марки и модели. :)) Там със сигурност има нещо "гнило", че все още се движат по нашите прекрасни улици. ;D Все пак не оцелява най-силният, а най-приспособимият!

Kолега, тук сме на едно мнение.  :))
Как срам бе, това е наи-тоталната кола на качество- 80-ката, и то точно Б4.
Които е нага3ил много и повече в експлоатациата на всекакви и много марки и модели, е схванал, че по-високо качество при ежедневни коли, от това, постигнато при моделите на Фолксваген, и особено Ауди, правени точно от краиа на 80-те до началото на 90-те години, не може да има постигнато.
Поне не при европеиските коли.
Спекулира се в серио3ните автоинженерни медии, че в он3и период ВАГ са имали 5-6 години тотални финасови 3агуби, покраи неистовото целене на абс. надежност.

Чак в 1992-93 год, като Пиех вика на финансово спасение счетоводителиа-убиец на качеството- Игнацио Лопес- Jose Ignacio Lopez de Arriortua (идвашт след блиаскава кариера в краиа на 80-те в Опел, дето батардисва всички гами с кост-ефективните си методи на купуване на части от поддоставчици), ВАГ се сриват надолу в надеждността, достигаики блатните нива на качество при Голф 3 и Ауди А4 1 Ген. 
Ето леко странично, едно есе по отн. на бе3славно финиширалата кариера на тоиа кретен.

https://www.history.com/this-day-in-history/last-day-at-vw-for-jose-ignacio-lopez

Но преди това, 80-тките и 100-ците са непостижими.
Освен тоталната 3дравина на бен3ин 4 и 5 цил. им мотори и окачваниата им, след 1986 год. всичките модели на Ауди са поцинковани двустранно- това касае и 80 Б3 и Б4, и 100 Ц3.
В малко по-малките ра3мери Голф 2 е много добре антикоро3ионно, след лифта му от 1988 год. с целите джамове, тогава и него го обработват частично цинково.

Иначе, да, колегата Икономов е прав по отн. на тормо3ените от всекакви мангали и наши си родни лиохмани  80-тки, но е прав само частично, в диапа3она до примерно 1500-2000 лв. цени.
Ако се гледат 80-тки на цени от 3000-4000 лв нагоре, а има и такива, там вече се попада на страхотни и у нас броики 80- семеини, гаражни, па3ени, и сие.

Ако обаче се ограничим до 1500 лв пари, то тогава, то е сигурно, по-добра кола на надеждност от некоиа хубава 1988-1992 Голф 2, не ми е и3вестно да има.
В момента в нашите БГ саитове, ако не са ГТИ и други фенски версии Голфарите, точно по 1500-1800 лв се намират доста добри предложениа.

А ето и моита 80-тка- 1992 Купе 2.0Е-16в.
Един тип лак е с колата на колегата Емил- редкиа и ценен от Ауди феновте- Касис Перлен металик.
Това 80 Купе бе внесено от Швеицариа в 2000 год на под 100000 км, от собственика на един оборотен тогава бар в Софиа, които го караше доста редко това, предвид че имаше и други коли.
А3 купих Аудито в 2005 год, и от тогава досега е на 194000 минали шастливо километри.

Движи бе3 никакви проблеми, даже климатика и работи перфектно.
Може да се спомене обаче, че винаги е била гаражна, вкл. и сега, и се гледа доста стриктно.
Но, и улично коте да беше, и никаква па3ене да немаше, пак штеше да е в движение с нула проблеми. Това все пак е Ауди от Голден епохата на фирмата.
3имата до планината, летото до морето, гадни градски трафици, и с 220 по магистралите, ништо не го мори, велика кола. 







Е ги тук само в Софиа има неколко хубави Голфа в диапа3она от 1 до 2 бона.

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=3&slink=9y8gp3&f1=1

Специално е тоиа- Фаир енд Аис лимитираната сериа, ми се вижда страхотна сделка.

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11547308807604419&slink=9y8gp3

Eто ти и подробно инфо по отн на него. Много интересна кола е...

https://www.autobild.de/klassik/artikel/vw-golf-2-1.8-fire-ice-kaufen-5223979.html

Доста стегнат на снимките е нашенскиа Фаир, доскоро беше и на 1800 лв. искана цена.
Ама сега в гладниа февруари има офф надолу...  :))
Може и сигурно на 1200 кинта да го дадат наи-накраиа. което си би било мегадалавера.
Добр е да се помни и лекиа бонус. че кола около 30 годишна в3раст, вече си е на печалба наи-малко по отн. на гражданската.
С такова коле, в3имаш един сертификат от ретроклуба, и си джиткаш с по 100 лв на година ГО, и си хепи...
Което са си доста спестени пари, година след година.

« Последна редакция: Февруари 23, 2019, 15:54:23 от USfan »

Февруари 23, 2019, 16:17:45
Отговор #217

Неактивен oldrat

  • Публикации: 1005
  • beep beep
    • Renault 4F6
 :D :D  Благодаря. Няма да пренебрегна мненията ви и ще огледам и в тази насока, задължително! Напоследък паззара на автомобили е наистина разнообразен и може би ще попадна на нещо което си заслужава. Всъшност критерийте ми не са високи ,но поради начина по който смятам да експлоатирам ежедневката съм се ориентирал към малък и икономичен автомобил. Факта ,че пътувам по 50 км до София и обратно също влияе на избора ми. Ако алфчката може да издържи по 50 всеки ден и 30 + градско само с консумативи , веднага бих я взел ,но битуващото мнение за слаби и сложни за ремонт боксери ме възспира. Относно Ауди80 , харесва ми и има такива в продажба ,но е твърде голям за паркиране по центъра на столицата. Голфчето е добра оферта ,смятам да проверя обявата ,но определено не си търся ретро за ежедневно муле. Трябва ми нещо от типа на стария Фиест ,който за съжаление вече се проветрява откъм калниците. ::)
Ще го снимам утре ако не ми се смеете много!

Февруари 23, 2019, 17:45:40
Отговор #218

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Колега, дръж френското, не предавай фронта.
Беше споменал за някакъв ZX , той какво, дълбока резерва ли е ?  ;D
Аз също не бих искал да се ангажирам с много умуване, понеже и аз от няколко години искам да махна Ксантията, но тя не се маха от мен. И съм в тази дилема от няколко време, а отговор нямам.
И въпреки това - във френския сектор има доста за гледане. На първо място бих ти посочил Ксара. Компактна, маневрена, икономична във всичките си моторизации. Аз дизели не карам, но там хвалят един 2,0 ХДИ , който бил прекрасен. Не знам. Имал съм 1,8 16 клапана и карам вече 10 години 2,0 16 клапана - наистина са отлични мотори. Тенекията е в много отношения доста по-добре обработена от всякакви други марки. Това без да съм тенекиджия, де. Единствено слабо място - лагери на заден мост. Сменят се двустранно в сервиз за 200 лв или със собствен труд за 60-ина лв. Предното окачване е отлично. Почти всички версии са с добро оборудване - климатици, ел стъкла и прочие. Интериорът е отличен. В момента читавите екземпляри се продават на цени 1200-200 лв, точно твоя диапазон.
Други модели няма да споменавам, но има много за гледане при френските. А са пословични с ниската цена на поддръжка.

Февруари 24, 2019, 01:02:20
Отговор #219

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
За целите, които гони колегата /преди всичко компактен автомбил, ако правилно съм разбрал/, мога да препоръчам Пунто, независимо 1 или 2. С изключение на електроусилвателя на волана при втора генерация, нямат съществени проблеми, а като съотношение цена/качество няма алтернатива.